V prosinci přináší PlayStation pro své hráče očekávanou novinku v podobě retro konzole PlayStation Classic a samozřejmě řady her v rámci předplatného PlayStation Plus. Budeme se bát robotů v podmořské stanici ve stylu tvůrce Vetřelců, závodit v šíleném destrukčním derby, ale i tancovat za pomoci laserového meče z Hvězdných válek.

Beat Saber přichází na PS4 VR

Hned na úvod tu máme novinku, která pochází z českých luhů a hájů. Koncem listopadu totiž na PS4 VR vyšel Beat Saber, což je hra od českých vývojářů z Hyperbolic Magnetism. Vaším cílem v této hře je chopit se svou světelných mečů, červeného a modrého, a rozsekávat kostky které se na vás řítí. To zní jednoduše, že?

Každá úroveň je však definována hudebním doprovodem, který během ní hraje a všechny létají právě v rytmu dané hudby. No a aby to bylo ještě zajímavější, na každé kostce máte barevně vyznačeno, kterým mečem ji musíte trefit a dokonce i ze kterého směru. Ačkoliv koncept samotný je opravdu v základu jednoduchý, ve výsledku je to neskutečná zábava.

Kostky létající do rytmu vás nutí téměř tancovat, chytit rytmus a ponořit se do hry. Když jsem hru poprvé zkusil, okamžitě jsem tomu propadl, stejně jako spousta dalších hráčů, kteří z Beat Saberu v době vydání zajistili jedno z nejvyšších hodnocení na Steamu.

Kombinace hudby a světelných mečů může působit zvláštně, ale to jen do té doby, než zjistíte, jak přirozeně vše funguje. Veškeré zvukové a grafické efekty vytvářejí atmosféru, která vás vtáhne a nepustí. Bonusem budiž fakt, že za hrou stojí čeští autoři a jen tak dokazují, že talent na herní scéně stále máme.

Beat Saber je vysoce návyková hra na VR, která ukazuje, kudy by měl herní vývoj v oblasti virtuální reality jít. Pokud hledáte párty hru na oslavy silvestra, pak neváhejte. Pozor jen, abyste nepropásli půlnoční oslavy se světelným mečem v ruce. 

PS Plus – Sci-fi horor, nebo šílená závodní řežba

V rámci měsíčního předplatného PS Plus, mají hráči každý měsíc k dispozici dvě hry ke stažení. A které že to jsou pro měsíc prosinec?

První z nich je atmosférický horor SOMA. Ten vás postaví do role Simona, který se probudí na palubě opuštěné výzkumné stanice, ležící na dně oceánu. Jediné vysvětlení, jak se sem dostal a co tu vlastně dělá, nabízí polorozbití roboti, kteří jsou ale něčím zvláštní. Myslí si totiž o sobě, že jsou to lidé. A nejen to, vypadá to, že každý z nich je identickou kopií reálného člověka, a proto nechápou, proč se k nim jako k lidem nechováte.

Celá hra stojí na atmosférickém vyprávění, kdy nevíte kde leží hranice mezi realitou a fikcí. Čekají vás hutné dialogy, skládačky, skrývání ve stínech a děsivé prostředí laboratoře, které připomíná obrazy z dílny H. R. Gigera. Pokud máte odvahu, pusťe se do příběhu, který nabízí zhruba dvanáct hodin zábavy, a který ve vás bude hlodat ještě dlouho po dohrání. 

Druhou hrou v nabídce je Onrush, hektická závodní šílenost. Zapomeňte na pravidla, zapomeňte na časomíru, předjíždění nebo pódium pro vítěze. Tady se to prostě řeže hlava nehlava a na konci zůstane jen jeden vítězný tým.

Závod začíná výběrem vozidla. Čeká vás osm možností rozdělených do čtyř kategorií. Každá z nich přináší speciální schopnosti, takže záleží jen na vás, jakým stylem budete chtít závodit. I když závodit skutečně není to správné slovo. Tím je spíše „soupeřit“.

V každém ze čtyř herních módů si půjdete po krku se soupeřícím týmem, ať už půjde o to, který tým zvládne projet více časobran, kdo bude déle okupovat zónu s „vlajkou“, nebo kdo prostě zničí protivníky ve stylu destrukčního derby.

Během závodu máte možnost měnit své pozidlo pokaždé, když se to současné poroučí do křemíkového nebe. A to se bude dít často, neboť hlavně o bouračkách a nahánění soupeřů Onrush je. Pokud hledáte inovativní závodní hru, tak jste tu správně, protože Onrush je nálož adrenalinu, výbuchů a skoků. 

PlayStation Classic – Nostalgie ožívá v nové retro konzoli

Pravě během tohoto týdne přichází na trh nová konzole PS Classic. Je ale přívlastek „nová“ v tomto případě na místě? O co vlastně jde – Sony se rozhodlo udělat radost hráčům, kteří nostalgicky vzpomínají na své dětství, mládí nebo prostě na začátky toho pravého herního šílenství.

PS Classic je samostatná konzole, která obsahuje 20 her. Nikdy jich nebude víc, nikdy jich nebude míň. Nepřipojíte se online, nic si nestáhnete, šmitec. Dostáváte hotový produkt, který obsahuje průřez téměř všemi žánry a my jsme měli možnost konzoli otestovat přímo v pražské centrále Sony, a tak můžeme popsat naše dojmy a pocity. 

A ten první pocit nemůže být jiný, než nostalgie. Čirá, upřímná a se vším všudy. PS Classic vypadá k nerozeznání od PS1, jen je zhruba poloviční velikosti. Nenajdete tu žádné sloty nebo možnost vložit CD. Všechny hry jsou již nainstalované a na nás bylo chopit se ovladače a rovnou hrát.

První šel na řadu Abe´s Oddysee, nádherná sci-fi plošinovka, jejíž atmosféra funguje skvěle i dnes. Všechny hry jsou bez jakýchkoliv úprav, nenajdete tu žádný remaster, prostě tak, jak pamatujete, včetně dvou ovladačů, na kterých byste marně hledali analogové páčky. Ale víte co? Ono to většinou funguje.

Pokud jde o plošinovky, tedy již zmíněný Abe´s Oddysee nebo Rayman, tak nemám co vytknout, a kdyby v Sony nezavírali kanceláře, mohl bych tam prosedět celou noc. Stejně tak jsou moc fajn bojovky jako Tekken 3 nebo trochu slabší Battle Arena Toshiden. 

Celý seznam her na PS Classic:

 • Battle Arena Toshinden
 • Cool Boarders 2
 • Destruction Derby
 • Final Fantasy 7
 • Grand Theft Auto
 • Intelligent Qube
 • Jumping Flash
 • Metal Gear Solid
 • Mr Driller
 • Oddworld: Abe’s Oddysee
 • Rayman
 • Resident Evil Director’s Cut
 • Revelations: Persona
 • Ridge Racer Type 4
 • Super Puzzle Fighter 2 Turbo
 • Syphon Filter
 • Tekken 3
 • Tom Clancy’s Rainbow Six
 • Twisted Metal
 • Wild Arms

O něco horší je to například u GTA, kde sice nastupuje nostalgie, ale spolu s ní i facka v podobě ovládání, na které už jsem zapomněl. Není to úplně hráčsky přívětivé a to, nad čím jsme kdysi z nadšení přivřeli oči, dneska bolí. Ale je to spíše výjimka, jelikož u žádné další hry jsem na takové nesnáze nenarazil a kdo ví, třeba bych si i na to GTA zvyknul. Vypíchnout také musím Resident Evil nebo Metal Gear Solid.

Asi každý z nás by v ideálním seznamu udělal nějaké změny, kdybychom měli volnou ruku. V rámci možností si ale myslím, že udělalo Sony výborný výběr.

Přítomny jsou v zásadě všechny žánry, od akčních adventur, přes bojovky, plošinovky, puzzle hry až po závodní hry, které zastupuje Ridge Racer Type 4. Ten byl pro mě asi největším překvapením, protože to, jak plynule hra běží, je až neskutečné a byl to z celého testu asi nejlepší zážitek. Ano, není tu Tomb Raider nebo NHL, ale přesto si myslím, že srdce hráče zaplesá. 

Konzole se k televizi připojuje přes HDMI kabel a je napájena přes USB kabel, takže je možné mít ji třeba připojenou přímo na váš PS4. U některých titulů je zub času znát, obzvláště na velké obrazovce, ale o tom to uplně není. Pokud uvažujete nad PS Classic jakožto vánočním dárkem, pak vězte, že kupujete vzpomínku.

Reálnou vzpomínku na to, jak se nám hrálo, když PlayStation začínal. Mělo to i své mouchy, ale pořád to je kouzelný zážitek a totální nostalgie. Pokud jste sběratelé, fanoušci hraní a PlayStationu, tato limitovaná edice může být něco pro vás. Je to pocta hraní, od hráčů pro hráče.