Atlantida se otřásá v základech a celé lány země pomalu mizí pod hladinou. Starodávné proroctví se naplňuje a moře brzy pohltí celý ostrov.
Zoufalý král vysílá své nejudatnější průzkumníky, aby našli novou půdu pro své krajany.
A právě těmito průzkumníky se stávají hráči ve hře Ostrovy titánů autorské dvojice Bruno Cathala & Johannes Goupy, kteří již spolu mají na svědomí svižnou abstraktku Queenz. V češtině hra vychází pod hlavičkou TLAMA games.
Každý ze 2-4 průzkumníků se vydává na vlastní neprobádaný ostrov, obývaný Titány a nebezpečnými monstry. Cíl je jasný. Probádat ostrov, vyčistit ho od monster a nasbírat pět vítězných bodů. Ten, komu se to podaří, se stane spasitelem svého lidu!
Jak se to hraje?
Samotná hra je od začátku až do konce jedním velkým závodem. Jakmile totiž jeden z hráčů splní podmínky k vítězství, nastává okamžitě konec hry. Šlus, šmitec, žádné dohrávání kola, nic. Prostě instantní smrt 🙂
Každý z hráčů obdrží herní desku představující jeden z neprobádaných ostrovů. Za zmínku rozhodně stojí, že každý ostrov má jiný tvar a deska hráče je navíc oboustranná a obsahuje z jedné strany lehčí a z druhé těžší variantu daného ostrova.
Na svůj ostrov budete pokládat různě velké dílky krajiny, což znázorňuje váš postup při jeho probádávání. Pokud se vám podaří poskládat krajinu stejného typu alespoň o velikosti třech polí, přilákáte pozornost titána a můžete využít jeho služeb. Takový titán vám navíc instantně přináší jeden vítězný bod. Je to ale bod dosti přelétavý, neboť vám ho mohou odlákat soupeři a tím o tento bod zase přijdete.
Dílky krajiny získáváte z centrální nabídky uprostřed stolu. Jedná se o mnoha hrami ověřený a fungující koncept, kdy vyložíte karty s dílky do řady, ty na začátku řady jsou zdarma, za vzdálenější platíte zdroje. Uvolněná místa se pak sesouvají blíž k začátku a tím pádem se zlevňují. Cenu každého dílku máte přehledně znázorněnou na desce nabídky.
Mluvím o dílkách, ale píšu o kartách, jak to tedy je? Ve hře je moc hezký prvek, kdy do nabídky vykládáte akční karty a na ně pokládáte dílky krajiny dle velikosti, která je na dané kartě znázorněna. Samotných karet je pak ve hře pouze 12, zatímco dílků na ně pasujících je 65. Variabilita hraní je tak obrovská.
Pokud se na dílku krajiny nachází vulkán, přidáte na kartu ještě náhodně vylosované monstrum.
Krom nabídky akčních karet je třeba připravit ještě nabídku budov na desku výstavby, a to jednoduše tak, že náhodně vylosujete 4 žetony budov.
Ve hře jsou dva základní zdroje. Tím prvním jsou nugety orichalka, vzácného kovu, který dokáží zpracovat jen a pouze atlanťané, a který vás bude posouvat blíže k vítězství. Druhým jsou pak hoplíti. Těm, co jsou méně zdatní v historii, ušetřím googlení a rovnou prozradím, že hoplít je starořecký pěší bojovník.
Zde ve hře je představují krásní dřevění meeplové (figurky). Posledním zdrojem se pak mohou stát vámi poražená monstra.
Průběh kola
Hru začíná hráč, který jako poslední viděl film Souboj titánů, což je mimochodem perlička českého překladu a v původním anglickém znění nic takového není. Tento hráč si vezme destičku iniciativy. Aby se snížila nevýhoda pro posledního v pořadí, získává tento hráč bonus v podobě jednoho hoplíta.
Před prvním kolem umístí hráč na svůj ostrov počáteční dílek zvaný metropolis na jeden ze tří přístavů na ostrově a získá odměnu, kterou daný přístav poskytuje. Tento dílek představuje váš prvotní zdroj surovin. Obsahuje totiž důl na orichalkum a kasárny pro nábor hoplítů.
Následující akce už budou stejné pro všechna další kola. Hráč si vybere kartu z nabídky a s ní i dílek krajiny a dílek monstra, pokud se na krajině nachází. Tento dílek (i s případným monstrem) následně umístí na svůj ostrov. Každý položený dílek musí navazovat na některý dříve umístěný. Následně může provést akci z vybrané karty. Tato akce sice není povinná, ale rozhodně ji provádět chcete.
Akce z karet jsou celkem čtyři. Těžba orichalka, nábor hoplítů, boj s monstry nebo stavba budov. Na prvních dvou akcích toho k vysvětlování moc není. Získáte tolik zdrojů, kolik dolů či kasáren máte na svém ostrově.
Boj s monstry už je zajímavější a probíhá pomocí hodu kostek. Pokud se vám podaří hodit stejné nebo vyšší číslo, jako je síla monstra, vítězíte. Padne-li na kostce symbol lebky, monstrum jste také porazili. Taková čtyřhlavá hydra o síle dvanáct, by se vám ale hodem na jedné kostce porážela poměrně těžko. Proto máte možnost vyslat do boje své hoplíty.
Za každého hoplíta v boji získáte navíc jednu kostku. Použít můžete maximálně tři. Pokud monstrum porazíte, unavení hoplíti odcházejí do společné zásoby a přicházíte o ně. Zajímavé ale je, že když se vám monstrum porazit nepodaří, bojující hoplíti zůstávají na herní desce a čekají na odvetu. Neštěstí na kostkách tak nemusí být pro hráče fatální.
Nechybí zde ani mechanismy ovlivnění hodu kostkou. Například si můžete koupit budovu, která z každého čísla 1 na kostce udělá lebku, což násobí vaši šanci na úspěch. Vykoupíte to však tím, že neuděláte jiný tah, a to vás v tomto krutém závodě může stát vítězství!
Posledním možným krokem ve vašem tahu je zakoupení další akce. Za dva nugety orichalka, dva hoplíty nebo dvě poražená monstra můžete provést ještě jednu akci. Nyní již zbývá jen sesunout karty s dílky v nabídce směrem k levnějšímu konci a hraje další hráč.
Speciální pravidlo pro hru dvou hráčů
Aby se ve hře dvou hráčů rychleji točily karty na desce, na konci svého tahu každý hráč vybere jednu akční kartu (spolu s dílkem krajiny i případným monstrem) a odstraní ji z nabídky. Zbylé karty se opět sesunou a hra pokračuje dle obvyklých pravidel.
Jakmile takto odehrají všichni hráči, doplní se nabídka karet i budov a předá se destička iniciativy značící začínajícího hráče. Získá ji ten, kdo má ve své zásobě nejvíce hoplítů.
A kde vezmete ty potřebné vítězné body?
- První způsob jsem již zmínila, přináší vám ho přilákaní titáni.
- Další možností je postavení chrámu. Ten má rozlohu 4 polí a můžete ho stavět pouze na polích různých typů krajiny. Pro tyto účely jsou vulkány považovány za žolík.
- Poslední variantou je ukování medailonu z orichalka. To vás bude stát 5 třpytivých nugetů.
Krásně vymyšlené je ukládání vítězných bodů. Ve své desce ostrova má každý hráč pět půlkruhových výsečí, do kterých perfektně zapadne jak spodní díl titána, tak kulaté žetony znázorňující z jedné strany bod za chrám a z druhé bod za orichalkový medailon.
Zpracování
Kvalitě komponent zde nemůžu opravdu vytknout zhola nic. Kartonové desky hráčů jsou nadmíru silné a jsou rozkládací. Otázkou je snad jen, jak zvládnou desky hráčů opakované rozkládání a skládání. Do ruky se mi dostala předprodukční kopie, která již měla nějaké to testování za sebou a zatím žádné známky opotřebení nenese, takže to vypadá dobře.
Ani ostatní komponenty s kvalitou nezaostávají. V krabici najdete nejrůznější žetony a destičky z tvrdého kartonu. Krom toho na vás čekají krásné bojové kostky, plastové nugety orichalka, dva látkové pytlíky a hlavně 30 netradičně tvarovaných figurek, které vypadají jako řečtí vojáci a jsou skutečně k sežrání. Nechybí jim prťavé mečíky ani korintské přilbičky s čírem. Hned by se mohli pustit do potyčky s Asterixem a Obelixem.
Jedna věc mě opravdu překvapila. Ta hra je OBROVSKÁ. Já vím, co jsem taky čekala od ostrovů, na nichž žijí titáni, ale přesto jsem z nějakého důvodu už od prvního pohledu na obrázek na internetu čekala trochu skladnější krabici.
To samé pak platí o komponentech.
Samotné desky ostrova ve čtyřech hráčích snadno pohltí menší jídelní stůl, a to se vám k nim musí vejít ještě desky výstavby a akcí. I karty akcí jsou nadstandardně velké, a stejně tak i žetony vítězných bodů.
Zmínit musím rozhodně také text na bočních stěnách spodního dílu krabice. To je takové to místo, které není vidět, dokud hru neotevřete. A i pak zde většinou nenajdete nic jiného než logo hry, ilustrace ze hry nebo příležitostně reklamu na jiné produkty vydavatele. U Ostrovů titánů si můžete počíst vtipně psané informace o autorech, ilustrátorovi a původním vydavatelství Catch up games. Škoda, že tam nezbyla taky pátá strana pro ty dobré duše, které nám hru přinášejí v češtině, vydavatelství Tlama games 🙂
Neodpustím si ještě jedno malé rýpnutí do překladu pravidel, a to konkrétně použití středního rodu pomnožného slova „kasárna“. Přesto, že je to gramaticky správně, věta „položte na každá kasárna 1 hoplíta“ tak nějak zkrátka tahá za oči a využití rodu ženského by bylo podle mě vhodnější.
Hodnocení
Výsledná hra je moc milá a tak akorát dlouhá rodinka, která se tváří jednoduše, ale být tím nejrychlejším vyžaduje strategické myšlení. Kdy využít tahy navíc, zvolit kartu raději podle akce nebo dílku, vzít si ještě další kartu s monstrem? Všechno má svá pro a proti.
Díky oboustrannosti desek se můžou smazat rozdíly mezi zkušenými matadory a začínajícími hráči. Začátečníci použijí jednodušší stranu, zkušení hráči tu těžší. Velmi také oceňuji možnost ovlivnit šanci na vítězství v boji s titány a snížit tím podíl náhody, ať už počtem bojujících hoplítů nebo pomocí vlastností budov.
Celkově je hra krásně vyvážená, ať už bonusovým hoplítem pro posledního na tahu nebo tím, že neporažená monstra nesežerou použité hoplíty, ale velkoryse jim dají druhou a někdy i třetí či čtvrtou šanci jim zatnout tipec. I když jeden z hráčů od začátku vede, v poslední chvíli může být nečekaně přeskočen a na hlavu poražen. Nikdy si tak nemůžete být jistí svým vítězstvím.
A není se čemu divit. Známější z autorské dvojice Bruno Cathala má již na svém kontě desítky vydaných deskových her. Například před nedávnem česky vydaný Abyss, populární Kingdomino nebo do češtiny teprve chystané Papírové moře.
I když velikost komponent považuji za velké mínus a celkově by hra snesla zmenšení, vlastně má i ta „obrovskost“ své kouzlo.
Ostrovy titánů jsou jednou z těch her, kdy vás zaskočí, že už je konec. Je to velký závod s časem, na jehož konci buď jásáte, že jste to stihli, nebo si postesknete, že vám k vítězství stačilo tak málo. Třeba jenom jediný tah! Máte pak chuť hrát znovu a znovu. Vyzkoušet si každý ostrov a různé strategie. A o tom ta hra přesně je.
Co si zapamatovat před první hrou:
- Destičku iniciativy získá na konci každého kola hráč s nejvíce hoplíty. Hráč po jeho pravici obdrží jednoho hoplíta jako kompenzaci za omezený výběr karet.
- K přilákání titána stačí tři stejné dílky krajiny vedle sebe, není třeba mít větší plochu, než má soupeř, u kterého zrovna titán přebývá.
- Vedle monstra není možné stavět.
- Dílky chrámů se mohou pokládat pouze na dílky složené z různých typů krajiny, vulkány se pro tyto účely počítají jako žolík.
- Vždy můžete mít pouze jednoho titána, pokud ovšem nevlastníte budovu Orákulum.
- Po poražení monstra odcházejí použití hoplíti do společné zásoby, pokud nemáte budovu Nemocnice, pak si smíte jednoho bojujícího hoplíta vrátit do své zásoby.
- Dojde-li při přiřazování destičky iniciativy ke shodě v počtu hoplítů, rozhodne o jejím novém majiteli stávající držitel destičky. Nesmí však zvolit sám sebe.
Ostrovy titánů
Vydavatelství: TLAMA games
Autor: Bruno Cathala, Johannes Goupy
Počet hráčů: 2-4
Minimální věk: 10+
Délka hry: 45-60 minut
Jazyk: čeština
Cena: od 1079 Kč