Legend of Zelda: Breath of the Wild cover
Zdroj: Nintendo

Ganon však začal opět řádit, takže nastal čas hrdinu probudit a nechat ho dokončit, co tehdy nezvládl. Jenže nikdo asi nepočítal s tím, že se Link reinkarnuje jako tabula rasa a všechny své hrdinské kousky se bude muset učit od úplného začátku. A se vzpomínkami to taky není úplně slavné.

Takhle nějak začíná příběh hry The Legend of Zelda: Breath of the Wild. A proč přinášíme recenzi pět let staré hry právě nyní? Nedávno bylo oznámeno datum vydání pokračování – Tears of the Kingdom. To by mělo začít zahlcovat naše konzole Nintendo Switch už 12. května 2023, a tak nastal nejvyšší čas si tohoto slavného předchůdce připomenout.

Hrdina s klackem

Ztráta paměti při reinkarnaci má i své výhody. Třeba tu, že nedostanete do ruky supernabušeného atleta, kterého se budete jen horko těžko učit ovládat. S Linkem si projdete prvními krůčky a výukou prakticky všeho, od samého začátku v podobě prvních pokusů odehnat skřeta klackem.

Legend of Zelda: Breath of the Wild 2
Zdroj: Nintendo

Má to však i své nevýhody. Za jednu z nejvýraznějších lze považovat zjištění, že vás všichni mají za hrdinu z dávných dob, taky tak s vámi jednají a mají od vás heroická očekávání. Vy se zatím potácíte světem se štítem ukradeným bokoblinovi, kterého jste před chvilkou umlátili klackem, a váš život po tomto střetnutí visí na vlásku. A taky víte houby, co se v okolí děje.

Naštěstí je tu tajemný poutník, který vám vysvětlí, co je třeba: hledejte podzemní svatyně a plňte tamní zkoušky. Tím budete sílit a až z vás bude Superlink, stavte se za běsnícím Ganonem. Prý spolu máte nějaké nevyřízené účty. Takhle jednoduché to je.

A teď tu delší variantu

Probudili jste se na náhorní plošině, která skýtá právě čtyři takové svatyně. A už jejich první průzkum dává tušit, že se sice nejedná o žádná temná sklepení, ale růžové zahrady taky ne. Každá skrývá jiný druh testu: některé vás učí používat speciální schopnosti, jiné jsou bojové, další zase připravené otestovat vaši zručnost či logické uvažování.

Právě číslo čtyři má v tomto světě patřičnou symboliku. Za čtyři splněné zkoušky si můžete vzít jedno srdce reprezentující vaše zdraví, nebo dílek staminy pro větší výdrž. Čtyři byli dávní hrdinové, kteří pomáhali Zeldě, čtyři jsou také Divine Beasts, potvory, které vám mohou pomoct porazit Ganona.

Jakmile splníte první čtveřici zkoušek ve svatyních, můžete se rozletět do světa na zdejší variantě rogala. A to je sakra velké sousto. Stojíte na náhorní plošině a Hyrule před vámi leží jako na dlani – ale mapu máte slepou. Takže, co teď?

Legend of Zelda: Breath of the Wild 3
Zdroj: Nintendo

Rozběhni se a skoč

Od této chvíle máte vesměs volnou ruku v tom, co dělat. A asi by bylo fajn prozkoumávat terén, protože s mapou, která nic neukazuje, daleko nedojdete. Je potřeba v každé oblasti najít věž, vylézt na ni a tím si zajistit přísun mapových podkladů.

Mezi tím hledáte další svatyně, plníte zkoušky, bavíte se s lidmi a dalšími bytostmi, řešíte jejich úkoly, umíráte. Mnohokrát, protože nepřátelé číhají téměř za každým balvanem, ve vodě nebo i ve vzduchu. Zejména noci bývají nejen chladné, ale i dost nebezpečné.

Ve většině případů vás tahle hra nepovede za ručičku. Kam jít, nebo jakým způsobem vyřešit úkol ve svatyni je na vás a vaší invenci. A s tím neustálým umíráním a stále silnějšími nepřáteli je jasná jedna věc: ty zkoušky ve svatyních fakt plnit potřebujete, protože se čtyřmi srdíčky života a základním mečem, který se navíc po pár ranách rozbije, toho proti Ganonovi moc nezmůžete.

Jak tak procházíte světem a pokoušíte se neumřít při dalším marném pokusu o přístup k nové věži s mapou, občas na vás vyskočí vzpomínka spojená s místem, na kterém jste před sto lety prožili něco zajímavého s princeznou Zeldou.

Takže se vám skládá svět, jeho mapa, jasný úkol, místa, kde hledat pomoc, a také vědomí toho, co se tehdy událo a proč jste skončili v hibernaci.

Legend of Zelda: Breath of the Wild 4
Zdroj: Nintendo

Složit tuhle skládačku vám bude trvat pěkných pár desítek hodin. Pokud se zaměříte pouze na hlavní dějovou linii, počítejte minimálně s 50 hodinami. Pokud rádi prozkoumáváte a dáte si za cíl splnit všechno na pohodu, řekněte rodině, ať vás nikdo neruší asi tak 300 hodin. To je 12 a půl dne, když nebudete chodit spát.

Takže co všechno v téhle hře najdeme? Průzkum světa, souboje, řešení hádanek – samozřejmost. Kraftění a vaření – ano, jistě. Nákup a prodej – taktéž, rupie jsou zejména zpočátku dost nedostatkové.

Převlékání – ano, navíc se nejedná pouze o estetický prvek. Vyplatí se mít s sebou plný kufr oblečení, protože kromě obranného čísla některé úbory vylepšují vaše schopnosti, ať už se jedná o odolnost vůči chladu, schopnost plavat proti proudu nebo snížení míry hluku. Dále je tu focení všeho možného, kompletace sbírek, řešení drobných problémů běžných lidí… jako bychom hledali něco, co tahle hra nemá.

Dobře, v první řadě je to dokonalá grafika. Zelda sází na určitý druh stylizace, která občas znamená, že objekty vypadají jako vystřižené z papíru. Tento způsob ovšem také pomáhá tomu, že i objekty v dálce vypadají stále odpovídajícím způsobem a nerozpadávají se jako trojrozměrné modely v případě aktuální hry Pokémon Scarlet a Violet.

Dalším neodmyslitelným elementem této hry je relativní složitost ovládání. Těch činností, které Link může provádět, je možná až moc, čemuž odpovídá množství využitých tlačítek na ovladači.

Legend of Zelda: Breath of the Wild 5
Zdroj: Nintendo

Každé má svou funkci a některé i více, pokud se zmáčknou v kombinaci. Není to sice úplně černá magie, ale pokud na hru několik dnů až týdnů nesáhnete, může se stát, že budete plýtvat šípy, když jste chtěli vytáhnout bombu a podobně. Vyzkoušeno za vás. Zejména v rychlých akcích je možnost omylu relativně vysoká v závislosti na zručnosti hráče.

Co je v ovládání naopak velmi příjemné, je pomoc při míření šípů, kdy si k přesnosti pomáháte gyroskopem v ovladači. Ten navíc najde využití i u některých zkoušek ve svatyních.

Pokud jste měli tu čest hrát alespoň jednu z předchozích her série Legend of Zelda, můžete mít snazší výchozí pozici. Používání některých objektů a způsob řešení zkoušek totiž často připomíná podobné úkoly z minulosti.

Přesto Breath of the Wild přináší obrovské množství inovací a troufám si tvrdit, že se ve své době jednalo o milník ve hrách na Nintendo Switch. Jedna věc je otestovat výkon konzole na poli her s otevřeným světem, který navíc rozhodně není malý, druhá reálné množství obsahu, který lze do jedné hry dostat.

Jsou chvíle, kdy by pomohlo větší množství nápověd. Ale vlastně proč? Hrajete za hrdinu, který přišel o paměť, takže prožívání té bezmoci z nevědomosti spolu s ním zkrátka patří k tomuto hernímu zážitku.

Legend of Zelda: Breath of the Wild 6
Zdroj: Nintendo

A teď už se pomalu připravujeme na příchod Tears of the Old Kingdom, která by měla být přímým pokračováním Breath of the Wild a která by měla nabídnout také nové možnosti a schopnosti Linka a možná i samotné Zeldy.

Budeme moct hrát i za ni? Podíváme se do oblak, jak naznačuje trailer? Na odpovědi na tyto otázky si budeme muset počkat do května, takže máme ještě pár měsíců na skoncování s Ganonem v Breath of the Wild.

Legend of Zelda: Breath of the Wild

Vydavatel: Nintendo

Žánr: RPG s otevřeným světem

Platformy: Nintendo Switch, Wii U

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild-legendarni-rpg-hra-s-dokonalou-grafikou-a-dechberoucim-pribehem+ obří otevřený svět + možnost volného pohybu + milion a jedna činnost, kterou lze dělat před závěrečným soubojem + propracované herní mechaniky – místy nadmíru vysoká obtížnost – relativně složité ovládání