Válka nemusí nutně probíhat jen na bojišti a mnohdy se ty největší bitvy odehrávají právě na pozadí všech událostí. Skryté před zraky prostého lidu hluboko ve stínech, kde i ten nejlepší plán může ztroskotat na maličkostech. A ve světě, kterému vládnou intriky, manipulace a zrada to platí dvojnásob! Kdo z vás má tedy ambice usednout na Železný trůn?

Není snad nikdo, kdo by prožil posledních deset let a neznal populární Hru o trůny, obzvláště nyní, když upoutávky na závěrečnou řadu seriálu visí téměř všude! Tato epická sága se dočkala mimo knižního a televizního zpracování rovněž i několika adaptací v rámci moderních společenských her a na jednu takovou se dnes podíváme blíže. Pojďme tedy společně nahlédnout pod víko LCG (Living Card Game) ze světa Písní ledu a ohně!

Alternativa pro sběratelské karetní hry

Dříve, než se budeme zabývat samotným obsahem poměrně malé krabice, je nutné si říct, co to vlastně znamená LCG. Možná jste již zaznamenali, že existují deckbuildingové sběratelské karetní hry (TCG – Trading Card Games), z nichž nejznámější je Magic: The Gathering.

Ti z vás, kdo je znáte, víte, že jedním z problémů těchto her je jejich pořizovací cena. Každá karta má totiž vlastní hodnotu a některé z nich jsou opravdu drahé. Rovněž i jejich množství je enormní a tak začít, zejména pak s turnajovým hraním, může být pro mnohé lidi pěkný oříšek.

Naproti tomu vzniklo LCG, volně přeloženo jako žijící karetní hra, která má vstupní náklady snížit na nezbytné minimum. De facto vám stačí nějaký startovací set, v našem případě základní krabice, a můžete hrát. Cena karet je dána cenou celého balení a je pro všechny hráče stejná. Neexistuje zde nic jako booster packy (balíčky s náhodnými kartami, které se nedají sehnat ve standardním boxu) a obsah každé bedny a rozšíření je přesně daný.

Vezmeme-li to do extrému, za pár tisíc jste schopni si pořídit vše, co vám karetní Hra o trůny může nabídnout, kdežto v takovém Magicu se některé karty pohybují na úrovni pořizovací ceny nové Octavie.

Který plášť si oblečete dnes?

Nyní se již ale vraťme zpět k samotné hře. Jak jsem již zmínil výše, tenhle kousek (bavíme se čistě o základní sadě) vám ve skříni nebude zabírat tolik místa, co ostatní hry, jelikož jeho obsahem, až na pár žetonů (zlaťáky, vliv, moc a začínající hráč), jsou pouze karty. Kdybychom se na ně podívali podrobněji, najdeme zde mimo těch herních ještě karty frakcí, plánů a titulů. A víc snad není ani potřeba.

Ti z vás, kdo četli knihy či se dívali na seriál, se mohou těšit na všechny velké rody Západozemí. Pro ty, co již zapomněli, zde máme Starky, Lannistery, Baratheony, Targaryeny, Greyjoye, Martelly, Tyrelly a Noční hlídku (což sice není rod, ale poměrně silná frakce). Celkově si pak můžete zahrát ve dvou až čtyřech hráčích a v případě, že si pořídíte dvě kopie, je zde prostor až pro šest osob.

Nachystejte si balíček a vzhůru do boje!

Na samotném začátku, ještě než začnete reálně hrát, je třeba nachystat si své karty. Zde je možná vhodné některým vysvětlit, co to vlastně je deckbuildingová hra. V podstatě se jedná o to, že proti sobě hraje XY osob, kde všichni mají svůj vlastní balíček, poskládaný z různých karet a každý může být zcela jiný (resp. je žádoucí, aby byl každý jiný, jinak je to nuda).

V rámci skládání jsou zde pak dvě možnosti. Buďto použijete tzv. přednastavený balík, jinými slovy máte přímo v herním průvodci napsáno, jaké karty použít, nebo si složíte něco vlastního. Každá karta totiž umí něco jiného, některé se vzájemně kombinují a jiné slouží jen jako reakce na soupeřovy akce.  A sestavit je tak, aby to fungovalo, již vyžaduje trochu zkušeností, nicméně jak brzy zjistíte, tvoří to dobrou polovinu zábavy. Bohužel, základní sada neobsahuje tak velké množství karet, abyste si to užili naplno. 

Co tedy nesmí ve Hře o trůny chybět? Základem je frakce. Ta určuje, jaké karty smíte vlastně používat. Každý z vás by měl mít dále k dispozici sedm karet plánů, přičemž nanejvýš jeden může být ve dvou kopiích, všechny ostatní po jednom. Váš dobírací balíček musí mít nejméně 60 karet (maximum není nijak omezeno), z nichž každá smí být použita maximálně třikrát a žádná nesmí mít jinou příslušnost, než jakou udává vaše frakce (existují výjimky). Zjednodušeně řečeno, pokud budete hrát za Lannistery, těžko budete smět používat Jona Sněha.

Celkový průběh hry je pak poměrně jednoduchý. Poté, co projdete přípravnou fází, která je detailně popsána v průvodci hrou, začnou samotná kola. Nejprve si každý vyberete plán, jenž se následně (současně) odhalí a podle nějž se určí iniciativa a dále začínající hráč. Doberete si karty, vyložíte některé z nich (v závislosti na množství zlaťáků a vlastní strategii) a přichází výzvy, část kola, v níž se prostě utkáte mezi sebou. Dle výsledku boje se pak určí, kdo vyhrál nadvládu, jinými slovy, kdo získá žeton moci. Následuje zvednutí (obnova použitých karet/postav), zdanění a konec kola. Pak už to jde stále dokola, dokud někdo nezíská 15 žetonů moci, nebo dokud někomu nedojdou všechny karty.

Budete-li hrát s přednastavenými balíky zmíněnými v pravidlech, bude hra vcelku vyrovnaná, lehce ovlivněná náhodou, komu přijde jak silná karta. Pakliže si poskládáte něco vlastního, bude vybalancování záležet na tom, jaké kombinace jste vlastně stvořili, ale to už je právě ona zmiňovaná krása deckbuildingu.

Až vám jedna krabice nebude stačit

I když startovací sada obsahuje poměrně dost materiálu na to, aby vás zabavila na nějakou dobu, nakonec stejně přijde čas, kdy budete chtít vaši sbírku karet trochu rozšířit. Třeba už jen z toho důvodu, ať si pořádně vyzkoušíte deckbuilding! Jak již bylo zmíněno v odstavci o LCG, obsah všech balení je přesně dán, tudíž můžete sáhnout klidně po konkrétní věci anebo se můžete nechat překvapit.

Existují dva základní typy rozšíření, tzv. kapitoly a deluxe expanze. Kapitola je malý balíček, jenž obsahuje přesně 60 karet, konkrétně 20 ve třech kopiích, přičemž v rámci jednoho tematického cyklu jich bývá šest. Naproti tomu deluxe expanze je krabice podobná základní sadě, která obsahuje karet více, rovněž také každou hned třikrát a vychází jako jakýsi předěl mezi jednotlivými cykly. Mimo to ještě v loňském roce vyšly Intro packy, přednastavené balíky velkých rodů, které stačí koupit, a hned můžete hrát.

V současné době je rozšíření na trhu již spousta, takže je opravdu z čeho vybírat. Pokud byste chtěli začít hrát na turnajích, doporučujeme si nastudovat něco málo o tom, které karty lze používat a které ne. Toto téma by bez problémů vystačilo na samostatný článek, nicméně v rámci našeho seznámení s hrou se mu věnovat nebudeme. Třeba příště.

Suma sumárum

Hra o trůny: karetní hra je příjemnou alternativou sběratelských karetních her, která za poměrně malý peníz umí poskytnout slušnou porci zábavy a zároveň pak může sloužit jako brána do světa karetních her a je už jen čistě na vás, zdali do tohoto odvětví vložíte kapitálu více či ne.

Pravidla nejsou nějak závratně složitá, nicméně samotné hraní vyžaduje trochu dovednosti umět kombinovat více věcí najednou, tudíž hra není úplně vhodná pro mladší hráče, čímž však nechci nijak podceňovat vaše schopnosti. Ideálně zkuste a uvidíte. Naopak, pokud se chcete seznámit s LCG jako takovým, můžu vám hru vřele doporučit.

Jediným trochu větším problémem základní sady je, že byť je karet v balení celkem dost, není jich tolik, aby se dal plně využít potenciál deckbuildingu (s ohledem na samotná pravidla) a je tedy třeba dokoupit rozšíření. Na rozdíl od sběratelských her to však není zas až tak velká investice, zvlášť pokud nebudete chtít hrát na turnajích.

Pakliže jste tedy fanoušek GoT, případně pokud se vám líbí karetní hry a chcete nějakou zkusit, je nejvyšší čas! Zima přichází!

Eric M. Lang, Nate French – Hra o Trůny: Karetní hra (druhá edice)

Vydal: ADC Blackfire Entertainment

Počet hráčů: 2-4

Doporučený věk: 14+

Doba hry: 60+ min.

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Cena: cca 750 ,-