LEGO Star Wars: Skywalker Saga cover
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Od vydání poslední LEGO Star Wars hry uteklo bezmála šest let. Posledním dílem byl The Force Awakens, a pak fanoušci marně čekali na další pokračování. To je ovšem u konce a konečně přichází epické zpracování kompletní Skywalker Sagy. Otázkou zůstává, zda hra obstojí pod palbou nespokojených fanoušků poslední trilogie, nebo zda se dočkáme opět zábavné akce pro celou rodinu.

Příběh Skywalker ságy

LEGO Star Wars: Skywalker Saga (LSWSS) vypráví notoricky známý příběh několika členů rodiny Skywalkerových. Nejdříve letí dva rytíři řádu Jedi pomoct na planetu Naboo, zachrání královnu, osvobodí dětského otroka Anakina, jeden Jedi umře a Anakin se stane učedníkem na pozici rytíře Jedi.

LEGO Star Wars: Skywalker Saga 2
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Za pár let Anakin začne randit se senátorkou, objeví se hromada klonů a začne takzvaná Klonová válka. Zase pár let uběhlo Anakin čeká dítě se senátorkou Amidalou, ale trochu mu hrábne a dá se na temnou stranu. Přijde o ruce, nohy a vlasy protože „high ground!!!!“ a stane se obávaným Darth Vaderem.

Jeho syn Luke vyroste a zničí Hvězdu smrti, Vader se trochu pomstí, Luke se taky pomstí a zachrání tátu. Pak se objeví další zlouni a klaďasové je zase třikrát porazí, a to je vlastně celý příběh hry.

Musí vám být jasné, že jsem tohle kondenzované popsání příběhu zvolil úmyslně. A nezvolil jsem ho jenom já, ale i tvůrci hry. Zda to bylo proto, že je zná pravděpodobně opravdu každý, nebo ze strachu o délku hry, to se můžeme jen dohadovat. Faktem zůstává, že to byla volba dobrá.

Hra se nesoustředí na rozmazávání příběhu, který může být podle některých jazyků ve Hvězdných válkách řídký. Neutápí se ve věcech, ze kterých hardcore fanouškům vyskakuje kopřivka. Samozřejmostí je to, že většina ikonických scén je ve hře zachována, ale vývojáři se soustředili spíše na samotný gameplay.

Rozmanité prostředí a rychlé vyprávění

LSWSS nás provede v devíti herních kapitolách všemi filmy. Navíc je tu volba, že můžete začít kteroukoliv trilogií se vám zlíbí, odemyká se vždy jen druhý a třetí díl.

LEGO Star Wars: Skywalker Saga 3
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Díky obsahu všech filmů nás čeká neuvěřitelně rozmanité prostředí a rychlé vyprávění, což u akční rodinné hry rozhodně není na škodu. Levely jsou v naprosté většině designované velmi příjemně a nedochází k žádným zákysům, které jsou u tohoto typu her více než nežádoucí.

Velkým zlepšením proti předchozím hrám je také delší herní doba. Prodloužení herního zážitku se dalo očekávat, ale zatímco předchozí hru bylo možno lehce dohrát do dvanácti hodin, tak u LSWSS jdeme hodně dál.

Samozřejmě že vždy záleží na stylu procházení, ale počítejme s nějakými 20 – 30 hodinami čisté herní doby na první průchod. Pokud jako já necháte hrát pouze děti (věk čtyři a sedm let) tak počítejte klidně čtyři hodiny i víc na každou epizodu. A podotýkám, že to se bavíme o dohrání hry. Pokud se budeme bavit o 100% dokončení, tak tam si netroufám ani hádat.

Hra je nabitá obrovským množstvím sběratelských předmětů a stejným počtem výzev. Většinu jich samozřejmě nebudete schopni dohrát na příběhový průchod kampaně, ale až na otevřenou Free Play (výběr panáčků/postav není omezen příběhem). Můžeme se samozřejmě odpíchnout od toho, že hráči momentálně uvádí 40 – 80 hodin na 100 %, a to se nebavíme o dětech.

Hraní a technická stránka

S hraním se samozřejmě pojí obtížnost a ta je tu klasicky dvojí. Základní obtížnost je úměrná faktu, že jde o dětskou hru a jako takovou je jí třeba hodnotit. Druhou obtížností je pak právě dohrávání výzev a sbírání veškerého obsahu, kde si už troufnu tvrdit, že se dítě pořádně zapotí, protože u těch, které jsem zkoušel, jsem se i já musel docela snažit.

LEGO Star Wars: Skywalker Saga 4
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Vliv na obtížnost hry má určitě i fakt, že oproti ostatním LEGO hrám, co jsem hrál, je ovládání LSWSS o něco komplexnější, a to především díky volné kameře. Zatímco ve většině her jste jednoduše navigování, tak tady se musíte (doslova) trochu víc otáčet.

Bohužel tím někdy trpí dětské malé ručičky, ale jak bylo zmíněno, obtížnost je nastavená celkem nízko, takže s tím počítá. S volnou kamerou se ovšem pojí i to, že se objeví některá problémová místa, co se týká textur. Část panáčka nebo budovy zneprůhlední a vy musíte hledat jinou polohu nebo úhel pohledu. Neřadil bych to vyloženě mezi bugy, ale trochu to zamrzí a o to více otravuje.

Využití celého ovladače bohužel na Switchi znemožňuje hraní pomocí Joy Padů a pro co-op musíte mít druhý ovladač. O to nepochopitelnější se pak stává absence online hraní. Jasně, taky tvrdím, že gaučové hraní ve dvou je nejlepší, ale osobně tento krok nechápu a doufám, že ho nějaký budoucí patch spraví. Další smutná zpráva pro děti je kompletně chybějící česká lokalizace.

Povedené herní prvky

Rád bych zmínil dva nové a velmi povedené herní prvky hry. Prvním je možnost nepohybovat se jen na planetách v oné známe předaleké galaxii. Každý hvězdný systém má i vesmírnou mapu, kde můžete většinou odehrát nějakou menší bitvu, hledat sběratelské předměty nebo si dát nějaký veselý závod. Využití těchto prostor je naprosto volitelné a tudíž jen přidává možnosti, což kvituji.

LEGO Star Wars: Skywalker Saga 5
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Druhým novým přídavkem od Force Awakens je pak možnost utrácení vzácných kostek. Hra obsahuje rozsáhlý strom schopností a vylepšení. Jde o jednoduchý RPG prvek, který ovšem poněkud ospravedlňuje obří množství collectibles a výzev.

Rozdíly mezi platformami a DLC

Měl jsem to potěšení hrát hru pouze na Nintendo Switch a platí, že jde o nejméně výkonnou konzoli, protože jde ve výsledku o handheld. Při srovnání Switch, Xbox a PS 4 (nedejbože PS5), ale bohužel tentokrát vyjde ještě o něco hůř než jindy. Grafika působí na první pohled poněkud zastarale v texturách okolí, zničitelných kulis i LEGO postaviček. Není to nic zásadního, protože dopředu počítáte s tím, že se nad 720p s 30 fps nedostanete.

Horší je to pokud začnete srovnávat. Textury prostředí jsou na všech ostatních platformách doslova dechberoucí a v případě PS5 jde o úplně jinou hru, bohužel se stejnou cenovkou. Na handheldu hra vypadá o poznání lépe než v docku a na televizní obrazovce i přes drop na 576p. Bohužel zrovna Star Wars je epická podívaná, které větší screen rozhodně sluší.

U ceny si nemůžu nerýpnout ještě do faktu, že v blízkém horizontu od vydání (včetně release date) je v plánu asi sedm různých DLC, které můžete koupit jednotlivě, nebo se season passem. Mělo by se zatím jednat jen o charaktery z dalších filmů a seriálů, jako jsou Rogue One, Mandalorian a další. O to víc takovéhle brzké dojení značky zamrzí, dvojnásob pak u dětské hry.

LEGO Star Wars: Skywalker Saga 6
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Verdikt

LSWSS není dokonalou hrou. Obrovské rozdíly mezi jednotlivými platformami, grafika, která se za posledních šest let posunula minimálně, a ne úplně ideálně zvládnutá volná kamera. A samozřejmě DLC policy. Vlastně cokoliv, co bych Skywalker sáze vytkl, se týká prezentace hry, nebo značky jako takové.

Co ale chybí hře na kráse, dohání obsahem. Skvělý herní čas, velká rozmanitost, game design, a především pak samozřejmě humor, jsou hlavní doménou her LEGO a LSWSS patří jednoznačně k těm nejlepším.

Slovy syna:“Je to suprový!“

LEGO Star Wars: Skywalker Saga

Série: LEGO Star Wars

Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment

Vývojáři: Traveller’s Tales, TT Games

Žánr: Akční adventura

Platformy: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X a Series S, PlayStation 5, Microsoft Windows