Příběhy pirátů cover

Zažijte Příběhy pirátů na vlastní kůži v deskové hře plné akce dobrodružství. John Silver. Flint. Sandokan. Jack Sparrow. William Kid. Černovous…. Cítíte to? Vítr čechrá vlasy, rackové krouží nad hladinou, vrzání provazů vábí víc, než Krysařova flétna a slaná vůně slibuje dobrodružství a probouzí sny. Láká vás to? Pak je pro vás realtimová kooperativní hra Příběhy pirátů jako stvořená. Pokud ovšem zvládáte ve hře chaos, zmatky a paniku.

Moře vám každou chybu vrátí

Příběhy pirátů obalHra Příběhy pirátů opravdu stojí za pozornost.  V rámci hry prožijete dobrodružný příběh bandy protřelých pirátů, kteří na milované lodi Ellen vyplouvají vstříc velkému dobrodružství, které se skládá z 10 kapitol. Jednotlivé kapitoly jsou ukryté v balíčcích, které do hry přináší nové karty i herní komponenty. Nikdy nebudete dopředu tušit, co vás čeká v následující kapitole. Nutno říct, že text, který vás hrou provází, je zpracován s citem pro drama i humor.

Úkoly se liší. Dobrodružství graduje a obtížnost roste. Dokud se vám nepodaří splnit misi v kapitole, nepustí vás příběh dál. Ale jak už to u her, kde příběh rozkrýváte postupně, bývá, možná budete trochu zklamaní, co se znovuhratelnosti týče. Samozřejmě, můžete během opakování her zvyšovat obtížnost, hledat nové strategie. Ale pokud víte, co bude následovat, příběh trochu ztrácí v jednotlivých kapitolách svůj půvab.

Jak už jsme v úvodu zmínili, jde o realtimovou hru. To znamená, že hra se odehrává v reálném čase, který je ve hře přesně odměřován mobilní aplikací. Své akce nemůžete libovolně urychlovat nebo dokonce časově řídit. Naopak, času se musíte zcela podřídit. Nezřídka je třeba trpělivě čekat, než bude možné provést další krok. Trpělivost, ke které vás hra donutí, však rozhodně neznamená, že hra probíhá v klidu, že máte dostatek času si vše naplánovat, na všem se dohodnout. Kdepak. Čas, který odměřuje aplikace, je neúprosný a vytváří skvělé prostředí pro paniku a chyby. A buďte si jistí, že moře vám každou chybu vrátí!

Než se nalodíte

Příběhy pirátů rozbalenoNež poprvé vyplujete, budete si svou loď muset nejdříve postavit. Hře totiž dominuje opravdu parádní 3D model lodi. Ale nemusíte mít obavy. Model zvládne seskládat i méně zručná suchozemská krysa, která neprošla ábíčkovou průpravou. A pokud kápnete tu a tam i trochu lepidla, model bude krásně držet pohromadě a naprosto špičkově dokreslí atmosféru hry. Citlivé je i zpracování hracích karet, které představují ve hře překážky a úkoly na moři. Pro milovníka detailu však budou zklamáním figurky samotných pirátů, které tvoří malé, naprosto obyčejné přesýpací hodiny (možná spíš hodinky), které s představou o pirátech nemají nic společného.

Jenomže čas v této hře hraje roli přímo zásadní. Své piráty totiž posíláte na jednotlivé akce tím, že přesýpací hodiny svého piráta umístíte na dané stanoviště, ale samotnou akci budete moci provézt teprve až poté, co se písek v přesýpacích hodinách vašeho piráta přesype. Během jednotlivých akcí tak můžete nabíjet děla, střílet, opravovat loď, napínat plachty a v návaznosti na ně otáčet kormidlem a tím manévrovat s lodí nebo ve strážním koši propátrávat okolí a odhalovat různá nebezpečí v podobě nebezpečných útesů a nepřátelských lodí. Akcí je opravdu dost a jedna ovlivňuje druhou.

Příběhy pirátů stožárAbyste se dostali v daném čase tam, kam potřebujete, budete muset své akce dobře plánovat. A ač se může zdát, že při čekání na přesypání hodin piráta máte času na promyšlení dalších kroků dost, pak vězte, že loď je plná pirátů, kteří své akce plánují překotně a vaše plány svými kroky ovlivňují víc, než je vám milé. Jenomže žádný pirát nezastane všechny úkoly sám. Bez pomoci svých kumpánů se zkrátka neobejdete, protože útesy jsou zrádné, nepřátelské korvety útočí a zlata na obchodních lodích není nikdy dost.

Protože pravidla nedovolují jednotlivým pirátům opakovat jednu akci dvakrát za sebou, šikne se ve hře zohlednit i to, že se přesýpací hodiny jednotlivých pirátů někdy liší a že ne všechny přesýpací hodiny obsahují stejné množství písku. Můžeme sice tvrdit, že tak už to zkrátka v životě chodí, že každý pirát je jiný a že svět pirátů není fér, ale pomalé piráty to může trochu otravovat. S největší pravděpodobností ale případné brblání nejpomalejšího piráta přehluší dohadování těch rychlejších.

Wifinu na moři potřebovat nebudete, ale mobil ano

Příběhy pirátů baleníJak už jsme zmínili, nedílnou součástí hry je mobilní aplikace, která pomáhá s přípravou jednotlivých kapitol a stanovuje celkový čas hry. Její nespornou výhodou je, že každou kapitolu řídí v přehledných krocích a značně usnadňuje orientaci v pravidlech.

Na začátku hry si navolíte obtížnost, aplikace vám poradí, jak uspořádat karty na hrací ploše a stanoví cíl. Nevýhodou aplikace je potřeba aplikace jako takové. Jak už to u aplikací bývá, může se stát, že váš mobil nebude aplikaci podporovat. To naštěstí ale můžete ještě před zakoupením hry vyzkoušet.

Grafické zpracování aplikace je jednoduché, designem navazuje na výtvarné zpracování hry. Jak se dá očekávat, pomocí zvukových efektů (vrzání lan a podobně) v aplikaci můžete dokreslit atmosféru hry. Nedílnou součástí zvukové složky je i hudba.

Příběhy pirátů perspektivaTa ale ničím nezaujme a v krátké smyčce se opakuje stále dokola, a proto bude možná citlivější hráče trochu znervózňovat (o ostatních obyvatelích domácnosti, kteří nadšení pro deskové hry nesdílí, nemluvě). Hudbu ale můžete jednoduše vypnout.

V prvních kapitolách vás možná překvapí i to, že kromě času, který aplikace odměřuje, musíte věnovat pozornost i oznámení nebezpečí, na které aplikace upozorňuje pouze textem bez doprovodného zvuku či podobného varování. Kromě chaotického stavu hry budete muset tedy ještě po očku sledovat, jestli se vám aplikace náhodou nepokouší sdělit během hry něco důležitého.

Po ukončení každé kapitoly vám aplikace udělí počet hvězdiček (bodů). Pokud kapitolu zvládnete odehrát, můžete se kdykoli později k dané kapitole vrátit a zkusit dosáhnout lepšího hodnocení.

Žádný stratég ještě z nebe nespadl

Příběhy pirátů zadniHra je určena pro 2 – 4 hráčů od deseti let. Ale do dobrodružství se mohou bez obav pustit i mladší námořníci. Princip hry je jednoduchý. Rozhodně nespočívá ve složité strategii, jako spíš ve schopnosti rychle se dohodnout, společně naplánovat jednotlivé kroky, umožnit svým spoluhráčům dotáhnout ke zdárnému cíli úkoly za celou posádku.

Svou úlohu sehrává postřeh a způsob komunikace. Zatímco ve dvou hráčích se možná lépe dohodnete, v plném počtu se více nasmějete. Zkrátka platí, že čím více hráčů, tím větší mela. Dokážete se dohodnout? Nebo si zvolíte svého kapitána, který bude udílet rozkazy? A kam si pak u všech tresek schováte to naloupené zlato?…

Příběhy pirátů

Vydavatelé: Mindok / Cranio Creations

Autoři: Asger Sams Granerud, Daniel Skjold Pedersen, Daniele Tascini

Počet hráčů: 2 – 4

Doporučený věk: od 8 let

Herní doba: 30 min

Čeština: v balení hry

Cena: 982 Kč