7 divů světa nová edice cover
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Architektura je jedním z nejcennějších kulturních dědictví lidského pokolení. Jiná kulturní dědictví neustojí neúprosný zub času. Stavby sice časem chátrají a rozpadají se, ale obdivovat lze i jejich trosky, zatímco staré písně, hudba, filmy jsou mnohdy nahrazovány jinými. Zatímco architektonické skvosty, knihy a obrazy zůstávají v obdivu stovky až tisíce let.

Co se týče staveb, tak na světě není nikdo, kdo by neznal alespoň jeden z divů světa. Reálně je takovýchto divů po celém světě nespočet, ale pouze hrstka se může označovat jako jeden ze sedmi divů světa a okolo tohoto fenoménu se točí i dnešní recenzovaná desková hra 7 Divů světa.

7 divů světa nová edice 1
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Mezi nadšenci deskových her není 7 Divů světa, žádná neznámá hra, jelikož první verze této hry vyšla již v roce 2010. Po dalších dvou hrách z tohoto univerza 7 Divů světa – DUEL, který se zaměřuje na zápolení pouze dvou hráčů (základní verzi je možné hrát až od tří hráčů) a 7 divů světa – Architekti, ta se zaměřuje převážně na stavbu divů světa, nikoliv budování celého města.

Ale zpátky k původní myšlence. Po letech jsme se totiž dočkali výročního vydání původních 7 Divů světa v trošku hezčí a vylepšené podobě tak, aby dokázala přilákat další nové hráče. Nejdůležitější otázkou tak je, jestli i po letech dokáže hra obstát v konkurenci mnoha jiných, novějších, budovatelských a strategických her.

Začátek velké slávy vlastního města s divem světa

Nejdříve se podíváme na obsah výroční edice a v čem je vlastně jiná než ta klasická verze. Již samotný design krabice naznačuje něco speciálního a prémiového, ale přitom zanechává nezpochybnitelný pohled na tak známou deskovou hru. Po otevření na majitele vykoukne list zdůrazňující výroční vydání.

Dále klasicky jeden sešit s pravidly hry a druhý popisující herní mechanismy do detailu. U pravidel se hned na chvilku zastavím, jelikož pro neznalé mohou působit složitým dojmem, ale přitom se jedná o velice snadnou hru na pochopení a pravidla nemají žádné mezery. Hru jsem měl možnost hrát s člověkem, který byl deskovými hrami zcela nepolíben a během jedné hry vše pochopil, a dokonce třetí partii vyhrál.

7 divů světa nová edice 2
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

V žádné deskové hře nemohou chybět kartonové žetony. Jedny znázorňují peníze, jiné zase bodování vojenské síly. K tomu nalezneme i slušný počet karet rozdělených do tří epoch a podle počtu hrajících hráčů. Pro snadné počítání vítězných bodů slouží bločky na vyhodnocování vítěze a přehledové karty s vysvětlivkami jednotlivých znaků pro každého hráče.

V neposlední řadě na hráče čekají desky s divy světa. Pochopitelně je jich celkem sedm. Jeden div pro každé město, tedy hráče, proto je hru možné hrát od tří až do sedmi hráčů. Buď si každý hráč může svůj div vybrat dle oblíbenosti, nebo náhodně vylosovat. Div světa je takový základní stavební kámen města, který poskytuje jednu výhodu vesměs se jedná o surovinu. Také má tři stavební etapy a speciální podmínky pro její stavbu. Cena stavby a následná výhoda je přímo znázorněna na kartě.

Karty divů světa mají dokonce dvě strany, denní a noční. Noční je o něco složitější, a proto ji doporučuji vyzkoušet až po pár hrách s denní stranou. Vesměs nabízí náročnější stavby, ale zato větší výhody.

Nový vzhled komponentů hře náramně sluší a jak jednotlivé karty, o kterých si řekneme za chvilku, tak i žetony, a hlavně karty divů světa vypadají velmi pěkně. V tomto směru nelze hře nic vytknout. I kvalita materiálu patří k těm lepším.

Začátek nového impéria

Teď se podíváme, jak se 7 divů světa vlastně hraje. Příprava hry může chvilku trvat dle počtu hráčů, jelikož pokud je ve hře méně, než plný počet hráčů, je třeba vyřadit některé karty. To se dělá, protože všechny karty ve hře putují mezi všemi hráči tak, aby na konci věku každý hráč měl v ruce dvě karty, kdy tu poslední musí odhodit.

7 divů světa nová edice 3
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

7 Divů světa byla první hra využívající systém draftu karet, přesněji každý hráč obdrží počet karet dle počtu hráčů, vždy si vybere jednu kartu, kterou buď použije nebo prodá a celý balíček předá dalšímu hráči, ten zase ten svůj předá jinému a takto vzniká herní kolečko. Díky tomu se spojuje trošku náhody s větší dávkou taktizování, jelikož hráč může schválně prodat či použít kartu, o které ví, že ji potřebuje jiný hráč na dokončení své kombinace budov.

Tohle všechno se odehrává ve třech etapách a pro každou etapu je připraven jiný balíček karet. Karty jsou dále odlišeny i barevně podle skupin. Modré karty jsou kulturní stavby, které na konci hry dávají značný počet vítězných bodů. Hnědé karty zase poskytují suroviny, které jsou potřebné jak ke stavbě složitějších budov (karet), tak i divů světa.

Červené nabízejí vojenskou sílu, jelikož na konci každé etapy promlouvají do hry velitelé se svými armádami místo ekonomů, vědců a stavitelů. Za vítězství v boji hráči obdrží vítězné vojenské body a za prohru zase mínusové. To sice v okamžiku nemá žádný vliv, ale na konci hry je i tohle jednou z důležitých složek ovlivňujících vítězství.

Hodně zamíchat bodovým ziskem dokáží karty zelené barvy, jež reprezentují vědu. Tyto karty je potřeba využít v nějaké kombinaci, jinak majiteli města moc bodů nezískají. Největší výhodu dokáží ale přinést fialové karty, kterých je ve hře nejméně a pro jejich stavbu je potřeba nemalý počet surovin, tedy staveb poskytující tyto suroviny.

7 divů světa nová edice 4
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Po všech třech etapách a posledním boji se začíná zúčtovat a boduje se opravdu všechno. Body za počet peněz, bodů za kulturní, vědecké a ostatní stavby poskytující body, divy světa a vojenské výsledky. Překvapivě vyhrává hráč s největším bodovým ziskem. Po několika hrách pochopíte, kde se dají urvat největší bodové zisky, což dosti zvýhodňuje zkušené hráče, ale to je úděl skoro všech her, pokud nejsou jen o náhodě.

Nová hezčí, ale stále stejně zábavná

Výroční edice 7 Divů světa vlastně nabízí převážně jen hezčí vzhled, který působí moderním a svěžím dojmem, takže jestli hru stále hrajete, možná je na čase vyměnit ošoupané žetony a kartičky za nové a hezčí. Pokud jste ještě neměli čest s touto deskovou hrou, tak je na čase to změnit.

Hlavním důvodem je, že se jedná o deskovou hru snad pro všechny možné hráče. Díky komplexním mechanismům a možnostem taktizování v 7 Divů světa se dokáží vyřádit zkušení hráči deskových her. Díky jednoduchým pravidlům, dynamické a svižné hře zase 7 Divů světa neodradí žádné nezkušené či začínající deskaře/deskovkáře.

7 divů světa nová edice 5
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Jednoduše řečeno se jedná o velmi kvalitní zábavu, sice to na dnešní dobu není hra, která by mě nedala spát a těšil bych se na každou další herní partii, ale rozhodně vás na spousty večerů a víkendů zabaví.

7 Divů světa

Počet hráčů: 3 až 7

Doporučený věk: 10+

Herní doba: 30-60 min

Herní kategorie: karetní hra

Autor: Antoine Bauza

Vydavatel v ČR: ADC Blackfire Entertainment

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
7-divu-sveta-vybudujte-nejlepsi-mesto-na-svete-s-jednim-z-divu-sveta-a-pokorte-ostatni-vladce+ velmi povedený redesign + stále zábavná a chytlavá hra + hra až pro sedm hráčů do hodiny hraní i s přípravou - žádná větší změna či přidání nových karet oproti původní verzi - některé stránky hry stále podhodnoceni