Pandemic - Rychlé nasazení cover

Pandemic dnes patří mezi legendární hry, o kterých minimálně aspoň slyšeli všichni, kdo vystrčili hlavy nad šacho-mariášovou úroveň. Tedy nic proti šachům ani karetním hrám o peníze, v obou by mne porazili i začátečníci, ale prostě jsou to hry, kterým se obvykle propadá tělem i duší (asi proto ‘čertovy obrázky’) a jejich fanoušci je nezařazují do programu herního večera mezi Twilight Imperium a Azul. Rychlé nasazení ale takto nasadit lze, zejména v pravidelné hráčské sestavě.

Legenda s názvem Pandemic

Pandemic - Rychlé nasazení krabicePro jistotu a pro mladé čtenáře připomeňme klasický Pandemic: hru, ve které se kooperativně snažíte vymýtit čtyři smrtelně nebezpečné choroby z plánu světa.

Hru, v níž nemoci opakovaně propukají v různých městech a vy se na ně snažíte vyvinout protilátky v kartami omezeném limitu podle velice přístupných pravidel. Hru, jež není úplně lehké vyhrát ani v její nejjednodušší variantě, a která se přesto dočkala řady rozšíření, variant i legacy verze.

Hru, které se Rychlé nasazení podobá jen námětem.

Protože při něm se nohou nedotknete (symbolické) země.

Málo kostek…

Herní plán nepředstavuje naši matičku mírně obtloustlou v pase, nýbrž palubu superletadla, kde tým supervědců vyvíjí všechny věci důležité pro obyvatele velkoměst, které postihla nějaká katastrofa. Snad aby se to někoho nedotklo, nejsou podobně jako v nejnovějším vydání klasického Pandemicu katastrofy konkretizovány, ale to příběhu neubírá vůbec a atmosféře hry jen málo. (I když je to hloupost, já například bych se vůbec neurazil, kdyby si lidé hráli na to, jak shazují tryskové batohy nešťastným cestujícím Českých drah.)

Pandemic - Rychlé nasazení rozbalenoKaždopádně paluba letadla obsahuje pět místností, ve kterých lze vyvíjet potraviny, vodu, první pomoc, vakcínu a dokonce energii, a dále nákladový prostor, místnost s recyklačním zařízením a velín. Po obvodu plánu pak vede letecká trasa s množstvím měst, z nichž minimálně pět bude potřebovat vaši pomoc.

Mechanismus hry spočívá v umisťování a využívání kostek, kterými si na začátku tahu hráč hodí. Jde o klasické šestistěnky, u nichž pět stran zabírají symboly pěti zmíněných produktů, šestá pak nese znak letadla, pomocí kterého lze putovat celým speciálem nad městy, nebo expedovat pomoc z nákladního prostoru. Každé město, které si v rámci hry vylosujete, totiž potřebuje pomoc specifického složení, jíž musíte vyrobit a dopravit na místo

„Vyrábí se“ kostkami s patřičnými znaky umístěnými do patřičných místností – pochopitelně že v místnosti se musíte nacházet i vy, respektive vaše figurka. Pohyb z místnosti do místnosti stojí další kostku, a i když můžete podle jistých regulí na výrobě spolupracovat, stejně jsou odložené kostky blokovány a vám se jich de facto stále nedostává.

…a zoufale málo času

Pandemic - Rychlé nasazení planCož byla ta špatná zpráva; ta ještě horší je, že ještě více vám bude chybět čas. Všechno to, co jsme si tu říkali, plus další, musíte totiž stíhat v reálném čase, který v průměru a v té nejjednodušší variantě vychází na něco málo přes dvě minuty na záchranu jednoho města. Což op

ravdu není mnoho.

To „další“ se týká toho, že i z nákladového prostoru musí pomoc trpícím na padácích shodit někdo osobně, a navíc musíte pravidelně (opět prostřednictvím kostek) recyklovat odpad, který výrobou vzniká, jinak si zamoříte letadlo a skončíte.

Jestli vám to připadá jako šibeniční množství práce v šibeniční lhůtě, tak vás můžeme uklidnit, že se nemýlíte. Proto počítejte s tím, že první partie se vám jen vzácně podaří vyhrát a pomoct všem, které hra určí; mnohem mnohem častěji vám dojde čas, nebo se s letadlem zřítíte k zemi za

Pandemic - Rychlé nasazení figurky

hlceni vlastním vyprodukovaným odpadem.

Vše se přitom jeví zdánlivě jednoduše: hodit kostkami, použít je či rozmístit a předat štafetu dalšímu spoluhráči. Fakt, že v produkčních místnostech můžete skládat kostky různých hráčů a díky prostoru ve skladišti vyrábět více materiálu, než aktuálně potřebujete, tomu dojmu napomáhá, ale nenechte se mýlit.

Jen málokdy vám padne vícero značek, které zrovna potřebujete, a to i když můžete kostky dvakrát přehodit, a vy pak musíte bleskurychle zvážit, zda se za cenu kostek přesunout (a pohyb ob dvě místnosti se náhle jeví až příliš drahý), nebo využít, co máte, i když to zrovna vůbec nepotřebujete, anebo vzdát svůj tah a dát šanci dalšímu. Nestíháte dát hlavy dohromady a prodiskutovat další postup, nestíháte moc ani sledovat, co se kde v tom náhle převelikém letadle děje – můžete leda tak rychle něco udělat a doufat, že to bylo dobře.

A ono to, zejména zpočátku, velmi často dobře není…

Vítr z motorů a energie v bednách

Pandemic - Rychlé nasazení setNezmínili jsme, že každá postava má svou zvláštní schopnost, která představuje nemalou výhodu, ale ono to zpočátku není příliš důležité. Prostě se musíte sehrát a naučit se bleskově a správně rozhodovat a mít i trochu štěstí, abyste to začali zvládat a mohli pomýšlet i na obtížnější varianty (je tu i jedna s označením „Nemožná“), nebo na přidání karet krizí, které krabice také obsahuje.

Z toho logicky plyne, že ke hře neberte přátele, kteří neradi a nedobře pracují pod tlakem, ale zase je dobré najít si co nejvíc spoluhráčů, neboť víc hlav víc ví a hlavně víc kostek víc vyrobí a zařídí. Když si ale postaví hlavu Fortuna, ani ta nejchytřejší proti tomu obvykle nic nezmůže.

Předností téhle varianty Pandemicu je, že je dost odlišná od klasiky a přináší do nakaženého povětří nový svěží vítr od leteckých motorů. To ovšem nemusí vyhovovat každému, stejně jako ultimativní forma hry, která na rozdíl od základu neposkytuje možnost v klidu si vše rozmyslet, naplánovat a odehrát.

Pandemic - Rychlé nasazení deskaJe to prostě výzva, která svým nastavením potrvá i pro sehranou skupinu poměrně daleko do budoucnosti, a tak to má – alespoň někdy – být. Pokud chcete vyhrát pokaždé, najděte si jinou hru, pokud chcete mít vše pod kontrolou a přikazovat ostatním, co mají se svými kostkami udělat, najděte si vhodně submisivní spoluhráče.

Co se vizuálu týče, je velmi příjemný, s přehledným hracím plánem i kartami, hezky metalízovanými kostkami a figurkami, a bohužel s poněkud neladícími přesýpacími hodinami. A také máme trochu problém s nápadem výroby energie v letadle a jejím posílání na zem v bednách, když by stačilo nahradit ji palivem a logika v nás by přestala jančit.

Nemůžeme tedy prohlásit, že komu se líbil původní Pandemic, bude se líbit i tento, ale můžeme se podepsat pod výrok, že je dobře, že je tu i dost jiný Pandemic i pro odlišné skupiny hráčů.

Kane Klenko: Pandemic – Rychlé nasazení

Vydal: ADC Backfire Entertainment s.r.o.

Počet hráčů: 2 – 4

Doporučený věk: 8+

Doba hry: 20 min.

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Cena: 999 Kč