Zabil jsem už čtyři lidi, v noze mám díru velkou jako pěst a stále mi zbývá více než 100 metrů do mého úkrytu. Dostanu se tam ale dřív než vykrvácím? Nechci umřít, ne po tom všem co jsem dnes dokázal. Chci žít!

Survival střílečka Escape from Tarkov - preview
Survival střílečka Escape from Tarkov – preview

Escape From Tarkov z dílen Battlestate Games už hraji několik měsíců a jsou to právě tyto chvíle, kdy mám pocit, že skutečně žiju!

Získal jsem teď nádhernou odstřelovačskou pušku a opravdu o ni nechci přijít. Ne, samozřejmě že to není má první SV-98… ale je má!

Sakra, vždyť jsem kvůli ní seděl víc než 15 minut v tmavém koutu jednoho domu. V ruce jsem měl jen obyčejný tomahawk a moje šance byli tak 99 ku 1, že to přežiji.

A pokud si myslíte, že jsem camper tak pozor. Tohle nebylo o číhání na nepřítele. Byla to otázka přežití! Jak už jsem zmínil, v noze jsem měl díru velkou jako pěst. Do cíle mi zbývalo více než 100 metrů a šel po mě ten šmejd s odstřelovačkou! Naštěstí si myslel, že mě dostal. Neuvědomil si, že mě zasáhl jen do nohy a tak stačilo počkat 15 minut. Zatraceně dlouhých 15 minut než se ukázal, aby zkontroloval mé mrtvé tělo a samozřejmě i obsah mého batohu. Pak už to byla jen otázka překvapení a dobře mířené rány tomahawkem přímo doprostřed čela.

Teď už mi zbývá jen těch pár metrů, doplazím se tam za každou cenu!

Survival střílečka Escape from Tarkov - preview
Survival střílečka Escape from Tarkov – preview

Tohle je Escape From Tarkov dámy a pánové. Survival střílečka odehrávající se na několika instancovaných mapách plná PMC vojáků bojujících mezi sebou o všechen loot. A aby to nebylo tak jednoduché, tyto boje vám ještě znepříjemňuje navíc 3. frakce scavengerů ovládaných jak AI, tak hráči.

Ve hře je skvěle zakomponována mechanika odvahy a odměny. Jednoduše řečeno „kdo neriskuje, nic nemá“. Před každou misí si můžete vzít ze svého úkrytu jakékoliv vybavení. Ať už se jedná o zbraně, brnění, taktickou výbavu, prostě vše co jste si dříve nakoupili, půjčili či ukradli. Pointa je, že čím lepší vybavení, tím větší šance na přežití. Ale když umřete? Přijdete o vše, co jste si přinesli. Že je to drsné? Tak to si pište!

Jednou za čas naštěstí můžete hrát i za scavengery. Ti jsou vybaveni automaticky a tudíž pokud přežijete, zůstane vám vše, co jste měli u sebe. Nic tím neriskujete a skvěle si tak můžete doplnit arzenál, o který jste přišli.

Dá se říct, že vás před každým bojem čeká finanční rozhodnutí. Chcete být v bezpečí nebo si skutečně hodně vydělat? Tohle jsou hlavní elementy této vskutku unikátní hry. Na každém kroku vás čeká hazard a naděje, že si z kola odnesete něco vskutku cenného. Nemusíte se ale bát, Escape From Tarkov je ještě mnohem víc.

Atmosféra hry je něco mezi STALKEREM a DayZ. Nic tak intenzivního jen tak nezažijete. Boje v úzkých prostorách budov jsou doprovázeny výstřely z brokovnic a snad nejstrašidelnějšími výbuchy granátů jaké jsem ve hře viděl. O přestřelky na dlouhé vzdálenosti samozřejmě také není nouze. Chvíle ticha a vyčkávání se mohou kdykoliv změnit v obří boje o přežití. Olovo tu prostě lítá ze všech stran, hluk, krev a pot, to jsou vaši společníci na následující hodiny.

Survival střílečka Escape from Tarkov - preview
Survival střílečka Escape from Tarkov – preview

Zbraně jsou ve hře tak realistické, jak jen to může být. Chvilku si ale budete zvykat, protože jejich ovládání není žádný med. Kulomety mají obří zpětný ráz a rozptyl, odstřelovačské pušky musí mít správný náměr a dráhu letu kulky může ovlivnit i vítr. Je tu spousta proměnných, které musíte brát v potaz. Boje jsou pak i díky všem těmto vlivům abnormálně unikátní a stále zábavné.

Upravitelnost zbraní je jednou z hlavních částí hry a nic podobného jsem zatím nikde neviděl. Každá zbraň je prakticky rozebratelná do posledního šroubku. Díky tomu si můžete vše upravit dle vlastních potřeb, ať už se jedná o zaměřovače, tlumiče, zásobníky, náboje (průrazné nebo klasické), pažby, úchyty, svítilny atd. Je to právě personalizace zbraní, která vás donutí mít vztah k vaší výbavě. Pokud jste strávili desítky hodin vylepšováním a personalizací vaší pušky, nebudete o ni chtít přijít za žádnou cenu. Ale i tak se to může stát!

Lootovací systém je pak další unikátní záležitostí a jde ruku v ruce s modifikovatelností zbraní. Každého zabitého hráče můžete obrat o vše co má. Není to ale žádná sranda. Každou kapsu musíte prohledat, každý batoh, každý záhyb vybavení. Jak jinak byste chtěli vědět co má u sebe skryto?

Že to zní neskutečně zábavně? To je, ale i přesto vše jsou chvíle, kdy Escape From Tarkov není taková zábava, jak se může zdát. Několik proher v řadě vás může stát prakticky vše, co máte. To vás donutí útočit i na ty nejlépe vybavené hráče s makarovem v ruce. A když se to stane, připadáte si jako v survival hororu. Běháte po lese, v ruce máte obyčejnou pistolku nebo nůž a všude kolem vás chodí zuřivá monstra s automatickými puškami, granáty, brokovnicemi a dalšími výtvory z pekel… Na hranici absolutního bankrotu už jsem byl několikrát a je to vskutku povznášející i devastující zážitek v jednom.

Survival střílečka Escape from Tarkov - preview
Survival střílečka Escape from Tarkov – preview

Svůj čas ve hře si však užívám na maximální úrovni. Vše tu má svou cenu, včetně každého vašeho rozhodnutí. A to je to, co se mi líbí. Tahle hra, tahle simulace života je tu více než jen pro zábavu, a to bude fungovat opravdu jen pro některé z vás. Spousta hráčů by si tohle vše chtěla užívat beztrestně a prostě se jen bavit, ale právě ten trest, že můžete o vše přijít je to, co dělá Escape From Tarkov tak unikátním.

Je tu jen jedna maličkost, která mi tak trošku kazí požitek ze hry. Hra s přáteli. V tuto chvíli totiž není k dispozici žádné označení spoluhráčů a to ani ve formě týmových log a jiných značek na vašem oblečení. Pokud se rozhodnete jít do hry s přáteli nejen, že se objevíte jinde než oni, ale musíte si vytvořit nějaká poznávací znamení a to není žádná sranda. Nejednou se mi podařilo zastřelit svého kamaráda nebo naopak umřít, protože jsem si myslel, že to je on. Tohle je něco, co by měli vývojáři rychle změnit a stačí na to opravdu jen pár maličkostí.

Escape From Tarkov na vás ve výsledku může působit strohým dojmem, ale pro mě se jedná o hodně unikátní projekt spojující žánr survival a battle royale her do velmi zábavného celku s velkým důrazem na vaše vlastní rozhodnutí. Většině lidí se ani nebude líbit to, že získání těch nejlepších zbraní je podloženo desítkami hodin hraní a jejich následná ztráta v rámci několik sekund je o to bolestivější. Ale pro mě. Pro mě je to jako závan starých časů. Časů, kdy jste neměli žádné ukládací pozice. Žádné berličky a možnosti oživení. Časů kdy když jste chtěli porazit hru, museli jste dřít a zlepšovat se! A právě za to, má u mě Escape From Tarkov velké plus a možná i proto mě tak baví! Pokud jste tedy aspoň trochu jako já a nebojíte se ztráty a prohry, neváhejte a hru si kupte!