Star Wars - Klonové války: zabraňte invazi separatistů hraběte Dooku
Zdroj: ADC Blackfire

Kdysi dávno v předaleké galaxii probíhaly po mnoho vesmírných let Klonové války…

Desková hra Klonové války se, jak už napovídá název hry, odehrává v dobách, kdy vesmírnou galaxii sužovaly útoky od proradných separatistů, kdy v čele stál Hrabě Dooku. Na druhou stranu se postaví Jediové jako ochránci klidu a míru. Jejich úkolem je zastavit invazi separatistů a osvobodit okupované planety v celé galaxii.

Hra využívá osvědčený a u hodně hráčů oblíbený systém pandemic, a proto je její hraní až na malé detaily velmi podobné třeba dobře známé hře World of Warcraft: Wrath of the Lich King – pro znalé velká úleva od pravidel, pro neznalé však žádná překážka.

Tato hra zapadá do skupiny kooperačních deskových her a je pro jednoho až pět hráčů. Do děje vtáhne především milovníky tématiky Star Wars, ale i hráče, kteří si chtějí zahrát jednoduchou, ale propracovanou kooperační hru.

U této hry vás určitě překvapí množství plastových figurek, které autoři velice hezky zpracovali, pohráli si s detailním vyobrazením jednotlivých figurek Jedi, ale i temná strana v podobě separatistů je velmi hezky zpracovaná. Tato skutečnost nabízí vyžití pro milovníky barvení figurek, ti si tuto hru mohou ještě o nějaký ten level k atraktivitě zvýšit. 

Musím taky ocenit vizuální stránku jednotlivých planet, kdy je kladen velký důraz na to, aby planeta a její povrch opravdu vypadaly jako ve skutečnosti. Další super věcí jsou jednotlivé kartičky nepřátel a hrací karty, které jsou velmi barevné a ilustrační fotky vás vtáhnou do hry.

Star Wars - Klonové války: zabraňte invazi separatistů hraběte Dooku
Zdroj: ADC Blackfire

Co se týká krabice, trochu váhám, zda jsem nadšený, nebo zklamaný. Velké pozitivum je, že výrobce udělal insert na hlavní postavičky, ale bohužel na hrací karty už nemyslel, a tak se válejí volně v krabici.

Ano, je jednoduché je rozdělit do sáčku, ale když už se dělal insert na postavy, mohl se rozšířit i na hrací karty. Takhle je to takové… polovičaté. Dále v krabici ještě najdete žetony, které vám ukazují stupeň invaze, ale také ty, které vám připomínají, na jaké planetě máte provádět misi. 

Na začátku hry si každý hráč vybere jednu hlavní postavu z řádu Jedi, následně si vezme její speciální schopnost a dobere si tři hrací karty z balíčku. Poté se hráči střídají po jednotlivých tazích, kdy jeden tah hráče má několik kroků. První krok vašeho tahu je, že zahrajete čtyři libovolné akce. Máte na výběr pohnout se na libovolnou planetu, provést útok na planetě s droidy (popřípadě s hlavním záporákem), dobrat si kartu nebo plnit misi na planetě.

Boj probíhá pomocí hodů kostek. Na kostce najdete několik symbolů s různou kombinací, ale především budete chtít hodit co nejvíc úspěchu a co nejméně zranění pro vás. Karty vám přináší různé bonusy – obranu, útok, pohyb a když budete mít štěstí, povede se vám vzít spojence, který vám dá ještě něco navíc. 

Plnění misí je v této hře klíčové, protože k poražení hlavního záporáka je potřeba splnit určitý počet misí dle nastavené úrovně. Pro zdolání mise je potřeba splnit její podmínky, každá vyžaduje jiný počet potřebných úspěchů. Tyto úspěchy získáte hozením kostkou a zbývající doplníte hracími kartami.

Star Wars - Klonové války: zabraňte invazi separatistů hraběte Dooku
Zdroj: ADC Blackfire

Některé mise umožňují přidání třeba jen útočných karet, jiné mohou být kombinované apod. Pokud hru hrajete ve více hráčích, je určitě dobré tyto mise plnit společně, jelikož hrací karty mohou doplňovat všichni, kdo se nacházejí na planetě s misí.

Pozor, důležité pravidlo je, že pokud hlavní záporák je na planetě, kde chcete misi provádět, musíte nejdřív porazit nepřítele, až poté plnit misi. Toto pravidlo mě celkem bavilo, protože se nemůžete vykašlat na ostatní planety, které mohou být zamořené droidy a nutí vás to trochu cestovat po mapě.

Při střetech s droidy či hlavním nepřítelem lze samozřejmě utržit i četná zranění. Zranění se obdrží tak, že musíte zahodit jednu kartu, nebo použít kartu obrany pro odvrácení útoku. Příjemné na této hře je, že při zahrání karet je neodhazujete, ale jen otočíte o 90° a tím signalizujete použití karet pro toto kolo. Samozřejmě máte určitý limit karet, které můžete mít u sebe. Jediný způsob, jak nedobrovolně odhodíte kartu, je při utržení zranění od nepřítele.

Jakmile zahrajete všechny vaše akce, tak pořádná zábava teprve přichází, a to v podobě obávaných separatistů, jejichž úkolem je podrobit si celou vesmírnou galaxii. Ve hře to vypadá tak, že se náhodně vybere určitý počet karet z balíčku invaze. Tyto karty vám určí, na které planety se umístí droidi. Postupem hry se počet karet, které otáčíte, zvyšuje.

Samozřejmě to není všechno, pokud na planetě jsou již tři droidi a další se tedy dle pravidel nevejde, místo umístění na danou přeplněnou planetu se tam umístí vzhledově krásná blokáda. Blokáda funguje ve hře podobně jako hlavní záporák, nesmíte plnit misi, kde stojí blokáda. Jakmile skončí hrozné zamoření droidů a vy si myslíte, že máte vyhráno, tak přijde na řadu samotný záporák, kterého si mimochodem na začátku hry vyberete sami.

Star Wars - Klonové války: zabraňte invazi separatistů hraběte Dooku
Zdroj: ADC Blackfire

Každý záporák má svůj jedinečný balíček hracích karet, které postupně otáčí v každém kole. Těmito kartami vám hru dokážou pěkně znepříjemnit. U některých záporáků se budete cítit jako lovná zvěř a u někoho budete lovit vy. Po odehrání tahu separatistů jde na řadu znovu hráč. Cílem hry je splnit všechny základní mise a následně misi od hlavního vybraného separatisty, a to dřív, než se povede ukazatel invaze posunout do posledního pole, čímž končí hra. Vaší prohrou. 

Celkový dojem hry je za mě skvělý, jelikož do známého systému pandamic přidali něco nového. Tou největší novinkou je, že každý hlavní nepřítel má svůj vlastní balíček karet a má své vlastnosti a způsoby hry.

Jediná věc, která mě mrzí, že u každého nepřítele je jen šest karet, z toho jedna je stejná pro všechny. To má vliv na předvídatelnost hry. Při více hrách po sobě už víte, co vám tam přijde za karty a můžete se nato trochu připravit. Variabilita hry je jinak dobrá, ale nemůžu říct výborná.

Karet misí je sice dostačující počet, ale uvítal bych jich víc u hlavních záporáků, šest karet je opravdu málo. Další výhodou hry je, že její úroveň si můžete vybrat přidáním více základních misí, které musíte splnit. Super je, že každý Jedi má svoji unikátní schopnost, a to vám dává možnost přizpůsobovat styl vaší hry, který je pokaždé trochu jiný.

Dalším zajímavým prvkem je plnění misí a jejich obtížnost. Když si hráč nabere na začátku hry dost karet s určitým symbolem, jednotlivé mise se dají snadno splnit jen s pomocí karet, a tudíž jdete do mise s tím, že už ji prakticky máte hotovou a nezáleží vám na hodu kostky.

Pokud jste nehráli žádnou hru ve stylu Pandemic, máte rádi kooperační hry a zajímá vás téma Star Wars, tahle hra je přesně pro vás.

Star Wars - Klonové války: zabraňte invazi separatistů hraběte Dooku
Zdroj: ADC Blackfire

Star Wars – Klonové války

Autor: Alexandar Ortloff

 

Počet hráčů: 1-5

Doporučený věk: 14+

Herní doba: 60min 

Jazyk hry i pravidel: Čeština

Rok vydání: 2022

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
75 %
Jakub Janda
Rád hraju sportovní hry na konzoli, ale nepohrdnu pozváním k jakémukoliv sportu v realitě. Jsem milovník deskových her, s kterými trávíme s manželkou zábavné večery.
star-wars-klonove-valky-zabrante-invazi-separatistu-hrabete-dooku+ Krásné zpracování plastových figurek včetně detailů  + Zpracování herních karet a jejich jedinečné ilustrace + Systém hry hlavních separatistů  + Různé vlastnosti jednotlivých Jedi + Plnění misí je velmi příjemné a tematické  - Chybějící insert na karty a ostatní komponenty (insert udělali jen na hlavní postavy) - Malý počet karet u hlavních separatistů - Často velmi předvídavé situace - Hrací deska by mohla být větší a rozmístění planet realističtější - Odstraňování hlavních separatistů ze hry v průběhu hry