Letos je tomu již neuvěřitelných 30 let, co světlo světa spatřila legendární postavička modrého ježka Sonica. A jelikož se takové významné jubileum musí řádně oslavit, přichází společnost Sega s hrou Sonic Colors Ultimate. Původní hratelnost, vylepšená grafika a nějaké ty drobné změny navíc. Bude to však modrému rychlíkovi stačit na úspěch?
Někteří si možná řeknou, že jeden remaster deset let staré hry je na takto významné jubileum trochu málo. A ano, máte pravdu. Abychom však Seze nekřivdili, je třeba říct, že na Sonica toho čeká mnohem víc. Bohužel, jak se říká korona nám do všeho hodila vidle a tak se pomalu vše odsouvá.
Fanoušci se tak mohou těšit mimo jiné na druhý film, ale také na zcela novou velkou hru, která by měla vyjít v příštím roce. Remasterovaný Sonic Colors Ultimate je tak pouhým předkrmem a tak bychom také k němu měli přistupovat.
Desetiletí se zběsilými eskapádami
Troufnu si říct, že asi každý z hráčů, a to jak starých, tak mladých, pravděpodobně bude velmi dobře vědět, kdo je to Sonic. Nezaměnitelný maskot společnosti Sega je společně s Mariem od Nintenda jednou z ikonických postav herního průmyslu.
A stejně jako legendární instalatér i rychlonohý ježek se dočkal v průběhu let bezpočtu her. Sonicova sláva sice v posledních letech maličko uvadá, zapomínat na něj bychom ale rozhodně neměli.
Toho jsou si velmi dobře vědomi i v Seze a možná právě proto nám nyní přináší předělávku hry z roku 2010 v níž se náš oblíbený hrdina opět postaví svému ultimátnímu nepříteli Dr. Eggmanovi, aby už poněkolikáté zachránil svět a bandu barevně roztomilých mimozemšťanů v galaktickém zábavním parku.
Zase další remaster
Volba remasterovat zrovna tento díl má hned několik důvodů. Jedním z nich je pravděpodobně grafika. Přeci jen 11 let není zase tak moc, a tak si vývojáři ušetřili nějakou tu práci. Celkový facelift Sonica se však povedl a tak nová verze svému předchůdci rozhodně nedělá ostudu.
Mnohem důležitější než grafika je však samotná hratelnost a právě zde je hlavní důvod, proč se Sonic Colors dočkal remasteru. Tato hra totiž obecně platí za jednu z nejlepších trojrozměrných her se Sonicem, která se v mnoha ohledech mohla směle rovnat i s legendárním Máriem. Pokud tedy oživit nějakou hru, proč ne právě tuto.
Navíc právě na tomto titulu je vidět, že i když se jedná o pouhý remaster starší hry, Sega to se svým hrdinou myslí skutečně vážně a věnovala mu náležitou péči.
Samotný remaster se tak řadí k těm podařenějším, a i když v podstatě nenabízí nic navíc, své fanoušky si bezpochyby najde a příznivce tohoto hrdiny potěší. Otázkou samozřejmě zůstává, zda toto znovuvzkříšení bude stačit a “nový” Sonic se bude těšit z úspěchu.
Běž, ježku běž
Samotný příběh zde asi nemá vůbec smysl řešit. Ano, „jakás takás“ zápletka zde je. Po pravdě řečeno ji ale nebudete moc vnímat.Ostatně, u Maria taky víte, že jdete zachránit princeznu, ale více vás zajímá sbírání hvězdiček.
A u Sonica je to obdobné. Zkrátka a dobře rozhodně zde nečekejte epický příběh plný zvratů a hlubokých myšlenek. O tom tyhle hry nejsou. Primárně zde jde o zábavu, trochu vypnout a prostě běžet…
Pokud by vás přece jen příběh zajímal tak věřte, že úhlavní Sonicův nepřítel je zpět. Dr. Eggman tentokrát postavil obří lunapark ve vesmíru, kde se snaží sestrojit zbraň pro ovládání mysli. K tomu ale potřebuje dostatek energie od mimozemské entity jménem Wisp.
A asi už tušíte správně, že vaším úkolem bude překazit Eggmanovi jeho snahy a zachránit malé mimozemšťany z jeho spárů. Nic víc, nic míň.
Zároveň je ale potřeba říct, že zasazením příběhu do lunaparku si vývojáři vyšlapali cestičku k celkové stylizaci tohoto dílu. Vše v této hře má lehký pouťový nádech od všemožných překážek, odrazových můstků až po koleje horských drah, po kterých budete uhánět rychlostí blesku..
Co se týče hratelnosti, čeká vás v podstatě klasický Sonic, který nemá čím moc překvapit. Na druhou stranu design jednotlivých úrovní je parádní a ani po více než deseti letech od jejich stvoření se u nich nebudete nudit. Jednotlivé planety, na kterých se rozkládá lunapark, mají šest klasických úrovní.
Každá z nich pak nabízí i řadu možností jak danou úroveň projít. V každé části tak narazíte na nejrůznější interaktivní prvky, nepřátele skokánky, či zrychlovadla. Zkrátka a dobře, starý dobrý Sonic v té nejlepší formě.
Když se na vylepšení zapomnělo
Vývojáři se ostatně ani nijak netají tím, že tentokrát hrají především na nostalgickou strunu. Ostatně, v poslední době se o to pokusili již několikrát, s většími, či menšími úspěchy. A nový Sonic naštěstí patří k tomu lepšímu, po čem můžeme sáhnout.
A to navzdory tomu, že tentokrát jsou novinky naprosto minimální a autoři se soustředili na původní herní zážitek a podporu ostatních zařízení. Původní hra totiž vyšla jen na Nintendo DS a Wii, což se s vydáním remasterované Ultimátní edice mění a Sonic Colors je tak dostupný pro široké spektrum zařízení.
A právě zde je největší problém této hry. Autoři se totiž zaměřili skutečně jen na to, přinést hru na současná zařízení (PC, PS4/5, XBOX..), ale na skutečná vylepšení se jaksi zapomnělo.
Ano, grafika je uhlazenější a dočkala se podpory 4k v 60 FPS, a pár drobných změn se dočkalo i ovládání, jinak zde ale není vidět žádný větší posun. Obzvláště cut-scény se zastavily v čase a oproti zbytku působí mírně řečeno úsměvně.
Otázkou tak zůstává, zda to není trochu málo za cenu přesahující tisíc korun. Obzvláště pokud jste hráli původní Colors na Nintendu Wii. Ano, pro nové hráče může být tento Sonic vcelku zajímavým lákadlem a rozhodně má co nabídnout. Ostatně, ne nadarmo se jedná o jeden z nejlepších dílů Sonica ve “3D”.
Avšak pro dlouholeté fanoušky série, kteří mají prolezlé Colors skrz naskrz, nepřináší Ultimátní edice prakticky nic, kromě lehké pachuti ze snahy vydělat další snadné peníze na známé značce.
Sonic Colors Ultimate
Série: Sonic the Hedgehog
Engine: Godot
Platformy: PlayStation 4, Nintendo Switch, Wii, Nintendo DS, Xbox One, Microsoft Windows
Vývojáři: Sonic Team, Dimps, Blind Squirrel Entertainment
Návrháři: Takashi Iizuka, Morio Kishimoto