Sherlock Holmes vs. Moriarty
Zdroj: Fantasymag.cz

Poklidné ráno ve vaší kanceláři na adrese Baker Street 221 B vyruší příchod dopisu od přítele, hudebního skladatele Edwarda Elgara.

To je začátek prvního z pěti případů nové únikové hry z dílny vydavatelství Blackfire s názvem Sherlock Holmes vs. Moriarty. V ní se převtělíte do role slavného detektiva Sherlocka Holmese a budete pátrat po stopách a luštit šifry, abyste došli ke zdárnému konci každého z případů.

Jedná se o příběhovou hru, takže pokud se chcete pustit do tajů světa Sherlocka Holmese, rozhodně se připravte na hodně čtení. Hru je možné hrát v 1 – 6 hráčích. Samozřejmě teoreticky není ta horní hranice nijak omezená, prakticky se však budete muset popasovat s šiframi, které se nacházejí zpravidla na kartách, a jejichž text není zrovna velkých rozměrů.

Sherlock Holmes vs. Moriarty
Zdroj: ADC Blackfire

Na pomoc vám potom mohou přijít moderní technologie, kdy si hráči můžou například karty nafotit do mobilních přístrojů a odpadne tak postrkování se okolo jedné malé karty. Jeden sešit vás provede jedním případem. Výjimkou je pouze případ první, který je rozdělen na dvě části.

Všechny příběhy na sebe navíc navazují, takže je ideální zahrát celou hru ve stejném složení hráčů. Není to však nutně podmínkou. Na jednu partii si potom vyhraďte alespoň 60-90 minut.

Krabice je poměrně nestandardních rozměrů, nicméně zpracováním je velmi pěkná a kvalitní. Jako první na vás vykoukne plakát salonku v Baker street, který budete využívat k získání nápověd. Pak jistě každý sáhne po první příběhové knížce, otevře a začne číst.. A to je chyba!

Kdo z vás už má za sebou nějaké jiné únikové hry, možná nebude překvapen absencí pravidel. Očekáváte, že začnete hrát a hra vás sama provede příběhem i tím, co máte kde dělat. Nicméně zde jsou pravidla přece jen potřeba a najdete je mezi balíčkem karet. Tedy mezi.. najdete je hned navrchu s velkým nápisem Pravidla, jen jsou jaksi maskovaná.

Výrobce se rozhodl omezit použití plastů a oba balíčky karet jsou tak přepásány širokým pruhem papíru. Přestože velmi oceňuji tuto iniciativu, zde papír trochu nešťastně zakrývá právě onen důležitý nápis Pravidla, a tak může dojít k malému zdržení po začátku hry. Nicméně kdo je připraven, není překvapen.

Sherlock Holmes vs. Moriarty
Zdroj: ADC Blackfire

A tak pokud ještě nejste naučení, že se nedíváte na žádné karty, dokud k tomu nejste vyzváni, možná budete mít větší štěstí než já a pravidla objevíte hned 🙂

Každý z případů má svou vlastní knížečku a sadu 15-23 karet odlišených na rubu názvem případu i barvou. Sešity s příběhem mají opět krásné zpracování, a zatímco listujete zažloutlými stránkami s kaňkami od pera, máte pocit, jako byste skutečně drželi v ruce dobové zápisy.

I karty jsou na pohled moc hezké, nicméně některé nápisy na nich jsou dost malé a jejich čitelnost tak pro zrakově slabší hráče může být problematická, zejména pokud hrajete ve větším počtu. Čitelnost by se dala vytknout i některým rádoby ručně psaným textům v sešitech s příběhy.

Jak se to hraje

Když už pravidla najdete, prokoušete se jimi velmi rychle, jsou intuitivní a krátká. Nejdůležitější součástí pravidel je vysvětlení používání Sherlockova paláce mysli. Jedná se o velký plakát, na kterém kromě pohledu do zákulisí Sherlockovy pracovny najdete hlavně 11 různých piktogramů.

V pravidlech se dočtete, který symbol je vhodný pro jaký typ problému. Například lupa vám umožní prohlédnout detaily, které vám unikly. Pokud potřebujete analyzovat chemickou látku, použijete zkumavku. I knihovna obsahuje nejrůznější indicie, které vám pomohou posunout se dále. Anebo si můžete třeba zkusit zahrát na housle, pokud máte pocit, že by vám hudba mohla pomoci rozhýbat mozkové závity.

Sherlock Holmes vs. Moriarty
Zdroj: ADC Blackfire

Teď už opravdu zbývá jen začít číst a hra vás povede sama. Postupujete od jednoho čísla k druhému a někdy na vás vybafne šifra. Občas je tak dobře schovaná, že si nejste ani jistí, kde ji hledat, natož jak ji řešit.

V některých částech vám hra sdělí, že můžete nahlédnout do svého paláce mysli, pokud si nevíte rady. V takovém případě si vyberete symbol a najdete číslo oddílu, v němž se právě nacházíte, v seznamu na konci příběhového sešitu. V závislosti na vhodnosti zvoleného piktogramu se buď dozvíte užitečnou informaci, nebo se také nemusíte dozvědět vůbec nic.

Správná odpověď zpravidla není jen jedna, ale symbolů vedoucích k nápovědě bývá více. Pravidla vám také většinou dovolují podívat se na nápovědu až třikrát.

Zde však přichází kámen úrazu tohoto systému. Při hledání nápověd je velmi obtížné nepodívat se zároveň i na ostatní nápovědy pro jiné symboly. Čistě z toho důvodu, že se nacházejí hned pod sebou. Na stejný problém můžete narazit i při samotném luštění šifer. Čtete si znovu zadání a najednou vám oči skočí o pár řádků níže, kde zahlédnete výsledek.

Druhým kamenem, či spíše balvanem, se stal překlad. Pár drobných překlepů se v množství textu snadno ztratí, ovšem některé šifry prostě v češtině nefungují. Takže ať si lámete hlavy, jak chcete, po přečtení správného řešení přijde spíš rozmrzení než pochopení. A nepomůže zde bohužel ani nápověda.

Hodnocení

Jak jsem psala v úvodu, hra je skutečně spíš příběhová, než úniková a obsahuje velké množství textu. Pokud si tedy chcete užít jedinečný příběh, který ozvláštníte šiframi, je tato hra pro vás. Pokud ale chcete luštění doplnit trochou příběhu, pak sáhněte spíše po jiném titulu.

Nevýhodou velkého množství textu je také to, že ho někdo musí nahlas přečíst, což může být časem vyčerpávající, i když se hráči při čtení střídají. Navíc při poslechu mohou někteří hráči snadno ztratit pozornost. Nejlépe se mi osvědčilo hrát ve dvou hráčích, kdy si každý zvládne pohodlně přečíst příběh sám a hráči pak společně řeší až samotné šifry. Stejně dobře by to fungovalo i pro jednoho hráče.

To, že na sebe jednotlivé scénáře navazují, se může také stát spíše překážkou. Na jednu stranu vás to motivuje k rychlému odehrání všech dílů a odhalení celého příběhu, pokud si však necháte mezi hraním větší odstup nebo máte problém se časově potkat s původní herní skupinou, může se stát, že už se vám do hraní jednoduše nebude chtít.

Vzato kolem a kolem si hra jistě najde své hráče, kteří si ji dokáží užít, avšak jako každá jiná prostě rozhodně není pro každého.

Bonusem pro detailisty je, že díky insertu přesně víte, jak správně nasadit víko od krabice, aby vám lícovala se zadní stranou :))

Sherlock Holmes vs. Moriarty

Vydavatelství: ADC Blackfire

Autor: Rodolphe Massé

Český překlad: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1-6

Minimální věk: 12

Délka hry: 60-90 minut

Jazyk: čeština

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
55 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
sherlock-holmes-vs-moriarty-v-kuzi-slavneho-detektiva-vyresite-pet-zapeklitych-pripadu+ zajímavý příběh + kvalitní zpracování + krásný design hry - hra je pouze na jedno použití - špatně čitelný text na kartách - některé šifry při překladu z angličtiny nefungují - na hodně textu poměrně málo šifer - drobné překlepy v textu - není dobré měnit mezi jednotlivými případy spoluhráče