Za rok 2018 vyšlo něco kolem 150 nových deskových her. Zdaleka ne všechny byly určené dětem či rodinám, ale i tak bylo náročné vybrat náš TOP 10. Snažili jsme se pamatovat v našem výběru na všechny věkové kategorie a upozornit na hry s různými herními principy a s různou obtížností. Pohodlně se posaďte a dejte šanci hrám, které jste možná ještě nezaznamenali. Věříme, že všechny stojí za to.

10) Cat Lady

Proč? Protože kočičky. No vážně – kolik znáte kočičích her? Asi se ještě nikdo nepouštěl do průzkumu, kolik milovníků koček je mezi hráči deskovek, ale nezapomínejme na malé holčičky. Cat Lady je hra právě pro ně.

V jednoduché karetní hře Cat Lady se po vzoru Marie Antoinetty či Ernesta Hemigwaye stáváte členem „kočičího klubu“. O své kočičky se musíte dobře postarat. Nakrmit je, získat pro ně dostatek hraček a správné outfity…

Péčí byste rozhodně neměli šetřit. Zvláště pokud uvážíme, že mezi kočičími účastníky najdete skutečné kočičí celebrity od Garfielda počínaje po Azraela konče.

V průběhu hry musíte sesbírat pro své kočičí miláčky dostatek jídla, šanty a hraček. Pokud se vám to nepodaří, sežerou vám vaši umňoukaní mazlíčci vítězné body. A pak už vám nepomůže ani rozprašovač.

Mezi jasná pozitiva patří jednoduchost, hezká grafika a přehledně zpracovaná pravidla. Ale tím nejdůležitějším kladem této hry je rozhodně téma.

9) Disko švábi

Tak schválně – co si představíte pod slovem „diskošváb“? Pokud máte sklony k doslovné interpretaci, nejspíš se vám teď před očima svíjí hromada švábů pod disko koulí. A na něco jiného raději ani nemyslete. Ano, karetní hra Disko švábi je skutečně o švábech na diskotéce.

Nutno však říci, že na své garderobě si všichni švábi dali záležet a najdeme mezi nimi taková esa, jako je švábí Elvis, Kleopatra nebo Ariel s tykadly.

Švába viděti – kladivo do ruky vzíti a švába dohoniti. To je přirozená lidská reakce. A až na to kladivo se hra lidské přirozenosti nevzpírá. Hra Disko švábi je v zásadě taková honička, ve které sice nehoníte přímo šváby, ale body.

Musíme ale říci, že tato honba za body je honbou promyšlenou a na sebe navazující, protože pořadí v jednotlivých kolech neurčuje směr hodinových rodiček, ale taktizování všech soupeřů. Neobejdete se bez hlasování, tajných výběrů a blafování.

Jednoznačnými klady této hry je jednoduchá hratelnost, svižnost hry, grafické zpracování a provázanost.

8) Karak

Tato jednoduchá hra z české produkce nadchne především menší bojechtivé hráče. Ve hře se stáváte hrdinou, který se vydává do podzemí hradu Karak, aby nalezl co nejvíce pokladů, skolil draka a tím ukončil hru.

Jestli se stanete drakobijcem či nikoli, není však ve hře podstatné. Důležité je, jestli jste si stačili nahrabat dostatek pokladů. Protože to je to, oč tu běží.

Na začátku hry si volíte svou vlastní postavu. Každý hrdina má své speciální schopnosti, které můžete během celé hry využívat.

Ale ať už si vyberete čaroděje, válečníka, černokněžníka, lupičku, šermíře nebo vědmu, čeká vás dobrodružství plné pavouků, krys, kostlivců a mumií, které musíte přemoci, abyste získali lepší zbraně, kouzla a klíče k pokladům, bez kterých opravdu žádný poklad neodemknete.

Tato krásná dungeonka potěší děti a jejich rodiče nejen svým zdařilým grafickým zpracováním, kvalitou materiálu, ale především variabilitou, která slibuje pokaždé jiné dobrodružství.

Díky tomu, že podzemí není nikdy předem dané a postupně ho stavíte z jednotlivých dílků chodeb a též díky tomu, že příšery, které se nachází v jednotlivých kobkách, během hry vždy náhodně losujete z neprůhledného, černočerného pytlíčku, nikdy nevíte, co na vás čeká a za jakým rohem si na vás brousí zuby drak. Kdo má pro strach uděláno a ukradne dračí poklad s největším ziskem bodů?

7) Ďábelský profesor a Citadela času

Tato steampunková lahůdka je řešením rodinných tragédií, způsobených rivalitou mezi sourozenci. Jedná se totiž o hru zcela kooperativní, ve které je vaším jediným (leč obávaným) soupeřem hra samotná.

V této hře se stáváte badateli a odvážnými objeviteli, kterým není jedno, že šílený profesor uloupil nejvzácnější poklady světa, jako je Mona Lisa, Archa úmluvy a mnohé další. Ano, tušíte správně – je to na vás! Právě vy a jedině vy (když tedy nepočítáme všechny ostatní hráče, kteří již propadli kouzlu této deskovky) se musíte vloupat do profesorova sídla a poklady zachránit.

Zní to vlastně docela jednoduše, jenomže profesor je padouch třetí kategorie a svůj dům napěchoval pastmi v podobě kamer, zámků, laserů, pil a datapadu. Bohužel to, jestli se těmto pastím dokážete bezpečně vyhnout, záleží ve značné míře na náhodě. Proto neopomeňte plánovat už na začátku hry, kdy si vybíráte své postavy. Dobře zvažte, které z vlastností jednotlivých postav dokážete opravdu dobře využít.

Výtvarné zpracování hry vás zcela jistě okouzlí. Detaily ve hře vás zcela určitě pobaví (například do domu šíleného profesora se nedostanete jinak než oknem). Hrou vás provedou přehledně zpracovaná a jednoduchá pravidla. Počítejte ale s tím, že náhoda ve hře hraje prim. A je na vás, abyste se stejně jako v životě nenechali náhodami otrávit.

6) Hrdinové bez záruky

Chtělo by se napsat, že se jedná o party hru, ale je to pravda tak napůl. Téma a atmosféra hry k tomu rozhodně svádí. Uznejte sami, že představa partičky nabušených bojovníků v obchoďáku vzbuzuje úsměv na rtech a slibuje potřeštěnou zábavu. A přesně o tom hra Hrdinové bez záruky je. Hra plná legrace a nečekaných situací.

Nejprve je potřeba vžít se do role. Jste hrdina bez bázně a hany… máte to? Ale ne! Nic obyčejného! Představte si ošlehané tváře, ostré rysy, nabroušené meče a sekyry, modrou zář spoutané magie… Pořád nic? Tak jinak. Představte si elfa, čaroděje, barbara nebo trpaslíka, před kterým by i Tolkien zbledl závistí.

Tak už? Výborně. A přesně tahle parta se vydává do místního obchodního domu (který se skládá z jednotlivých částí a proto vypadá v každé hře jinak), aby si pořídila nějaké ty nožíky, mečíky, sexy kožené oblečky a jiné haraburdí, které každý hrdina na své cestě potřebuje.

Má to ale háček. Tahle parta nemá ani vindru, takže naši hrdinové se musí dopustit ošklivého činu a potřebné věci jednoduše ukrást. Ale to nezvládnou sami. Na to musí vytvořit jeden tým. Kooperovat.

Ano, tušíte správně, hra je veskrze kooperativní. Každý z hráčů má totiž svou speciální schopnost, za kterou by se žádný hrdina opravdu nemusel stydět. Jeden umí chodit rovně, druhý doleva, jiný zas vyjet po eskalátorech nebo použít teleport. A vykrást obchod můžete jedině tak, že své schopnosti budete kombinovat, a to v předem stanoveném čase. Mimochodem, všimli jste si někdy, že písek v přesýpacích hodinách zrychluje, když se snažíte v obchoďáku najít záchodky?

5) Příběhy pirátů

I další hra v našem výčtu funguje na kooperativním principu. Není divu, vývojáři her se nejspíš v tomto roce snažili vyplnit díru na trhu, protože dobrých kooperativních her není nikdy dost, nemluvě o tom, že kooperativních her pro děti v českém vydání skutečně není moc.

Stejně jako Hrdinové probíhá hra Příběhy pirátů v „reálném čase“, který vám neúprosně odměřuje mobilní aplikace. Slabší povahy, které si potřebují každý tah pečlivě rozmyslet, budou proto možná při této hře poněkud frustrované. Jenomže na moři není čas na nějaké rozmýšlení. Tu je úžina, tam útesy, zezadu na vás útočí nepřátelská korveta a šup, tahle vlna vaši loď otočí o 60 stupňů, ani nemrknete.

A přitom všem jsou piráti k zešílení pomalí a každá akce jim trvá přesně tak dlouho, než se přesype písek v jejich osobních hodinách, které nahrazují figurky.

Přesně tak – zatímco vám čas z mobilu dýchá na záda, musíte s každou akcí, kterou provádí piráti jednotlivě a musí se o nich domlouvat, ať už je to snižování či zvyšování rychlosti pomocí plachet, šichta u kormidla, opravy lodi, nabíjení děl či kosení nepřátel, otočit přesýpací hodiny svého piráta a počkat, až se dosype poslední zrníčko, které značí, že jste svou práci dokončili.

Hra má své předem připravené scénáře, kterými vás ale srozumitelně provede jednoduchá, lež graficky pěkná aplikace, která atmosféru hry umocní zvuky šplouchání moře, vrzáním lan a „karibskou“ hudbou. Ale i bez zvuků nebudete mít s atmosférou problémy.

Hra je totiž skvěle vyvedená, centrem herní plochy je trojrozměrná loď, na které se budete pohybovat se svými piráty s cílem všechny okolní lodě okrást, potopit a zmizet za modrým obzorem dřív, než si vás všimne někdo, kdo má větší děla než vy. Tak… na co čekáte? Nebo snad trpíte mořskou nemocí?

4) Queendomino

Pokud patříte mezi ty, kteří dávno své „domino a papučky“ spálili, protože jste na této hře neshledali nikdy nic zábavného, vězte, že tato hra by možná překvapila i samotného Kristiána.

Bramborovou medaili tímto získává hra Queendomino, která navazuje na úspěšnou rodinnou hru Kingdomino z roku 2016. Slovo „domino“ v názvu obou verzí her má své opodstatnění.

Ano, hrací dílky opravu připomínají domino – jsou to obdélníkové kartičky, rozpůlené na dva čtverce, z nichž každý ztvárňuje jiné krajiny – pole, louky, lesy, bažiny, jeskyně nebo vodu.

Vaším úkolem je šikovně tyto dílky seskládat kolem svého hradu do čtverce o velikosti 5 x 5, přičemž dílky k sobě můžete pokládat jen v případě, že se alespoň jedna strana dvou sousedních dílků shoduje. Tím ovšem veškerá podobnost s dominem končí.

Hra Queendomino potěší především hráče, kterým se Kingdomino zdá poněkud jednoduché. Do hry přináší nové prvky v podobě figurek rytířů, věží, královny a draka. Navíc ale přináší i nový typ krajiny města, která umožňuje stavět budovy. Že se neorientujete? Je to jednoduché.

Čím víc budov, tím více věží a rytířů. Čím víc rytířů, tím více daní. Čím více věží, tím královna. Čím královna, tím drak. A draka nemusíte hned popravovat, stačí, když ho uplatíte a on spálí budovu, kterou by jinak mohl získat váš soupeř. Mazané, že?

Queendomino je skutečně vydařená rodinná hra skvěle hratelná ve dvou i čtyřech hráčích, při které ale musíte trochu taktizovat a promýšlet své tahy dopředu. Rozhodně se u ní nebudou nudit ani rodiče, kteří po ní sáhnou večer poté, co odpadnou jejich ratolesti. Kromě toho otevírá tato hra v kombinaci s Kingdominem další variantu „královské svatby“ (Royaldomino), kterou si můžete zahrát až v osmi lidech.

Nemluvě o tom, že obě verze hry můžete obohatit ještě o malé rozšíření Věk obrů, které vyšlo též v tomto roce a které je hratelné s jak s Kingdominem, tak s Queendominem. A byla by opravdu škoda si všechny varianty nevyzkoušet.

3) Rytíři

No dobře, není to tak úplně desková hra. Rozhodně byste neměli v tomto případě očekávat krabici napěchovanou herním materiálem. Přesto jsme se rozhodli do výčtu her tuto lahůdku začlenit, a dokonce ji umísťujeme na třetí bronzovou pozici, kam podle nás právem patří.

Jedná se o gamebook a komiks v jednom, určený dětem. Tedy něco, co u nás rozhodně není obvyklé (někteří z vás si možná vybaví podobnou záležitost Na rozkaz krále, které u nás překvapivě vyšlo za totality). V příběhu si na začátku vyberete postavu jednoho ze tří bratrů, které už omrzelo okopávání rodného léna a hnojení půdy vlastním lejnem.

Jejich cílem se stalo jediné – stát se rytířem! Kostky nejsou potřeba. Svou postavu si zkrátka na počátku příběhu vyberete sami. Každý z bratrů má jiné přednosti – některý je bystřejší, jiný má zase větší svaly. A hurá do dobrodružství.

Komiksové pojetí je skvěle zpracované. Komiksová zkratka a karikatura skvěle funguje, nechybí nadsázka a humor, který vychází nejen ze samotného textu, ale i z kresby. Ostříleného hráče jistě potěší, že hra není lineární a že se můžete toulat příběhem opakovaně a k vítězství (což znamená přežít pět dní rytířského výcviku) se můžete dostat rozličnými cestami.

Pozorný hráč má šanci na cestě objevit náramky chrabrosti, kterých musí nasbírat co nejvíce a drobné mince, které tu a tam čouhají zpod kamene či se povalují v trávě. Což mimochodem donutí komiksové „rychločtenáře“ pozorně prohlížet obrázky a objevit kouzlo komiksové kresby.

2) Plyšová hlídka

Jedna z nejočekávanějších novinek loňského roku otřásla peněženkami až těsně před Vánoci. Plyšová hlídka je velkolepá, výpravná hra, jejíž pořízení vás sice bude finančně bolet, ale s největší pravděpodobností nebudete litovat.

Tuto kooperativní hru pro děti si nejlépe děti užijí společně se svými rodiči, kteří jim pomohou projít příběhem. A ne jedním. Celá hra je v podstatě jednou velkou knihou příběhů, které pomocí jednotlivých scénářů prožijete na vlastní kůži. Nebo spíš – na kůži postavy, kterou si vyberete. Nebo vás snad nikdy nezajímalo, co dělají hračky, když vy spíte?

Právě o hračky tu totiž běží. Úkolem těchto neohrožených plyšových hrdinů je ochránit svou holčičku před nočními můrami a příšerami, které číhají v temných koutech dětského pokoje. Tušíte správně, každá hračka má své zvláštní schopnosti, které můžete využívat během tahů.

Jednotlivé akce provádíte výběrem kostek z pytlíku. Pravidla jsou přehledně uvedená v rámci knihy příběhů. Součástí hry jsou ale především dokonale zpracované figurky, které zvou ke hře samotné.

Je proto docela klidně možné, že ještě dlouho poté, co svůj příběh s Plyšovou hlídkou prožijete a vy budete chtít posbírat herní materiál a uklidit jej do krabice, figurky zmizí a z dětského pokoje uslyšíte výkřiky plné dobrodružství a kouzelného světa nových a nikdy nezaznamenaných příběhů Plyšové hlídky…

1) Farao: tajemství prastaré hrobky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zvedněte poháry, je čas vyhlásit vítěze. Zlatou medaili v našem pomyslném žebříčku získává veskrze rodinná hra Farao: tajemství prastaré hrobky. Kde začít? Téma? Zpracování? Herní princip? Ve všech těchto kategoriích se hra drží na předních pozicích. Vzhledem k názvu vás asi nepřekvapí, že se hra odehrává v Egyptě.

Velíte skupině archeologů, kteří se neohroženě (jak jinak) vydávají do útrob prastaré pyramidy, aby objevili hrobku. K tomu, aby bylo možné hrobku odemknout, stačí znát dostatek prastarých formulí, které ovšem nejprve musíte nalézt.

Cestu komplikují různé drobnosti v podobě propastí, jedovatých hadů, prokletí, ale i tak prachobyčejné věci, jako je hlad, únava či žízeň (kdepak, ani v této hře se nečůrá). Kromě nepříjemností je ale podzemí plné předmětů, které vám mohou na cestě k hrobce pomoci.

Milé je, že předměty ve hře zůstávají, i když je použijete. Pokud jste tedy na nějakém místě našli louči, vězte, že loučí je tam bezpočet a kdykoli o svou louči přijdete, můžete se na toto místo pro novou vrátit. To platí i o životech. Ve hře nemůžete „definitivně zemřít“. Zásoba archeologů ve vašem týmu je zrovna tak nevyčerpatelná.

Vzhledem k nesmrtelnosti by nemělo být nalezení hrobky nic těžkého, kdyby to ovšem nekomplikovala podivná a často velmi otravná archeologická individua, kterým velí vaši spoluhráči. Ti vás při každé vhodné příležitosti zraní a okradou.

Díky tomu, že si herní plán stavíte před každou hrou z náhodně seskládaných karet, je každá hra jiná a slibuje nové dobrodružství. Kromě toho hra nabízí možnost pomocí rozšíření herního plánu hrát dvě varianty hry – jednodušší nebo obtížnější.

Hra je dynamická, rychlá a výtvarně krásně zpracovaná. Nechybí v ní nadsázka a humor. Jednoduchá pravidla a přehledové karty v češtině i slovenštině slibují zábavu i méně pokročilým hráčům. O to větší překvapení je, že hra je ryze českého původu.

A i to je důvod, proč právě této hře udělujeme zlatou medaili. Protože dokázat se prosadit na trhu, ve kterém pořád značně pokulháváme za zahraničními vývojáři, si rozhodně zaslouží naše uznání.

Na závěr nám dovolte si postesknout, kolik her se nám do našeho výčtu nevešlo. Kdybychom měli k dispozici nějaké divoké karty, jistě bychom zmínili prosincovou novinku Břink!, která je originální svou kombinací deckbuildingového principu s pohybem po mapě. V této hře se vydáváte se se vydáváte do hradního sklepení uloupit vzácné artefakty.

Za zmínku by určitě stála i hra Dice Forge s kostkami v hlavní roli, která by vaší pozornosti neměla uniknout. A podobných by se našlo ještě spousta. Nemluvě o všech novinkách, které se chystají pro tento rok. Jak je stihneme všechny otestovat? Zvlášť, když už je začátek února pryč? Není čas ztrácet čas. My jdeme hrát! A vy?