V daleké říši Ethnos právě začíná nový Věk. Starý Věk shořel v plamenech nicoty a zmaru, pyšná království byla rozvrácena a dvanáct starobylých národů rozehnáno. Jen opravdový vůdce je dokáže pozdvihnout z prachu a popela, sjednotit je do mocné aliance a využít jejich schopnosti k ovládnutí Šesti království. Kdo v sobě nalezne dostatek odvahy, moudrosti a prohnanosti a stane se novým vládcem Ethnosu na úsvitu Zlatého věku?

Na tuto otázku se budete snažit nalézt odpověď v strategické fantasy hře Ethnos, která je určena pro 2-6 hráčů. Tu si pro všechny fanoušky deskových her připravil italský designer Paolo Mori.

Ten spojil své síly s ilustrátorem Johnem Howeem, jenž oděl Ethnos do líbivého fantasy hávu. Hra vychází pod hlavičkou známého studia Cool Mini or Not a českou lokalizaci obstarává společnost REXhry.

Zpracování a vizuál

Cool Mini or Not (CMON), je i u nás více než dobře známé, především díky svým velkým hrám, které doslova přetékají velkým množstvím detailních plastových figurek. Ethnos se však v tomto ohledu maličko liší, zpracování komponent je sice opět na vynikající úrovni, figurky však tentokrát chybí.

Přesto se zde najde minimálně jedna věc, která české a slovenské hráče zaujme hned na první pohled. 

Tím je bezpochyby samotný herní plán. Ačkoliv je celá hra zasazena do fiktivního fantasy světa, který obývají kmeny půlčíků, elfů, kostlivců minotaurů a dalších fantastických národů, při tvorbě mapy se Paolo Mori evidentně více než inspiroval u mapy Slovenska.

Právě podobu tohoto státu má celá herní mapa. A tak minimálně české a slovenské hráče přiměje k menšímu úsměvu.

V tomto ohledu se tak Paolo Mori neprojevil příliš inovativně a novátorsky, což ostatně platí i pro samotné herní mechanismy. Mori u této hry sází na osvědčené mechanismy, které známe z celé řady osvědčených her. Ethnos je v první řadě area control hrou, ve které jde především o ovládání území.

Neméně důležitou roli zde ale má i balíček karet jejichž sbírání a nacházení správných kombinací podle barvy, či národa vám v kontrole území nemalou měrou pomůže. Jak již bylo řečeno nic extra inovativního, na druhou stranu nač měnit něco co vcelku dobře funguje.

Ostatně vždy jde především o nalezení ideální rovnováhy mezi jednotlivými prvky hry a to se Paolo Morimu podařilo více než dobře.

Největší výhodou Ethnostu je však bezesporu jeho velká přístupnost a relativně jednoduchá pravidla. Hra je sice primárně určena pro hráče od 12 let, vcelku bez problému ji však zvládnou i daleko mladší hráči.

Samotným cílem hry, je získat co největší kontrolu nad jednotlivými královstvími Ethnosu a co nejvíce spojenců, právě tyto dva aspekty vám budou přinášet nemalý počet vítězných bodů, které povedou k celkovému vítězství.

Herní principy

V samotné hře nalezneme celkem 12 různorodých národů, kteří obývají starobylý Ethnos. Setkáme se tak například se starými známými elfy, hobity, čaroději, či obry. Tyto národy jsou zde prezentovány vždy příslušným balíčkem karet.

Do samotné partie však zasáhne vždy pouze šest národů. Ve spojení s jejich speciálními schopnostmi, je tak prakticky každá partie jiná, což nemalou měrou dopomáhá ke znovuhratelnosti.

A právě nalosováním jednotlivých národů začíná celá hra. Jak se posléze ukáže, právě tento úkon nemalou měrou ovlivňuje celou partii. Jak již bylo řečeno, každý národ má nějaké speciální schopnosti, které dokáží za příznivých okolností pořádně zahýbat celým herním plánem.

Zatímco některé národy mají výhodu při samotné hře a obsazování území, jiné naopak oceníte právě při kontrole karet, potažmo až na konci hry, kdy vám k základním bodům mohou přinést zajímavé bonusy.

Výběr karet, a tím i vašich spojenců, je tak v případě této hry velice důležitým mechanismem a vyžaduje pečlivé plánování, od kterého se bude odvíjet celá vaše strategie.

Aby to však nebylo tak jednoduché v ruce můžete držet maximálně deset karet, z nichž následně vytváříte vaše skupiny spojenců. Můžete se zaměřit pouze na příslušníky jednoho národa, nebo se naopak přikloníte k pestřejším jednotkám.

Nejdůležitější je však vždy příslušník národa umístění na vrchu. Právě jeho schopnosti totiž v dané chvíli budete využívat. Variabilita je v tomto ohledu skutečně velká a dává hráčům do rukou skutečně velké množství možností jak dovést celou hru až do vítězného závěru.

Neméně zajímavým prvkem je i samotné bodování, které se v každém věku maličko liší. Zatímco v prvním věku získává body jen nejsilnější hráč, v další části si body rozdělí i ti hráči, kteří maličko ztrácí.

Tím se samotná hra maličko vyrovnává a slabší hráči tak dostávají další šanci změnit svou strategii a snažit se dohnat své soupeře. Díky tomu zůstává hra zajímavá až do samotného závěru.

Pár menších výtek

Ačkoliv je Ethnos veskrze plný superlativ, pár menších výtek se přeci jen najde. První z nich je samotné téma. Ačkoliv je celá hra zahalena do fantasy hávu, při samotné hře toto téma není až tolik silné, jak by mohlo.

Přitom samotný příběh, který nás do celé hry uvádí rozhodně není k zahození, bohužel v průběhu hry se vše maličko vytrácí a prakticky jediné co se v nás snaží vzbudit dojem fantasy světa jsou karty a ilustrace na nich. Na druhou stranu, by na nich mohlo být cokoliv jiného a dojem ze samotné hry by to nikterak nezměnilo.

Druhá výtka míří k samotnému počtu hráčů. Hra je sice určena pro 2-6 hráčů avšak již po odehrání jedné, či dvou her s různým počtem protihráčů zjistíte, že Ethnos daleko lépe funguje ve větším počtu hráčů.

Ano, hra se dá vcelku dobře odehrát i ve dvou, avšak v tomto případě by se dalo od této varianty zcela upustit a jako minimu stanovit alespoň tři hráče. Hra ve větších počtech získává na větší dynamičnosti a především je pro hráče daleko větší výzvou.

Naopak pokud se rozhodnete zahrát hru v šesti začíná se vše prodlužovat, hra ztrácí na dynamice, i přehlednosti. Ethnos je tak ideální hrát ve třech, či čtyřech hráčích. 

Poslední menší výtka, i když v tomto případě toto pojmenování není úplně přesné, se vztahuje k samotným kartám a jejich dobírání.

Díky tomuto mechanismu vstupuje do hry náhoda a vy tak nejste schopni ovlivnit jaké karty vám přijdou do ruky, čímž je následně ovlivněna i tvorba skupin vašich spojenců. S tímto prvkem však nejde prakticky nic udělat a tak je potřeba přijmout tak jak je.

Závěrem

I přes tyto menší výtky si Ethnos zachovává úžasnou hratelnost, která jde ruku v ruce s jednoduchými pravidly. Díky tomu je tato hra přístupná velkému okruhu hráčů.

Potěšující je i samotná herní doba, která i ve chvílích, kdy se do hry zapojí maximální počet hráčů nepřesáhne jednu hodinu. Když k tomu připočteme vcelku velkou variabilitu a znovuhratelnost, kterou obstarávají speciální schopnosti jednotlivých národů, které do každé partie zasahují, nedá se s touto hrou takřka šlápnout vedle.

Ethnos

Počet hráčů: 2-6

Vydavatelství: REXhry

Minimální věk: 14+

Délka hry: 60 min

Jazyk: Čeština

Cena: 920,-