Ty nejlepší hry si zaslouží mezigenerační oživení a herní sérii Uncharted rozhodně můžeme považovat za jednu z nejlepších exkluzivit z dílny Sony pro konzoli PlayStation.
Hlavně poslední dobou se studia patřící Sony vytahují s velmi silnými a úspěšnými exkluzivitami, jen namátkou můžeme zmínit Horizon Zero Dawn, Days Gone, Ghost of Tsushima, Death Stranding, God of War či Marvel’s Spider-Man.
Některé exkluzivity, které vyšly na PlayStation 4 se dočkaly vylepšených edicí pro PlayStation 5. Vesměs se jednalo o hry vydané těsně před vydáním nové konzole (Demon´s Souls), ale naštěstí v Sony nezapomněli na starší kousky, které jsou neméně dobré. A to je právě případ dvou dílů ze série Uncharted, které vyšly pro zmíněný systém PS4.
Vydání prvního dílu se datuje již 15 let zpátky, kdy vyšlo Drake’s Fortune a hned z toho byl obrovský hit. Po dvou letech vyšlo pokračování Uncharted 2: Among Thieves. Druhý díl posunul kvalitu ještě výše a nabídl první multiplayer.
Vše na PlayStation 3 zakončil třetí díl s podtitulem Drake’s Deception, který byl naprosto skvělý a rozhodně se jednalo o hru, která předběhla svojí generaci. Následně bylo trošku prázdno a čtvrtého dílu jsme se dočkali až po pěti letech, ale čekání se vyplatilo.
Závěr Drakova putování byl naprosto úchvatný. A jelikož se jedná o jednu z nejsilnějších značek PlayStationu asi nikoho nepřekvapí, že i když příběh čtvrtého dílu byl více méně uzavřený, vývojáři vcelku záhy přišli s dalším příspěvkem do série. Tentokrát v podobě spin-offu, který přinesl trošku vylepšené funkce a další poutavý příběh, akorát s jinými postavami.
Nová kolekce v technickém rozkvětu
Právě poslední dva díly s podtituly Uncharted 4: A Thief’s End a Uncharted Lost Legacy jsou součástí Legacy of Thieves Collection, která přináší hned několik vylepšení díky síle konzole PS5. Kolekce bude převážně cílena na hráče, kteří do rodiny PlayStation naskočili buď o něco později v době, kdy exkluzivních titulů rapidně přibývalo, nebo až s novou konzolí PS5.
Avšak i na majitele původních her, mezi které se řadím i já, je myšleno. Pokud hráč vlastní jednu z výše zmíněných her, a ne v rámci PS Plus, tak si může pořídit upgrade za pouhých 250 Kč. A to rozhodně stojí za to, projít si tyto dvě skvělé hry po letech znovu v lepším grafickém zpracování a podporou haptické odezvy u ovladače DualSense.
Kolekce je tedy čistě technologickým remasterem a nepřináší žádné obsahové rozšíření. Vývojáři si připravili tři režimy zobrazení a možnost zapnout HDR. První sází vše na krásu a zde se počítá každý detail či odlesk. 4K zobrazení při 30 FPS, toto jsou parametry grafického nastavení. A ono opravdu vše vypadá naprosto věrohodně, jen ty FPS trošku chybí.
Od toho je zde ale druhý režim. Ten nabídne stabilních 60 FPS a až na pár drobných detailů, které snadno přehlédneme, v něm hra opět vypadá naprosto úchvatně. Ve většině hrách nové generace, kde byl takovýto výběr, jsem dal přednost grafickým detailům před FPS, ale zde tomu bylo jinak. Hra totiž vypadá úchvatně i na režimu „výkon“.
Jen doufám, že brzy vývojáři všech studií dokáží udělat obojí na jednou, na což by výkon konzolí rozhodně stačit měl.
No, a pro zaryté milovníky a zastánce FPS je zde ještě třetí režim, a pokud máte televizi s funkcí 120 FPS, tak můžete hrát Legacy of Thieves Collection s výkonem+, ale za dosti vysokou cenu snížení rozlišení na 1080p. Tohle nastavení bych rozhodně nikomu již nedoporučoval. Ochudil by se tak o nádherný grafický prožitek, který hra nabízí.
Po letech pořád zatraceně dobré
To je vlastně všechno, co nová kolekce nabízí a je to vlastně dobře. I nadále se hráči mohou těšit na desítky hodin poutavého příběhu, zajímavých historických informací, hledání pokladů, řešení hádanek, honiček, akční střelby a překonávání překážek svojí obratností.
Pokud jste ještě neměli ani s jedním z posledních dvou dílů série Uncharted žádnou zkušenost, tak se pokusím i trošku nastínit hratelnost a příběh. Co se týče hratelnosti, tak bychom mohli hru rozfázovat do třech částí, u spin-offu Lost Legacy možná i do čtyř. Když tedy nebudu počítat cut-scény a příběhové rozhovory.
V pravidelném rytmu se totiž střídají části, kdy prozkoumáváte oblast, hledáte poklady a řešíte hádanky. Ty střídají části, kdy překonáváte terén pomocí ladných skoků, šplhání po budovách, či skalách.
No a v neposlední řadě tu jsou akční úseky, kde se snažíte udolat své nepřátele. Buď za pomocí zbraní v přestřelkách, nebo taktiky, kdy se snažíte vyřídit všechny hezky potichu jednoho po druhém. Do toho skočí občas nějaká honička pro oživení.
Ono to i po letech stále funguje na jedničku. Přestřelky jsou pořád zábavné a díky novým funkcím haptické odezvy a adaptivních triggerů působí o něco lépe než dříve. To samé platí při ostatních činnostech, jako jsou různé skoky a dopady, kdy vás ovladač DualSense lehce nakopne do ruky, nebo když používáte různé mechanizmy.
Jediný okamžik, kdy mě zklamala haptická odezva, je u jízdy s džípem či jinými prostředky, kde odezva není vůbec žádná. Přitom právě u střelby a řízení je nejdůležitější a využívá je pro tyto účely skoro každá hra vydávaná na PS5.
Příběh, který chytne každého
K příběhu toho nechci prozradit mnoho, hlavně u čtvrtého dílu série s podtitulem A Thief’s End se jedná o nezapomenutelný zážitek a střípky příběhu mě osobně utkvěly v hlavně na hodně dlouhou dobu. Prostě jsou hry, které po dohrání v hráči nic nezanechají, u některých her si naopak odfrkneme, že to máme konečně již za sebou.
Ale pak jsou tu takové, u kterých nevěřícně sedíme ještě několik minut, co běží závěrečné titulky, a uvnitř nás probíhá emoční vzplanutí. Když tohle nastane, tak tomu říkám práce skvělého příběhu.
Uncharted 4: A Thief’s End, přesně takový pocit zanechá. Třeba je to i kvůli vlastnímu ztotožnění s hlavním protagonistou s jeho přijmutím se usadit a pověsit dobrodružný život na hřebík. Příběh se točí kolem vysvětlení dětství, minulosti a současnosti hlavního hrdiny, který se vydává kvůli svému bratrovi na svojí poslední výpravu. Kvůli bratrovi, o kterém si myslel, že je již patnáct let po smrti.
Do toho zasahuje i Nathanova vyvolená a vše se nám krásně dovysvětlí a uzavře. Proto ani nováčci, kteří předchozí díly nehráli, nebudou příliš ochuzeni. I tak ale rozhodně stojí za to se do prvních třech dílů rozhodně pustit.
Lost Legacy jde spíše ve šlépějích prvních třech dílů, kdy se příběh točí kolem jedné výpravy a jednoho pokladu. Samozřejmě s využitím vychytávek a herních mechanik ze čtvrtého dílu. Tentokrát však nepřichází na scénu oblíbený Nathan, ale jeho dobrá známá Chloe Frazerová, se kterou toho Nathan prožil opravdu dost.
Chloe tentokrát spojí síly s šéfkou žoldáků, a tak trošku záporačkou, Nadine Rossovou. Společně se vydají za honbou po největším historickým pokladu indické říše, ale samozřejmě nebudou jediné. Kromě toho se tento díl snaží dovyprávět příběh Chloe a ospravedlnit činy Nadine ze čtvrtého dílu. Kruh se uzavřel a za vším můžeme udělat tečku.
Závěrem
Uncharted: Legacy of Thieves Collection nelze hodnotit nijak záporně, přestože se jedná jen o vylepšení již tak dvou skvělých her. Po grafické stránce hra vypadá ještě lepe, a snad každý si vybere nějaký z režimů nastavení.
Haptická odezva umocňuje výborný zážitek, a to vše za symbolickou cenu, pokud vlastníte nějaký z předchozích dílů, a pokud jste neměli tu čest tak i těch 1300 Kč je opravdu málo za to, co kolekce těchto dvou her nabízí.
Uncharted: Legacy of Thieves Collection
Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
Vývojáři: Iron Galaxy Studios, Naughty Dog
Žánry: Adventura, Střílečka, Plošinovka, Puzzle videohra
Lokalizace: české titulky
Platformy: PlayStation 5, Microsoft Windows (možná později)