Rainforest
Zdroj: Fantasymag.cz

Rainforest je abstraktní rodinná hra, ve které budete postupně tvořit svou vlastní pestrobarevnou džungli a umisťovat do ní papoušky, motýly, opice a žabky.

Ten z hráčů, který bude nejúspěšnějším reformátorem, získá nejvíce bodů a zvítězí. Nebude to však jen tak. Aby se vám to povedlo, musíte si pečlivě vybírat dílky džungle a žetony zvířat z nabídky a co nejefektivněji je umisťovat do svého pralesa. 

Samotné téma jakési „obnovy“ deštných pralesů je zde spíše okrajové a hráč jej při hraní nevnímá. Dá se říct, že kdyby v úvodu těchto pár řádků nebylo, vůbec nic by se nestalo. To ale ani v nejmenším neubírá hře na zábavnosti! 

Jak se to hraje?

Na hlavní desce se nachází pět barevných oblastí. V každé z nich najdete prostor pro 11 destiček džungle dané barvy a 2-6 polí pro dřevěné žetony zvířat. Před začátkem hry hráči zamíchají jednotlivé balíčky destiček džungle a na každé pole náhodně nalosují jeden žeton zvířete z látkového sáčku. 

Rainforest
Zdroj: Fantasymag.cz

Podle počtu hráčů ještě přidají žetony chráněných oblastí a žetony rozmanitosti. Každý z hráčů dostane jednu desku hráče s vyznačeným totemovým zvířetem a pak už zbývá jen náhodně určit prvního hráče, který si před sebe položí žeton dalekohledu.

Ve svém tahu si hráč vždy vybere jednu oblast. Z ní si vezme horní destičku džungle a všechny žetony zvířat stejného druhu nebo stejné barvy, dle vlastní volby. Destičku džungle pak pokládá na svou louku. To je oblast pod deskou hráče a vejdou se na ní maximálně tři destičky.

Následně umisťuje žetony zvířat. Ty může položit buď na destičku džungle na své louce, nebo na svou desku hráče, kde má takto k dispozici dvě místa. Přebytečné žetony zvířat pak vrací zpět do sáčku. 

Každá destička džungle má vlastní pravidla pro dokončení. Některým stačí jen jedno zvíře, jiné potřebují tři. Některé vyžadují konkrétní zvíře, jiné zase konkrétní barvu či jejich kombinaci. Vše je přehledně znázorněno na dané destičce. Pokud splníte podmínky pro dokončení dílku džungle, uzamknete ho a i s žetony zvířat přesunete do svého deštného pralesa, tedy do oblasti nad deskou hráče.

Skládání pralesa má svá pevná pravidla. První díl ukládáte vždy do levého spodního rohu a postupujete vpravo. Jakmile dokončíte spodní řádek, přesunete se o patro výš a postupujete stejně. Jakmile jeden z hráčů dostaví svůj prales o rozloze 3 x 3 destičky, hráči dokončí aktuální kolo a nastává konec hry. Vítězem se stává hráč s nejvyšším počtem bodů. 

Rainforest
Zdroj: Fantasymag.cz

A za co získáváte body?

V první řadě přinášejí body samotné destičky džungle. Ty mají v pravém horním rohu zaznamenanou bodovou hodnotu, kterou získáte, pokud se vám dílek podaří uzamknout a umístit do svého pralesa. Další body přináší totemová zvířata. Pokud máte na své desce hráče vyznačenou například žabku, pak vám každý žeton žabky ve vašem pralese přinese jeden bod navíc. Poslední body přináší žetony chráněných oblastí a žetony hojnosti.

Žetonů hojnosti je ve hře vždy stejný počet, jako je hráčů, tedy pro každého jeden. Získáte ho, jakmile do svého pralesa umístíte všech 5 barev destiček džungle. Za každou následující destičku získá hráč dva body. Rozmanitou džungli se tedy snažíte mít co nejdříve. K tomu vám mohou pomoci dvojbarevné destičky džungle, které se započítávají do obou barev pro získání žetonu rozmanitosti i chráněné oblasti.

Žetonů chráněných oblastí najdete v krabici celkem 10, dva od každé barvy. Do hry se pak losují náhodně dle počtu hráčů, maximálně jich budete mít k dispozici 7. Takovýto žeton získáte, pokud do svého pralesa umístíte tři nebo čtyři dílky stejné barvy navazující na sebe hranou, tedy nikoliv rohem. Žeton si pak umístíte na vámi zvolenou destičku z barevné řady a hodnotu dané destičky pak buď zdvojnásobí nebo ztrojnásobí. 

Když doberete poslední žeton zvířat z dané oblasti, můžete si jako bonus vyměnit jeden z vašich žetonů s jiným žetonem v nabídce. Měnit však můžete pouze jeden z právě získaných žetonů nebo žeton ze své zásoby. Zvířata již položené na destičkách na louce měnit nesmíte, stejně tak nelze měnit žetony z již uzavřených destiček. Poté se doplní všechna prázdná místa na plánu a na řadě je další hráč.

Rainforest
Zdroj: Fantasymag.cz

Pokud si destičku z vrchu hromádky vzít nemůžete nebo nechcete, jednoduše vezmete jen žetony zvířat a destičku založíte dospod hromádky. 

Co najdete v krabici?

Krabice je z tvrdého kartonu a velikostně je někde mezi karetkou a velkou hrou. Dá se tak celkem pohodlně sbalit sebou na cesty. Uvnitř najdete rozkládací desku pro nabídku a čtyři malé desky pro hráče. Dále na vás čeká 55 destiček pralesa v pěti různých barvách, žetony chráněných oblastí, rozmanitosti a jeden žeton pro začínajícího hráče. Všechny tyto komponenty jsou vyrobeny ze silného kartonu a kvalitě nemohu nic vytknout.

To nejlepší jsem si nechala na konec a tím je látkový sáček a hromada kulatých dřevěných žetonů zvířat. Žetony jsou příjemně veliké, tak akorát do ruky a celkově se s nimi dobře hraje. Jediné, co bych jim vytkla, je potisk pouze z jedné strany.  Určitě by hru usnadnilo, kdyby byly žetony oboustranné, byť si to pravděpodobně navýšilo výrobní cenu. Takto si holt při přípravě hry i v jejím průběhu musíte dávat pozor, abyste žetonky položili správnou stranou nahoru. 

Chameleoni!

Grafická stránka hry je čistá, vzhledná a praktická. Ikony zvířat ani barvy žetonů si mezi sebou nespletete, což rozhodně oceňuji. V poslední době bývá celkem běžné, že herní designeři namísto užití základních barev využívají barvy jako lososová nebo tyrkysová, ideálně v kombinaci s modrou a zelenou.

Nebo se třeba barevně neshodují komponenty ve hře a na plánu, které na sebe mají odkazovat a hra se tak stává nepřehlednou a obtížně hratelnou. Touto neduhou naštěstí Rainforest netrpí, a i při spořejším osvětlení jdou od sebe barvy snadno rozeznat.  

Rainforest
Zdroj: Fantasymag.cz

Čeho si na první pohled možná nevšimnete, jsou chameleoni. Ano, skutečně tam jsou! Na každé destičce je schovaný chameleon odkazující na barvu dané destičky džungle. Na tento malý easteregg si však musíte přijít sami, v pravidlech na něj žádný odkaz nenajdete. 

Hodnocení

Rainforest je krásná hra, jejíž pravidla vysvětlíte za pár minut a rovnou můžete hrát. Ve dvou hráčích ji bez problémů odehrajete za 20 minut. Patří do mé oblíbené kategorie abstraktních her s jednoduchými pravidly, u nichž se vám ale dokáže zavařit hlava při hledání nejvýhodnějšího řešení.

Díky předem danému schématu pro ukládání uzamčených destiček pralesa musíte přemýšlet nejen nad tím, kde schrastíte co nejvíce žetonků zvířat, ale také v jakém pořadí potřebujete destičky dokončovat. Půjdete raději po různých barvách, nebo se spíš pokusíte vytvořit chráněnou oblast ze stejnobarevných dílků?

A co když se vám to nehodí do plánů, ale leží tam bezprizorně hromada žetonů s vaším totemovým zvířetem, které tam prostě nemůžete nechat? Je už na vás, jestli se držíte předem stanoveného cíle, nebo se v průběhu hry adaptujete dle aktuální potřeby.

Hra závisí částečně na náhodě. Povede se vám nalosovat ta správná kombinace žetonů k té správné destičce? Nebo se za celou hru objevují jen zvířata soupeřů, a ne to vaše? S tím bohužel musíte u této hry počítat. Na druhou stranu to přináší výzvy v nutnosti upravovat svou strategii i podle toho, co hraje soupeř. A když vám jednou štěstěna nepřeje, můžete se do hry pustit znovu, hrací doba 10 minut na hráče je prostě velmi příjemná.

Rainforest
Zdroj: Fantasymag.cz

Ve hře máte přesně dané pořadí jednotlivých barev destiček džungle. A tak u červené barvy, která je nejvíce vlevo, budete mít vždy větší výběr žetonů než pro modré destičky, které jsou úplně vpravo.

Dovedu si představit, že by hra získala ještě na větší variabilitě, kdyby se jednotlivé barevné balíčky destiček umístily náhodně. Pokud jste tedy například milovníci fialové a máte pocit, že se jí nedostává zasloužené pozornosti, můžete si snadno pravidla upravit aplikováním “house rules“, tedy vlastních upravených pravidel. 

Na krabici se dočtete doporučený věk pro hraní 8+ a pro plnohodnotné hraní je to opravdu minimální věková hranice. Pokud ale máte doma hraní chtivé mladší děti, můžete se do hry směle pustit s dětmi od takových šesti. Případně lze hru ještě zjednodušit tím, že nepoužijete žetony chráněných oblastí. 

Neodpustím si ještě výtku k samotnému názvu. Myslím, že je škoda, že se uchýlili k ponechání původního názvu v angličtině. V rozhovoru pro web ZeStolu.cz se zástupce vydavatele nechal slyšet, že je to kvůli distribuci pro Slovensko. Pokud by tedy název přeložili na – pro českého uživatele příjemnější – Deštný prales, museli by na krabici uvádět také název ve slovenštině. A co si budeme povídat, mít jeden velký název přes celou krabici je prostě hezčí než mít dva menší pod sebou.

Tyto důvody jsou zcela pochopitelné, nicméně je myslím škoda, že na krabici není alespoň nějakým jiným způsobem zvýrazněno, že se jedná o českou verzi výrobku. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že angličtina dokáže mnohé zákazníky odradit. A to si tato hra opravdu nezaslouží.

Rainforest
Zdroj: Fantasymag.cz

Celý Rainforest na mě působí podobně jako hra Azul slavného autora Michaela Kieslinga, možná právě díky systému braní všech dílků stejné barvy nebo stejného typu zvířat. Pokud se vám Azul jenom trochu líbil, pak mohu Rainforest doporučit všema deseti!

Mírumilovná hra, kde můžete malinko škodit soupeři tím, že mu seberete dílek či žetonky, které by se mu zrovna hodily. Spíše si ale každý hráč hledí vlastního písečku. A tak i když hrajete proti soupeři, interakce ve hře téměř není. Je to malinko závod o ukořistění žetonů chráněných oblastí, ale hlavně je to krásná podívaná a příjemná zábava s tou správnou mírou přemýšlení a náhody.

Celkově je to od Dina skvělý počin a těším se, co nám přinese příště. 

Co si zapamatovat před první hrou?

  • Na své louce (prostor pod hráčskou deskou) můžete mít vždy maximálně tři destičky pralesa.
  • Z jedné barevné oblasti berete vždy horní destičku pralesa a k tomu všechny žetony stejné barvy nebo stejného druhu zvířete.
  • Pokud horní destičku nechcete, nebo nemůžete vzít, vrátíte ji dospodu hromádky. 
  • Destičky do pralesa umisťujete dle přesně daného pořadí. Schéma je přehledně uvedeno na hráčské desce.
  • Dvoubarevné destičky pralesa se počítají jako obě barvy. Na jedné destičce však nemůžete mít více než jeden žeton chráněné oblasti.
  • Pokud hráč splní podmínku pro získání žetonu chráněné oblasti o velikosti 3 destiček, ale rozhodne se nevzít si jej (protože cílí na výhodnější žeton s velikostí 4 destiček), v pozdějších kolech tento žeton již nemůže získat. 

Rainforest

Vydavatelství: Dino Toys

Autor: Johannes Goupy

Ilustrace: Alain Boyer

Jazyk: čeština

Počet hráčů: 2 – 4

Minimální věk: 8+

Délka hry: 30 minut

Cena: 900 Kč 

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
rainforest-zachrante-destne-pralesy-a-budoucnost-planetyRainforest je abstraktní rodinná hra, ve které budete postupně tvořit svou vlastní pestrobarevnou džungli a umisťovat do ní papoušky, motýly, opice a žabky. Ten z hráčů, který bude nejúspěšnějším reformátorem, získá nejvíce bodů a zvítězí. Nebude to však jen tak. Aby se vám to povedlo,...