Zpívej 2 / Sing 2 cover
Zdroj: Universal Pictures

Zpívej 2 je krásným příkladem toho, že sequel může být stejně dobrý jako jeho předchůdce, a v případě druhého Zpívej vlastně i lepší.

Na pokračování oblíbeného animovaného muzikálu diváci museli čekat pět let, což na pokračování úspěšného filmu není úplně krátká doba. Ukázalo se ale, že se čekání vyplatilo a tvůrci si dali velmi záležet, aby nešlápli vedle. Udělali dobře.

Druhý díl Zpívej je stejně tak chytlavý a zábavný jako díl první. Navíc má ještě výživnější soundtrack, který byl i tak nabitý k prasknutí a přidala se také další známá jména, některá až legendární.

Zpívej 2 / Sing 2 2
Zdroj: Universal Pictures

Splněné sny

Ano, je to tak, koala Buster Moon to dokázal a splnil si své sny. S jeho partičkou zpěváků, kteří beze zbytku naplňují heslo „from zero to hero“ denně vyprodává své divadlo a vysloužilá umělkyně slečna Nana je na něj po právu pyšná.

Buster ale míří výš a chce vystupovat v nejznámějším městě, ve kterém vystupují ty největší umělci planety – Redshore City, které je ne nepodobné nevadskému Las Vegas. Zjišťuje ale, že vůbec není jednoduché uspět ve dravém světě showbyznisu a znovu pocítí neúspěch a odmítnutí.

Malý koalák to však nevzdá a vyrazí se svou bandou směr Redshore City po vlastní ose, aby dokázal velkému producentovi vlkovi Crystalovi, že na to mají.

K překvapení všech se mu podaří u nesmlouvavého manažera uspět, ale to ještě nevěděl že podepsal smlouvu s ďáblem. Nejen že musí vymyslet a nacvičit show v šibeničním termínu, ale také musí na show mít zpěváckou legendu Claye Callowaye, o kterém svět neslyšel už patnáct let a nikdo neví kde je.

Do toho všeho musí Buster za pochodu řešit jeden valící se problém za druhým. Jeho banda ho v tom ale nenechá a za pomoci známých i nových tváří jdou společně za svým cílem a vše směřuje k velkolepé show, jakou město ještě nezažilo.

Zpívej 2 / Sing 2 3
Zdroj: Universal Pictures

Koala a jeho banda je zpět

Už v prvním díle měl animovaný film Zpívej opravdu hvězdné obsazení, nicméně v díle druhém se tvůrcům už tak fantastické obsazení ještě rozšířit.

V roli koaly Bustera Moona se vrátil pan herec s velkým H Matthew McConaughey, kterého do češtiny výborně nadaboval Libor Bouček. Moon pořád zůstal stejně zasněný, ale zároveň velmi schopný a kreativní a jeho role je opravdu zábavná.

Zpět jsou i prasátka Rosita (Reese Witherspoon/Anna Brousková) a Gunter (Nick Kroll/Radek Kuchař), slonice Meena (Tori Kelly/Jana Zanáhlíková). Všichni dostanou plno prostoru a všichni jsou pořád stejně zábavní.

Nesmíme zapomenout ani na goriláka Johnnyho, který byl už v prvním díle jedním z nejzajímavějších charakterů. A ve druhém se tenhle sympatický mladý opičák posune ještě daleko dál. Jeho finální souboj s tyčemi při rytmu bubnů je výborná záležitost a vy máte potřebu si sám pro sebe zatleskat tomu, jak to bylo dobré.

Hlas mu propůjčila vycházející hvězda Taron Egerton, kterého diváci mohou znát ze série komiksové řežby Kingsman, nebo jako mladého Eltona Johna v Rocketmanovi. Dabingu se opět velmi schopně zhostil Michal Holán, který ostudu rozhodně neudělal.

Zpívej 2 / Sing 2 4
Zdroj: Universal Pictures

Poslední starou známou tváří je dikobrazice Ash. Ta opět zaválí na plné čáře a zhostí se nelehkého úkolu přesvědčit ztracenou zpěváckou hvězdu k návratu na pódium. Fantastickým hlasem ji potom namluvila sama Black Widow Scarlett Johansson.

Je až neuvěřitelné, co všechno tahle oblíbená herečka umí a na jaké úrovni. Tady se sluší podotknout, že její český protějšek Ewa Farná na tom není o nic hůře. Poslední dobou se profiluje nejen jako výborná zpěvačka, ale také jako schopná moderátorka a talentovaná dabérka.

Myšák Mike se bohužel do dvojky nevrátil, ale nakonec to vůbec nevadilo, ostatní zvířecí umělci ho zdatně zastoupili.

Z nových tváří pak stojí za zmínku vlčice Porscha Crystal s hlasem skladatelky a zpěvačky Halsey (Denisa Nesvačilová) a kočičí lektorka tance Nooshi, kterou pro změnu namluvila Marvelovská Shuri Letitia Wright (Debbie Kahl).

Samotnou kapitolou pro sebe je pak ztracený zpěvák Clay Calloway. Tuhle lví legendu totiž nadaboval sám velký BONO z U2. Jeho namluvení se pak zhostil Pavel Soukup, za kterého by se Bono opravdu stydět nemusel.

Muzikál jak má být

Zpívej 2 je skvělý muzikál nabitý těmi největšími komerčními hity v čele s peckami od U2 až po Billie Eilish.

Zpívej 2 / Sing 2 5
Zdroj: Universal Pictures

Tentokrát všechny hudební scény byly v původním anglickém znění a znovu to byla radost poslouchat. Bohužel nedostala šanci se znovu předvést Ewa Farná, protože v druhém díle Zpívej už žádná česky přezpívaná píseň není, což je vážně škoda, protože děti by si její song zpívaly ještě několik měsíců po shlédnutí filmu.

Na druhou stranu všichni z původního znění podali fantastický výkon a do jednoho zazpívali náramně. Člověk by ani neřekl, že všichni herci budou umět takhle dobře zpívat.

Skvělé písničky jsou doplněny opět o vynikající a hravý vizuál.

Je třeba si přiznat, že společnost Illumination, která má sérii Zpívej na svědomí, nedosahuje kvalit animace, jako třeba Ghibli nebo konkurenční Pixar. To, co ale ztrácí technologicky, dohání neuvěřitelnou kreativitou a hravostí.

Zpívej 2 jen srší zajímavými, hravými a barevnými nápady a diváky dokáže opravdu příjemně překvapit a často mu vykouzlit úsměv na tváři.

Díky tomu, že jde o animovaný film tak jsou muzikálová čísla vyšponovaná až na maximum a jsou velkolepá a opravdu nápaditá. Hraný muzikál má tuto stranu věci daleko komplikovanější a je pro něj těžší diváka zaujmout. Tento problém Zpívej 2 rozhodně nemá. Hudení čísla jsou svou výpravou a nápady báječná.

Zpívej 2 / Sing 2 6
Zdroj: Universal Pictures

Vhodné i pro rodiče

I přesto, že jde o animovaný muzikál zejména pro děti, odehrají se v něm i zajímavé zvraty a najdete v něm i pár věcí pro dospělé. Ať už jde o vážnější téma osudové ztráty blízké osoby umělce, nebo o první veřejný zvířecí coming-out v animovaném filmu.

Takovou věc si upřímně z žádného animovaného filmu nepamatuji. Nic z toho tam ale není na sílu a příběh je vyprávěný s citem a nakloněný dětské mysli.

Zpívej 2 se bohudík drželo osvědčených schémat a věcí, které tak dobře fungovaly v prvním díle. Vrátily se castingy zvířecích umělců a řada úryvků těch nejznámějších hudebních hitů, vrátila se také velkolepá muzikálová čísla, nechybí ani nabitý soundtrack a postavy ve filmu jsou velmi zajímavé a okamžitě si je zamilujete.

Zpívej 2 je výborným filmovým vánočním dárkem pro děti, kterým se pestrobarevný svět plných písniček bude stoprocentně líbit. Zároveň je to rozhodně jeden z těch animovaných filmů, které si může užít i rodič doprovázející svou ratolest do kina na film a nebude nucený film protrpět od začátku do konce.

Druhý díl bude zábavný i pro ně. Kromě skvělých hudebních čísel má totiž i více hlubších myšlenek a poselství. Jako celek funguje film skvěle a děti si lepší vánoční filmový dárek pod stromeček nemohly přát.

Zpívej 2 / Sing 2 7
Zdroj: Universal Pictures

Druhý díl Zpívej rozhodně mohu doporučit. Jestli jste přemýšleli, zda vzít své děti do kina a na co, tak už dále přemýšlet nemusíte. V tomto případě si návštěvu kina užijete všichni!

Zpívej 2 / Sing 2

USA, 2021, 110 min

Režie: Garth Jennings

Scénář: Garth Jennings

Hudba: Joby Talbot

Hrají: Taron Egerton, Scarlett Johansson, Reese Witherspoon, Matthew McConaughey, Adam Buxton, Garth Jennings, Tori Kelly, Nick Kroll, Nick Offerman a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
zpivej-2-velkolepy-animovany-svet-zvireciho-muzikalu-je-zpet-a-opet-prinasi-povedenou-zabavu-pro-celou-rodinu+ skvělý dabing + výborná hudební čísla + různorodé postavy – absence písniček v českém znění