Hogwarts Legacy cover
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Vážený čtenáři, jelikož čteš tyto řádky, jsi povolaný zvážit svoje studia na škole čar a kouzel v Bradavicích. I když ti již není jedenáct let, a za normálních okolností by přijetí ke studiu nebylo možné, tak od letošního roku je škola otevřena všem zájemcům, jež cítí magické schopnosti.

Svět Harryho Pottera bez Harryho Pottera, to je Hogwart Legacy. Ale co. Hrdinou tohoto příběhu může být úplně každý. Nějaká Hermiona či Ron se najdou, i když ponesou úplně jiné jméno a o záporákovi nemůže být vůbec řeč. Za Grindelwaldem a Voldermortem stojí dlouhá fronta dalších, kteří chtějí zotročit svět nebo ho zničit. Nicméně tento příběh se odehrává ještě mnohem dříve.

Hogwarts Legacy 1
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku, a vlastně i toho minulého – do doby, než přišel odklad, konečně vyšla. Svůj dopis jsem obdržel a úspěšně dokončil pátý ročník na škole čar a kouzel. Sice bych měl věkově spíše učit, ale takto to má asi většina fanoušků série Harry Potter, kteří v dětství četli knížky.

Hru začínáte tvorbou vlastního studenta. Možností, jak si vyšperkovat svého puberťáckého kouzelníka je opravdu mnoho. A to počínaje nejen od vlasů, barev kůže, tvarů jednotlivých částí obličeje, ale i po různé jizvy, znaménka (ne, značku blesku si na čelo dát nemůžete) a hlas. V tomto směru je na výběr buď ženský nebo mužský, kvůli dabingu.

Poslední výběr je nabídka ubytování v dámských ubikacích nebo pánských, jelikož hra jde v tomto směru s dobou, kde pohlaví není možné určit, a tak lze vytvořit holku s mužským hlasem.

Osobně bych zde raději šel cestou připravené postavy či dvou, jelikož je sice fajn si vytvořit charakter k obrazu svému, ale jelikož se jedná o hru z pohledu třetí osoby, tudíž je vidět neustále do tváře: A to je problém, protože postavě chybí drobná mimika a uvěřitelnost, kterou mají ostatní postavy.

Pátý ročník a starodávná magie

Zpátky k příběhu. Jak jsem již zmínil, začínáte hrát za studenta, který nastupuje na studia  pátého ročníku Bradavic, což je velmi nezvyklou záležitostí. Důvod toho, proč náš hrdina dostal svůj dopis až takto pozdě, se nikdy nedozvíme. Nejspíše to nevědí ani sami vývojáři, ale potřebovali nějak zařídit, abychom neměli pro tento příběh dětského kouzelníka, ale i tak aby se učil všechny kouzla a ostatní předměty od začátku.

Hogwarts Legacy 2
Zdroj: Fantasymag.cz

Cestou do školy čar a kouzel dojde k dramatickému útoku na létající kočár drakem. Díky tomu se společně s jedním z profesorů, který hráče bude pak bude vést celým příběhem a dělat takového mentora, stuenti dostanou na úplně jiné místo, než chtěli. Zde profesor Fig a náš hrdina zjistí, že dokáže vycítit starodávnou magii a v pozdější fázi ji také využívat.

Proto je naše postava zvláštní a speciální, jelikož tuto vlastnost, či nadání chcete-li, má jen pramálo kouzelníků a kouzelnic. Hlavní příběh se ale především točí kolem vzpoury skřetů, kromě toho ale nechybí ani prozkoumávání a hledání informací o zmíněné prastaré magii.

Následně se hráč dostává do Bradavic a je přiřazen, nebo spíše si vybere do jaké koleje chce vstoupit. Výběr je sice na Moudrém klobouku, ale na základě jedné otázky, z které je hned jasné, ke které koleji míří. A i to lze pak ještě celé změnit.

Nicméně na výběru koleje příliš nezáleží, jelikož důležité postavy a kamarádi jsou stále stejní napříč všemi kolejemi. Příběhová odlišnost vázaná na kolej tak zde bohužel prakticky neexistuje.

Chápu, že vytváření jiných příběhů pro každou kolej zvlášť, tedy dělat tři odlišné dějové linie, by bylo extrémně složité, ale jsou hry, které to dokázaly. Na mysli mám Fire Emblem: Three Hopes, zde kromě úvodu byla každá linka úplně jiná. Nebo jít alespoň ve stylu Gothicu, kde se příběh po čase sjednotil, ale výběr tábora měl větší, než jen kosmetický význam.

Osobně by mi stačilo, aby hráč získával za plnění úkolů a výuky body pro svoji kolej, které by se skutečně počítaly a nabízely další výzvu a k tomu samozřejmě souboje ve Famfrpálu, který ve hře není, a třeba lepší a větší zapojení soubojového klubu. Aby se hráč mohl více ztotožnit a zapojit do chodu koleje, kterou si vybral.

Hogwarts Legacy 3
Zdroj: Fantasymag.cz

Do téhle doby mě osobně hra nikterak nezaujala, a to jsem fanouškem Harryho Pottera. Příběh a jeho celé chabé úvodní vysvětlení mě neztotožnilo s mojí vlastní postavou a první dvě až tři hodiny jsem si říkal, že tohle nedopadne dobře. Naštěstí po tomto úvodu a otevření Bradavické školy se všechno výrazně změnilo.

Kouzelnický otevřený svět

Pokud se řadíte mezi potterheady, tak hru od tohoto okamžiku budete milovat a dejte si na závěr známku deset z deseti. To, jak se podařilo vytvořit vývojářům celý Bradavický hrad a přilehlé okolí, je dech beroucí.

Ve hře najdeme všemožné tajné chodby, Velkou síň, zahrady, učebny, ubikace a společenské místnosti jednotlivých kolejí, sklepení a vlastně všechno, na co si jen vzpomenete. Vše je zpracováno v souladu s knižní a filmovou předlohou, a v tomto směru není opravdu co hře vytknout.

Kromě Bradavic se také podíváme do přilehlého okolí, včetně největší kouzelnické osady Prasinek. Zde budeme moci navštívit nejrůznější obchody a plnit další úkoly a výzvy. Kromě toho jsou ve světě Hogwart Legacy i desítky dalších osad, různých jeskyní a skrytých kobek. Takže i mimo zámek je co objevovat a obdivovat.

Na známá místa lze využívat i možnost rychlého cestování k sochám se zeleným plamenem, ale není potřeba mít u sebe letaxový prášek. A vlastně nemusíte být ani u žádného krbu, ale přes velmi pěkně zpracovanou mapu se lze rychle přemístit.

Hogwarts Legacy 4
Zdroj: Fantasymag.cz

Po několika dalších hodinách hraní se studenti naučí létat na koštěti, i když je zvláštní, že v pátém ročníku se tuhle dovednost učí poprvé. Po dalším čase můžete létat třeba na hipogryfovi, a tak se zkrátíte dlouhé cestování po svých, ale hlavně hráč může objevovat krásy světa z další perspektivy.

Škoda, že grafické zpracování hlavně mimo hrad trošku pokulhává. Také život ve světě není úplně ideální. I když škola je plná studentů, kteří dělají různé aktivity, kouzlí na chodbách a povídají si, tak nikterak výrazně nereagují na činy hráče, ale ani na nějaké změny počasí. Celkově rozhodnutí hráče nemají téměř žádný vliv na dění příběhu a ani na reakci světa.

Samotnou kapitolou jsou zvuky a hudební doprovod, který je taktéž zpracován na jedničku a využívá známé hudební podklady z filmové ságy. Díky tomu podtrhuje již tak skvělou atmosféru hry.

S průzkumem prostředí se pojí i vedlejší úkoly a aktivity, a to patří k tomu lepšímu, co hra nabízí. Vedlejší mise mají kolikrát velmi zajímavou příběhovou linku a snad každá mise je úplně jiná. Někdy je potřeba odkrýt nějaké tajemství, někam se proplížit, vyřešit nějakou hádanku, pochytat létající knihy, najít gobliní kameny, nebo se potápět pro rodinný poklad.

To je jen ve zkratce prvních pár úkolů, které na hráče čekají. K tomu se pojí i vedlejší aktivity, kterých je také požehnaně a které mě díky velmi zajímavému prostředí ani po čtyřiceti hodinách hraní nepřestaly bavit.

Namátkou se jedná o hledání pokladu dle mapy, objevování můr dle obrazu a následného lákání na světlo (kouzlo lumos), otvírání magických dveří pomocí matematického rébusu, objevování skrytých poznámek, opravování rozbitých soch a předmětů.

Hogwarts Legacy 5
Zdroj: Fantasymag.cz

Také nemůžeme zapomenout na pěstování nejrůznějších bylinek a vaření lektvarů, které je možné praktikovat v jednotlivých učebnách po absolvování prvních hodin, a posléze pak ve vaší skrýši – v komnatě nejvyšší potřeby.

To je hráčovo útočiště, kde si postupně svůj prostor zabydluje, nakupuje do něj nový nábytek a různé výrobní stanice či kosmetické doplňky. Jenom v těchto aktivitách lze utopit hromadu času, tedy pokud se hráči podaří získat dostatek finančních prostředků a nakoupit všemožné předměty v Prasinkách.

Hra vede někdy až příliš za ručičku. Máme najít ztracené gobliní kameny a minimapa nás vede k malému okruhu, kde se asi nachází a díky kouzlům na odhalování je již nalezení velmi snadné. A takto vede ke všem úkolům, a to i ke skrytým předmětům.

Souboje ze střižny velkofilmů

K pořádné RPG hře v otevřeném světě neodmyslitelně patří souboje a ty jsou zvládnuté také na jedničku. Kouzel je opravdu hodně, vše začíná základním útokem a kouzlem „protego“, které nás chrání před nepřátelskými útoky. Při správném načasování je lze i odrážet a přetvořit na omračující kouzlo, nebo při použití černé magie ještě na něco mocnějšího.

K obraně někdy poslouží i úskok, jelikož vše nejde odrazit ochranným kouzlem. Hrdina se postupně učí nejrůznější kouzla, a to bojová i nebojová. Ze začátku si v bojích musíme vystačit třeba se zapalováním nepřátel, odzbrojovacím kouzlem, či obyčejným přitáhnutím, nebo zvednutím do vzduchu. Po čase přibývá kouzel daleko více a je možné je různé kombinovat do velmi efektivních a efektních sérií kouzel a komb.

Hogwarts Legacy 6
Zdroj: Fantasymag.cz

K tomuto účelu si budete moci připravit různé sady po čtyřech kouzlech, které budete mít  neustále po ruce a velmi rychle mezi nimi budete moci přepínat. Takto seskládaných sad/komb budete moci využít až šestnáct, díky čemuž můžete v souboji rozehrát opravdu smrtící kouzelnický koncert.

Kromě bojových kouzel se vám ale bude hodit i sada nebojových kouzel, jelikož občas je potřeba využít například kouzla „lumos“ pro světlo – co kdybychom spadli do díry plné ďáblova osidla, nebo je potřebujete opravit zničený trh po útoku trolla, či se za pomoci zneviditelňujícího kouzla se někam dostat.

Avšak je potřeba mít na paměti, že Hogwarts Legacy jsou hodně zjednodušeným RPG cílícím především na casual hráče. Vše je tak osekané na nezbytné minumum a uzpusobené tak, aby do hry pronikl bez problému i naprostý nováček.

Přesto zde nechybí ani nějaký ten strom dovedností. Zde je to řešeno pomocí talentů. Za každý level získá hráč talentový bod, kterým si může odemknout nějakou novou dovednost nebo něco vylepšit. Vylepšování je rozděleno do několika kategorií, jako je plížení, kouzla, černá magie nebo vybavení. Ve hře je možné využívat i tři kletby, které se nepromíjejí, a i další černou magii. Tu vás ale nenaučí profesoři v Bradavicích…

Kromě toho hráči získávají nejrůznější kosmetické předměty a kousky vybavení z všemožných truhel, odměn za úkoly nebo splněných výzev. Kromě nástavce na hůlku, který má jen okrasnou funkci, každý kus oblečení přidává něco do statistik, a tak nutí hráče neustále měnit a získávat novou výbavu.

Není všechno zlato, co se třpytí

Bohužel se vývojáři v samotná hře neobešli bez běžných technických problémů. Mezi ty nejpalčivější řadím např. občasné problikávání při rozhovorech z důvodu změny osvětlení za jednou či druhou postavou. Třeba když je za naším hrdinou okno a za profesorem s kterým hovoříme není, tak při pohledu na našeho hrdinu se vše rozsvítí a při pohledu na profesora to blikne a zatemní, a takto stále dokola při každé změně kamery.

Hogwarts Legacy 7
Zdroj: Fantasymag.cz

Také se občas zblázní spodní část hábitů kouzelníků a divně se sroluje, projde postavou nebo zůstane levitovat někde v prostoru. Na PC jsou technické problémy daleko větší až dochází k pádům hry, snižování framerate i na silných sestavách, a další problémy a sekání celé hry.

Závěrem

Hogwart Legacy je rozhodně skvělou hrou, která boří a bude bořit spousty rekordů a zařadí se mezi takové velikány jako je Cyberpunk 2077, Zaklínač 3, Elden Ring, Fallout 4. Jen je otázkou na kolik tomu pomáhá samotná licence a svět Harryho Pottera a nakolik je to samotnou kvalitou hry. To už nechám na posouzení každého z vás.

Za mě hra nabízí opravdu krásný svět, relativně plný života reagujícího na denní cyklus, ale na výkyvy počasí nebo samotného hráče nikoliv. Bradavický zámek je zpracován s velkou vášní a smyslu pro detail. Ale přes všechny zápory a negativa, které prostě na hře vidím jako člověk, který se kolem her motá přes 20 let, tak jsem se královsky bavil.

Jen mohu doufat, že se vývojářům brzy podaří vyladit alespoň technické problémy, které stěžují hraní hlavně u hráčů na PC. Snad stačí jen počkat na nějaký ten další obsah a doufám že přibude i famfrpál.

Pak se do Bradavického zámku vrátím klidně znova, abych okusil průchod za jinou kolej, i když výběr nemá vliv téměř na nic.

Hogwarts Legacy 8
Zdroj: Fantasymag.cz

Hogwart Legacy

Platformy: PlayStation 5, PC, Xbox Series X/S, později pro Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One,

Vývojář: Avalanche Software

Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment

Vydavatel v ČR: Cenega

Česká lokalizace: NE (pracuje se na fanouškovské češtině, která bude dostupná jen na PC)

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
splnte-si-konecne-svuj-detsky-sen-a-stante-se-studentem-na-skole-car-a-kouzel-v-bradavicich-ve-hre-hogwarts-legacy+ nádherně zpracované Bradavice a jejich okolí se smyslem pro detail + parádní soubojový systém + velká možnost customizace herní postavy + hůlky, oblečení a místnosti nejvyšší potřeby + zábavné vedlejší mise a aktivity + létání na koštěti či zvířeti - nepříliš chytlavý hlavní příběh - vlastní hrdina nedokáže tolik zaujmout - žádný vliv hráčského rozhodování - technické problémy - velké mezery v konzistentnosti světa