Resident Evil 4 cover
Zdroj: Capcom

Záchrana prezidentovy dcery v tom největším zapadákově plném strachu, smrti a zmutovaných monster přichází v remaku hry Resident Evil 4.

Tajemný kult zmutovaných vidláků na odlehlém venkově kdesi ve Španělsku by nikoho příliš nezajímal, tedy pokud by se tam nenacházela dcera prezidenta Spojených států amerických. Nicméně tahle záchranná mise nebude žádnou akční řežbou z produkce hollywoodských studií, ale pěkně hororovým, až děsivým zážitkem.

Společnost Capcom zažívá se sérií Resident Evil doslova zlaté žně. Pár posledních let přešla na systém střídání remaku staršího dílu s novým pokračováním série a evidentně se jim to vyplácí. Zatím každý díl trhá rekordy a sbírá vynikající hodnocení, jak od herních kritiků, tak i hráčů.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Tomuto přispívá i fakt, že jsou nové díly zcela odlišné od těch původních. Od roku 1996, kdy vyšel první díl série, byla hra vyprávěna z pohledu třetí osoby. To se však změnilo s příchodem sedmého dílu – Resident Evil 7: Biohazard. Hra přešla do pohledu první osoby a díky tomu hráčům nabídla hororovější a napínavější zážitek.

V roce 2019 vývojáři přišli s remakem druhého dílu a krátce na to nám nadělili i remake třetího dílu. I když oba díly byly považovány za ty nejlepší z celé série, tak jejich předělávky je, minimálně co se týče prodejů a v případě druhého dílu i kvality, daleko překonaly.

Oba díly si nový kabátek a nové funkce rozhodně zasloužily. Po těchto úspěších není divu, že vývojáři udělali i remake čtvrtého dílu, jenž je podstatnou částí fanoušků označován za nejlepší díl série. A to i přesto, že čtvrtý díl teoreticky tolik předělat nepotřeboval, jelikož původní hra již využívala klasickou perspektivu třetí osoby, ne tu jakou měly předchozí dva díly.

Nicméně, první prodejní čísla a hodnocení mluví za vše a hráči rozhodně chtěli i čtvrtý díl v novém hávu. Proto je skoro jisté, že se fanoušci mohu těšit i na přepracování pátého dílu, ale to již maličko předbíháme. Pojďme se tedy vrátit k aktuálnímu recenzovanému kousku.

Výlet do španělské vesničky

Věřím, že spousta z vás určitě hrála originální díl Resident Evil, takže jim příběh nebude cizí, ale bezpochyby se najdou i tací, které tento díl minul, nebo hrají až tyto nové a předělané díly. Proto zde nebudu pro jistotu příliš spoilerovat. Oproti novým dílům má Resident Evil 4 trošku pomalejší začátek, co se příběhu týče, ale časem se pořádně rozjede a rozhodně ho můžeme hodnotit kladně.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Vývojáři opět nesáhli jen k přepracování grafiky, zvuků a interface, ale částečně se pustili i do samotné hratelnosti a příběhu. Celá hra nabízí daleko temnější a zvrácenější atmosféru, než tomu bylo u originálu. I co se týče příběhu, narazíme na menší odchylky a odlišnosti.

Hlavní změna, kterou bych vypíchl, se týká postav. Hlavní hrdina již není devadesátkovým akčním hrdinou, který jde do všeho po hlavně a vyjde vždy bez škrábance. Nyní je to člověk plný emocí, ale také strachu a pochybností. To samé platí také u dalších charakterů, které mají do vínku nalito více emocí a díky čemuž si k nim hráči naleznou snadněji cestu, více si je oblíbí, potažmo je budou o to více nenávidět.

Základní premisa příběhu zůstává stále stejná. Leon S. Kennedy, jako jeden z mála, kdo přežil incident v Raccoon City (Resident Evil 3: Nemesis), se vydává o šest let později, jako agent ve službách americké vlády, prozkoumat zapadlou vísku kdesi ve Španělsku.

Celých šest let po hrozivých událostech tvrdě cvičil, aby z hlavy dostal strašlivé vzpomínky a prožitky z Raccoon City. Jeho úkolem je osvobodit zajatou dceru prezidenta Spojených států – Ashley. Leon však zkříží cesty barbarskému a nebezpečnému kultu Los Iluminados, který v této oblasti naprosto dominuje a ani nikdo z vlády, či blízké policie, se tam neodváží jezdit.

Hned v úvodu Leon zjistí, jak moc nebezpeční jsou zdejší obyvatelé, ale jeho pátrání musí pokračovat. Není tajemstvím, že najít Ashley je jen prvním krokem celého úkolu. Dostat ji z této noční můry je daleko těžší úkol.

Starého psa lze naučit spoustu nových kousků

Po technické stránce je hra opět dokonalá a na PC jsem v průběhu dohrání celé hry nenarazil na nějakou vážnější technickou chybu. Po grafické stránce hra působí pěkně, ale nečekejte zase úplně nějakou next-gen grafiku. Hra běží na stejném enginu jako předchozí předělávky a venkovská oblast je více ponurá a měně rozmanitá než městské části.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Na druhou stranu je hra dobře optimalizovaná a nabízí velké možnosti grafického nastavení. Díky tomu si hru mohou užít i hráči se slabším počítačem. Hra umožňuje nejen vypínat a zapínat Ray tracing, ale nastavit si množství mrtvol, které zůstanou na zemi, jak detailní zpracování bude u vlasů nebo tváří, nebo zda budou po zásahu odlétávat končetiny nepřátel.

Různých nastavení je opravdu hodně a u každého z nich hráč může sledovat na jakou část počítače má dané nastavení vliv. Takže pokud máte silnou grafickou kartu, ale málo paměti či slabý procesor, tak hra vám umožní si vše nastavit do ideální zátěže.

Na poli hratelnosti vývojáři ubrali na quick-time eventech, kterých bylo v originálu opravdu hodně a nyní je jejich počet daleko více vybalancovaný. Nově je možné mít i více nožů, které se používáním opotřebují a následně zničí, kromě tedy bojového nože Leona, ten lze u obchodníka opravovat.

Lze také upravovat vzhled svého kufru/kufříku, tedy pro neznalé – inventáře. Kromě rozšiřování velikosti inventáře lze měnit i design u psacího stroje, který slouží k ukládání hry a předmětů. Za velké změny lze považovat vydávání příkazů Ashley.

Ty jsou mnohem intuitivnější. Ashley hráči musí udržet naživu a někdy jí nechat v bezpečí a někdy jí zase štvát před sebou. Ashley na druhou stranu dokáže pomoct s dosažením geograficky výše položených míst.

Hra potěší nováčky i veterány

Co se týče ostatních částí hratelnosti a celkového prožitku ze hry, tak se nic nemění a hra je skvělá jako před lety. To rozhodně potěší fanoušky původního RE4. Hra ale zároveň nabízí tolik moderních prvků, aby dokázala zaujmout nováčky v sérii, které nastřádala v předchozích novodobých dílech.

Stále na hráče čeká tuhý, ale zábavný soubojový systém, několik drobných hádanek a skrytých předmětů, parádní příběhové vyprávění a nezapomenutelná atmosféra. Na druhou stranu i přes zásahy moderní techniky a řadu změn jsou některé pasáže trošku nudnější, ale naštěstí jich není tolik a po dobu nějakých 15 hodin jsem se slušně bavil, stejně jako u všech předchozích dílech série Resident Evil.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Některých příběhových rozšíření se dočkáme později v podobě DLC, a to jak těch původních, tak nových originálních. Namátku VR režim pro PSVR2, oblíbený akční režim Mercenaries nebo příběhového rozšíření, ve kterém si zahrajeme za Ady Wong či Luise.

Resident Evil 4

Série: Resident Evil

Vývojáři: Capcom

Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5 a Xbox Series X|S

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
89 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
resident-evil-4-unesena-dcera-prezidenta-usa-zmutovani-vidlaci-na-spanelskem-venkove-a-remake-hororove-legendy+ další parádní předělávka staršího titulu + široká škála nastavení + svobodnější průzkum + lepší spolupráce s Ashley - některé pasáže působí nudně a prázdně - některé změny nemusí sednout každému - nečekejte next-gen grafiku