Tiny Tina’s Wonderlands cover
Zdroj: 2K Games

Zapněte se popruhy na sedlech, připoutejte pořádně všechno vybavení a zařvěte HYJÉ! Wonderlands přijíždí s veškerou parádou na vlně humoru tak břitkého, že jen pouhé pomyšlení na něj je životu nebezpečné!

Kostky? Máme!

Tužky? Máme!

Papíry? Máme!

Každý má svou figurku? Jasně!

A každý zbraň? Jo!

Takže jdem něco sejmout? OK!

Tak tedy – HOĎTE SI NA INICIATIVU, POSEROVÉ!

Ano, tahle věta přesně vystihuje ten hlavní a absolutně nezaměnitelný pocit z nového příspěvku od GEARBOX ze světa Borderlands!

Tiny Tina’s Wonderlands 1
Zdroj: 2K Games

I když “ze světa Borderlands” se až tak úplně říci nedá.

Po neskutečném úspěchu jednoho z dlc Borderlands 2 – Bunkers and Badasses (tamější ekvivalent Dungeons and Dragons), se vývojáři rozhodli udělat fandům stolních RPG ještě větší radost.

Ano, Tiny Tina’s Wonderlands je dobrodružství, které má na svědomí “Malá Tina”.  Ona je vypravěčem (Pídžejem nebo Game Masterem- dosaďte libovolného boha) a provádí vás celým dějem.

U herního stolu však nejste sami! Kolegy, rádce a do jisté míry spoluhráče, vám dělají dva další charaktery, a sice Valentine a Frette. Během celého příběhu obě postavy sypou hlášky, komentáře a vtipy na všechny strany a tím dochucují perfektní symfonii humoru jak ze světa Borderlands (pro zjednodušení dále je “B”), tak ze světů stolních rpg!

Narovinu? Jste-li dlouholetí fanoušci tohoto universa a zároveň DnD, opravdu si budete užívat.

Hlavní postavy ožily nejen díky skvělé Ashly Burch, ale také díky Willu Arnetovi, Andy Sandbergovi nebo Wandě Sykes. Pojďme si to říci na rovinu- tito pánové a dámy odvedli fenomenální práci!

Serie B si již od začátku zakládá na skvělém ději, osobitém humoru a další díl je toho perfektní ukázkou. Skoro…

Tiny Tina’s Wonderlands 2
Zdroj: 2K Games

Zatímco herecké výkony jsou absolutně brilantní, vtípky přiměřeně řízné a komentáře slušně kořeněné, děj tak trochu pokulhává.

V předchozích dílech jsme zažili tunu zvratů, (!!!SPOILER ALERT!!!) ztratili některé naše milované hrdiny a nasmáli jsme se, co bránice ráčila. Zde tomu tak není a důvodů je několik.

Mimo hlavní kanón!

Ano, nečekejte žádné nové informace o Lilith, nových Vaultech nebo tom, co by další díl měl obnášet. Děj má slušný spád. Hlavní zápletka s Dragon Lordem je hezké a vtipně pojaté klišé.

Vrchní záporák, dříve totální jasoň, je zhrzen, zrazen a pěkně naštván. To vede k jeho přerodu v temného “kapitána von Zlo” a vaším úkolem je mu zabránit v totální destrukci celého Wonderlandu. Prostě se vydáte do temného koutu světa na temnou horu za temným pánem nakopat mu jeho temnou pr.. pozadí!

Tady ovšem nastává ono “jenže”. Ve výše zmíněném Bunkers and Badasses jsme se potkávali s celou škálou charakterů ze světa B. Ti figurovali jako hráči, NPC nebo jen jako komentátoři různých situací v různých částech tohoto datadisku. A navrh k tomu tu ještě byl Handsome Jack jako nejvyšší syčák.

Tiny Tina’s Wonderlands 3
Zdroj: 2K Games

To jsou nezanedbatelné aspekty, které jsme si prostě rádi užívali ve všech dílech universa Borderlands. Hráli jste ve dvojce Salvadora? No tak super! V dlc Salvador namlouvá všechny trpaslíky! A dle jeho slov mu to nevadí!

Všechny výše uvedené mosty, spojující Wonderlands a “skutečný” svět Pandory, zde prostě chybí a to vede k nezvratnému pocitu, že vlastně nehrajete Borderlands. Ale přitom ho hrajete… Ale nehrajete!!! AAAARRRGGHHHH!!!

Hele? A co jim tam fláknout vyloženě miniaturu herního stolu? Bude to stačit?

Wonderlands přináší i spoustu nového. Máme tu vyloženě vtipný pohyb po mapě mezi lokacemi, kdy se kamera přenese do pohledu ala RPG a vy jako funko pop postavička pobíháte po herním plánu, likvidujete náhodně se spawnující nepřátele a otevíráte si různé tajné pasáže. Nebo vylupujete hrobky, kobky, doly a jiná místa, kde by se mohl nacházet pořádný loot.

Ale ani zde se nedočkáte kdovíjakých extra inovací. Zbraně jsou transformované do kuší, kanónů nebo magických trubek dělajících “prásk”. I když je design rádoby fantasy zbraní zábavný a originální, po čase zjistíte, že se koukáte na stáje stejné modely a že variací nění tolik

A pak jsou tu chladné zbraně…!

Tiny Tina’s Wonderlands 4
Zdroj: 2K Games

Potřeste mu pravicí. Sekerou!

Fanoušci těch povolání, která si problémy vyřizují pěkně „na blízko“, si přijdou na své. Nová hratelná “povolání” jsou opravdu skvělá a prakticky každé poskytuje prostor pro nějakou tu slušnou ránu kyjem, sekerou, kosou, krumpáčem nebo mečem. “Chladné” kombinace jsou opravdu velmi zábavné a při každém zabití Vám přinášejí neskutečný pocit zadostiučinění.

A nechcete- li si mazat ruce, jsou Vám k dispozici kouzla!

“Je tam někdo?” Aneb vždy do místnosti nejdříve pošlu ohnivou kouli!

Na své si přijdou i milovníci temných kápí a špičatých klobouků. Hra nabízí tunu variant „jak zmasit skřeta na X způsobů“.

Systém granátů byl nahrazen kouzly. A že jich je slušná řádka! Házíte kolem sebe ledová kopí, z nebe padají meteority (ohnivé, ledové – prostě jak je libo) a nebo z nepřátel cucáte životy jak šťávu z dětského pitíčka pro tvrdém tréninku skákání panáka.

Prostě zde máte slušnou dávku možností, jak si své povolání postavit, a to nejen díky tomu, že od určité části hry, si můžete zvolit povolání druhé. A to se vyplatí!

Tiny Tina’s Wonderlands 5
Zdroj: 2K Games

Rozmáznout nebo upéct?

Souboj je prostě povedený. Přestřelky mají spád a obtížnost je slušná. Občas, zejména ze začátku, nepřátelé sice působí jako sběrači nábojů, ale to se postupně zlepšuje. Situace na poli je ale sem tam nepřehledná právě kvůli všemu tomu magickému chaosu, který před sebe házíte vy i nepřátelé. Na to si ovšem časem zvyknete a pokud nejste epileptik, nemáte se čeho bát.

Při tvorbě postavy se budete opravdu bavit. Tentokrát nám hra přináší velkou škálu modifikací včetně několika různých hlasů vaší postavy. Pokud si trochu pohrajete s nastavením, můžete se vytvořit opravdu šílenou variaci krásky! Nebo zvířete…

Během samotného hraní pak můžete odemknout nové vzory na brnění, barvy kůže atp. Je velkým plusem, že tyto kosmetické prvky hra nabízí v základu bez všemožného otravného dokupování za reálné peníze.

Takže koho mám hrát?

Na výběr máte ze šesti možných povolání a každé z nich, osobitým humorem vlastním pro Borderlands, přináší do svého archetypu něco nového!

Tiny Tina’s Wonderlands 6
Zdroj: 2K Games

Brr-zerker

Frajer / frajerka ze severu s pořádně velkou sekerou.  Nejdřív vám přimrazí nožky k podlaze a pak zapne mixér v životní velikosti. Prostě klasické “spin to win” s obouručkou.

Clawbringer

Chcete hrát paladina „nakombeného“ s lovcem a taky s válečníkem? Není problém. Tenhle pán má prostě všechno. Od zvířátka až po velkou palici.

Graveborn

Víte, jak jsme výše mluvili o sosání života z nepřátel? Graveborn na to má prakticky patent. Velký patent s velkým poškozením. Občas ho to stojí i vlastní životy, ale co na tom, když nepřátele prakticky instantně vypaříte?

Spellshot

„Sorcka“ z Diabla 2 na steroidech. A koksu. S éčkem v pořádné tlamě.

Spore warden

V mládí vám asi nikdo nerozuměl, protože váš nejlepší kámoš je houba (s nožičkama a s neukojitelným apetitem pro destrukci). A taky máte luk a šípy. Prostě, proč si mazat ruce, když se to dá vyřídit na dálku, že jo?

Stabbomancer

Dýka a plášť. Tady ale opravdu o hodně více “dýka” a pláště jen pomálu. Bodání, sekání, krájení a řezání, to je to oč tu běží!

Naval čokoládu! Metal prostě musí bejt nahlas!

Tiny Tina’s Wonderlands 7
Zdroj: 2K Games

Ano, Babymetal a jejich Gimme Chocolate je vpravě to, co se k Tině opravdu hodí. Už při sledování traileru jsem si říkal, že to je přesně ono! A opravdu jsem se těšil na další skvělý soundtrack.

Naneštěstí se tak nestalo. Alespoň  to ale nedopadlo tak špatně jako třeba u Wolfenstein: Young Blood, kde Carpeter Brut a jeho Turbo Killer udělal neskutečnou atmosféru, ale hra sam pak stála za starou belu.

Tady je pár skvělých kousků, ale zbytek hudby je takový genericky fantazijní “meh”.

Jak vidíte, Wonderlands přináší nové věci, ale..

Souboje jsou přesně takové, jaké bychom čekali. Černého humoru je tu také tuna a to vše je zabalené do krásného balícího papíru s motivem DnD.

Nicméně jednotky se často opakují, náhodné střety se časem stanou lehce otravnými a ve výsledku zjistíte, že celkově je té hry jaksi málo. V porovnání s předchozími díly je Wonderlands poněkud krátké a momentálně nedostupný režim “new game+” tomu moc nepřidává.

Ale je to nové Borderlands, takže tyhle drobnosti tomu prostě odpustíme a budeme doufat, že v dalším díle nás Gear Box opět absolutně odrovná.

Tady se to stalo tak trochu taky. Trochu.

Tiny Tina’s Wonderlands 8
Zdroj: 2K Games

Tiny Tina’s Wonderlands

Vývojář: Gearbox Software

Vydavatel: 2K Games

Doporučený věk: 13+

Playtime: 16-20 hodin

Platformy: PC, PS4/5, XboX