Star Trek Prodigy: Supernova cover
Zdroj: Outright Games

Star Trek Prodigy je značka, která už před rokem velmi úspěšně představila svět Star Treku nejmladším fanouškům fantastických žánrů. Seriál si dokonce vysloužil už svou první sérií nominaci na dětské Emmy.

Po obrovském množství obsahu, který tato franšíza za dlouhá léta vyplodila jde o odvážný krok naprosto opačným směrem, než byl například seriál Picard. Seriálová sázka se vyplatila, otázkou ale je, zda obstojí i jako videohra.

První řada seriálu nám představuje skupinku teenagerů, kteří jsou drženi na vězeňské planetě. Tam se jim podaří najít ztracenou vesmírnou loď Federace USS Protostar. Podaří se jim ji zprovoznit a tím i oživit lodní tréninkový hologram s jehož pomocí se jim podaří uprchnout.

Star Trek Prodigy: Supernova 2
Zdroj: Outright Games

Mladý Dal R’El se ujímá role kapitána a hodlá se postavit čelem všem výzvám, které ho čekají. První z nich je pokusit se z nesourodé bandy bývalých vězňů udělat posádku, to ale zdaleka není jediný problém, který na mladého kapitána ve vesmíru čeká…

Videohra Star Trek Prodigy: Supernova (dále jen STP:Supernova) by klidně mohl být obsahem několika epizod tohoto seriálu. Dal a posádka se rozhodnou prozkoumat zvláštní signál v sluneční soustavě jejíž hvězda umírá. Problémy se dostaví takřka okamžitě a Protostar ztroskotá na jedné z planet s posádkou roztroušenou po celé soustavě.

Před hrdiny tedy stojí jasná výzva. Musí se vzájemně najít a opravit loď. To by možná nebylo zas tak těžké, kdyby je poněkud netlačil čas. Jak již název hry napovídá, za tři dny se z umírající hvězdy stane supernova a s explodující hvězdou nebývá zpravidla žádná legrace, zvlášť pokud jste poblíž.

Rodinné dobrodrůžo

Star Trek Prodigy: Supernova patří žánrově mezi čisté akční adventury. Hráč se ujímá hlavního hrdiny Dala, kterého velmi brzy doplní druhá hlavní postava seriálu Gwyndal, a dobrodružství začíná. Na cizích planetách hledáte své ztracené přátele a ukradené díly z lodi. Do cesty se vám staví nejen robotičtí nepřátelé, ale i prostředí samotné planety.

Star Trek Prodigy: Supernova 3
Zdroj: Outright Games

Souboje jsou vždy ohraničeny uzavřenou arénou, kdy je třeba porazit všechny nepřátele, než se vydáte na další cestu. Prostředí planety nám pak nabídne jednoduché skákačky a hádanky jak v exteriérech, tak v prastarých chrámech a dalších interiérech. Obojí je krásně graficky vykresleno a působí exoticky a pohádkově zároveň. A zatímco v případě konzolí a počítače vás asi graficky neuchvátí, tak na Nintendo Switch budete naopak mile překvapeni.

Herní mechaniky ani postupy nejsou žádná velká revoluce. Ono klasicky platí, že když něco funguje, proč to měnit. Dva hrdinové, kdy jeden je silnější na blízko a druhý na dálku. Puzzle, které se snaží vizuálně vypadat mnohem složitější, než ve skutečnosti jsou. Terénní překážky, které vypadají jako výzva, ale ve skutečnosti stačí zmáčknout tlačítko a je hotovo. Takže to pro jistotu zopakuji ještě jednou, je to dětská hra a nesnaží se to skrývat.

Na druhou stranu už fakt, že máme k dispozici dvě odlišné hlavní postavy, přímo vybízí k tomu, aby hra měla coop… A naštěstí ho má. Projít si hru s dítětem je hned o mnoho větší zážitek. Ve výsledku herní čas, který může dělat nějakých cca 10 hodin prožijete jako společné dívání na animovaný seriál. Jistě STP:Supernova bude rezonovat především s dětským hráčem, ale společně strávený čas je k nezaplacení.

Experti na dětské hry

STP:Supernova má na svědomí herní studio Outright Games, které se specializuje na dětské hry. V jejich portfoliu najdeme tuny titulů od Adventure time, přes Hotel Transylvania, až po Tlapkovou Patrolu. Není tedy divu, že se vrhli i na první instanci slavného sci-fi pro čistě dětské publikum.

Star Trek Prodigy: Supernova 4
Zdroj: Outright Games

Na titulu je to velmi znát. U dětského titulu je to samozřejmě pozitivum, ale co se týká vyžití pro starší hráče, tak to zde úplně nehledejme. Zatímco například v Lego hrách (obzvláště v nedávné Skywalker sáze) je na složitější úkoly pomoc rodiče potřebná, zde si trochu zkušenější pařanské mládě hravě poradí.

Hádanky jsou příjemné, souboje umí lehce potrápit a příběh svižně odsýpá a jednotlivé levely jsou tak akorát dlouhé, aby se dítě nestihlo nudit. Ovšem podobně jako u velkého množství jiných her je tu obrovské negativum v podobě jazykové bariéry.

STP:Supernova bohužel stejně jako celá řada dalších menších her pro děti trpí nulovou českou lokalizací. A zatímco AAA tituly mají alespoň české titulky, když už ne rovnou profi dabing, tak u Tlapkové patroly se nedočkáme ani textů v menu a stejný případ je i Star Trek.

Naše milované ratolesti, když už zvládají číst, tak si bez problémů počtou u dialogů God of War, ale pokud nemluví plynně anglicky, tak jim pozadí příběhu u her pro ně určených unikne. A zatímco hry s PEGI 3 jsou většinou zaměřeny na zábavný gameplay, tak STP:Supernova patří do vyšší skupiny PEGI 7, kde už děj hraje značnou roli.

Řemeslně skvělý průměr

Jediná vyloženě negativní věc na hře je absence české lokalizace u ryze dětského titulu. Točíme se tady pořád dokola v kruhu. Česká lokalizace nemá smysl, protože hra bude mít malé prodeje na našem trhu. Malé prodeje se ale nezvednou, když cílovka jsou děti, které tu lokalizaci potřebují.

Star Trek Prodigy: Supernova 5
Zdroj: Outright Games

Když se nad tím člověk zamyslí, tak STP: Supernova vlastně není moc co jiného vytknout. Příběh, gameplay i grafika jsou fajn. Na druhou stranu není ani moc co vyzdvihnout, kromě grafické podoby na Switchi, ale to bychom zároveň museli trochu pokárat za stejnou kategorii na PC a konzolích.

Star Trek Prodigy: Supernova je řemeslně skvěle zvládnutá hra, která vám ale moc víc než to řemeslo nepřinese. Určitě nebudete litovat nákupu a času stráveného ve hře, ale domů mamince o tom určitě taky psát nebudete.

Star Trek Prodigy: Supernova

Vydavatel: Outright Games

Vývojář: Tessera Studios S.L.

Platformy: Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox One, PlayStation 4, Microsoft Windows,

Xbox Series X a Series S

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
60 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
star-trek-prodigy-supernova-posadka-uss-protostar-musi-zachranit-sebe-mimozemstany-a-cely-planetarni-system+ coop + grafika na switchi + seriálový feeling příběhu - absence lokalizace u dětskeho titulu tvoří bariéru - jednohubka - kratší herní čas - grafika na pc