Watergate cover
Zdroj: Anonymous, AP

U deskových her inspirovaných skutečnými historickými událostmi je lákavé vždy to, že si historii můžete zopakovat a rekonstruovat, nebo ji naopak zcela přepsat. Záleží vždy na schopnostech, umu a štěstí hráčů. Taková je i desková hra Watergate, do češtiny převedená nakladatelstvím Fox in the Box.

Aféra Watergate

Formátem nevelká, leč obsahem nápaditá hra přibližuje slavný stejnojmenný americký skandál a aféru z let 1972-1974, která vedla až k rezignaci samotného amerického prezidenta, republikána Richarda Nixona. Ten totiž věděl – a dlouho zapíral -, že jeho lidé zosnovali plán na umístění odposlechů do sídla Demokratické strany, tedy jeho politických rivalů.

Watergate 2
Zdroj: Fox in the Box

Ona budova a zároveň hotelový komplex nese název právě Watergate. Události, které popisuje kniha slavných novinářů Boba Woodwarda a Carla Bernstiena Všichni prezidentovi muži (All the President’s Men) a stejnojmenný film z roku 1976 s Robertem Redfordem a Dustinem Hoffmanem v hlavních rolích, se tak zhmotňují v této návykové a historii věrné deskové hře.

Herní pravidla

Hra je určena pouze a výhradně dvěma hráčům, přičemž jeden se ujímá role zlovolného amerického prezidenta a jeho administrativy, druhý zastává roli zmíněných dotěrných investigativních novinářů.

Před hráči leží hrací deska, která znázorňuje nástěnku důkazů, kterou známe dobře třeba z různých kriminálních seriálů. Uprostřed visí fotografie Nixona, po stranách fotografie lidí zapletených do celé aféry.

Úkolem novinářů (kromě Woodwarda a Bernsteina tu potkáme i jejich šéfa Bena Bradleeho) je „sehnat“ alespoň dva svědky a propojit je na nástěnce pomocí důkazů reprezentovanými různě barevnými žetony s fotografií amerického prezidenta. Pokud se jim to podaří, novináři vyhráli.

Watergate 3
Zdroj: Fantasymag.cz

Na druhé straně Nixon se snaží tyto důkazy „zametat pod koberec“, tedy obracet žetony důkazů lícem dolů a dostávat svědky na svou stranu. Jinými slovy chce zabránit v propojení důkazů na nástěnce, jejichž barva symbolizuje důkazy z různých oblastí: odposlechů, financování a komplexu Watergate. Daří-li se mu to dostatečně dlouho, přečkal celé své volební období a vyhrál hru.

Jak patrně vidno, hra je to asymetrická, neb každému hráči jde o něco jiného, byť využívá podobných prostředků. Kromě shánění důkazů hráči na číselné stupnici válčí též o žeton iniciativy, který určuje, kdo bude v dalším kole začínat a mít více karet, a též o žeton vlivu, který novinářům přináší významné bonusy, Nixonovi však v součtu pěti takových žetonů zaručí celkové vítězství.

Hra je řízena kartami klasickou formou, kdy hráči buď využívají jejich číselné hodnoty na posun některého z žetonů, případně využijí text karty, který bývá silný. Je-li využit tento efekt karty, bývá zpravidla karta následně vyřazena ze hry. Výjimkou jsou postavy novinářů na jedné straně a postavy konspirátorů na straně druhé. Ti ovšem mohou být vyřazeni např. efektem protihráčovy karty.

Hra je ideálně strategická v tom smyslu, že zaujme velmi zkušené hráče, ale zároveň není tak přehnaně složitá. Je tedy přístupná i pro hráče, kteří na poli deskových her teprve začínají.

Watergate 4
Zdroj: Fantasymag.cz

První zhruba dvě hry se hráči seznamují s efekty karet, brzy se je naučí a dozvědí se, co mohou od protihráče očekávat za protitahy. A tak se ze hry brzy stávají velmi zábavné a rafinované „šachy“ a zároveň „přetahovaná“ o veškeré žetony na stole.

Upneme-li své síly na jednu věc, logicky ztrácíme ve věci druhé, člověk nikdy neví, kterou záležitost hasit jako první, zdali usilovat o vliv, iniciativu či důkazy… a tato dilemata řeší po celou dobu hry.

Závěrem

Watergate je svým způsobem geniální spojení zábavné a flexibilní mechaniky, která neomrzí, a příjemného času hraní. Umíte-li už hru, zvládne se odehrát cca za 30-40 minut.

A v neposlední řadě se dozvíte ledacos o aféře Watergate. Karty totiž reprezentují skutečné události a zobrazují skutečné osoby. Zhruba polovina brožury s pravidly je věnována i historickému popisu celé záležitosti, což potěší všechny zvídavce, laiky v řadách historiků a politologů.

Watergate

Vydavatel: Fox in the Box

Jazyk hry: Čeština

Pravidla hry: Čeština

Věk: 12+

Počet hráčů: 2

Herní doba: 30-60 min

Náročnost: Střední

Cena: 899 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Michael Fiala
Vystudoval politologii na FSV UK. Pracuje jako akvizitér v Městské knihovně v Praze, kde se věnuje primárně cizojazyčné literatuře, komiksům a deskovým hrám. Je spoluadminem na české komiksové databázi ComicsDB. Má rád kočky, Polsko, analogovou fotografii, fotbal, Monty Python, knihy a filmy, vaření, historii, přírodu, hospody, slunce a moře, internetové memy a Umberta Eca. Nemá rád špenátový protlak a hady.
watergate-sestrelte-si-sveho-prezidenta-v-herni-adaptaci-nejznamejsiho-politickeho-skandalu-v-dejinach-usa+ asymetrická, přesto vybalancovaná strategická hra + vysoká znovuhratelnost + historický exkurz + prostorová „skladnost“ + komplexní, přesto časově nenáročná hra - přestože některé herní partie nejsou jasné do posledního tahu, jsou na konci napínavé a rozhoduje i náhoda, v jiných se už k samotnému konci nedá hra prakticky zvrátit