Gotham se nachází na hraně naprostého chaosu a anarchie, jelikož se městem line zpráva o smrti netopýřího muže. Batman po dlouhých letech našel svého přemožitele a jedinou záchranou pro Gotham mohou tak být jeho čtyři následovníci, kteří mu po celou dobu pomáhali a učili se od něj.
Každý už není jen obyčejným učedníkem, má svůj styl, charisma a povahu. Proto někdy není úplně jednoduché, aby všichni čtyři spolupracovali jako jeden. I když ze začátku hry je malinko naznačené, že různé rozepře v týmu budou, tak si všechno rychle sedne a každý přidává do týmu něco osobitého.
Důvod, proč se spojili není jen aby zachránili Gothem před zkázou, ale aby zjistili další informace o smrti Batmana. Přestože od samého začátku vědí, kdo byl za tento čin zodpovědný. Příběh se postupně nabaluje, a kromě běžné kriminality budou hráči řešit i složitější případy.
Do akce se postupně dostanou záporáci jako je Tučňák, se svojí bandou kumpánů, Harley Quinn, Doktor Freeze a jeho ledovači, nebo samotný Soví tribunál, jenž bude tahat za svoje nitky k ovládnutí celého města.
Každý chce vládnout Gothamu
Každý záporák a organizace má svoje plány, což pro tým rytířů z Gothamu znamená, že nejdříve budou muset odhalit jejich pohnutky a pak je zastavit. Celý systém je vymyšlen velmi zajímavě. Jelikož kromě první mise, kde si zvolíme jednoho ze čtyř hrdinů, si mezi nimi můžeme libovolně připínat v hlavním úkrytu.
Což je takový výchozí bod, kde si je možné jednotlivé hrdiny upravovat, stejně tak vyrábět nové vybavení, trénovat základní dovednosti nebo probírat důkazy a osobní momenty. Dokonce je možné si v úkrytu zahrát i starou arkádovou hru. Jen je škoda, že vylepšování onoho místa je samovolné na základě postupu příběhem a hráč nemůže do těchto změn více zasahovat. Když se chce hráč vydat s nějakým hrdinou do akce, tak je potřeba vystoupit na noční hlídku, kromě pár úkolů, které se startují přes „batpočítač“.
Tím se dostane do otevřeného světa, který zde znázorňuje Gotham city a je jen na hráči do čeho se pustí. Kromě hlavních misí a řešení jednotlivých případů je možné se zapojit do různých malých potyček, které se ve městě objevují neustále. Nebo překazit nějaký větší zločin, kterých se každou noc děje několik.
Tyto zločiny je potřeba někdy plnit kvůli informacím k případům dané skupiny, nebo k získání ultimátní schopnosti a odemčení posledního stromu dovedností za každého hrdinu.
Zločiny jsou vesměs stejné, a jde o to nakopat všem kriminálníkům zadek a někdy při tom ochránit peníze v bance či přepravním vozidle, udržet naživu rukojmí s bombou na krku, nebo ochránit nějakého svědka v bezpečí.
Do toho jsou ještě sériové zločiny, ty se skládají z dílčích úkonů, jako je proplížit se do základy GCPD a hacknout počítač, nebo nahrát svůj software. Případně prošetřit nějakou vraždu a najít hlavní důkaz. Za danou noc je možné splnit vše, co se hráči zamane, třeba několik zločinů a do toho hlavní případ. Někdy noční hlídku je možné ukončit po jediném úkolu. Vše záleží čistě na hráči.
Hrdina bez superschopností potřebuje pořádné vybavení
Výrobní materiál a zkušenostní body se získávají pro všechny hrdiny zároveň, stejně tak nalezené vybavení je vždy po kousku pro každého. Tudíž pokud hrajete za jednoho hrdinu dost dlouho a poskočíte o několik úrovní, tak se nemusíte bát, že byste kvůli tomu pak nestačili s ostatními.
Stačí pak jen případně vyrobit nové vybavení a pokračovat za jiného. Neustálé vyrábění nových brnění, zbraní na blízko a na dálku může fanoušky rozdělovat do dvou táborů. Někomu se rozhodně tento způsob lootu, a neustálého vylepšování a vyrábění dokola hned u čtyř postav, líbit nebude. Ale hráči, kteří mají tyto způsoby vylepšování rádi, si přijdou na své. Osobně mi to přišlo po čase až příliš, i když v úvodu hry mi to bylo fajn.
Každý oblek si je možný i přizpůsobit, všemožnými barevnými kombinacemi, jinými nohavicemi, rukavicemi, helmou, nebo znakem, ale když vše každou chvilku měníte za lepší brnění, tak to po čase nechce snad nikdo furt řešit.
Je libo kradmý postup, akrobacie, nebo hrubá síla?
Každý hrdina má sice svůj osobitý bojový styl, ale v samostatné hře by jednotlivě rozhodně neobstál. Animací úderů je prostě málo a rychle se začnou okoukávat, naštěstí málokdo bude hrát celou hru pouze za jednoho hrdinu, takže častá změna je i kvůli tomuhle vítána.
Boj se omezuje na slabý a silný útok na blízko, a to samé na dálku, k tomu nechybí úskok a další speciální schopnosti, které jsou pro každou postavu jiné. V tomto směru je rozličnost schopností zase velice pestrá a vynahradí to málo animací v boji.
Nepřátelé se taky až příliš viditelně škatulkují na ty slabé, silné se štítem, minibosse a na ty s útokem na dálku, jen se mění síla, vzhled a doplňkové schopnosti. Jinak je boj v celku zábavný, ale nepřišel mi tak dobrý, jako v předchozích hrách s Batmanem.
Nightwing se se zaměřuje na akrobacii, vynalézavost a zkušenostmi je svým jednáním hodně podobný Batmanovi. Druhý nejzkušenější je Red Hood, který využívá na všechno hrubou sílu a svoje dvě pistole.
Batwoman je užitečná díky svým znalostem práce s elektronikou a se svoji tonfou si poradí kde s kým. Posledním je Robin, který na mě působí stále jako učedník, ale zase je mistrem tichého postupu a jeho tyč si dokáže poradit i s místní hrozbou.
Otevřený svět a jeho chyby
To samé platí i pro pohybování městem, které je velmi omezující. Buď je možné cestovat na motorce, která je pro všechny stejná, nebo se přitahovat k jednotlivým bodům. Pak je sice možné si odemknout speciální schopnost, kdy třeba Batwoman dokáže plachtit, nebo Robin dokáže rychle cestovat na omezenou vzdálenost, nicméně to nepůsobí úplně nejlépe.
Co moc hráčů nepotěší je technický stav hry, jelikož na konzolích aktuální generace tedy Playstionu 5 a Xbox Series běží jen na 30 FPS a u počítačů je to dosti kolísavé. Hra také nevyužívá haptické odezvy a adaptivních triggerů, ale naštěstí neobsahuje žádné větší bugy, nebo nějaké nesmysly, jako při svém vydání Cyberpunk 2077. Naštěstí po grafické stránce a ani po té zvukové na tom hra není vůbec špatně.
Gotham Kinghts bude pro většinou hráčů spíše zklamáním, i když pominu téma okolo trhání obrazu a 30 FPS, což mi někdy přijde jako zbytečná hysterie, tak má hra chyby a nedotažené nápady ve více směrech. Samotný pohyb postav a reagování na prostředí je dosti krkolomné. Pohybování po městě motorkou, nebo zipováním je po čase nudné. Bojový systém by mohl být více vyladěný, hlavně co se týče nepřátel.
V tom výčet bohužel nekončí, ani po příběhové stránce hra nevyužila celkový potenciál a chybí jakýkoliv zvrat, či beznaděj, které dokáží věci ze světa Batmana navodit. Opakující se zločiny a jejich nutnost plnění je po čase dosti otravná a jediné co mohu pochválit na jedničku je rozličnost hrdinů, jejich možnosti přizpůsobení a slušný nápad s noční hlídkou.
Co se týče neustálého vyrábění nového vybavení a jeho výměny, tak nápad není úplně špatný, jen by potřeboval trošku upravit, aby nebyl po čase otravnou složkou hry. Je fajn, že si občas zavzpomínáme na Batmana, jelikož po městě zanechal batarangy s informacemi a výzvy pro své učence.
Velká pochvala ještě musí zamířit za kooperaci, ta je sice jen pro dva hráče, ale díky ní je hra hned dvojnásob zábavná. Sice do hry přibude i mód pro čtyři, ale takto nepůjde projít celou hru, což ve dvou hráčích lze. Díky tomu není žádné omezení a každý z hráčů může brázdit jinou část města a řešit tak více zločinů a následně se spojit do hlavních misí. Vše funguje velmi rychle bez nějakých průtahů.
Pokud se dokážete oprostit od předchozích her a velkého očekávaní, tak ve výsledku hra není úplně špatná a vcelku jsem si užil i pár hodin zábavy a ne utrpení, jak to občas u některých her bývá. Obzvláště z pozice recenzenta, který ji prostě musí dohrát.
Gotham Knights
Platforma: PS5, Xbox Series X/S, PC
Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment
Vývojáři: WB Games Montréal, QLOC
Vydavatel v ČR: Cenega
Česká lokalizace: ne
Multiplayer: no
Dat ke stažení: 42 GB (PS5 verze)