Under the Waves 
Zdroj: Quantic Dream

Under the Waves je adventura mapující život potápěče fiktivní těžební společnosti, potýkajícího se s počasím, přírodními živly i vlastní psychikou.

Her, které se odehrávají v podvodním prostředí je na trhu celá řada. Ale takových, které by se hráčům zapsaly pozitivně do paměti, už je ale jen pár. Jedná se už vesměs o klasiky, které protínají žánry od AbzÛ, přes Subnauticu, až k povedené relativní novince Dave the Diver.

Podaří se novince od Quantic Dreams zařadit mezi úspěšné podvodníky, nebo zůstane ležet nepovšimnutá někde na dně oceánu?

Under the Waves nás přenese do kůže profesionálního potápěče Stana Moreye. Nastupuje na novou pozici hlubinného údržbáře pro fiktivní těžební společnost UniTrench.

Under the Waves 
Zdroj: Quantic Dream

Nejste žádný zelenáč, protože pro stejnou firmu jste už v minulosti pracovali. Jistě, na bezpečnější pozici v přístavu, ale potápění pro vás není žádná novinka. Trochu jiný tlak, trochu jiné prostředí, trochu jiná motivace proč tuto práci přijmout…

Prvními krůčky v novém prostředí nás provede starý přítel Tim. Prvních pár jednoduchých úkolů zároveň slouží jako tutoriál, který nám ukáže co a jak. Mezi základní schopnosti našeho potápěčského obleku patří především možnost zatížit si nohy a chodit tak po mořském dně, jako na nedělním špacíru. A vrcholem první mise je objevení vlastní hlubinné ponorky jménem Moon.

Po prvním náročném dni je čas se ubytovat. Potkat lokální AI a prohlédnout si místo, které bude na nejbližší dobu naším domovem.

Tři malá křídla. Jedno s ložnicí, druhé s kuchyňkou a třetí coby sklad a dílna. Jedno rádio pro komunikaci s UniTrenchem a jeden soukromý telefon. A jedna postel, ve které nás už během první noci čekají noční můry a postupné odhalování toho, před čím vlastně Stan utíká až na dno oceánu…

Open World adventura

Under the Waves je od svého oznámení prezentovaná jako Story driven adventure game. A popravdě, od herního studia Quantic Dreams očekáváme hlavně kvalitní příběhovky. Vzpomeňme na jiné jejich úspěšné tituly jako byl Heavy Rain nebo třeba Detroit Become Human. A příběh je tu opravdu krásně a velmi smysluplně vyprávěný.

Under the Waves 
Zdroj: Quantic Dream

Nositelem příběhu jsou v tomto případě samozřejmě především textové části. Dialogy jsou vedené z velké části přes rádio a vysílačku. Pokud si ovšem myslíte, že jsou rozhovory díky tomu ploché, nebo emočně odtažité, tak nemusíte mít strach.

Celou hrou nás provázejí témata samoty, smutku, ztráty a lásky. A právě četné kilometry temné hlubiny a tuny studených vod dělící vás od povrchu, jen přidávají těmto pocitům.

Monology a komentáře hlavního hrdiny jsou skvělým doplněním a průvodcem hráče. Under the Waves se skvěle daří jak rozhovory, tak hlasitě vyslovené myšlenky, držet daleko mimo úrovně trapnosti a otravnosti. Jsou zkrátka na té krásné lidské úrovni, jak lze od kvalitní adventury očekávat.

Všechno ve hře začíná vlastně nevinně. První den, první káva a dávka prvních rutinních úkolů údržbáře. Čeká vás například vyplít řasy ze skleníku a nebo zkontrolovat úniky ropy z podmořského potrubí. Ovšem jak dny ubíhají, tak se zhoršují sny i situace pod vodou.

Svět nad hladinou zažívá obrovskou bouři zvící živelné katastrofy. Technické vybavení vašeho modulu je zastaralé a v tristním stavu. A důvody, které Stana vyhnaly do dobrovolného oceánského azylu, zhoršují jeho psychický stav víc a víc.

I když se nejedná o horor, tak vám musí být jasné, že atmosféra v tomto případě bude řádně hutná. Málokteré prostředí a okolnosti umí navodit pocity stísněnosti a nejistoty tak, jako samota a moře.

A už tak dokonale sugestivní a uvěřitelnou hru se vývojáři z Quantic Dreams rozhodli doplnit o otevřený svět. Můžete se volně prohánět ve své ponorce mezi útesy a hejny ryb. Je zde možnost prozkoumávat temné a tajuplné jeskyně v mořských hlubinách. A samozřejmě sbírat i nějaké collectibles.

Under the Waves 
Zdroj: Quantic Dream

Osobně se k této volbě stavím poněkud rozpačitě. Na jednu stranu tento otevřený svět přidává na autentičnosti a pomáhá nám se lépe do hry ponořit a sžít se se Stanem.

Na stranu druhou příběhovým hrám koridorovost a někdy až lineárnost může opravdu pomoci ve výpravě. Zároveň by se mohlo zdát, že otevřený svět, který láká k prozkoumání, je jenom berlička k natažení krátké herní doby a při přílišném bloumání může atmosféru příběhu a jeho váhu dost rozmělnit.

Délka hraní je jednou z velkých bolístek hry. Pokud tvrdím, že hra je krátká, tak nemluvíme v kontextu her, jako je například Elden Ring, nebo čerstvě úřadující Baldur’s Gate 3 (velice úspěšně aspirující na hru roku).

Rozhodně totiž nechceme od každé hry aby měla 100 a více hodin obsahu, především pak u příběhovek. Ale pokud srovnáme například i s prvním Plague Tale: Innocence, tak Under The Waves prohrává. Francouzská nezávislá koridorovka nám i s trochou toho prozkoumávání přichystala nějakých dvanáct až patnáct hodin zábavy, tady nás čeká studená sprcha.

Dohrání příběhu nám s trochou dobré vůle zabere maximálně 8 hodin a to i v případě, že jako já budete číst všechny věci, fotit vodní živočichy a sem tam si zahrajete na kytaru nebo zmlátíte boxovací pytel. Setkal jsem se dokonce s informací, že hra se dá dohrát dvakrát za sebou pod deset hodin a to je už opravdu málo. Cenovka kolem třiceti Euro se určitě nevyrovná většině současných herních titulů, ale v poměru cena/herní čas to taky není žádná hitparáda.

Under the Waves 
Zdroj: Quantic Dream

Krátká stopáž a rozpačitá volba otevřeného světa jsou ale jedinými většími výtkami. Po grafické stránce není moc co vytknout. Jistě nejedná se o hyper realistickou grafiku, vykreslenou v počtu “K”, který ani nespočítám na prstech.

Místo textur, které by usmažily i nové grafické karty vývojáři zvolili grafiku, která je realistická, ale dostatečně stylizovaná aby podpořila atmosféru hry. Stan tak nemá vykreslený každý vous s vlastním renderováním, ale v temných vodách, kdy bude kužel vaší baterky jediným majákem příčetnosti a naděje, to rozhodně není potřeba.

Za zmínku stojí určitě i originální soundtrack. Hudbu vytvořil Nicolas Bredin, který není v oboru žádným nováčkem a z her, které doprovází jeho muzika, určitě nejvíc rezonuje již dříve zmíněný Heavy Rain. V under the Waves odvedl podle mého názoru ještě lepší práci.

Ze začátku jsou tóny hudby klidné a skoro až uklidňující a relaxační, ale někde v pozadí tam je temný podtón. A stím jak se vyhrocuje situace ve hře, tak zintenzivňuje i hudba, která vám natáhne nervy jako struny a zabrnká na ně bez náznaku jemnosti. Poslední třešničkou na dortu, která určitě potěší české hráče, je velice povedená česká lokalizace titulků a nápisů. Minimálně takovou péči by si zasloužily i dětské tituly.

Celkově působí Under the Waves velmi povedeně. Jedná se určitě o zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek adventur. Grafika nás nevystřelí z trenek, ale určitě nás neodradí a technický stav hry je naprosto v pořádku. I přes to, že jsem pár ohlasů na nedodělky četl, tak jsem se s nimi rozhodně nesetkal a hra běžela jako po másle.

I přes lehkou pachuť, kterou může vyvolat krátká stopáž a případné rozmělnění otevřeným světem, převládnou po dohrání pocity pozitivní. Tedy dojmy ze hry, protože hra je plná pocitů, které mají k pozitivitě hodně daleko a mohou přivodit nepříjemný srdcebol.

Under the Waves 
Zdroj: Quantic Dream

Under the Waves

Vydavatel: Quantic Dream

Vývojář: Parallel Studio

Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Xbox Series X a Series S