Uplynuly tisíce let od posledních konfliktů Soumračných válek a všichni již dávno zapomněli na nekonečná staletí hrůzy, jež nenávratně změnila tvář civilizovaného vesmíru. Velké rasy se zotavily, nabraly na síle a na prázdný trůn v srdci císařství padl znovu stín. Převezměte velení nad mocnými flotilami a vybojujte si právo vlády nad impériem. Nástupce lazaxské říše může být jen jeden!

Twilight Imperium Christiana T. Petersena spatřilo světlo světa poprvé již v roce 1997 a od té doby hra prošla značným vývojem. O dvacet let později dorazila na trh čtvrtá edice této vesmírné strategie pro náročné hráče a rok na to jsme se dočkali její první české lokalizace, o niž se postaral Blackfire. Pojďme si tedy společně udělat takový menší unboxing jedné obří krabice, která ukrývá téměř pět kilo pokladů!

Drobný exkurz do historie

Stejně jako v jiných propracovaných hrách, ani zde nesmí chybět příběh, jenž vás uvede do centra dění. Přece jen byste nevyrazili do totální války pro nic za nic. Vezmeme si to tedy od začátku, ať jste v obraze, co se vlastně stalo.

Za zrodem lazaxského císařství stála jak jinak než válka. Válka, v níž zemřeli všichni mahactští králové, kteří dle kontextu asi nebyli úplně osvícení vladaři. Říše padla, galaxie byla sražena na kolena a z trosek povstalo nové impérium. V jeho čele stáli Lazaxové, prakticky neznámá rasa, která nabídla mír všem, jež o něj stáli. Ti, kdož odporovali, zmizeli navždy v mezihvězdném prachu.

V dějinách galaxie nebylo snad lepšího období. Hospodářství vzkvétalo, pokrok ve všech odvětvích byl k dispozici každému a Velké rasy tahaly svorně za jeden provaz. Mír trval neskutečných dvacet tisíc let. Ale jak už to tak bývá, vše jednou musí skončit.

Samolibost a pohodlnost zaslepila zrak lazaxským císařům, kteří si nevšimli či záměrně ignorovali rostoucí ambice ostatních národů. Otrávená obchodními sankcemi, zahájila civilizace Letnevu blokádu quannské červí díry, což neodvratně vedlo k vojenskému konfliktu, který se brzy rozhořel po celé galaxii.

I přes veškerou snahu Lazaxu udržet mír přišel definitivní konec velké éry. Mecatol Rex, hlavní město císařství, byl vybombardován do základů.

V průběhu pouhých dvaceti let bylo zničeno téměř vše, co vzkvétalo tisíciletí. Soumračné války však trvaly celá staletí. Během nich se galaxie začala topit v popelu, až se Velké rasy dostaly na pokraj vyhubení. Tím doba temna skončila a nastal křehký mír. Ten nakonec vydržel několik dalších tisíciletí, dokud všichni zcela nezapomněli na hrůzy a zvěrstva války.

Smyčka dějin se opět stahuje a pohledy všech směřují k prázdnému trůnu. O tom, kdo bude příštím vládcem císařství, rozhodnete právě vy!

Když válku o galaxii, tak pořádnou!

První, co spatříte, když odklopíte víko Twilight Imperium, je velký balík s kartonovými deskami, které jsou plné dílků čekajících na vyloupání, a musím říct, že vám zabere pěknou chvíli, než to všechno dostanete ven. Těm z vás, kdož máte rádi pořádek, doporučuji pořídit slušnou zásobu sáčků, neboť kromě žetonů pro společnou zásobu má navíc každá frakce vlastní žetony rozkazů a kontroly. A jelikož hra obsahuje sedmnáct různých národů, je toho opravdu spousta.

Mimo to na vás v deskách čekají také dílky mapy. Tu si budete skládat z šestiúhelníkových karet, na nichž jsou vyobrazeny například planety, pole asteroidů, hvězdy, mlhoviny, červí díry, prázdný prostor či jiné anomálie. Začátečníci nejspíše poskládají herní plán dle předlohy, která je uvedena v herním průvodci, profíci si pak mohou složit vesmír čistě dle vlastní potřeby. Variabilita je zde velmi slušná.

Vraťme se nyní zpět k frakcím. Jak jsem již psal výše, hra obsahuje sedmnáct různých Velkých ras, přičemž každá je reprezentována vlastní kartou, která má pro zajímavost rozměr téměř jako papír A4. Ta obsahuje celkový přehled všech atributů daného národa, včetně unikátních schopností, počátečního vybavení a samostatného příběhu. Netřeba asi zmiňovat, že co kus, to originál.

Kromě žetonů své rasy pak každý hráč obdrží plastovou sadu vesmírné flotily, budov a pěchoty, jež čítá rovných 59 kusů. Všichni sice mají totéž vybavení, nicméně vlastnosti se liší dle zvolené frakce. Navíc obdržíte ještě velitelské centrum – další rozšíření pro vaši kartu národa.

Mimo to všechno se v bedně nachází ještě obrovská spousta klasických karet (akcí, cílů, planet atd.), sada kostek, speciální karty strategií, počítadlo vítězných bodů a v neposlední řadě tři brožurky. Průvodce hrou vám představí nezbytný základ k prvnímu hraní.

Pro podrobnější vysvětlení jednotlivých herních mechanik je zde výklad pravidel a poslední kompendium obsahuje celý příběh Twilight Imperium, jenž byl popsán o trochu výše. 

Jistě je vám jasné, že krabice takové hry nebude malá. Dovolil jsem si ji změřit a má 43,5 × 29 × 13 cm, přičemž kompletní obsah váží 4,7 kg. A to už je na české poměry opravdu něco!

Nic pro měkouše

Už jen z prvního pohledu do útrob téhle deskovky musí všem dojít, že to není hra pro každého. Popis distributora navíc uvádí herní čas od čtyř do osmi hodin. Z osobních zkušeností u jiných her podobného ražení bych to bral s rezervou a raději měl v záloze ještě nějakou tu hodinku navíc, obzvlášť pro variantu v šesti lidech (plný počet). Ne nadarmo se napříč deskoherními fóry uvádí, že se jedná kousek pro hardcore hráče.

Co ale čekat od komplexní vesmírné strategie, v níž kromě bojových konfliktů hraje velkou roli také obchod a politika. Jaká je však realita, to ukáže až první testování, a o tom si povíme v samostatném článku. Rozhodně se máte na co těšit!

Závěrem zbývá už jen dodat:

Pax Magnifica Bellum Gloriosum!

Skvělý mír, velkolepá válka!