Super Mario Bros. Wonder
Zdroj: Nintendo

Super Mario Bros. Wonder patří k těm nejočekávanějším hrám konce letošního roku, jelikož se jedná o veliký plnohodnotný další díl.

Jednotlivých her s videoherní postavou instalatéra Maria je opravdu nespočet a ani bych se pomocí Google nechtěl do těchto počtů pouštět, jelikož už tu máme několik různých remake a předělávek starších her. Do toho některé hry vyšly jak na nové, tak starší verze konzolí. Přeci jen se Mario drží na výsluní téměř čtyřicet let, a to prostě musí být znát na počtu titulů.

Kromě klasických 2D hopsaček se dočkal také 3D zpracování, které rezonovalo v posledních pár dílech, ale také jiných žánrů her, jako jsou taktické střílečky, RPG, nebo kartonové závodní hry. I přes to má člověk značku spjatou hlavně s 2D plošinovkou, která se právě v nejnovějším dílu vrací.

A i když nejsem úplně fanoušek všech her z této produkce a občas mi některé prodejní čísla a extrémní popularita přijde přitažená za vlasy, tak návrat ke dvojrozměrným kořenům jsem si nemohl nechat ujít.

Super Mario Bros. Wonder
Zdroj: Nintendo

Záchrana květinového světa

Příběh nikdy nebyl něco v čem by hry od Nintenda a hlavně sám Mário vynikal. Ani nejnovější díl v tomto směru nikterak nevybočuje a jedná se jen o krátkou malou omáčku k tomu steaku, který každého zajímá nejvíce. Flower Kingdom a jeho princ Florian je v nesnázích, jelikož při oslavách, kterých se zúčastnila i celá parta našich hrdinů, přiletěl na nezvanou návštěvu hrozivý Bowser.

Jak Bowserovi mu vlastní, tak kdykoliv se objeví, zavání to průšvihem a prací pro instalatéra. Ve Flower Kingdom si Bowser vyhlédl velmi mocnou květinu Wonder, která umožňuje přeměňovat věci dle přání svého držitele.

Takže místo krásných domků v království jsou z nich věznice a sám zloduch se změní v obrovskou létající pevnost. Dokonce i svému juniorovi konečně dopřál vlastní hrad.

K zastavení Bowsera je potřeba nasbírat Wonder semínka, které jediná mohou zvrátit moc květiny a porazit našeho úhlavního nepřítele. Samozřejmě těchto semínek je potřeba velké množství a jsou rozeseté po pěti světech na desítkách úrovních. Cestou je potřeba i osvobodit uvězněné obyvatele království.

Akorát na to Mario tentokrát nebude vůbec sám. Nějaká kooperace dvou hráčů je běžná, ale v Super Mario Bros. Wonder je možné hrát až ve čtyřech hráčích i v lokálním multiplayeru. A musím uznat, že ve čtyřech se jedná o skvělou zábavu, i když je to občas místy až zmatečné.

Ale počet není striktní, hru si je možné stejně dobře užít v jednom, ve dvou, ve třech, nebo v plném počtu čtyř hráčů. Dokonce je na výběr i rekordní počet postaviček. Kromě Mária, Luigiho, Peach a Daisy je možné se chopit jedné ze čtyř variant Toadů.

Super Mario Bros. Wonder
Zdroj: Nintendo

To ale není všechno, ještě je možné si zvolit králíka Nabbita nebo jedné ze čtyř variant Yoshiho. Tyto postavy jsou ale rozdílné. První zmíněná skupina klasicky získává nejrůznější schopnosti dle toho, co najdou a zkonzumují a při obdrženém zásahu nabitou schopnost ztrácejí nebo se zmenšují až do doby, než umřou.

U druhé skupiny je to jiné. Její členové žádné schopnosti získat nemohou, ale také je nemůže nic zasáhnout, takže jediná možnost, jak s nimi prohrát je někam spadnout. Což se skvěle hodí pro dětské hráče, jelikož si musí hlídat jen to kam skáčou, ale nějaké nepřátelské útoky je nemusí vůbec trápit. Jak je u Yoshiho známé, tak může kdekoho pohltit a následně vyplivnout. Takže může být i skvělým pomocníkem.

Nové schopnosti v klasické hratelnosti

Co se týče první skupiny možných hratelných postav, tak ty se se svými schopnostmi od sebe neliší, každý skáče stejně vysoko, stejně rychle běhá a využívá stejné schopnosti. Velkou část pozornosti si na sebe utrhla schopnost, nebo spíše power-up, stát se slonem.

Ten umožňuje ve větší míře bořit rozbitelné kostky, ale nezalekne se žádného nepřítele, kterému může natlouct chobotem. A když jsme u toho chobotu, tak ten může udržet trochu té vody, kterou je pak možné stříkat na květiny, jež díky tomu rozkvetou.

Slon je rozhodně dobře navrženou dovedností, která do hry skvěle zapadá a využívat jí budete hodně často, ale kromě toho je zde i klasický power-up, který umožnuje metat ohnivé koule, jenž známe od prvních her s Mariem. Nebo se můžete stát bublifukátorem a uvězňovat nepřátele do mýdlových bublin.

Kromě těchto tradičních a nových dovedností jsou tu takzvané odznáčky. Vždy je možné mít na danou úroveň aktivní vždy jeden odznáček a ten propůjčuje nějakou schopnosti či dovednost. Třeba první odznáček, který jsem měl, mi umožňovat využít obří čepici Maria pro plachtění ve vzduchu. Druhý odznak mi pak poskytovat více mincí za zabitého nepřítele.

Super Mario Bros. Wonder
Zdroj: Nintendo

Jsou zde odznaky, které umožnují skákat po zdech nebo se třeba zneviditelnit. Některé více jiné zase méně mění celý zážitek a je jen na hráči, které bude chtít využívat. Při spuštění každé úrovně je možné si změnit aktivní odznak, tak aby hráč nemusel nikam jinam lézt.

V každé klasické úrovni se nachází i Wonder kytka, která na chvíli změní celý ráz hry, kdy kytky začnou zpívat, trubky se začnou vlnit a vše je více pestrobarevné. V tomto okamžiku se spustí jakási výzva a při splnění požadavku hráč obdrží další Wonder semínko.

Každá úroveň má i další sběratelské předměty, kromě klasických mincí se sbírají i Wonder mince, za které je možné dokupovat třeba životy nebo semínko navíc.

Pro dohrání celé hry není potřeba se účastnit těch nejtěžších úrovní, ty jsou vesměs vložené bokem, tak aby si hráči náročnějších plošinovek užili do sytosti a příležitostní hráči či děti nebyli frustrování, že nejsou schopni dohrát hru od začátku do konce.

Charles Martinet, který Maria a Luigiho daboval celých 25 let, již svojí práci pověsil na hřebík. Nahradil ho Kevin Afghani a chopil se své práce na jedničku. Běžný hráč asi ani nezaznamená žádnou změnu. I samotný hudební doprovod se všemi zvuky je v Mariovi opět skvělý.

Škoda jen zvláštního přístupu k online hraní, které není jako to lokální na jedné konzoli. Při zapnutí online funkci vidíme jen pobíhat desítku duchů, což jsou hráči, kteří hru již proběhli a mohou za sebou zanechávat svoje kartonové podobizny, u nichž je v případě smrti se možné oživit. Takže se jedná jen o jakési online usnadnění.

Mario, který opět nezklame

Milovníci italského instalatéra budou opět náramně spokojeni a dostane se jim další slušná porce neskutečné zábavy. Osobně mě hra bavila díky klasickému 2D zobrazení a hlavně v kooperaci se jedná o opravdovou trefu do černého. Pokud ale nehodujete hrám tohoto žánru, tak se žádná výrazná změna nekoná.

Pochválit ještě jednou musím různorodou obtížnost, tak aby si hru užili zkušení harcovníci, i občasní či dětští hráči.

Super Mario Bros. Wonder
Zdroj: Nintendo

Super Mario Bros. Wonder

Platforma: Nintendo Switch

Výovjáři: Nintendo

Žánr: plošinovka

Česká lokalizace: ne

Multiplayer: lokální až 4 hráči

Herní doba: 10+ hodin

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
super-mario-bros-wonder-italsky-instalater-mario-se-vraci-v-plne-parade+ nové power-upy + změna hratelnosti díky odznakům + pěkná různorodá prostředí + pestrá obtížnost + slušný výběr postav + kooperace pro čtyři hráče - zvláštně pojatý online multiplayer - žádné revoluční prvky