Zelená planeta (Earth) 
Zdroj: Fantasymag.cz

Ale víte, jakou fušku to muselo dát vytvořit? Ne? Tak to pojďte zjistit… 

Něco stavět, budovat a vytvářet je uspokojující zábava. Ve spoustě her se můžete stát architekty měst či celých civilizací a budovat neuvěřitelné stavby, dokonce samotné divy světa. Avšak v málo které máte možnost vytvářet monumentální přírodní divy. Vodopády, pralesy, pouště a ledovce. 

V deskové hře “Zelená Planeta” se sami, nebo až se čtyřmi dalšími kamarády, vtělíte do rolí tvořivých božstev, a každý z vás se bude snažit vytvořit ten nejhezčí a co nejlépe fungující ostrov. Tedy takový, za který budete mít nejvíce bodů. A tenhle monumentální závod vám zabere asi tak hodinku a půl. 

Nástroje pro tvoření světa (unbox)

Pod víkem s překrásným přírodním panoramatem vás čeká hromada komponent. Pět velkých kartonových hráčských desek, jedna trochu menší společná a platíčko žetonů. Ale ne všechny komponenty jsou papírové. Opravdovou radost jsem měl ze dvou plných hrstí dřevěných dílků.

Zelené kostičky výhonků nejsou ničím překvapivé, ale jsou vítanou změnou oproti plastu či obyčejným papírovým žetonkům. Mnohem zajímavější jsou však dílky přírůstků, které jsou dvojího typu. 

Zelená planeta (Earth) 
Zdroj: Mindok

Lakované válečky ze světlého dřeva představují kmeny a stvoly jednotlivých rostlin. Tyto válečky ve hře stavíte na sebe. Mají na spodní straně prohlubně a na vrchní straně zase výstupky, aby do sebe hezky zapadly. Na vrcholy těchto sloupů pak přijdou barevné kužely, které představují koruny či květy rostlin.

Výsledné stavby tak jsou krásně barevné, dřevěné věžičky a skládat je na sebe přináší podobnou radost, jako když jsem si jako malý stavěl hrady z kostek.

Hlavními komponenty hry jsou však karty. Těch tu je přes tři sta padesát a je jich sedm druhů. A jelikož jsou tolik klíčové, nezaslouží si jen jeden odstavec, ale rovnou celou vlastní sekci.

Celý svět je v kartách

Jednotlivé druhy karet jsou: Karty flóry, fauny, ekosystému, ostrovů, podnebí, událostí a krajiny. A na všech z nich jsou krásné fotografie. Můžete se tak kochat pohledem třeba na žirafy, tropické lesy či Island. Herně však každý druh funguje trochu jinak.

Karty fauny a ekosystémů slouží jako cíle pro bodování. Karty ostrovů a podnebí dávají hráčům startovní suroviny a schopnosti. Karty flóry, krajiny a událostí jsou souhrnně označovány jako karty země a je z nich tvořen hlavní herní balíček. V tomto balíčku jsou nejvíce zastoupeny karty flóry, jak by se ostatně dalo čekat ve hře s názvem Zelená Planeta. 

Na kartách flóry najdete také nejvíce herních informací. Na vrchní části karty najdete název, jak český tak latinský, a několik ikon. Nejdůležitější jsou dva malé obrázky s číslem. Číslo vedle ikony zeminy určuje, kolik zdrojů stojí kartu vyložit a číslo vedle ikony listu pak počet bodů, co za kartu na konci hry získáte.

Další ikony ukazují, v jakém podnebí rostlina roste, případně připomínají, že její název obsahuje nějaké specifické označení místa, barvy či zvířete. Všechno může být důležité pro nějaké bodování. Rostliny také mohou spadat pod jeden či více různých druhů: stromy, byliny, houby nebo keře. A to je také označeno příslušnou ikonou. 

Tím však informace na kartě nekončí. Na spodní straně fotky jsou čtvercová místa na kostičky výhonků a v pravém horním rohu kolečko na umisťování přírůstků – tedy těch krásných dřevěných válečků. U toho místa jsou také dvě čísla – jedno určuje, jak vysoko můžete komínek z přírůstků stavět a druhé říká, kolik dostanete bodů, pokud jej postavíte celý. Pod fotografií je pak nejzajímavější věc na kartě, a to její schopnost.

Zelená planeta (Earth) 
Zdroj: Mindok

Většina karet váže svoje schopnosti na herní akce, ale některé se spouští jen při vyložení. Kdy a jak se spustí se pozná podle toho, jakou barvu má její pozadí, a to co dělá je samo sebou vysvětleno za pomocí ikon. 

Pokud vám z těch všech informací půjde hlava kolem, můžete se uklidnit přečtením si dvou řádků faktických informací o rostlině na úplném spodku karty. 

Ostatní z herních karet mají informací o něco míň. Karty krajiny nemají žádné místo na přírůstky a výhonky, a i ikon je na nich méně. Jejich schopnosti vám většinou přinesou vítězné body s ohledem na ostatní karty na vašem ostrově. Události mají jen jednorázové efekty, ale jejich zahrání vás může stát body na konci hry. 

Teď když víte, jak vypadá většina karet. Můžeme se pustit do hry

Jak se staví sen ostrov

V průběhu hry budete vykládat výše popsané karty země do čtyř řádků po čtyřech kartách a aktivovat jejich schopnosti. Jakmile někdo vyloží šestnáct karet, hra končí a jdou se počítat body. Ale nepředbíhejme, jsme teprve na začátku.

Na společnou desku uprostřed stolu vyložíme čtyři karty fauny a dvě karty ekosystémů. Ty představují různé úkoly a výzvy. Úkoly na zvířatech se budete snažit splnit co nejdříve v průběhu hry.  U karet ekosystémů pak body dostanete až na konci podle toho, jak bude váš ostrov vypadat. 

Každý hráč dostane pět žetonů lístků a po jedné z karet ostrova, podnebí a ekosystému. Ekosystém vám dává vlastní bodování na konci hry, podnebí nějakou schopnost a ostrov určí, kolik karet a žetonů zeminy dostanete do začátku.

Tyto karty jsou oboustranné a tak se máte hned nad čím rozhodovat. Jakmile se rozhodnete pro danou kombinaci karet, umístíte je na svou vlastní velkou desku, kde máte i místo na žetony zeminy a lístků a přehled herních akcí a ikon. 

Ve hře máte k dispozici čtyři akce. Výsadba vám umožní vyložit karty. Za ně vždy musíte zaplatit zeminou a pokud už máte nějakou kartu vyloženou, další s ní musí sousedit alespoň rohem. Kompostování je hlavním zdrojem zeminy, a také touto akcí dostáváte z balíčku karty na svůj kompost. S nimi pak nijak nepracujete, jen vám přinesou body. Závlaha přidá kostičky výhonků na vaše karty flóry a také dostanete trochu té zeminy. Poslední akcí jsou Přírůstky. Tou dostáváte do hry mé oblíbené dřevěné válce a také si dobíráte nové karty.

Zelená planeta (Earth) 
Zdroj: Mindok

Tyhle akce samy o sobě zní jednoduše a možná až nudně… Ale nebojte se, to není vše. Zelená planeta na tento jednoduchý systém přidává ne jeden, ale rovnou dva zajímavé mechanismy.

Prvním je, že hrají všichni hráči současně. Hráč, co je na tahu, vybere, jaká akce se bude hrát a také má k dispozici její silnější variantu. Může například vyložit dvě karty, zatímco ostatní jenom jednu, nebo dostane karty i přírůstky, zatímco ostatní si mohou vybrat jen jedno z toho. 

Druhým mechanismem jsou akce na kartách. Poté co provedete akci, jsou spuštěny všechny schopnosti karet odpovídající barvy, jenž máte na svém ostrově. A to pěkně v pořadí zleva doprava od shora dolů. Takže to, jak si karty poskládáte, je velice důležité. K tomu se případně spustí i schopnosti vašich startovních karet.

Krásné je, jak tyhle dva mechanismy pracují dohromady. Postupně budete mít silnější a silnější efekty u jednotlivých akcí. A spustit například takové zavlažování pro vás bude mnohem výhodnější než pro ostatní hráče. Přemýšlíte tedy, ne co je pro vás aktuálně výhodné spustit, ale co budou chtít vzhledem k vyloženým kartám zahrát soupeři, jak co nejvíce pomoci sobě, a jaká akce pro ně bude úplně k ničemu. 

Zelená Planeta tak není úplně solitérní hrou, i když k přímé interakci mezi hráči nedochází. Stále sledujete, jak fungují soupeři, a to i kvůli tomu, abyste si hlídali, jak rychle zvládnout splnit podmínky na kartách zvířat. Protože čím dříve je splníte, tím více bodů získáte a nechat se předběhnout vás může stát výhru.

Důležité je také sledovat, jak daleko je kdo se stavbou ostrova. Jakmile někdo vyloží šestnáctou kartu, všichni dohrají akci výsadby a hra končí. 

Geoinženýrství je dřina, ale i zábava

Pokud jste se při mém vysvětlování hry trochu ztráceli, nebojte se, je to normální. Zelená Planeta dokáže na první pohled působit velice zahlcujícím dojmem. Informací na kartách je hodně a také chvíli trvá, než vám ikonografie a názvosloví přejde do krve.

Systém kompostování není úplně přirozený a zapamatovat si, co je výhonek a co přírůstek, nebylo jednoduché. Tomu všemu moc nenapomáhají ani drobné chyby, kdy pro zeminu jsou použity dvě drobně odlišné ikony a to, že díky tiskové chybě mají akce na kartách různé odstíny. 

Zelená planeta (Earth) 
Zdroj: Mindok

Po chvíli hraní však do sebe všechno začne zapadat, symbolický jazyk akcí vám připadne srozumitelný a zjistíte, že se nejedná o nijak složitou hru. Největší výzvou je vytvořit si efektivní komba akcí a splnit co nejvíce bodovacích podmínek na kartách. Vymýšlet, jak si ostrov poskládat, je velice příjemným hlavolamem.

Teda pokud máte možnost, jak to udělat. Při množství karet, které ve hře jsou, se může stát, že vám nedojdou žádné, které by spolu dobře fungovaly, nebo odpovídali bodovacím kartám. To je pak trochu k vzteku, zvlášť když soupeři naproti chodí karty nejlíp, jak můžou. Ale to je takový typický neduh tohoto typu her, jako třeba Mars Teraformace, Archa Nova či Na křídlech.

Se hrou Na křídlech má Zelená Planeta dle mého hodně společného. Také si stavíte tablo z karet, které vám zlepšují jednotlivé akce, snažíte se plnit úkoly a každá karta má spoustu věcí, za které vám může přinést body. Za mě je Zelená Planeta takové Na křídlech na steroidech. Je tu všeho více. Více možností, více karet ve vašem tablu, více bodů…

Mnohem více bodů! Máte body za vyložené karty, každý výhonek je bod, každý přírůstek a každá karta v kompostu jsou taky body. Každá karta krajiny má své bodování, stejně jako karty ekosystémů a zvířat. Body na bodech. Počítání skóre po partii zabere několik minut. 

Samotná hra však netrvá nijak dlouho. I v plném počtu pěti hráčů ji odehrajete pod dvě hodiny. V tolika lidech je však těžké si udržet přehled nad možnostmi soupeřů, proto raději preferuji hru ve dvou či třech hráčích. Je zde také sólo mód, ale musím se přiznat, že mě nebavil.

Nejvíce mi vadilo, že ve hře s automatickým hráčem Vesnou, je to mnohem více závod – budete mít maximálně 24 akcí, ale budete chtít hru ukončit co nejdříve, protože každá akce dává Vesně body navíc. Náhoda v kartách je zde také mnohem větší a z partie jsem neměl moc radost.  

A to jsem radost u většiny partií měl velkou. Hra vás stále zásobuje věcmi, stále něco získáváte a stále se máte nad čím rozhodovat. Celkový herní design je lahůdkou pro milovníky engine buildingu a kombení. Pokud jste taky jedním z nich, nenechte si Zelenou Planetu ujít. 

Zelená planeta (Earth) 
Zdroj: Mindok

Zelená planeta (Earth) 

Autor: Maxime Tardif

Vydal: Mindok (Inside Up Games)

Věk hráčů: 12+

Počet hráčů: 1-5

Doba hry: 45-120 minut

Čeština: ano

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Martin Madman Lebduška
Kromě hraní her a psaní o nich se rád baví metalem a četbou SF a fantasy (zejména všeho co vypadne z pera Neila Gaimana). Jeho profese marketingového specialisty ho deformovala zájmem o data a statistiky, a tak si všechny deskoherní výsledky zapisuje, a analyzuje své tahy za dlouhých zimních večerů.
zelena-planeta-buh-stvoril-zemi-za-sedm-dni-za-kolik-to-zvladnete-vy+ Možnosti kombinací + Krásné fotografie + Krásné dřevěné komponenty + Rychle odehrané i v 5 hráčích - Na první pohled zahlcující - Nedokonalé grafické zpracování