Blizzcon je jednou z největších herních akcí roku. Fanoušci z celého světa se tam sjíždí v očekávání novinek od Blizzardu a nejinak tomu bylo i letos. Výsledek letošního Blizzconu je však, mírně řečeno rozpačitý a internet zaplavují memy, vysmívající se hernímu molochu. A co to všechno způsobilo? Oznámení nového Diabla.

Pokud jste kauzu nesledovali, asi se právě divíte, proč by proboha oznámení nového dílu jedné z nejoblíbenějších sérií herní historie mělo vyvolat negativní reakce. On to totiž nebude tak uplně klasický díl…

Diablo: Immortal, jak se novinka jmenuje, nebude ani na PC, ani na PS4, ani na Xbox. Bude jen a pouze na mobilní zařízení. Ono by na tom možná nebylo nic tak strašného, mobilních variant pro známé série vyšlo několik, a například takový Fallout Shelter byl vyloženě povedený.

Celé pozdvižení ale vzniklo ze dvou důvodů. Jedním byl fakt, že reálným vývojářem Diabla Immortal vlastně nebude ani tak Blizzard, jako čínská firma NetEase. Ofiiálně je to však podáváno, jako společný vývoj, a této verze se tedy budeme držet.

NetEase už má však za sebou vývoj Crusaders of Light a Endless of God. Pokud se na obě hry podíváte, napadne vás jedno – tohle je kopie Diabla. NetEase tedy bude dělat na něčem, co už má tak trochu za sebou. První kritika tedy vznikla díky obavám, že nové Diablo je jen Crusaders of Light, v novém kabátu. Buďme ale k Blizzardu fér – pokud chcete udělat „diablovku“ na mobil, moc nápadů, jak rozložit interface není.

Ty hry budou vypadat podobně vždycky, takže při troše dobré vůle, to třeba nakonec bude i zábava. Minimálně pro lidi, kteří hry na mobilu hrají, což je v Asii obrovský trh. 

Druhým důvodem kritiky a podle mě mnohem oprávněnějším, je způsob, jakým novinku Blizzard oznámil. Hráčské jádro, které je s Blizzardem již od 90. let, netrpělivě čeká na nové Diablo. Poslední díl vyšel v roce 2012 a od té doby ticho po pěšině. Když tedy mělo přijít slavnostní oznámení na Blizzconu, mnozí z nich si dělali naděje. Je to tu? Přichází čtvrté Diablo? Ti skeptičtější doufali alespoň v remasterovanou verzi druhého dílu.

Místo toho ale byla oznámena mobilní verze, o kterou nikdo nestál. A opět, nejde o to, že vychází mobilní hra, ale o to, že se pomalu zapomnělo na původní hráče. Nechtěnou třešničku na dortu, nasadili vývojáři přímo na konferenci, když rozpačitým fanouškům na dotaz, jestli to není jen nějaký vtip, odpověděli, že není, a že mobily snad mají všichni z nich, ne?

Achjo, pokud zburcujete svoje fanoušky, a navnadíte je, jen abyste představili mobilní hru v koprodukci, určenou primárně pro asijský trh, tak z nich alespoň nedělejte blbce. 

Shrnuto a podtrženo, Blizzard si vyrobil PR noční můru. Oznámili Diablo o které nikdo nestál, a přestože nepochybuji, že se hra v Asii vyplatí, forma, jakou zvolili, byla nešťastná. Trailer na nové Diablo má v době psaní tohoto článku 16 000 palců nahoru a ehm, 440 000 nesouhlasných palců dolů.

Reddit a Twitter chrlí jedno meme za druhým a tak trochu v tom všem zapadla spekulace, že Blizzard chtěl možná oznámit i skutečné Diablo 4. Jen si to naposlední chvíli rozmysleli a zůstala z toho jen prezentace mobilního Diabla.

Kde je pravda se asi nedozvíme, ale PR manažeři Blizzardu prožívají těžké dny. Na druhou stranu, každá publicita dobrá, ne? Nechme se tedy překvapit, jak to nakonec dopadne.