Pikmin 4
Zdroj: Nintendo

Jste součástí vesmírné mise na záchranu kapitána Olimara. Pravidlo číslo jedna: nikdy si nesundávejte přilbu.

Už jako malí jste chtěli objevovat cizí planety a kapitán Olimar byl vaším hrdinou? Ten neohrožený objevitel, který zaznamenal a popsal tolik neznámých cizoplanetárních objektů a tvorů, jehož plakát vám jistě visel nad postelí? Tak si představte, že se při jedné expedici ztratil. A shodou okolností právě vy jste součástí posádky záchranné skupiny, která se vydává po jeho stopách.

Pravidlo číslo jedna: nikdy si nesundávejte přilbu. Ne, že by na této neznámé a zcela jistě nehostinné planetě, kde jste po vzoru svého dětského hrdiny taky ztroskotali, nebyla atmosféra. Jenže tady vypadá všechno tak… zeleně. Tak proč riskovat?

Terra firma pod vámi, jaká cesta je před vámi? Nejdřív je potřeba zachránit svou záchrannou výpravu, tedy posádku lodi S. S. Shepherd – s kapitánkou Shepherdovou v čele. A taky opravit loď. No a potom už jen zbývá taková drobnost: najít a zachránit Olimara. Takže kde začneme?

Olimar, Link, Mario a ti další

Pikmin 4
Zdroj: Nintendo

Pikmini s hlavní hratelnou postavou, kapitánem Olimarem, spatřili světlo světa v roce 2001, tehdy na nintenďácké konzoli GameCube. Jejich duchovním otcem není nikdo menší než Shigeru Miyamoto, který stál u zrodu dalších úspěšných sérií japonského giganta, tedy Maria, Legend of Zelda, Donkey Konga nebo Star Foxe.

Ještě druzí Pikmini z roku 2004 využívají jako protagonistu Olimara, ale už třetí díl z roku 2013 se zaměřuje na nové hrdiny. Navíc každý z dílů přidává do hry nové Pikminy a nové možnosti. A čtvrtý díl na tento trend navazuje.

A kdo že jsou Pikmini, ptáte se?

Jedná se o malé tvorečky částečně rostlinného vzhledu, kteří se vyskytují v mnoha různých barvách. A nejlepší na tom je, že i když nejste onen slovutný a meziplanetárně proslulý kapitán, přesto jim můžete velet!

Ano, tahle hra je ryze otrokářská. Malí Pikminové pro vás budou nejen pracovat, ale i bojovat a dokonce umírat – to když je neuhlídáte, nebo je pošlete proti příliš silnému nepříteli.

Ale vezměme to popořádku. Jste zelenáčem na záchranné výpravě, právě jste zachránili nejdůležitější dva členy posádky a taky štěně. Takové divné. Dá se na něm jezdit a má jen dvě nohy. Ale říkají tomu štěně, jmenuje se Oatchi a shodou okolností vás poslouchá, což je výsada, kterou by vám kapitánka Shepherdová mohla závidět. Takže je rozhodnuto, do akce jdete vy.

Pikmin 4
Zdroj: Nintendo

Vaším úkolem je prozkoumávat lokality v okolí ztroskotané lodi, sbírat Pikminy různých barev a v závislosti na jejich schopnostech je posílat plnit různé úkoly, které zahrnují odnos věcí do lodi, boření překážek nebo bitvy s nepřáteli, většinou hmyzem, který ale dosahuje obřích rozměrů. I když obřích… pokud vy jste menší než list ze stromu, všechno ostatní nabývá jakési odlišné perspektivy.

Z donesených předmětů, ať už se jedná o ovoce, poztrácené hračky nebo třeba hudební nástroje či knoflíky a mince, loď S. S. Shepherd extrahuje tzv. Sparklium, které slouží jako pohon. Takže čím víc donesených krámů z okolí, tím dřív bude loď schopná pohybu. Ale nikam nejdeme, dokud není posádka kompletní a taky dokud nenajdeme Olimara!

Doktor to zařídí

Těmi pár osobami vaše záchranná mise ani zdaleka nekončí. Záhy se ukáže, že kromě vaší skupiny se na tuto děsivou planetu vydalo ještě několik dalších posádek ve snaze najít známého hrdinu. Takže tu máme televizní štáb, středoškoláky na exteriérovém cvičení nebo zájezd mezihvězdných turistů. A ti všichni jsou rozeseti tam někde venku. A hádejte, kdo je bude hledat!

A tím peripetie této výpravy stále nekončí. Některých ztracených osob se totiž zmocnilo zvláštní stvoření, které vypadá skoro jako člen posádky, až na to, že má místo hlavy listnatý porost. Že by měla zdejší atmosféra nějaký vliv na nadměrné listnatění? Hlavně nesundávat přilbu!

Vaše posádka kdysi měla lékaře, ale znáte to, nejdřív si ho musíte najít a zachránit. A on vám za odměnu prozradí, jak z listnáčů udělat vesmírné lidičky. Jenže na to potřebuje speciální substanci, kterou lze získat jen v noci. A v noci je venku tak nebezpečno! Kdo by tam chodil? No kdo asi…

Pikmin 4
Zdroj: Nintendo

Novinky této verze

Pokud jste předchozí díly nehráli, bude pro vás nové úplně všechno. Nemusíte mít obavu, že byste cokoli nepochopili. Hra je dostatečně návodná a celkem málo upovídaná i pro mladší hráče nebo ty, kteří se třeba nechtějí zatěžovat čtením velkého množství anglického textu.

Tvorba postavy zahrnuje jen poměrně malé množství úprav, vesměs jde o čtyři typy protagonisty, každý s deseti druhy výrazu v obličeji, několika barvami pleti, účesy a pár barvami vlasů. Na závěr si vyberete jednu ze šesti barev skafandru a ten potom bude mít celá posádka. Zvolíte maskovací zelenou, nebo dáte přednost Růženkám?

Pokud jste však hráli některou z předchozích her, neusněte v pocitu, že všechno víte. Novinky najdeme třeba už u samotných Pikminů. Od prvního dílu, kde se vyskytovali pouze červení, žlutí a modří, se počet jejich druhů poněkud rozrostl. Čtyřka tak kromě bílých a fialových ze dvojky a kamenných a růžových létajících z trojky nově představuje ledové a zeleně zářící jedince.

Ve zkratce: červeným nevadí oheň, žlutým elektřina, modří můžou do vody, fialoví unesou desetkrát větší břemeno, bílí jsou krásně jedovatí, kamenní se hodí k rozbíjení věcí, létající k přepravě vzduchem, ledoví umí z jezírka udělat kluziště a zářivé využijete v nočních misích. Podle toho, co vás čeká, si zvolte správnou partu – ale pozor! V jednu chvíli u sebe můžete mít maximálně tři různé typy.

Pikmin 4
Zdroj: Nintendo

Další novinkou je akcentace Dandori. Ne, to není indické jídlo, ale japonské slovo označující schopnost strategicky organizovat a efektivně pracovat, abyste dosáhli svých plánů. Tento princip se v určité míře objevoval už v předchozích verzích, ve čtvrtém díle je ale považován za největší ctnost a nejvyšší cíl (teda hned po nalezení Olimara).

Dandori je podřízeno mnohé – plynutí času, postup činností, ale také dvojice speciálních aktivit: Dandori Challenges a Dandori Battles. V první zmíněné sbíráte předměty na čas, ve druhé bojujete proti listnatému nepříteli, který se pohybuje se svým štěnětem a vlastní skvadrou Pikminů po stejné herní ploše a fakticky jde o to, kdo ve vymezeném čase odnosí více věcí a za více bodů.

A tak plyne čas. Každý herní den máte možnost vylepšit schopnosti svého bitevního štěněte Oatchiho, pořídit si nové vybavení a rozhodnout se, kam se vydáte na dobrodružství, postupem doby také to, jestli to bude ve dne nebo v noci. Nechť jste každým odehraným dnem blíž dosažení ultimátního cíle. Nemusím to jméno opakovat znovu, že ne?

Hra je kombinací puzzlů a real-time strategie. Do jisté míry je vhodná i pro mladší hráče, ale od určité doby je potřeba počítat se zvyšující se obtížností, a to jak časově omezených úkolů, tak i nepřátel, kteří v řadách vašich věrných nohsledů umí napáchat parádní pikminocidu.

Na jednu stranu je zábavné pokoušet se objevit jiné řešení, jak se k danému objektu dostat, občas se ale může přihodit, že prostě víte, že nevíte. A někdy zkrátka nezbývá, než lokaci opustit, vybavit se jinou partičkou otroků, případně obnovit prořídlé řady, a zkusit to znovu.

Pikmin 4
Zdroj: Nintendo

Podobných zádrhelů ve hře jsem objevila jen nepatrné množství a pouze jeden z nich mě překvapil opravdu nepříjemně. V nočních misích máte za úkol bránit zářící věž, která přitahuje zdivočelé nepřátele. Ve vyšších obtížnostech však máte více než jednu věž k obraně. Řekli byste si: OK, tak jedna padla, pořád je tu ještě ta druhá… ale ne. Mission failed.

Pokud si pospíšíte, hru lze údajně dokončit za 12 hodin, kompletace všech misí a úkolů od zachráněných vesmírných lidiček však zabere i přes 40 hodin.

Pikmin 4 není vyloženě multiplayerová hra, ale nabízí jistou možnost, jak si ji užít ve dvou. V příběhovém módu může druhý hráč pomáhat tím, že prvnímu posouvá pomocné předměty nebo hází kamínky na nepřátele, čímž je paralyzuje. Druhou možností je Dandori Battle, ve které mohou dva hráči hrát proti sobě, nebo se spolčit proti listnatému nepříteli.

Má cenu se do Pikminů pouštět? Hell yeah! A to nejlepší na závěr – v roce 2023 vychází také remake původních Pikminů 1 a 2 pro Nintendo Switch. Budete si tak moct užít i původní dobrodružství „vy víte koho“.

Pikmin 4

Vydavatel: Nintendo

Žánr: RTS, Puzzle

Platformy: Nintendo Switch

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
pikmin-4-kosmonaut-pes-a-roztomili-pidilidi-se-vydaji-na-zachrannou-misi+ jednoduchý, přesto poutavý příběh + snadno pochopitelné herní mechaniky + variabilita úkolů a možnost řešení hádanek + stylová animace, se kterou si Nintendo Switch poradí – občas hra radí až moc, jinde nápovědu nedává – otravná nutnost projít časově omezeným úkolem s určitým skóre – selhání noční mise, když jeden ze sloupů stále stojí