Šišatý míč s hřeby se válí v obklíčení skupiny orků, elfí blitzer stírá krůpěj potu ze svého čela a vyráží vpřed do akce.
První klička, druhá klička, rychlé sehnutí pro balon, který mu tak tak nevyklouzl, a následně salto přes posledního bránícího hráče. Nyní již je cesta k soupeřově touchdown zóně volná. Stačí jen rychlý sprint a položit. Elf běží, seč mu síly stačí a v hlavě už mu zní oslavné fanfáry, teď se zapíše do dějin, taková akce se podaří jednou za mnoho desítek zápasů, někomu možná nikdy.
Jenže se možná zasnil až moc, špička nohy zaškobrtne o vlastní patu, elf se řítí k zemi a padá tak nešťastně, že se omráčí…
“Ne dneska to nebude můj den“, bleskne mu hlavou, když ho vynášejí na nosítkách směrem k lavičce…
Jen o chvíli později na stejném hřišti…orci chvíli tupě zírají na balon, pak naštěstí jednoho z nich napadne míč zvednout a vyrazit s ním k malému goblinovi, který se jemně chvěje. Když se k němu ork přiřítí s balonem v ruce, chvění přejde v regulérní třas.
„Pořádně ho chyť“ zavrčí na něj ork a vrazí mu do ruky balon.
Goblin ani chvíli neváhá „uf tohle šlo dobře“ bleskne mu hlavou.
Od postranní čáry něco huláká kouč: „no tak ho hoď ty tupče“.
V tu chvíli goblinovi pomalu dochází, co se bude dít…Vedle stojící troll se na něj podívá s hladovým výrazem ve tváři. Na goblina dopadne slina, která jej téměř posadí na zadek a než se stihne pokusit utéct někam do bezpečí, ocitne se ve vzduchu před trollovým obličejem. Ten si jej chvilku zvědavě prohlíží načež otevře svojí obrovskou tlamu a oblízne se.
Ozve se ohromná rána, goblin, který se již loučil se životem a po noze mu stéká čůrek moči otevře oko a vidí mohutného orka, který chvilku předtím trolla silně udeřil do zátylku.
„Ne žer, ale házej!“ vysouká ze sebe.
Troll ještě dvakrát mrkne zavrčí a svou mohutnou paží mrští goblina co nejdál může. Překvapená elfí obrana jen bezmocně sleduje, co se právě děje…Goblin se točí ve vzduchu a směřuje hluboko na půlku soupeře. Míč svírá v rukou a skoro si přeje, aby jej troll býval sežral.
Země se však rychle přibližuje…Goblin jen těsně míjí vedle stojícího elfa a ke svému překvapení i překvapení všech ostatních dopadá na nohy. Trochu nemotorně uskakuje od vedle stojícího elfa a peláší k touchdown zóně soupeře, seč mu nohy stačí…
“Musím se dostat co nejdál od toho trolla“ bleskne mu hlavou a vůbec mu nedochází, že se právě stal hrdinou zápasu.
Orci právě vydřeli postup do play-off a fanoušci v ochozech burácejí. Dneska budou orci slavit, pro nebohého však goblina večírek končí v momentě, kdy si jej opilý troll splete se seletem, a nakonec jej stejně sežere. Je to škoda, jaká zářná kariéra to mohla být. V kuloárech se dokonce hovoří o tom, že v tom má prsty kouč. Goblin se stal po zápase příliš drahý, a tak troll dostal volnou ruku…Ale tohle jsou jen fámy, to se přece ve slušném sportu jako Blood Bowl neděje…
Takhle přesně může vypadat váš blood bowlový zápas, pokud zapojíte trochu imaginace. Blood Bowl je skvělá taktická hra, která je pravděpodobně starší než většina čtenářů tohoto textu, ale ze svého lesku nic neztratila.
Je to hra slavných vítězství i drtivých proher. Hra, ve které se vám může stát, že i ze zdánlivě bezradné situace vykřešete akci, kterou vytřete soupeři zrak. Rychlé pasy, dlouhé sprinty, tvrdé blocky a zranění, která mohou končit trvalým zraněním, ale i smrtí. Tahle hra své jméno nezískala pro nic za nic.
Co to tedy Blood Bowl je? Pokud bych měl reagovat jednou větou, je odpověď poměrně jednoduchá: „Fantasy variace na americký fotbal“. Ale to by pak byl poněkud krátký článek, a tak vás vezmu do krátkého exkurzu do historie této skvělé hry.
Blood Bowl je desková hra s miniaturami, kterou vytvořil Jervis Johnson pro Games Workshop v roce 1986. Hra skutečně vznikla jako parodie amerického fotbalu a byla zasazena do alternativního Warhammer Fantasy univerza.
Do roku 1994 stihl Games Workshop vydat tři edice této hry, a právě třetí edice přinesla několik změn, které se přenesly až do dnešních dnů. Těmi nejvýznamnějšími jsou zavedení tzv. turnoveru (nedobrovolného ukončení kola) a pevného počtu kol. Byla to také na dlouhá léta poslední edice, ke které vyšla základní krabice obsahující vše potřebné pro hru dvou hráčů.
V roce 2001 sice byla vydána 4. edice pravidel, ale již jen online. Tato edice se postupně transformovala v Living Rule Book, zkráceně LRB. Jednalo se však jen o jednotlivé úpravy pravidel bez fyzického vydávání nových doplňků ke hře. LRB se postupně dočkalo šesti verzí a nejdéle sloužila LRB6 (2009-2016). V této době to také vypadalo, že Games Workshop na tuto hru zanevřel a již nový obsah nevyjde. Ostatně ještě okolo roku 2010 to nevypadalo dobře s celým Games Workshopem a v komunitě se intenzivně spekulovalo o blížícím se krachu společnosti.
Naštěstí pro všechny fanoušky Blood Bowlu se Games Workshopu podařilo udržet na trhu. Společnosti určitě pomohl i prodej licencí a úspěch deskových her ze světa Warhammeru od vydavatelství Fantasy Flight Games i řada úspěšných PC her, jako přímo Blood Bowl od Cyanide, Vermintide od Fatsharku, či Total War: Warhammer od Segy.
V roce 2015 přišla zpráva, v kterou již mnoho skalních fanoušků, včetně mě, ani nedoufalo a Games Workshop oznámil vydání nové edice. Ta světlo světa spatřila v roce 2016 tedy na 30. výročí této skvělé hry a její získání se stalo pro mnohé hráče malým utrpením.
Vydavatelství zcela podcenilo zájem hráčů a hra se na dlouhé měsíce stala nedostupnou nemluvě o doplňcích v podobě týmových kostek, hřišť či samotných týmů. Hra se příliš od LRB6 nezměnila a komunitou byla přijata celkem kladně, ostatně na vydání nové základní krabice pro dva hráče se čekalo dlouhých 22 let.
O to větší šok přišel v roce 2020, kdy se zčistajasna objevila Blood Bowl Second Season Edition (dále jen druhá edice). Překvapení to bylo z vícero důvodů. Tím hlavním bylo, že v edici z roku 2016 ani nebyly vydány všechny dosud známé týmy. Hra tentokrát přinesla i řadu změn, některé bych se nebál označit jako revoluční…
Na rozdíl od předchozích edic nová pravidla umožňují použít více přehozů kostky za kolo, dříve byl povolen jen jeden přehoz. Tím se zásadně změnila dynamika hry a dalo by se říct, že se ve hře začalo výrazně více riskovat.
Druhá změna přinesla novou charakteristiku, od agility se oddělila statistika pro nahrávání a všeobecně se napříč hrou změnily podmínky pro nahrávky. Musím říct, že jsem tuto změnu od počátku kvitoval a přišla mi sportovnější, ale jak už to, tak bývá i tato úprava si našla řadu odpůrců.
Nebudu zde zabíhat do detailního rozboru této edice, tomu bychom rádi věnovali separátní článek, ale shrnul bych to tak, že celá edice byla pravděpodobně šita horkou jehlou, ostatně tomu napovídá i řada chyb a četná errata a FAQ a vydavatelství se jen snažilo svézt na nové vlně popularity této hry a hráče trochu vyždímat.
Samotný Blood Bowl má dokonce i příběh, ale není tak robustní jako u Warhammeru nebo jeho 40k odnože a Games Workshop jej nikdy nevydal uceleně. Přesto v angličtině vyšel například soubor povídek Blood Bowl: Death on the Pitch a před mnoha lety dokonce komiks s názvem Blood Bowl: Killer Contract.
Jak se tedy Blood Bowl objevil? Za vším hledej orky a trpaslíky. Právě během jedné z mnoha válek těchto znesvářených národů došlo k objevení prastaré arény s vytesanými pravidly náboženského obřadu uctívajícího boha Nuffle. Jeden z trpaslíků tyto texty přeložil a zrodil se Blood Bowl.
Od té doby platí heslo, kdo by válčil, když máme Blood Bowl… Kdo si vzpomněl na zápletku filmu Future Sport z roku 1998 má u mě bludišťáka. Obsáhlejšímu popisu lore se budeme věnovat v jednom z dalších článků.
Hra Blood Bowl sice od svého vydání prošla rapidním vývojem, ale základní principy zůstávají posledních dvacet let stejné. Proti sobě se vždy postaví dva manažeři, kteří se snaží dovést svůj tým k vítězství.
Týmy mají zpravidla 11–16 hráčů, kteří jsou prezentováni plastovými nebo kovovými miniaturami, které si hráč musí slepit a v lepším případě i nabarvit (na velkých turnajích je nabarvení týmů dokonce povinné). Samotná hra trvá 2 až 2,5 hodiny, u nováčku je potřeba počítat s delší časovou dotací.
Blood Bowl má aktuálně 28 rozličných týmů a nalezneme zde klasické zástupce známé ze všech běžných fantasy žánrů: orky, trpaslíky, elfy, hobity…doplněné o unikátní rasy z Warhammer univerza.
Dispozice hráčů jsou definovány jejich charakteristikami, které si přiblížíme v některém z budoucích článků. Práci s balonem a veškeré extra aktivity jako sprinty (rush), či srážení hráčů se vyhodnocují hodem kostkou hra tak kombinuje taktické prvky s prvky náhody, já si oblíbil označení „šachy na steroidech“. Bez správné taktiky se vám podaří těžko vítězit, ale stejně tak lze říct, že bez trochy štěstí zápas také nevyhrajete.
Blood Bowl kombinuje jak prvek náhody, tak taktickou hru a vřele doporučuji brát hru trochu odlehčeně. Kostky umí být někdy značně frustrující a nadhled je vítaným pomocníkem. Je potřeba brát v potaz i to, že figurky se musí „vyloupat“ a slepit, než je možné hrát, takže alespoň začátečnické modelářské dovednosti jsou nutné.
Barvení je pak věc individuální, jak jsem nakousl dříve, na větších turnajích je povinné, ale pro domácí hraní je to zcela na vás. Ostatně i v naší komunitě máme řadu hráčů, kteří neradi barví, a tak si tým nechají nabarvit někým jiným. Pro jiné barvení může být příjemným doplňkem hry, u kterého po večerech relaxují.
Co tedy potřebujete, pokud vás hra oslovila? Stačí si pořídit základní krabici, sestavit týmy, nastudovat pravidla a hrát. Pořízení základní krabice není úplně levná záležitost, ale na dnešní poměry deskových her, především těch figurkových ani nikterak nestandardní a základní krabici pořídíte okolo 2500 CZK. V té naleznete vše potřebné pro základní hru ve dvou hráčích.
Doufám, že se mi podařilo vás tímto úvodem nalákat a již nyní vám mohu slíbit, že po obecnějším úvodu vás čekají články, které půjdou více do hloubky. Věnovat se budeme například ligovému a turnajovému hraní, rozborům jednotlivých týmů a mnoho dalšího.