Za zdí zahrady / Over the Garden Wall

Over the Garden Wall je opomíjené dílko, které stojí za to vynést na světlo, protože jde o seriál vhodný pro lyricky laděné i přemýšlivé děti i dospělé. Humorné i znepokojivé putování dvou bratrů, kteří se snaží vrátit domů je v něčem klasickou pohádkou, v něčem fantasmagorickou koláží, v něčem moderním seriálem a v něčem lyrickou impresí, nad kterou je možno se rozplývat.

Za zdí zahrady / Over the Garden WallSledovat své oblíbené spisovatele, hudebníky a výtvarníky na sociálních sítí má řadu výhod. Třeba proto, že zjistíte, že s někým, jehož dílo vás oslovuje, máte podobný vkus a dostane se vám zajímavých tipů na lecjaké dílko. Když jsem před pár lety narazil na stránkách ilustrátora Tony DiTerlizziho (známého mj. pro Kroniku rodu Spiderwicků, či ilustrace Dungeons & Dragons nebo karetní hry Magic: the Gathering) na nadšený komentář o seriálu Over the Garden Wall, zaujalo mě to a nejasným očekáváním jsem se do něj pustil.

Over the Garden Wall je desetidílná minisérie z produkce Cartoon Network z roku 2014, jejímž autorem je Patrick McHale, známý především jako jeden z tvůrců seriálu The Adventure Time, na kterém se podílel jako vedoucí kreativního týmu pro první dvě série. Over the Garden Wall sleduje putování dvou bratrů, Wirta a Grega, po tajuplném lese (potažmo světě) jménem The Unknown (Neznámo).

Celková koncepce je epizodní a evokuje klasické pohádkové příběhy, kde protagonisté putují od jednoho obyvatele podivného světa k druhému a od jednoho zvláštního místa k dalšímu, nicméně dílo celkově tvoří jednolitý a umně prokomponovaný celek. Společnicí chlapců se záhy stává pták jménem Beatrice, která je navede k výpravě za stařenou jménem Adelaide, která jim má pomoct vrátit se domů.

Za zdí zahrady / Over the Garden Wall

Pohádkový svět a příběh pro pozorného diváka

Obyvatelé tohoto napůl pohádkového a napůl strašidelného (a skrz naskrz podivného) světa tvoří pestrou paletu charakterů a pitoreskních person. Strašáci s dýňovými hlavami oslavující sklizeň, zhrzená zamilovaná učitelka školy plné zvířátek, excentrický boháč na venkovském sídle, výletní loď plná elegantních žab, nebo dřevorubec s lampou s duší své zesnulé dcery.

Celý svět je neskutečně barvitý a má zcela pohlcující a unikátní atmosféru, která je jedním z největších lákadel seriálu. V přiznaných i nepřiznaných citacích a zdrojích příběhu můžeme nalézt Alenku v říši divů či Žabákova dobrodružství, nebo filmy Terryho Gilliama. Bezstarostná komická atmosféra se často střídá s vážnějšími notami a téměř hororovou atmosférou.

Příběh má poměrně pokojné tempo a je v něm ukryta celá řada detailů a narážek a pozorný divák je postupně odměňován (ale též škádlen) narážkami na předchozí epizody, a také nepřímými citacemi slavných děl. V hledání cesty domů v podivném světě se zřetelně vyvíjí především vztah s ptáčkem Beatricí. Dalším výrazným opakujícím se příběhovým prvkem je přítomnost zmiňovaného dřevorubce (Woodsman), který kácí podivné stromy zvané „edelwood“, vytvořené z duší ztracených dětí. Ze stromů získává černý olej, který přilévá do své lampy, kde má vězet duše jeho dcery – alespoň tak zní našeptávání od hlavního antagonisty seriálu – The Beast (Bestie).

Za zdí zahrady / Over the Garden Wall

Celkové výtvarné zpracování se též nepokrytě hlásí k řadě zdrojů – malby en grisaille, ilustrace Gustava Dorého k Donu Quijotovi, Tennielovy klasické ilustrace ke Alence v říši divů, dílo Beatrix Potter, staré obrázky z laterny magiky či fotografie Nové Anglie. Anachronická atmosféra míchá různé prvky z americké kultury (pokrývající široké rozmezí od období procesů v Salemu po dvacátá léta 20. století) s fantastickými výjevy a humornými výstupy; to vše přispívá k tomu, že již od prvního dílu na nás dýchne podmanivá a vpravdě originální atmosféra.

Nick Cross, který byl hlavním výtvarným režisérem projektu, odvedl výbornou práci v evokaci řady nesourodých zdrojů se zachováním výrazu „animáku“, který na první pohled vizuálně nevyčnívá z repertoáru Cartoon Network.

Neopominutelnou součástí seriálu je též hudba tělesa The Blasting Company. Melodie amerického Jihu s ozvěnami blues, spirituálů, ale i písně evokující dechovky kdesi z Balkánu, rokoková skladbička, něco rocku a řada líbivých balad – zní to nesourodě, ale dohromady to krásně funguje a pokud vás seriál nadchne, budete se k soundtracku ještě rádi vracet. Hudba slouží nejen jako podkres, ale řada scén je pojato zcela muzikálově a písně též posouvají děj, nebo vytvářejí skvělé (někdy až bizarní) momenty. Vše je organicky propojeno – pohádkový příběh, znepokojivé výjevy, líbezná hudba a okouzlující animace.

Za zdí zahrady / Over the Garden Wall

Výborní herci za animovanými hrdiny

Nádavkem tedy ještě přidejme skvělé obsazení – staršího bratra ztvárnil Elijah Wood a ve vedlejších rolí uslyšíme např. Johna Cleese. Zdá se tedy, že sérii nelze nic vytknout. Žel, něco se přeci jen najde. Rodič, který by se o tento skvost rád podělil se svými ratolestmi (a o tom, že je to dílo, které potěší jak lyricky naladěné rodiče, tak vnímavé děti není sporu), je žel bohu odkázán na titulky, protože série se nedočkala české lokalizace (a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v budoucnu změnit).

Série samotná byla zahájena pilotním dílem Tome of Unknown: Harvest Melody, který vypráví samostatný příběh, který je předznamenáním řady událostí v seriálu. Ten ostatně dostal zelenou poté, co byl pilot odvysílán, nicméně příběh dostál řady změn a výsledná minisérie je věrná spíše duchu pilotního dílu než samotnému příběhu. V roce 2015 na seriál navázala stejnojmenná komiksová série, která pokračuje dodnes. Dále rozvíjí zavedenou poetiku a líčí další dobrodružství protagonistů v Neznámu.

Za zdí zahrady / Over the Garden WallOdhlédneme-li od doplňujících děl, je patrné, že Over the Garden Wall tvoří mimořádný celek (který lze krásně shlédnout jako jednolitý film), který je prošpikován drobnými detaily pro náročné diváky, ale zároveň svou bezstarostnou a pohádkově strašidelnou atmosférou dokáže nadchnout i diváky bažící po zcela jiném zážitku. Hojná fanouškovská základna prozkoumala na fandomových stránkách snad každičký detail a názorně demonstruje, že jde o seriál, nad kterým se můžete zamyslet a nechat se unášet možnými interpretacemi (a když se necháte unést, můžete to dovést do extrémů a v seriálu vidět odraz Dantova Pekla)

Závěrem tedy děkuji Tony DiTerlizzimu za tento tip a nezbývá mi, než doporučit dál. Tento cenami ověnčený skvost je něco, co může snadno zmizet ze zřetele leckterého žánrového i nežánrového diváka, což by byla věčná škoda.

Za zdí zahrady / Over the Garden Wall

Animovaný / Dobrodružný / Drama
USA, 2014, 10×11 min

Režie: Nate Cash

Scénář: Steve Wolfhard, Patrick McHale

Hrají: Elijah Wood, Melanie Lynskey, Christopher Lloyd, John Cleese, Shirley Jones, Fred Stoller, Chris Isaak, Tim Curry a další