Zombicide: Do zbraně 
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Zombicide: Do zbraně vás donutí bojovat o svůj vlastní život a o životy ostatních proti vlně zombíků, za kterými stojí obávaný velký boss. 

Desková hra Zombicide: Do zbraně, jak už z názvu napovídá, je tematická hra založená na boji proti zombíkům. Na rozdíl od svých sourozenců, her z rodiny Zombicide, v této krabici nenajdete žádné hrací figurky ani kostky.

Tato hra využívá čím dál více oblíbeného mechanismu „flip and write“. Každý hráč dostane stíratelný černý fix jako zbraň hromadného ničení a hurá do bitvy proti zombíkům.

Pojďme se podívat, co najdete v samotné krabici. Už z venku je velmi krásně designově a barevně zpracovaná. Jedná se sice o menší krabici, ale jelikož v ní nejsou figurky, je to pochopitelné a plně dostačující. Naopak menší krabice znamená méně zabraného místa a příjemnou cestovní skladnost.

V krabici najdete pravidla, stírací fixy pro každého hráče, které jsou nad všechna očekávání praktické, protože na víčku máme rovnou i stírací houbičku, takže nemusíte hledat žádný další hadřík na vyčištění karet po dokončení hry. Víčko má velmi pevný zacvakávací mechanismus, takže vysychání opravdu nehrozí, jen je potřeba skutečně zavírat silou a kontrolovat dovření.

Zombicide: Do zbraně 
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

V neposlední řadě tu máme hrací karty, které se dělí do několika skupin. Jedná se o karty samotných zombíků, karty velkých zombie-bossů, karty přeživších, karty určující průběh hry a karty pro hru jednoho hráče.

Princip hry je velmi svižný a jednoduchý. Hráči se v této hře staví do role přeživších a snaží se za každou cenu dostat přes vlnu běžných otravných zombíků, zatímco v dálce se tyčí hrozba pořádně strašlivého zombie-bosse. Hlavní úkol je sejmout bosse, nicméně zabíjení běžných otrapů je naprostou nezbytností.

Hra má jasné ultimátum: přežít musí všichni hráči. Tedy jakmile ztratíte jediného spolubojovníka, hra končí. Proto je důležité úzce spolupracovat. Pokud nestihnete za určitý počet kol porazit velkého bosse, hra také končí porážkou hráčů. Při hře pro jednoho hráče se budete muset spolehnout jen na svůj úsudek, ale nebojte, i při této verzi budete mít k dispozici pomocníky, které budete moct za určitých pravidel použít.

Příprava hry je velmi snadná. Nejdřív si vyberete, jakou úroveň hry si chcete zahrát. Na výběr máte ze čtyř možností, tuto skutečnost velmi oceňuji už z důvodu, že to hře přidá na hodnotě a potřebě si jí zahrát vícekrát po sobě. Každý ostřílený hráč chce porazit a splnit všechny úrovně hry, ale začínat tou nejtěžší úrovní, když hru hraji poprvé, není dobrý nápad.

Dále si každý hráč vybere svoji postavu, tedy svého přeživšího. Co se týká karty přeživšího, ta vám bude určovat, jaký tvar budete zaškrtávat v polích zombíků. Každá postava má čtyři zbraně odlišené barvou a každá zbraň má své vylepšení. Následně si společně, buď z vlastního uvážení, nebo náhodně, vyberete velkého bosse (hlavního zombíka), kterého budete muset porazit.

Potom už jen připravíte náhodně rozdělené hrací karty pro první fázi a následně i karty pro druhou fázi hry. Pak už se jen provede rychlý setup a můžete začít hrát.

Zombicide: Do zbraně 
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Samotná hra je rozdělena na dvě kola, kdy každé kolo má devět tahů a v každém tahu je pět základních kroků, které budete muset udělat. Prvním krokem je otočení karet, kdy se hráči dozví, jakou zbraň pro tento krok kola dostanou k použití.

Dalším, asi nejzábavnějším, krokem, je útok přeživších. Podle možnosti vaší zbraně zaškrtáte černým fixem do pole zombíka danou plochu, kterou můžete libovolně otáčet ve všech směrech. Tuto plochu musíte ale využít celou a nesmí vám zbýt jediné nevyužité políčko. Na kartě zombíka najdete různé symboly, a to například symbol štítu, náboje nebo hvězdičky. Pokud si zaškrtnete první dva jmenované symboly, jednoduše si je přidáte do inventáře na vašem přeživším, a to tak, že obtáhnete daný symbol na kartě.

Pokud zaškrtnete hvězdičku, ale na kartě zombíka ještě nějaká zbývá, dostanete zásah. Zásah můžete vykrýt použitím symbolu štítu, pokud ho máte v inventáři, v opačném případě si uberete život vybarvením srdíčka na vaší kartě.

Dalším krokem je koupení vylepšení zbraně. Pokud se vám totiž podaří zabít zombíka, dostanete možnost vylepšit si jednu z vašich zbraní. Jak které vylepšení funguje, je popsáno v pravidlech a na kartě přeživšího, takže si hráč může dopředu promyslet, jakým vylepšením bude chtít v nakupování začínat.

Skutečnost, že jednotlivá vylepšení jsou popsána přímo na kartě, přidává hře na přehlednosti, což je moc příjemné. Tento krok je velmi důležitý pro druhé kolo, kdy budete potřebovat maximální sílu na velkého bosse.

Přecházíme k předposlednímu kroku, a tím je pohyb a útok zombíků. Obyčejní zombíci se pohybují ve třech sektorech, kdy při oživení se umístí do třetího sektoru, ze kterého se postupně budou posouvat níž až k prvnímu sektoru, kde se stávají pro hráče hrozbou. Karta přeživšího obsahuje v levé části šipky, znázorňující příslušné tři sektory.

Zombicide: Do zbraně 
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Pokud se zombíci dostanou do posledního sektoru, který se nachází nejníže a je nejblíže k hráči, tak při každém dalším posunu obdržíte za každou nezaškrtnutou hvězdičku v poli zombíka jedno zranění jako milý nechtěný bonus. Zda se váš přidělený zombík posouvá či ne, určuje symbol šipky na zombíkovi. Tento symbol se aktivuje otočením karty na začátku tahu. Symbol obsahuje dvě, jednu nebo žádnou šipku. 

V posledním kroku se často budete domlouvat či dohadovat, jelikož přijde další oživení zombíků. V prvních dvou tazích tento krok nenastane, jelikož je oživujících karet zombíků o dvě méně. Od třetího tahu se vždy otočí karta oživení zombíka a podle obrázku se oživí buď ze skupiny A, B nebo C.

Každá skupina oživuje jiný druh a jiný počet zombíku. Ty umístíte doprostřed stolu a rozdělíte mezi hráče dle domluvy, ale všichni oživení nepřátelé musí být přiřazeni k některému z hráčů. Pokud dokončíte poslední devátý tah prvního kola a všichni přeživši budou naživu, přijde druhé kolo.

Druhé kolo je v podstatě stejné. Znovu se rozdají karty určující použitelné zbraně, ale místo karet oživení se použijí karty velkého bosse. Tyto karty se v pátém kroku otáčí místo nich, kdy každá karta velkého bosse má buď jeden nebo dva symboly, kterými velký boss útočí.

Další rozdíl je v kroku útoku, kdy můžete útočit nejen na zombíky, které máte ve svém sektoru, ale také můžete útočit na velkého bosse. Pokud máte zakoupené vylepšení s velkým dostřelem, můžete střílet na velkého bosse i když není zrovna přímo před vámi. Pokud se vám podaří zabít velkého bosse, hra okamžitě končí a přeživší vyhrávají bez ohledu na to, zda se v jejich sektorech nacházejí zombíci či nikoliv.

Zombicide: Do zbraně 
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Já osobně mám hodně rád figurkové deskové hry, ale tato hra je velmi příjemným zpestřením mého herního portfolia, které jinak obsahuje spíše objemnější deskovky. Hráči si určitě velmi užijí pocit, kdy mohou zasadit ránu nejednomu zombíkovi v podobě vyškrtání políčka.

Co se týká grafického zpracování hry a kvality jednotlivých karet, dal bych vysoké hodnocení, jelikož i po opakovaném hraním na kartách nejde poznat opotřebení, navíc se nám ani po X sériích grafika neokoukala. Určitě je potřeba vyzdvihnout, že i když jsou základní zombíci názvem stejní, tak rozvržení symbolů (náboje, štíty, hvězdičky) a jejich vzhled jsou pokaždé jiné, což hře přidá různorodost a větší variabilitu.

Také se mi líbí způsob provedení černého fixu, kdy uzávěr slouží zároveň jako houbička na následný reset hry.

Dalším bonusem hry je, že si můžete na stránkách stáhnout doplňkový obsah a plnit různé achievementy (je jich celkem 20). Velký benefit hry je široká volba obtížností, kdy si každá skupina hráčů najde své preference, jak zkušený „deskovkář“, tak ale i úplný začátečník.

Co bych poznamenal jako malé mínus je počet karet přeživších. Podle mého názoru by klidně hra snesla o jednoho či dva víc. Pravidla jsou krásně popsaná a s využitím opravdu velké porce obrázků to jednoduše pochopí úplně každý.

A ještě jedna poznámka, bylo by super, kdyby každý hráč měl svoji barvu fixu. Z důvodu porovnání, kdo zasadil více ran. Nevím, jak moc reálné to je, ale ta představa se mi opravdu zamlouvá!

Zombicide: Do zbraně

Počet hráčů: 1 – 6

Doporučený věk: od 14 let

Herní doba: 30 min

Čeština: v balení hry

Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment, CMON Limited, Guillotine Games

Autoři: Jordy Adan, Marco Portugal

Rok vydání: 2022

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
75 %
Jakub Janda
Rád hraju sportovní hry na konzoli, ale nepohrdnu pozváním k jakémukoliv sportu v realitě. Jsem milovník deskových her, s kterými trávíme s manželkou zábavné večery.
zombicide-do-zbrane-nekonecne-hordy-zombiku-s-obavanym-bossem-utoci-na-vase-mesto+ Jednoduchý mechanismus hry „Flip and write“ + Znovuhratelnost díky dostatečnému počtu zombíků + Grafické zpracování + zpracování černého fixu + Super hra pro začátečníky a pro ty, kteří tvrdí, že na deskovky nemají hlavu  - Princip přidělení nábojů a štítů do inventáře (nerad se patlám s kreslením)  - Menší počet výběru karet přeživších  - Hra není vhodná pro ty, kteří hledají něco hlubšího, složitějšího a logičtějšího. Je to zábavná jednohubka.