Zákon ulice
Zdroj: TLAMA games

K vybudování mocného zločineckého impéria stačí někdy jen několik karet, taktické myšlení a karetní hra Zákon ulice. 

Touha po moci bohatství motivuje velkou spoustu lidí už od nepaměti lidského pokolení. Cest k tomuto úspěchu je nespočet a některé nevedou přímo poctivou, nebo hrdinskou cestou. I na cestě dlážděné kriminálními živly a zločineckou činností si lze vybudovat slávu, moc a peníze. 

Stejně jako i v jiných prostředích se najde hned několik soupeřů, ať se jedná o sportovní klání, obchodní intriky a konkurenční boje, tak i v tom zločineckém je několik kohoutů soupeřících o prostředky nebo teritorium jimi ovládané.

Takovéto zápolení čeká na hráče v nové karetní hře s názvem Zákon ulice. Hlavní premisou hry je porazit svého soupeře a získat nadvládu nad čtvrtí Noir. Ta leží v srdci Hobokenu a povídá se, že kdo získá nadvládu nad touto čtvrtí, tomu pak celé město leží u nohou. 

Každý ze zločineckých bossů chce tuto čtvrť ovládnout a utvrdit si tak svoji moc nad městem. K tomu je potřeba dostatek peněz na úplatky, nohsledů pro demonstraci síly, ale i dostatek lišácké bystrosti, moudrosti, citu pro vhodný okamžik sbalit karty a předvídavosti. 

Zákon ulice
Zdroj: TLAMA games

Zákon ulice je jen jeden

Karetní hra Zákon ulice je určena pouze pro dva hráče, proto stačí relativně malý počet karet. Jedná se i o velmi rychlou a svižnou hru a k dohrání jedné partie postačí pouhých patnáct minut. Věkové doporučení je od desíti let. 

S tímto doporučením se ztotožňuji, klidně bych ještě nějaký rok přidal. Hra sice není těžká na pochopení, spíše je velmi jednoduchá, ale gangsterská tématika a přemýšlení, kdy včas sbalit karty, ještě nemusí být vhodná pro udávaný věk. 

Ono je totiž potřeba někdy přemýšlet více kol dopředu a rozvážně využívat jediných dvou možností, které ve hře hráč má. Jelikož jednou za kolo je možné sbalit posledních pět karet vyložených na stole a přidat si je tak do svého mafiánského impéria.

Nikdy přesně není jisté, kdy to samé udělá i protihráč a jestli je potřeba ještě vyčkat na další kartu či karty, nebo raději sebrat třeba i méně karet.

Jedna partie trvá 4 kola, takže až čtyřikrát může každý hráč sebrat až pět posledních karet ze zahrané řady. Jinak z ruky vykládá sám karty do řady. Přesněji pětkrát za kolo musí provést akci hraní karty a jednou akci braní posledních karet z řady. 

Každá z karet má nějakou hodnotu a řadíme je do skupin. První, nejpočetnější skupinou, jsou nohsledi. Ti představují vrstvy společnosti ve čtvrti Noir.

Zákon ulice
Zdroj: TLAMA games

Tyto karty mají rozdílné barvy podle bodového počtu na nich uvedeném. Dle hodnoty je daný také počet, takže karta s bodovým hodnocení šest je v balíčku šestkrát. K zisku těchto bodů je na konci partie potřeba mít většinu nohsledů této barvy.  

Bodový rozestup karet je od pěti bodů do osmi bodů, kromě toho jsou ve hře karty spojenectví a podrazů. Karty spojenectví mají zelenou barvu a mají plusové body, které hráč na konci získá, pokud má karty ve své skupině. Karty se pohybují od dvou do čtyř bodů. Tento druh karet body přidává nehledě na jejich získaný počet. 

Na druhou stranu karty podrazů body odebírají, jedná se o červené karty a také mají rozdílné mínusové body od jednoho do tří. Tyto karty dokáží slušné zamíchat osudím o výhře či prohře a vzhledem k malým manévrovacím možnostem při získávání bodů má každý bod vysokou cenu.

V poslední řadě jsou tu karty budov, celkem jsou tři a hráč, který získá všechny, okamžitě vyhrává, nehledě na dosud získaný počet karet a jejich bodovou hodnotu. Jedná se o kartu přístavu, policejní stanice a radnici. Přeci jen mafián, který vládne v exportu a importu zboží, má pod palcem policejní složky, a ještě k tomu ovládá město skrze politiky či radního, nemá pak ve městě žádnou konkurenci a jeho dominanta je neotřesitelná.

Nicméně na začátku hry se z celkového balíčku odkládají tři karty tak, aby hráči nevěděli, které to jsou, takže to klidně může být i jedna z karet města a tím jsou pak tyto získané karty bezpředmětné, pokud nejsou u jednoho hráče na stole. Dokonce nepřinesou žádný bodový zisk.

Zákon ulice
Zdroj: TLAMA games

Malá, rychlá a na chvilku zabaví

Hra celkově obsahuje 45 karet plus dvě karty nápovědy, které ani nejsou potřeba, jelikož ukazují pouze dostupné karty a kolik je za ně bodů, což vidíme na kartách, že za karty budov je okamžité vítězství a jen, že když hráč má od každé barvy nohsleda, tak získává pět bodů za každou sérii.

Co se týče ilustrace karet, tak ty mají pěkný noirový styl, ale defacto jen devět druhů vyobrazení, a to počítám každou budovu zvlášť, což jsou jen tři rozdílné karty. Kvalita materiálu karet je nadprůměrná, vcelku pevná a jen tak se neošoupe. 

Samotná krabice se nese v podobném duchu a mafiánská atmosféra z ní čiší. Prémiově působí i insert, který je vlastně jen orámování kolem karet, aby krabice byla alespoň o něco větší. Ale jako celek to nepůsobí vůbec špatným dojmem. 

Málem bych zapomněl ještě na žeton gangů. Na každé straně žetonu je symbol jednoho z gangů. Na začátku hry se musí hráči dohodnout za jaký gang bude který hráč hrát. Tím se rozhodně, který z hráčů bude začínat svůj tah, respektive hod tímto žetonem to rozhodně. Po zvolení, kdo bude mít siluetu drsného mafiána a kdo taxikáře ze čtyřicátých let se hodí žetonem a na koho padne, tak ten začíná svoje budování impéria. 

Karetní hra Zákon ulice rozhodně není žádný trhák, který by bavil všechny fanoušky žánru karetních her, ale rozhodně si najde svoje příznivce. První hry nebyly vůbec špatné, ale velmi rychle se ohraje a přestane bavit.

Na druhou stranu se jedná o malou hru, která v knihovně nezabere příliš místa a mohlo by se jednat o velmi dobrého společníka na dovolenou, jelikož se vejde i do kabelky. A proč si večer na hotelovém pokoji či pod stanem nezpříjemnit hraním pár partií u piva, nebo dobré sklenky skotské? 

Zákon ulice
Zdroj: TLAMA games

Zákon ulice 

Vydavatelé: TLAMA games

Autoři: Nao Shimamura a Nobutake Dogen

Ilustrace: Vincent Roché

Počet hráčů: 2

Doporučený věk: od 10 let

Herní doba: 20 min

Herní kategorie: karetní hra, intriky

Čeština: v balení hry

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
60 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
zakon-ulice-drsna-valka-zlocineckych-bossu-a-jejich-zabijaku-o-ctvrt-noir+ poutavá krabice a noir ilustrace + rychlá a jednoduchá hra, kterou všichni snadno pochopí - velmi rychle se ohraje - nenabízí mnoho obsahu a žádné nové závratné mechanizmy - pro zkušené hráče velmi nízká obtížnost