Seven je jednou z nejambicióznějších izometrických RPG her roku 2017. Perfektně spojuje prvky her jako Assassin’s Creed a Baldur’s Gate do vcelku unikátního projektu.

Do této hry jsem šel, jak se říká naslepo. Neviděl jsem žádná gameplay videa, nečetl žádné preview a tak jsem byl hned ze startu mile překvapen, když jsem zjistil, že se nejedná o další z řady fantasy světů. Místo toho jsem dostal barevný a zároveň drsný cyberpunkový svět plný příjemných překvapení.

Příběh: O osudu naší budoucnosti

Jak už jsem zmínil, na rozdíl od většiny RPG her vás tu nečeká tradiční fantasy svět. Místo toho se podíváte do dystopické budoucnosti, kde se lidstvo pomalu vzpamatovávalo z katastrofické války a je opět na hranici rozpadu.

Vy se ujmete role Teriela, mistra zloděje, který cestuje do vězení na ostrov Peh. Ten je ovládán pevnou rukou Vetrallské říše a během svého pobytu na ostrově odhalíte nejednu konspiraci, tajemství, ale i informace o minulosti a přítomnosti vašeho světa. Jak se říká ve vědění je síla a to platí i pro Teriela, který jak se ukáže, bude mít velký vliv na budoucnost lidstva.

Příběh je jednoduchý, ale je prezentován tak, že vás uspokojí a zaujme po všech stránkách. Pokud chcete zabřednout hluboko do historie světa a zjistit co se dá, máte tu možnost. Stačí prozkoumávat svět a číst vše co najdete (a že toho není málo). Hlavní postava Teriela je mimo to velmi zajímavá a je neskutečná zábava s ním procházet touto zhruba desetihodinovou poutí.

Hratelnost: Vyber si, jak budeš hrát

Ještě unikátnější než zasazení světa je samotná hratelnost Seven. Zatímco všechny ostatní izometrické rpg hry vám dají na výběr z několika tříd postav se specifickými schopnostmi, v Seven máte vše v jedné.

Čím více postupujete hrou, tím více získáváte perků podobně jako v původních Falloutech. Ty vylepší vaše schopnosti a zároveň vám otevřou nové možnosti. Ať už si tedy vyberete kradmý přístup ala Thief nebo snad Rambo style, čeká vás tuna zábavy. Magie, boj z dálky i na blízko, pasti či převlékání se za nepřátelé jako Hitman to vše zaručí, že se nebudete nudit ani na chvíli.

Vaši nepřátelé jsou tvrdí a chytří, neodpustí vám žádnou chybu, ať už si vyberete jakýkoliv přístup k tomu jak je odstranit. Často se stane, že i poruší své naplánované pochůzky a nemile vás tak překvapí třeba i při přesunu mezi křovinami. Za mě je to o to větší výzva, ale tak nějak to spíše zavání poruchou v jejich chování (ano je to určitě bug ale co už, těch tu moc není ).

Co se týče prozkoumávání světa, nejste nijak omezeni a můžete jít, kam se vám zachce. Přesněji řečeno doslova kam chcete, protože tento svět má několik vrstev a vy se tak můžete pohybovat nejen do stran jako v klasických IRPG, ale i nahoru nebo dolů. Narážím tím samozřejmě na onu podobnost s Assassin’s Creed. Chcete vylézt na nějakou skálu či budovu? Je to možné. Sjet po laně, seskočit na nepřítele a podříznout ho? Směle do toho! Tohle je něco, co se jinde tak často nevidí.

K tomu všemu je celý svět rozdělen do dvou zón. Tou jednou jsou veřejná prostranství, kde můžete získávat informace o běžném životě lidí. Tou druhou pak soukromé sektory sloužící k infiltraci a získávání citlivých informací. Od začátku nejste ani nijak omezeni a můžete tak projít celou mapu světa jak se vám zlíbí (i přesto, že by to bylo brutálně těžké vzhledem k tomu, jaké nepřátele cestou potkáte). A tahle úroveň volnosti je něco, co si opravdu zaslouží plusové body.

Stabilita a zpracování

Seven běží na PC většinu času absolutně bezchybně a aspoň já jsem nezaznamenal žádné pády ani jiné výrazné chyby. Tou jedinou bylo snad to, že audio doprovod často skončil dříve, než vaše postava domluvila. Není to samozřejmě žádný velký problém, ale dabing postav je tu vskutku na vysoké úrovni a bavilo mě ho poslouchat.

Čeština

Je něco, co musím zmínit. Překlad je totiž třešničkou na dortu už tak skvělé hry. Nevím, kdo ho dostal na povel, ale musím uznat, že odvedl zatraceně dobrou práci! Tak, jak u tohoto překladu jsem se nezasmál snad od dob Fallout 1 a 2. Najdete tu totiž úplně stejný, brutální černý humor, ale i sprosté narážky, urážky a další prvky, které mi tak chybí v dnešní antisexistické, xenofobní, genderově vyrovnané společnosti, kde si nemůžete udělat srandu z ničeho, aniž by vás obvinili minimálně z rasismu.

Verdikt

Seven má velmi unikátní styl vyprávění příběhu, netradiční zasazení světa a výborný mix soubojů s tichým přístupem, zabíjením, magií a dalšími věcmi okolo. Už jen to z něj dělá excelentní hru. A když k tomu přidáte hluboce propracovaný lore, skvělou hudbu, úžasné dialogy a další věci, zjistíte, že tohle izometrické RPG si rozhodně nechcete nechat ujít!

Hru pro recenzi dodala herní společnost Comgad.

[review]