Pravdivé pořekadlo říká – “Darovanému koni na zuby nekoukej”. Obzvláště, když se jedná o symbol přátelství a míru. Právě jeden takový dar dostal japonský císař. Tím je bohužel nezbedná panda, která spase co může. A tak nezbývá nic jiného, než pověřit své dvořany, aby vytvořili bambusovou zahradu, která by byla pro pandu zdrojem krmiva. A právě to je cílem svižné rodinné hry Takenoko.

Stáří: osm let. Vitalita: jako nová

Je tomu již osm let co tato hra spatřila poprvé světlo světa. Přesto si i po této době zachovává svou atraktivitu, která stále přitahuje nové hráče po celém světě.

Takenoko pochází ze stáje velezkušeného herního designéra Antoina Bauzy, který nám po objevování 7 Divů světa, či zenové procházce po japonském pobřeží v Tokaidu, přináší další skvělou hru.

Na rozdíl od Tokaida však sází daleko více na náhodu, taktické schopnosti i škodící elementy, které ve spojení s jednoduchými pravidly dávají dohromady atraktivní mix, u kterého si hráči užijí spoustu zábavy. 

Ne nadarmo platí, že pěkná grafika dopomáhá k úspěšnému prodeji. Kouzelně malovaná krabice Takenoka bezpochyby zaujme již na první pohled.

Její styl navíc nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o rodinnou hru. Hardcore hráči zvyklí na složité strategie tentokrát maličko ostrouhají. To ovšem neznamená, že se u této hry nezabaví všechny věkové kategorie.

Stav: nakrmená. Vzhled: malebný

I po rozbalení krabice, nadšení z krásné grafiky přetrvá. V podobném duchu jako samotný přebal se totiž nesou i všechny komponenty této hry. Což rozhodně není vždy úplně pravidlem. Již na úvod je autory potřeba pochválit za efektní insert, ve kterém najdou všechny komponenty své pevně dané místo.

To bezpochyby potěší a navíc usnadňuje i samotnou přípravu hry. Na to jsme si ostatně již u her tohoto autora mohli zvyknout a ani Takenoko v tomto ohledu nikterak nevybočuje z řady.

Takenoko doslova znamená “bambusový výhonek”. A tak již samotný název hry napovídá, o co v této hře půjde. Takenoko je primárně určeno pro 2-4 hráče od 8 let, kteří by si na jednu partii měli vyhradit v průměru 45 minut.

Herní doba i celkový herní zážitek je však dosti variabilní a závisí právě na počtu hráčů. Zatímco hra ve dvou je více pohodová a vzájemnému škození se můžete vcelku lehce vyhnout, v plném počtu hráčů se jedná o skutečný adrenalin.

Avšak vraťme se k samotným komponentům hry. Hlavní dominantou budou bezpochyby dílky bambusu, kolem kterých se točí celá hry. Těch zde najdeme celkem 78 ve třech různých barvách. Kromě nich jsou zde i “zavlažovací kanály”, samotná políčka, na kterých budeme bambus pěstovat a především karty úkolů, které se budeme snažit splnit a tím dosáhnout i celkového vítězství ve hře.

Nezbytné jsou samozřejmě desky hráčů, nejrůznější žetony akcí, či vylepšení a v neposlední řadě i koska počasí. Příjemným bonusem jsou pak dvě roztomilé figurky zahradníka a pandy, které příjemně oživují celý herní plán.

Kromě celkového provedení, jsou největší devizou této hry skutečně jednoduchá pravidla, díky kterým je tato hra dostupná skutečně širokému spektru hráčů. Jejich vysvětlení vám zabere sotva pár minut a tak se do hry můžete během pár chvil pustit i s naprostými nováčky.

Celkové orientaci dopomáhají bezpochyby i samotné hráčské desky na kterých je uvedeno vše podstatné, co ke hře potřebujete znát. Lehce pochopitelné ikonky vám znázorňují všechny dostupné akce, včetně “chlívečků” ve kterých budete shromažďovat bonusové žetony, zavlažovací kanály a bambus.

Kvalita bambusu: šťavnatý

Po rozdání herních desek a přípravě všech herních komponent se můžete směle pustit do hry. Ta má velice variabilní herní plán. Ten je tvořen hexovými políčky, které hráči postupně přikládají k počátečnímu jezírku a tím tak zvětšují celý herní plán.

Na těchto políčkách se pak pěstuje samotný bambus, kolem kterého se vše točí. Mechanismy hry jsou skutečně jednoduché. Hráč ve svém tahu nejdříve hodí kostkou počasí a vyhodnotí efekt, který padl. Ten v zásadě přináší vždy něco pozitivního, od akce navíc, až po růst vybraného bambusu.

Po vyhodnocení tohoto hodu následně může hráč vykonat dvě různé akce. Na výběr je hned z pěti možností: založit nové políčko, zavlažovat, vypěstovat bambus, vzít si kartu úkolu, nebo poslat pandu se najíst. Kdykoliv svého tahu může navíc vyložit kartu se splněným úkolem, které se vztahují k samotnému cíli hry.

Tím je stejně, jako v ostatních hrát, získat co nejvíce vítězných bodů. Ty získáváte právě plněním jednotlivých karet úkolů. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů splní 7-9 úkolovou kartu (podle zúčastněných hráčů). Ovšem pozor i když celou hru “uzavřete” stále to ještě neznamená, že musíte zákonitě vyhrát.

Jednotlivé úkoly mají totiž různou bodovou hodnotu. A tak může vyhrát i hráč, který má splněných úkolů nejméně. A to je v podstatě vše co potřebujete k úspěšnému odehrání partie Takenoka znát.

Bohužel nedílnou součástí hry je i náhoda, která zde má vcelku velkou úlohu. Jednak je zastoupena v podobě karet úkolů, které si náhodně vybíráte a nemůžete tak nikterak ovlivnit jaký úkol na vás vyjde. To by možná až tolik nevadilo, kdyby byly karty úkolů velice dobře vyvážené, což úplně neplatí.

Právě tyto karty jsou tak patrně největší slabinou hry. Velice totiž záleží na tom, zda se na vás při “líznutí” usměje štěstí. 

Dalším faktorem jsou samotní hráči, kteří s každým svým tahem mění situaci na hracím plánu. Vcelku pochopitelně vám ne vždy pomohou a v neposlední řadě i kostka počasí, která však přináší veskrze výhody. Kromě menšího zaškobrtnutí v podobě úkolových karet se jinak jedná o veskrze povedenou hru, která je žádnému z hráčů výrazněji nenadržuje a ve finále zvítězí ten, jenž nejlépe využije všechny možnosti, které celá hra nabízí.

Zdravotní stav: spokojená panda

Díky celkovému pojetí a zaměření však nečekejte, žádné velké taktické bitvy. Takenoko je čistokrevnou rodinnou hrou, která si na nic nehraje a bezesporu patří k tomu nejlepšímu, po čem můžeme v tomto žánru sáhnout.

Nemalou měrou k tomu přispívá krásné provedení a jednoduchá pravidla, díky kterým je tato hra skutečně přístupnou záležitostí.

Pokud by vám bylo toto přeci jen málo, Rexhry přinesli na český trh i rozšíření s podtitulem Panďátka, která do hry přináší nové komponenty, ale i úpravu pravidel, kterou ocení právě náročnější hráči.

Takenoko

Vydavatelství: REXhry

Počet hráčů: 2-4

Minimální věk: 8+

Délka hry: 45 min

Jazyk: Čeština

Cena: 829,-