Batman je padouch, to ví každý. Nesouhlasíte? Tak se zkuste vžít do upnutých dvoubarevných kalhot Harley Quinn.
Nejen, že ji přerostlý netopýr připravil o kluka, teď ještě terorizuje Metropolis. Proč nepřijde Superman na pomoc, ptáte se? Protože ten v tom jede taky! A Green Lantern jakbysmet. A i Flash to má takové nahnuté.
Za vším stojí Brainiac, jehož vesmírné plavidlo v podobě umrlčí masky faraona se líně pohupuje na horizontu. I když zase tak líně to není a horizont už vůbec ne, když vezmeme v potaz, že po týdnu jeho exhibice vypadá Metropolis jako po jaderném výbuchu.
Tenhle mimozemský ne-tak-úplně-kámoš svými superschopnostmi vymyl mozky větší části Justice League. Takže pokud jste doteď nevěřili, že Batman je padouch, tento zvrat událostí vám jen dodá potvrzení.
Task Force X
Takže kdo jiný se téhle šlamastyce může postavit? Hádáte správně, Amanda Waller je zpátky a sbírá nejpodivnější individua z nejtemnějších kobek vězení a arkhamského blázince.
Floyd Lawton, známější jako Deadshot, je pravděpodobně tím nejnormálnějším z nich. Vedle něj je před volbu „bojuj nebo zemři“ postaven Capitain Boomerang, King Shark a ano, také Harley Quinn.
Čtveřice se ukazuje jako ideální počet. Nejen pro tým Task Force X, interně přezdívaný Sebevražedný oddíl, ale také pro multiplayerovou hru. Takže odhoďte vězeňské mundúry, natáhněte legíny a táhněte – Metropolis vás potřebuje. No, a pokud selžete, vždycky je tu pojistka v podobě jisté malé výbušniny…
Čtyři do party
Suicide Squad: Kill the Justice League vás hodí rovnou do akce. Tutorial, ve kterém se především snažíte naučit se pohybovat s každým ze čtveřice protagonistů, se odehrává v totálně zničeném prostředí. Skáčete po troskách, šplháte po útvarech, které kdysi připomínaly domy, přeskakujete vraky aut. Teprve když se partička setká, začíná se odvíjet příběh o seznámení této netradiční skupiny, který proběhl… cože? Teprve před týdnem?
Deadshot je expert na střelbu (nepřekvapivě) a vzduchem se pohybuje za pomoci jetpacku. Boomerangovou hlavní zbraní je brokovnice, ale používá také naostřené bumerangy, které slouží nejen jako ruční zbraň, ale také k cestování – vyhodí a teleportuje se.
King Shark je tu za komický prvek a těžkou váhu. Má sice jisté schopnosti vycházející z jeho božského původu, jeho hlavní devizou je ale minigun.
A konečně Harley: malá, svižná, s jednoručním samopalem, se může vydat na cestu „holky s granáty“ nebo „holky s baseballovou pálkou“. Pohybuje se za pomoci háčku, který jako by z oka vypadl tomu Batmanovu. Až na to, že tenhle nevypadl z oka, nýbrž z vitríny v muzeu Justice League.
Do detailu nesympatický
Je více než pravděpodobné, že už po tutorialu, nebo nejpozději po pár prvních misích, se rozhodnete, kdo je váš favorit a budete hrát primárně za něj. V jistém ohledu je King Shark v nevýhodě.
Jakmile vám hra, respektive Wallerová, umožní volný pohyb po městě, připravte se na hodně skákání a létání. Žádné taxíky ani metro (cože, Metropolis bez metra?). A King Shark je sice skvělý tank, pohyb s ním je však právě proto těžkopádný. Prosím, neperte se všichni o Harley Quinn, Deadshot je taky fajn.
Capitain Boomerang je v této partě poměrně kontroverzní postava. Podivín mezi podivnými. Pro souboj i pohyb po Metropolis je dobře využitelný. Pokud však v něčem opravdu exceluje, je to způsob, jakým je napsaný nesympatický protagonista. Dost pravděpodobně ho budete nesnášet, jeho výstupy často nejsou ani tak komické, jako prvoplánově hloupé či prospěchářské. Přesto za něj budete chtít hrát. Aspoň občas.
A když už jsme nakousli detaily jednotlivých postav, jako velmi zdařilou musím ohodnotit mimiku všech individuí. Kromě Amandy Waller nemají tváře herců, kteří jim propůjčili hlasy.
Jsou jim maximálně typově podobní (snad možná u žraločího muže budete podobu chvilku hledat). Harley opravdu nevypadá jako Margot Robbie, jejím hlasem je Tara Strong a ačkoli některým hráčům připadá její projev protivný, osobně jej hodnotím jako velmi vydařený a k postavě dokonale pasující.
Takže se smějí, šklebí, zoufají si a všechno je to naprosto uvěřitelné. Perfektně vymyšlená je také animace ze začátku hry, kdy se parta Task Force X dává dohromady.
Co se Amandy Waller týče, znalci nejen filmové, ale i herní tvorby jistě zaznamenali nápadnou tvář Debry Wilson. A v roli Batmana se tu naposledy blýskl Kevin Conroy, který zemřel na podzim roku 2022 a kterému hra v závěru vzdává hold.
Oprašte ovladače
Suicide Squad: Kill the Justice League je titul jednoznačně uzpůsobený pro hraní na konzoli. Dokonce i když jej budete spouštět na PC, vyzve vás, abyste pro plný zážitek sáhli do šuplíku pro ovladač. Tradiční způsob ovládání na myši a klávesnici je sice možný, ale první věcí, kterou po zapnutí udělejte, je vypnutí auto aimu. Jeho funkce je v této hře opravdu velmi silná.
Hráčům na ovladačích naopak tato funkce prospěje, jelikož si budou moct užít rychlou akci. Na detailní míření zkrátka není čas! Ve víru souboje budete skákat, střílet, připravovat se na speciální útoky a přemýšlet, jak získat zpátky štíty.
Mezi čtveřicí protagonistů lze přepínat prakticky neomezeně, dokud neskočíte do mise. Výše zmíněný problém s těžkopádným pohybem King Sharka tak lze do jisté míry řešit tím, že se na startovní linii úkolu dostavíte v kůži jiné postavy a před začátkem bitky se přepnete.
Pokud pojedete v singleplayeru a budete se držet výhradně hlavních příběhových misí, hru lze dohrát za necelých deset hodin, což jednak není moc a jednak je tento čas do značné míry vyplněn animacemi. Velkým množstvím animací.
Říkal tu někdo svobodná vůle?
Zajímavým a ne úplně příjemným fenoménem je pak to, že vám Wallerová představí princip mapy, volného pohybu po městě a vybírání misí dle vlastních preferencí, jenže vzápětí vás o možnost svobodné volby zase na pár herních hodin připraví. Ale ani poté, co se vám omezená míra svobodné vůle zase vrátí, to není žádná hitparáda, protože vedlejších misí je na mapě prostě málo.
Můžete se věnovat volnému průzkumu Metropolis a plnit drobné výzvy, časové challenge, rozbíjet mimozemské technologie na střechách. Ani to však nepomůže od pocitu repetitivnosti v soubojích a hra vás občas přinutí dělat divné věci, které vlastně zábavné nejsou.
Jako příklad uveďme třeba mise, ve kterých jsou nepřátelé zranitelní pouze granátem. Pokud hod granátem na cíl, zatímco létáte vzduchem a střílí po vás několik sniperů, nepatří mezi vaše oblíbené disciplíny, jste nahraní.
Příběhová linka vás dříve či později zavede k záchraně, či prostému vyzvednutí postav, které se k vám přidají jako podpůrný tým pro vylepšování zbraní. Svého Tučňáka, který umí vyrábět samopaly, by chtěl mít každý. Proč jsou však hlavní devizou reinkarnované Poison Ivy, nyní pouze Ivy, ledové útoky, na to jsem tak úplně nepřišla.
Nicméně pokud se rozhodnete vedlejší úkoly vynechat, celá hra se smrskne na linku: nová technologie – nácvik používání – nová technologie – nácvik používání – boss fight – boss fight – boss fight. To vše proložené desítkami minut cut scén. A to je na hru za 70 eur, respektive 100 v Deluxe edici, prostě trochu málo.
Do hry se můžete vrhnout s partou čtyř lidí, přičemž titul podporuje crossplay mezi všemi platformami. Vzhledem k nízkému počtu a variabilitě misí vám však po dohrání příběhu samotného moc aktivit nezbyde. Můžete plnit drobné výzvy, abyste získali materiál na lepší zbraně, ale proč vlastně?
Výbušná pohádka s přestřelenou cenovkou
Suicide Squad: Kill the Justice League má několik silných momentů, ať už je to propracovanost charakterů postav a grafiku, která vypadá dobře i na slabších strojích, soundtrack (sorry, streameři) možnost vyblbnout se na střechách Metropolis nebo převlékat svou oblíbenou panenku Harley do různých oblečků.
Pokud však nemáte partu, se kterou byste zjednávali spravedlnost v mimozemšťany okupovaném městě, hrozí brzký úpadek do monotónnosti misí a znechucení stupiditou omezení některých z nich. V případě, že budete chtít materiály na lepší zbraně, nevyhnete se ani grindingu. A na ty oblečky si připravte pěkných pár IRL stříbrňáků.
Jelikož se jedná o multiplayerově koncipovaný titul, bez přístupu k internetu si nezahrajete vůbec, a to ani single. Postup ve hře je navíc ukládán mimo váš stroj. Má to své výhody. Pokud byste však chtěli svůj postup smazat a začít úplně od začátku, sami si něco takového jen těžko zařídíte.
Tvůrci slibují přidávat nové hratelné postavy, což by mohlo pomoct udržovat zájem hráčů, avšak sama jsem zvědavá, jakým způsobem zakomponují prvního oznámeného, Jokera, a to kvůli tomu, co o něm v úvodních scénách prohlásila Harley. Modří (a zelení) možná vědí, my ostatní se necháme překvapit.
Věřím, že si hra fanoušky najde. Domnívám se však, že mnozí z nich by ocenili poněkud jinou cenovku.
Suicide Squad: Kill the Justice League
Vývojář: Rocksteady Studios
Vydavatel: Warner Bros. Games
Platformy: PC, Xbox Series X/S, PlayStation 5