Přichází jaro a nabízí se otevřít okna, vytáhnout sportovní potřeby a vyrazit ven, na sluníčko, mezi lidi! Zní to sice fajn, ale náš PlayStation, který tak posmutněle kouká z poličky, by k tomu chtěl něco namítnout. Co třeba vyrazit do zombie apokalypsou zamořené budoucnosti? Nic? Tak co emzáky napadená země? Taky nic? Potom třeba kompromis – pojďme tedy sluncem zalité krajiny, kochat se krásnou přírodou, florou, zubatými příšerami…No, snad jste nečekali, že bude Conan v Cimmerii pást ovečky?

Conan Exiles

První hrou, na kterou se dnes podíváme, je Conan Exiles. Survival rubačka, v otevřeném světě barbara Conana. Představte si, jak se kompletně nazí smažíte na kříži, upíchnutém někde uprostřed pouště. Žádná hitparáda.

Naštěstí je tu právě náš milovaný Conan, aby nás osvobodil a ponechal svému osudu. Do začátku budete muset sehnat oblečení, zbraň, jídlo a pití. Pořadí záleží na vašich prioritách. Začátky hry jsou hlavně o poznávání – sebe, světa okolo, ovládání, nepřátelé, jídlo, co je jedovaté, co není, jak si to uvařit atd.

Postupně pak můžete objevit celý svět, postavit si obydlí atd. Můžete hrát i s přáteli online a je jen na vás, zda zvolíte server, kde je povoleno zabíjet ostatní postavy nebo dáte přednost klidnějšímu hraní. Připravte se každopádně na povedený zážitek, který mají majitelé PS Plus účtu zdarma!

 The Surge

No a když jsme u PS Plus, tak druhou bezplatnou dubnovou hrou bude The Surge – herní zážitek podobný Dark Souls nebo Blodborne, z naprosto jiného prostředí – dystopické vize budoucnosti na Zemi. Hra vás posadí do role Warrena, chlápka, který prožívá první den v nové práci pro megakorporaci CREO. Ta slibuje lidem na Zemi lepší život i poté, co byly všechny přírodní zdroje vyčerpány.

Pracovní idylka však rychle vezme za svou, když  nečekaný výbuch pošle Warrena do bezvědomí. To, do čeho se pak probudí, se dá popsat jen jako chaos a boj o přežití. Zatímco kreativita a design jednotlivých úrovní je něco, v čem The Surge trochu pokulhává, a občas se z toho stane klasická koridorovka, tak naopak soubojový systém stojí za to. Inspiraci hledejte právě ve zmíněných Dark Souls.

Využívejte různých druhů úderů a podle toho, na kterou část nepřítele se zaměříte, takový loot vám z něj i vypadne. Zní to možná nezvykle, ale osvěžuje to jednotlivé souboje a nutí vás to hledat nové způsoby. Nečekejte revoluci, ale fajn sci-fi bojovku.

Days Gone

Neuběhne měsíc, abychom tu neměli novou postapo hru. Jestli je trendem vyhlašování nejlepších her roku, tak letos si budeme muset vyhradit pro postapo samostatný žebříček. Jen považte – Metro: Last Stand, Far Cry New Dawn, Division 2, očekávaný Rage 2 nebo právě Days Gone.

Ocitnete se tentokrát v kůži lovce odměn Deacona St. Johna, který si to na své motorce brázdí poloprázdnou krajinou, kterou zamořily zombíci, tentokrát pojmenovaní Freakers. V principu jde o survival (překvapivě) hru v otevřeném světě. Pohybovat se budete na americkém severozápadě, který je zamořený nejen Freakery, ale také gangy, příšerami a utápí se v bizarní poetice rozbořené civilizace.

Připravte se na volné cestování, hledání zásob, přípravy pastí, souboje, no prostě vše, co ke klasickému zombie surivalu patří. Ten bonus navíc si slibujeme od příběhu, který zatím vypadá lákavě snad nezklame. Na Days Gone se každopádně těšíme ze všech dubnových her nejvíce!

Mortal Kombat 11

Je tohle vůbec potřeba představovat? Mortal Kombat je jedna z nejznámějších bojovek/mlátiček všech dob. A to, čím se vždy vymykala a čím působila všelijaká pozdvižení a zákazy, byla nespoutaná brutalita. Ta nás samozřejmě čeká i v novém díle!

Pokud jste jen trochu přítomni na sociálních sítích a sledujete herní novinky, pak jistě víte, že studio NetherRealms propaguje MK11 mimo jiné pomocí postupných ukázek nových fatalit. Jestli náhodou nevíte, co to je, tak vězte, že fatality jsou extra brutální způsoby, kterými můžete dorazit svého soupeře. Bývaly doby, kdy se moralistické skupiny snažily sérii Mortal Kombat zakázat, ale možná i to napomohlo k růstu její popularity.

Čekají na nás staré známé postavy, jako Raiden, Sub-Zero, Scorpion, Johny Cage, Baraka, Kano, Liu Kang, Shao Kahn nebo Sonya Blade, kterou nadabovala známá zápasnice Ronda Rousey. Příběh bude navazovat na předchozí díly a jednu z hlavních rolí bude hrát Raiden, který je stále ve své „temné“ formě, poté co musel cestovat časem a ovlivnit události prvních tří dílů. Díky tomu uvidíme spoustu hrdinů ve více podobách a někdy budou dokonce muset zápasit sami se sebou, jen aby zachránili Zemi.

Z pozadí pak bude za nitky příběhu tahat nová záporačka, Kronika. Příběh nám navíc odhalí, že Kronika byla skrytá ve stínech již od dob prvních dílů a specializuje se na manipulaci. Herní mechaniky se opět budou posouvat směrem k např. Injustice, tedy méně čistého mlácení a více využívání schopností a nástrojů. No, krev opět poteče proudem.

World War Z

Dubnové téma je pro herní vývojáře zřejmě konec světa. Jak jinak si vysvětlit, že po Days Gone, The Surge a vlastně i Mortal Kombat, dostaneme na PS4 i World War Z? Příběh už známe z filmu s Bradem Pittem v hlavní roli. Pro připomenutí – opět apokalypsa, opět zombies a čtyři hráči v kooperativním módu.

Co říkáte? Left for Dead? Jasně, inspirace je asi vidět hned, ale World War Z k tomu přihazuje zásadní novinku – kromě vašeho týmu a hordy zombies bude na mapě ještě druhý tým lidí, který vám půjde po krku! Těšit se můžete na spoustu světových lokací – Jeruzalém, New York, Moskva a další. Stejně tak herních módů bude hned několik – deathmatch, domination, king of the hill, vaccine hunt…Uvidíme, jak se World War Z bude dařit, snad tohle téma ještě není zcela vyčerpané.

Power Rangers: Battle for the grid

Pokud máte rádi bojovky, ale již zmíněný Mortal Kombat je pro vás moc velká kruťárna, mám pro vás dobrou zprávu! K příležitosti výročí dvaceti pěti let této série, vychází klasická bojovka se známými Power Rangery v hlavní roli.

Těšit se můžete na svižný gameplay, plno zářivých barev a samozřejmě vyvolávání obřích robotů! Na první pohled to vypadá, že půjde o jednodušší gameplay, než v případě MK11 a i dle vývojářů, můžete očekávat zjednodušené ovládání, které bude postupem hry více a více komplexní. Pokud chcete trochu oddychový zážitek nebo jen popustit uzdu nostalgii a zavzpomínat, Power Rangers jsou tu pro vás. Morfujeme!