Scarlet Nexus cover
Zdroj: BANDAI NAMCO Studios

Svět zaplavila monstra, která se nemohou rozhodnout, jestli jsou víc zvířetem, rostlinou nebo strojem. Jsou jiní – Others. A tak nastupuje na scénu OSF, armáda psioniků s rozmanitými schopnostmi, aby tuto hrozbu zastavila. Staňte se na chvíli kadetem této elitní jednotky a zažijte výcvik v prostředí, které přímo vybízí k objevování netušených možností lidské mysli. Především v boji.

Scarlet Nexus spadá do žánru japonských RPG, jejichž významným prvkem je rozvinutý příběhový systém. Úvodní dlouhé animace jsou už jakýmsi standardem, ale právě díky nim hráč odhalí principy fungování tohoto světa.

Jedná se o kombinaci sci-fi a zvláštního cyberpunku, ve kterém jsou lidé schopní dorozumívat se přímo z mysli do mysli, propůjčovat si navzájem schopnosti a ovládat předměty telekineticky. Příšery jako z jiného světa potom nejsou až takovým překvapením.

Na první volbě záleží

Na začátku dostanete možnost zvolit si, jestli projdete příběhem jako Yuito Sumeragi, syn elitního rodu, který se ohání mečem, nebo tajemná Kasane Randall, jejíž speciální schopností je vrhání nožů za pomoci telekineze.

Scarlet Nexus 2
Zdroj: BANDAI NAMCO Studios

Výběrem postavy tak nejen ovlivníte způsob boje, ale i samotnou příběhovou linii. Na každého z protagonistů totiž čeká trochu jiný osud, i když se vzájemně prolínají. Otevírá se tak unikátní možnost užít si příběh ze dvou různých úhlů pohledu a možná díky tomu lépe pochopit souvislosti.

Ať už si zvolíte kohokoli, čeká na vás opravdu dlouhý úvod. Tomu jasně dominují animované cut scény, často spíš statické, pouze s „mluvícími hlavami“. V prvních dvou hodinách budete trávit víc času jejich sledováním než samotným hraním.

Dozvíte se však, že jste právě byli rekrutování do OSF (Other Suppression Force – Jednotky pro potlačování Jiných) a čeká vás výcvik. Všechno hezky krok za krokem.

Jednotlivé mise jsou při tom spíš lineární, plynule se posouváte od souboje k souboji, občas najdete podpůrný předmět, jindy vaše postava prohodí pár slov s kolegou. V každém kroku si vyzkoušíte novou speciální schopnost na jiném Jiném.

Dílčí bossové přitom dají celkem zabrat, pokud jste v tréninkových soubojích nedávali pozor na všechny herní tipy, které vám hra dává.

Lokace, kterými se pohybujete, nabízejí opravdu rozmanitou podívanou. Ať už jste ve městě budoucnosti, kde každou volnou plochu pokrývá augmentovaná reklama, nebo na napůl opuštěném staveništi, prostředí hraje s vámi.

Scarlet Nexus 4
Zdroj: BANDAI NAMCO Studios

Jedna věc jsou objekty, o které zakopáváte, nakopáváte a převrháváte, pokud běžíte příliš blízko. Vzápětí je využijete v souboji – stačí zvednou za pomoci telekineze a hodit na nepřítele.

Peklo s myší

A tady se na chvilku zastavíme. Ovládání souboje totiž zejména uživatelům PC, kteří se rozhodnou využít klasické kombinace klávesnice + myš, přinese nejednu pernou chvilku. Scarlet Nexus je totiž hra jednoznačně vyladěná pro konzole a na klasické PCčkářské „rozhlédnu se myší“ zvysoka kašle.

Jakmile zaútočíte na některého nepřítele, zůstane ve středu vašeho zorného pole a postava se bude neustále točit směrem k němu. Hledání dalších objektů, které by se po něm daly hodit, se tak stává poměrně náročným úkolem.

Pocit zoufalství ještě umocňuje to, že si často nemůžete nastavit ani výšku kamery. Pokud se hra rozhodne, že budete sledovat souboj z úrovně kolen, ani pohyb myší, ani tlačítka IJKL vám jiný úhel pohledu neposkytnou.

A i když se nakonec ukáže, že tento způsob zobrazení má pro hru význam, herní komfort je tím rozhodně snížen.

Scarlet Nexus 5
Zdroj: BANDAI NAMCO Studios

Když už je řeč o tlačítkách, kameru lze ve standardním nastavení ovládat taky právě IJKL, a i další herní funkce se nacházejí na klávesách, které jsou od tradičního WSAD pro pohyb poměrně daleko.

Hráč má tedy možnost buď Scarlet Nexus ovládat tak, jak je zvyklý, ovšem s tím, že by potřeboval asi tak sedm prstů na levé ruce, přičemž minimálně dva z nich by měly mít dvojnásobnou délku, nebo opustit zažitou představu o myši a položit pravou ruku taktéž na klávesnici.

A ještě lépe – pořídit si gamepad, protože tahle hra si o něj vyloženě říká. Konzoloví hráči jsou v suchu.

Nemáš zapalovač?

Psionika hraje ve hře opravdu důležitou roli. Nejde jen o telepatii a telekinetické posouvání objektů. Vaši herní parťáci oplývají celou řadou rozmanitých schopností od pyrokineze přes nezranitelnost až k bleskové rychlosti.

Záleží tedy nejen na schopnostech vaší postavy, ale též na týmu, který máte v danou chvíli u sebe. Schopnosti svých parťáků si totiž můžete krátkodobě vypůjčit.

Jednotlivé kapitoly či epizody střídají jakési „mezihry“, kdy se můžete relativně volně pohybovat a interagovat s dalšími kadety. Vzhledem k tomu, že je celá hra založená na příběhové linii, mají i vaši spolužáci své vlastní osudy, přání a historii.

Pokud se pustíte do jejich příběhových questů, posílíte vzájemný vztah a jejich schopnosti v soubojích ještě zesílí.

Scarlet Nexus 6
Zdroj: BANDAI NAMCO Studios

Vedle hlavní dějové linky vaší zvolené postavy tak odhalujete tajemství tohoto rozmanitého světa i za pomoci přátel. Když se potom rozhodnete užít si hru i v kůži druhého z protagonistů, získáte opět nový náhled na situaci.

Vedle grafiky, která nápaditě propojuje anime prostředí s mnoha „vymazlenými“ detaily, je nutné na této hře vypíchnout také soundtrack. Ten sestává z kombinace Japonskem říznuté elektroniky, výtahových melodií, dubstepua i nějaký ten popík či hardcore občas vyskočí.

Hudba se nenásilně mění spolu s prostředím, kterým procházíte, a ani podkres soubojů není jednotvárný.

Scarlet Nexus nabízí možnost vychutnat si audio buď v japonštině, pro anime hru vesměs přirozenější, nebo v angličtině, přičemž obě jazykové mutace disponují dabingem vysoké kvality. Jazyků pro titulky je na výběr ze širší palety, češtinu ovšem hra nenabízí.

Nexus or not?

Pro vyznavače JRPG vypadá Scarlet Nexus jako must-have. Jedná se o propracovaný příběh s velkou spoustou nuancí a detailů k prozkoumávání. Dvě hlavní linie navíc poskytují dvojnásobnou možnost se do tohoto světa ponořit.

Scarlet Nexus 7
Zdroj: BANDAI NAMCO Studios

Každá linka by vás měla zabavit asi na dvacet hodin. Soubojový systém sice časem začne působit mírně repetitivním dojmem, to je ovšem běžným jevem JRPG. Před koupí by na pozoru rozhodně měli být PC hráči, kterým hrozí, že budou muset navíc investovat do gamepadu s opravdu hodně tlačítky.

Scarlet Nexus

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows

Vývojáři: BANDAI NAMCO Studios, Tose

Žánry: Adventura, Akční RPG, Japanese role-playing game, Adventure

Vydavatelé: Bandai Namco Games, Namco Bandai Games America Inc.

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
72 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
scarlet-nexus-ochutnejte-spojeni-cyberpunku-a-magie-v-akcni-japonske-rpg-ve-ktere-se-postavite-invazi-mimozemskych-mutantu+ nápadité a graficky skvěle zpracované prostředí + do detailů propracovaný příběh + volba protagonisty ovlivní děj i způsob boje + soundtrack – konzolové ovládání nepřizpůsobené PC hráčům – příliš ukecaný začátek hry – časem repetitivní souboje