Space Pirate Trainer

Chcete si užít atmosféru starých arkádových automatů? Dobrá zpráva, drobné po kapsách hledat nemusíte. Stačí si nasadit headset a jste přímo ve hře. Žádné komplikované herní postupy ani nervy drásající NPC s hromadou questů – jen vy, dvě zbraně a hromada cílů. Space Pirate Trainer přesně sází na atmosféru doby, kdy na hráčovo jméno stačily tři znaky a na epický příběh fantazie.

Celý děj se odehrává na přistávací plošině nad noční krajinou neznámé planety. Kdo ví, jestli jste právě ukradli vzácný artefakt, oddělali svého dávného nepřítele, nebo se jen poprali v baru – to záleží jen na vaší představivosti. Podstatné je, že se k vám řítí ve vlnách spousty dronů, které nemají naprogramované vyjednávat.

First person Galaga

Princip je jednoduchý: Taste zbraně, sestřelte vše v dohledu a vyhýbejte se nepřátelské palbě, protože stačí tři zásahy a je konec. Přečkali jste vlnu bez škrábnutí? Moc se neradujte, protože ta další bude určitě horší. Víc dronů, nové typy, složitější letové dráhy… A co by to bylo za hru, kdyby se sem tam neobjevil boss. Jen nepropadejte panice. Jako ostřílený vesmírný pirát jste určitě něčím podobným už prošli a hlavně jste se dobře vyzbrojili. Pojďme se podívat na váš arzenál.

Zaměř, vystřel , najdi další cíl, opakuj…

Space Pirate TrainerVětšinu doby budete mít pouze dva blastery. Říkám sice pouze, ale asi jste je sehnali někde na Cybertronu. Odkud jinud by byla zbraň, která se pouhým pohybem palce transformuje třeba na granátomet. Celkově mají blastery šest různých režimů:

  • QuarkCannon – pistole. Střílí tak rychle jak mačkáte spoušť.
  • Pulse Laser – rychlopalný laser. Stačí držet spoušť a sledovat proud střel.
  • ShotWorks – brokovnice. Ideální pro případy, když je nepřítel moc blízko.
  • Rail Gun – sniperka. Čím dýl držíte spoušť, tím silněji vystřelíte po jejím uvolnění.
  • Ray Gun – paprskomet. Ničivý proud energie. Velice snadno se zaměřuje, ale je slabší.
  • Ion Grenade Launcher – granátomet. První stisk spouště vystřelí granát, druhý ho odpálí.

Přepínat mezi zbraněmi můžete i uprostřed vln. Praktické pro každou situaci. Granáty na shluky nepřátel, silný Rail Gun na bosse i pulse laser na toho posledního otravu, který se ne a ne zastavit. Jediný problém je, že i nepřátelé jsou ozbrojení a hojně toho využívají. Sice máte na své straně bullet time, který umí zpomalit čas a upozornit vás na střelu, která vás v příštích okamžicích zasáhne, ale ani ten vám v husté palbě nepomůže. Co teď?

Space Pirate TrainerPokud nejste agilní typ, který dokáže půl hodiny pobíhat po místnosti a uhýbat střelám, nezoufejte. Vše, co musíte udělat, je si sáhnout za rameno do zádového holsteru a prohodit si blaster za štít. Problém vyřešen. Tento kousek výbavy vzhledem připomíná retro z TRONu, ale život vám bude chránit spolehlivě. Se štítem můžete jednou rukou blokovat a druhou opětovat palbu. Proti takové výbavě nemají drony šanci. Skoro mi jich je až líto. To byl jen vtip – dejte jim co proto!

Poznámka: Teoreticky můžete mít i dva štíty, ale šance na zlikvidování nepřátel je pak mizivá

Pro zájemce o bližší a osobnější kontakt tu mám skutečnou lahůdku – Volton!

Kříženec gravitačního biče a příručního drtiče odpadu. Skutečně univerzální nástroj pro kreativní destrukci. Můžete s ním chytit nepřítele pomocí elektrického oblouku a rozbít ho o zem. Nebo si cíl přitáhnout a nechat zuby Voltonu proměnit dron na šrot. A samozřejmě se dá S Voltonem odrážet střely zpět nepřátelským směrem podobně jako to umí štít.

Jako dvě třešničky na dortu máte k dispozici dva pomocníky – automatickou věž a Teslovu cívku větších rozměrů. Vyšlete pomocí Voltonu energii do jednoho z nich a sledujte, jak se karta obrací ve váš prospěch.

Kdo je nejlepší?

Space Pirate TrainerNikoho asi nepřekvapí fakt, že různé způsoby likvidace přináší různé množství bodů. Přece jen je přesná rána Rail Gunem náročnější než náhodný zásah granátem. Ale nemusíte být ostrostřelci aby jste se umístili na vyšších příčkách. Hra rozlišuje devět různých žebříčků. Mixed pro ty, kteří během hry použili více různých zbraní, Brawler omezený pouze na štít a volton, a Hardcore pro score v módu bez bullet time zpomalení. Zbylých šest odpovídá šesti zbraním ve hře. Stačí během hry používat POUZE JEDEN druh zbraně a místo v jednom ze speciálních žebříčků je vaše.

Nostalgickým detailem je lokální podpis. Do celosvětových žebříčků se zapisuje jméno herního profilu, ale SPT uchovává i lokální highscore. Užitečné pokud hraje na jednom profilu více hráčů. A kde je ta nostalgie? Do lokálního žebříčku se můžete podepsat pouze třemi znaky. Je čas oprášit staré automatové zkratky.

Smrtící umělecká díla

Space Pirate TrainerHlavní pozornost na sebe strhnou blastery. Vývojáři si dali práci a pro každý režim  zbraně vytvořili jinou hlaveň včetně transformační animace při přepínání. Pro pohodlnější míření si můžete vybrat ze dvou zaměřovačů (klasický tříbodový nebo holografický kříž). Pokud dbáte i na efekt, můžete si jeden ze čtyř dostupných skinů. Má to jeden háček. Musíte si je odemknout splněním některých achievementů.

Zbytek okolí spoléhá více na funkčnost než na krásu. Například nebe postrádá pro sci-fi typické barevné galaxie a mlhoviny, ale po chvíli hraní zjistíte, že je to dobře. I bez nich je někdy těžké zachovat si přehled o všech dronech a střelách okolo. Také zbytek okolí je spíše industriální. Až ke konci hry se nám objeví více světel, ale přece vám nezkazíme překvapení. Navíc ve hře najdeme i pěkné detaily. Skoro zničené drony začínají hořet, zuby Voltonu se točí a rozhodně se hodí minimapa na podlaze před vámi, podle které můžete získat rychlý přehled o poloze nepřátel.

Celkově hodnotím grafiku jako velmi povedenou. Autoři dokázali najít dobrý kompromis mezi hezkým prostředím a výpočtovou nenáročností. Díky tomu lze TBS hrát i na slabších sestavách (doporučená grafika je alespoň GTX 970)

Za zmínku rozhodně stojí hudba podkreslující atmosféru. Soundtrack z dílny Jamese Marvela a ABIS vás svým zvukem přenese do budoucnosti a svižné tempo se skvěle hodí k akční přestřelce, ve které jste se ocitli.

Tajná přísada pro skvělý pocit ze hry

Space Pirate TrainerCo je potřeba aby jste se cítili jako kdyby jste opravdu stáli ve hře? Většina určitě odpoví “Grafika”. Pak se najdou jedinci, kteří zmíní zvuk, ale je ještě třetí přísada – feedback ovladače.

Perfektně zpracované vibrace a jejich načasování vám umožní vžít se naplno do hry. Ať už jde o exploze, krátké dávky z QuarkCanonu nebo zběsilou palbu z Ray Gunu, ovladače vám do rukou přesně přenesou každý okamžik.  Naprosto nejlepší je situace, kdy se kryjete před silným proudem energie vypáleným jedním z bossů. V momentě, kdy se vám paprsek opírá do štítu a ovladač se zběsile rozvibruje – přesně v tento moment jsou smysly tak dokonale oklamané, že mozek hlásí lehký tlak na ruku.

Space Pirate TrainerAsi jediným mínusem celé hry je náročnost na prostor. Oficiálně je podporované i Standing hraní, ale střelám pak není kam uhnout, protože SPT neobsahuje žádnou pohybovou simulaci. Vaše pozice na plošině odpovídá reálnému trackingu.

Na druhou stranu s dostatkem místa se z nevýhody stává velká výhoda. Vyznačený čtverec uprostřed plošiny je pouze orientační a vy můžete kdekoliv, kde vám to reálný prostor dovolí. Navíc odpadá zdržování s umělým pohybem či teleportací. Budete tak mít spoustu prostoru pro úhybné manévry. Jako bonus si parádně zacvičíte. Podle výzkumu The Virtual Reality Institute of Health and Exercise odpovídá hraní TBS stejné náročnosti jako posilování na eliptickém trenažéru.

Je třeba něco dodat?

Space Pirate Trainer se dá hrát nejen jako singleplayer odreagování nenáročné na přemýšlení, ale také jako party multiplayer, protože je vhodný i pro první seznámení s virtuální realitou. Kratší kola, jednoduchý gameplay a scoring system podporující soutěživost – a to vše v atraktivním sci-fi prostředí. To je Space Pirate Trainer.

Podporované VR: HTC Vive, Oculus Touch, Windows Mixed Reality

Dostupnost: Steam (14,99 EUR), Oculus Store (14,99 USD), Microsoft Store (14,99 USD)