Sedm smrtelných hříchů je téma, které provází uměleckou tvorbu léta letoucí. Sedm je asi nejznámější počin, který byl ztvárněn jak filmově, tak v podobě komiksu a obojí na výbornou. A samozřejmě nemohlo trvat dlouho, než došlo i na japonskou adaptaci. V roce 2012 začala vycházet manga Seven Deadly Sins, následovala anime podoba, kterou můžete momentálně sledovat například na Netflixu, který na tento seriál odkoupil práva. A právě podle první série anime seriálu vznikla i stejnojmenná videohra s podtitulem Knights of Britannia.
Sedm hříchů v době krále Artuše
Nejdřív by asi bylo záhodno říct, co vlastně Seven Deadly Sins (dále už jen 7DS) je. Představte si středověké fantasy umístěné do alternativní verze Británie v době artušovských legend.
Deset let před hlavním dějem (chcete-li současností) se stalo něco, co vedlo k velkému a krvavému konfliktu stovek nejlepších rytířů obdařených magickými a nadlidskými schopnostmi. Jsou to Svatí rytíři (Holy Knights). Proti nim stojí pouhých sedm lidí. Sedm smrtelných hříchů, které vede Hněv – Kapitán Meliodas.
Sedm smrtelných hříchů je skupina strašlivých bojovníků, jejichž síla nezná hranic a kteří téměř zmasakrují Svaté rytíře. Nevíme proč, ale víme, že prchajíc před zákonem se Hříchy dobrovolně uchýlí do ústraní a možná až vyhnanství.
Nechme tedy uplynout oněch deset let a přesuňme se do současnosti. Princezna Elizabeth utíká z království, protože je přesvědčena, že uskupení Svatých rytířů intrikuje proti jejímu otci králi a jediná možnost, jak je zastavit, je najít postavy z legendy minulosti. Najít sedm lidí, kteří jsou schopni postavit se nespočetné převaze a zvítězit. Najít jedinou naději, která jí zbývá. Najít Sedm Smrtelných Hříchů.
Místo toho Elizabeth nachází mladého blonďatého vykuka, který sotva mohl dovršit 15 let, a nehledě na svoje mládí, vede hospodu. Hospodu, ve které vyčerpaná Elizabeth skončí. Hospodu, kterou prohledává armáda.
A tak jediné, co stojí mezi bandou ozbrojenců a princeznou, je mladík a jeho…prase Hawk. Nedivte se, jen si na to prase zvykněte. Protože mladík není nikdo jiný než Meliodas, který velice brzy ukáže, že i se zlomeným mečem dokáže useknout pár desítek metrů útesu a zesměšnit menší armádu. Elizabeth našla první(ho) ze Sedmi smrtelných hříchů.
Hra sleduje stejný příběh, takže se pojďme vrhnout přímo do víru herní mechaniky. Postup hrou je řešený systémem misí, které jsou rozděleny na hlavní příběhové, vedlejší příběhové (obojí dostupné z interiéru Meliodasovy putiky, kde je hlavní herní menu) a pak také naprosto vedlejší, vedlejší souboje.
Jak se hřeší s ovládáním
Čekáte víc? Tak to asi budete zklamaní, protože ničeho jiného než soubojů se tady nedočkáte. Jsou tu souboje v módu hrdina versus hrdina. Hrdina versus dva hrdinové. Dva hrdinové versus dva hrdinové. Utkáte se s rytíři a s monstry. Jako bonus je tu jeden nepovedený pokus o mezihru, kdy v bitvě ovládáte nemilitantní Elizabeth, sbíráte nějaké předměty a veškerou špinavou práci za vás dělá Hawk, vaše prase.
Tak, a to je vše. Nic jiného v gameplayi nenajdete. A je to velká škoda, protože z tohoto pohledu toho hra nabízí sakra málo.
Už jen ovládání je smutné. Máme zde střelu, rychlý útok a silový útok. Tlačítka akcí pak můžeme zkombinovat s jedním dalším a máme magické verze těchto útoků. A to je vše. Je vlastně jedno za koho hrajete, ovládání je neustále stejné. Jediná variabilita je první souboj, který s danou postavou absolvujete, než zjistíte, co přesně postava umí a to vám zabere maximálně 15 vteřin při hodně pomalém hraní.
Repetetivnost celé hry začne být patrná zhruba po první hodině hraní, ale to rozhodně není ještě to nejhorší. Musíme si uvědomit, že jde o hru, která adaptuje anime/mangu. Ve hře se nestane nic, co by v předloze nebylo. Celá hra je především o bojování. Zní to povědomě? Naruto, Dragon Ball nebo třeba v porovnání horší One Piece se potýkali se stejným problémem.
Bohužel to vypadá tak, že tvůrci 7DS se pokusili buď být originální, a to tak že velmi neúspěšně, a nebo jim to bylo jedno a chtěli jen podojit úspěšnou značku, která se letos má stát ještě úspěšnější nejen proto, že má vyjít pokračování seriálu, ale také vyjde naprosto originální film, který má v případě 7DS mnohem větší ambice než fillerové epizodky Naruta a dalších. Rozpačitost toho, o co vlastně jde, doplňuje duel mód, který simuluje právě bojovku, jakou jsou výše uvedené hry, ale díky totožnému ovládání všech postav to prostě zoufale nefunguje.
Hříchy vzhledu a cut scén
Dalším ne zrovna příjemným prvkem je přepracování vizuální podoby. Tady si 7DS nezadá se svými bratříčky, kteří se snaží udělat kompromis mezi moderní grafikou a klasickou rozpohybovanou kresbou.
Za mě zde zní rezolutní ne u všech frančíz. Nehledejte kompromis, ale spíše způsob jak vizuální stránku mangy nebo anime přenést do fungující videohry. U 7DS navíc vidíme v dialozích ten rozdíl, kdy na obrazovce je animovaný digitální Meliodas, který by mohl přitáhnout svým vzezřením tak zhruba stejnou věkovou kategorii jako dráček Spyro, versus jasně a čistě kreslená postavička Meliodase u titulků vyjmutá z předlohy.
A zdržme se jednou větou ještě u vizuální podoby, a to konkrétně u kamery. Kamera, pokud s ní nebudete aktivně pohybovat, je schopná zabírat vnitřní stranu zdi domu vedle kterého zrovna stojíte jen proto, že má definováno držet se prostě X bodů od vás a co je mezi vámi nebo jaký je úhel to už se děj vůle Páně a vašich palců.
Když už srovnáváme hru s předlohou a konkurencí, tak musím vypíchnout asi největší slabinu hry. Chybí tu cut scény. V téhle hře prostě nejsou filmečky. V nehratelných sekvencích vidíme jen dialogy, kdy postavy stojí proti sobě. Nevidíme, co dělají, co se děje atd.
Akční sekvence bychom teoreticky mohli brát tak, že je hrajeme, ale to není pravda. Vrcholem je pak okamžik, kdy se dvě postavy baví..přichází konflikt..ozve se zvuk seknutí, zasténání (tady si máte odvodit co se stalo) a jedna postava vypadá náhle jinak, druhá postava v psaném dialogu říká, že má smrtelnou ránu a do toho dabing sténá…
Ne, bohužel to nefunguje. Já jako velký fanda psané i animované předlohy jsem musel místy přemýšlet, co se vlastně momentálně děje, a ve které fázi příběhu se zmítám. Je mi vážně líto, že se tvůrci hry neinspirovali u úspěšnějších titulů a šli cestou, která může být srozumitelná jen pro fanouška seriálu nebo komiksu, ale ten zde nedostane nic navíc.
Pro nového člověka se jedná jen o nudně opakující se herní zážitek, kdy stranou příběhu hráč jen tápe a zírá, co se vlastně děje. Fanoušek pak bude navíc o to zklamanější, že přijde o všechny interakce mezi postavami, které v seriálu nebo manze vytváří skvělou chemickou směsku a naprosto famózní situace.
Totální extrém je to, že ve hře využijí scény kdy Meliodas jen tak mimochodem sahá Elizabeth na prsa a ona u toho tak nevině sténá a říká – copak to děláš ty lumpe (!!!@#&%!!!)?. A to samé sem tam prohodí i ve hře…ale chybí k tomu všemu souvislosti a důvody. To si takhle totiž normálně chodí slečny po ulici a najednou zasténají a zčistajasna někoho cizího osloví….
Děkuji, radši seriál
Podívejte se na Netflix na seriál, protože tuhle hru opravdu nepotřebujete. Naopak, seriál je výborný mix akce, patosu, humoru a v neposlední řadě emocí a já si ho opravdu užil a na potkání ho doporučuji. Bohužel hra 7DS je pravý opak. Pokud nejste jako já hardcore fanoušci a nemusíte mít vše, co s tématikou 7DS lze sehnat, tak se této hře velkým obloukem vyhněte.
Vývojáři: NatsumeAtari
Vydavatel: Bandai Namco, 9.2. 2018
Cena digitální kopie: 1799,-
Velikost hry: 4,34GB
Platforma: PlayStation 4
[review]