Snad každý fanoušek fantasy má v oblibě nějakého superhrdinu z produkce dvou komiksových velikánů Marvel a DC. Trend superhrdinů je na výši pěknou řádku let, ať díky komiksům, filmům, seriálům, videohrám, nebo deskovým hrám. Jen poslední léta má větší převahu Marvel díky velkému množství filmů a seriálů z dílny MCU.
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek deskové hře Marvel Champions: karetní hru od tvůrců žánru Living Card Game. Ten můžeme znát z karetních her ze světa Pána Prstenu, nebo Hry o trůny. Vesměs to znamená, že základní hrou nic nekončí a fanoušci těchto her, utopí další tisíce až desetitisíce korun v neustálých rozšířeních.
U Pána Prstenu a Hry o trůny byl zásadní problém, že nutnost vlastnit další rozšíření byla extrémní. Ať už kvůli překonání překážek v základní hře, tak i kvůli tomu, že bez rozšíření byla hra polovičatá. U Marvel Champions to tak není, a možná i proto v české lokalizaci najdeme zatím jen jedno velké rozšíření Red Skull, což je na druhou stranu hrozná škoda.
LCG je na jednu stranu jen hrou, ale na tu druhou i trošku sběratelská vášeň. Ve světě najdeme i další populární universa zpracovány do této karetní hry, ale v našich luzích a hájích se musíme spokojit jen s touto trojkou, ale i tak se jedná o dosti nákladnou zábavu.
Ale jak jsem zmínil v Marvel Champions to ještě není, tak rozsáhlé. Pokud vám nedělá problém angličtina, tak kromě základní hry a jednoho většího rozšíření jsou už k dispozici desítky menších přídavků, které přináší nové hratelné hrdiny a padouchy pro další výzvy.
V následujících odstavcích se podíváme pod víko krabice hry Marvel Champions, malinko nakoukneme na pravidla a způsob hraní pro neznalé hráče LCG her. Díky tomu i porovnáme změny oproti předchozím titulům tohoto žánru. A v poslední řadě si hru pořádně zhodnotíme.
Krabice plná superhrdinů a záporáků
Samotná krabice zaujme na první pohled nejen svojí velikostí, ale i pěkně ilustrovanými superhrdiny na přední straně. Po otevření na hráče čekají dva A4 sešity. Průvodce hrou a průvodce pravidly. Průvodce hrou slouží k první ukázkové hře a naučení úplných základů. Oba sešity jsou hezky ilustrované a napsané. V průvodci pravidel je vše probrané do posledního detailu.
Dále pod víkem najdeme různé kartonové žetony, tři barevně oddělené rozdílné druhy. Ukazatelé životů jak pro hráče, tak pro padoucha si sestavíte z kartonu a plastových cvočků. Kromě toho ještě v balení naleznete balíček malých karet znázorňující stav a v poslední řadě pět odděleně zabalených balíčků karet. Jednotlivé karty jsou velmi pěkně ilustrované a využívají i další superhrdiny a padouchy, kteří nejsou ve hře těmi hratelnými.
První dva velké balíčky karet při první hře doporučím odložit, jak sám vybízí i průvodce hrou. Jelikož tři menší balíčky slouží k první ukázkové hře, která je tvořena pro jednoho až dva hráče. Celý její postup je vysvětlen v průvodci, a hlavně nabízí snazší obtížnost, aby hráče hra neodradila hned v začátku.
V prvním balíčku je základ záporáka Rhina, v druhém základní balíček pro hráče Spider-mana, který je doporučen k volbě při hře jednoho hráče. Třetí balíček, Captain Marvel, je připraven pro hráče.
S tím se dostáváme k první odlišnosti oproti známých LCG hrám, kde je potřeba si nejdříve sestavit základní hrací balíček svého zvoleného hrdiny. Zde hráči mají připravený základní herní balíček, který je dostatečně silný, aby zvládl všechny překážky hry. Sice je možné si ho ještě následně upravovat dle vlastních preferencí, ale pokud podobně jako já nejste příliš zběhlí v sestavování vlastních balíčků, tak přípravu od tvůrců rozhodně oceníte.
A to je vesměs, co se do obsahu týče vše. Vlastně jsem si říkal, proč je ta krabice tak velká, když toho zas tolik není. Formát průvodců by se dal zmenšit, kartonové žetony a ukazatelé životů by také mohly být na více kartonových deskách. Ale čert to vem, přeci jen takhle pořádná krabice vypadá v poličce velmi lákavě, jen ten insert uvnitř mohli vymyslet lépe, aby tam vše jen tak volně nelétalo a měl větší smysl.
Zloduši a jejich temné plány
Cíl hry je jednoduchý, skupina hráčů v roli hrdinů musí překazit padouchovy jeho zlotřilé plány a porazit ho. Hráči prohrávají, pokud nepřítel dokončí svůj plán nebo je sprovodí ze světa. Cesta za vítězstvím či prohrou je pokaždé jiná, a to díky jednotlivým klaďasům a záporákům. Každá postava je unikátní nejen počtem životů, množstvím karet v ruce, ale celým balíčkem možností a schopností s notnou dávkou taktiky.
Vše je možné libovolně měnit složením balíčků karet a tím si dopřát rozdílné zážitky. V recenzovaném základu je k dispozici celkem pětice superhrdinů – Spider-Man, Captain Marvel, Iron Man, Black Panther a She-Hulk. V jejich rolích a alter egách se hráči mohou pustit do trojice záporáků a tím je zmíněný Rhino, Klaw a Ultron.
Osobně bych sice vytvořil jinou základní pětici hrdinů i trojici záporáků, ale přeci jen se to nejlepší nemůže nacpat do základní hry, aby další přídavky nebyly tak lákavé. Třeba taková She-Hulk byla při našich hrách trošku opomíjena a nakopat zadnici se nejvíce chtělo Rhinovi a Ultronovi.
S tím se pojí i další odlišnost od ostatních LCG her. Karetní hry Pán Prstenu, tak i Hra o trůny jsou hodně zaměřeny na příběh a motivaci pro další hraní. Nákup rozšíření je o dalších příběhových zážitcích a zjištění, co jak vlastně dopadne. Zde je situace trošku jiná a vše se upíná hlavně k soubojům, což trošku více nahrává znovuhratelnosti, jelikož si rádi vyzkoušíte hru za každého hrdinu a překazíte plány každému neřádovi.
Do detailního výkladu pravidel zabředávat nebudu, jen zmíním, že jedna partie probíhá na předem neurčitý počet kol. Samozřejmě se vše točí postupně, a tak se střídají jednotliví hráči s nepřítelem, dokonce podle počtu hrdinů při hře se násobí počet životů protivníka.
K vynášení karet z ruky využívají vždy jasně daný počet jednotlivých surovin, takže je o každém kroku dobré přemýšlet. Dokonce hráči využívají jak hrdinskou část svého protagonisty převážně na boj, tak i jeho alter ego k léčení či úschově většího počtu karet.
Do toho protivník kromě hlavního cíle vytahuje na světlo i své vedlejší plány, povolává na hrdiny další nohsledy a někdy i jejich osobní nemesis. Díky tomu všemu je hra opravdu živá, akční a hráči nevědí na co se zaměřit dříve, dokud po několikáté hře nesestavují plány a synchronizovaně reagují na všechny hrozby. Proto je dobré opravdu začínat od toho nejsnazšího padoucha, jinak můžete skončit dříve, než začnete.
Marvel Champions: Karetní hra naplnila veškerá má očekávání a v mé sbírce bude rozhodně patřit k těm, které nebudou jen tak zaprášeně ležet v polici. Velká škoda, že se nedočkáme lokalizace všech rozšíření. Největším zklamáním je dle mého názoru insert. Myslím si, že by šel lépe uzpůsobit kartám a žetonům, a přitom by to nemusel být tak závratný náklad navíc.
Jinak se jedná o skvělou karetní deskovou hru z universa komiksů Marvel. I když na první pohled mohou pravidla působit složitě, tak se nejedná o nic náročného, a tak do hry mohou naskočit i nezkušení hráči deskových her, jako fanoušci komiksů či filmů. Herní doba je také optimální, aby cílila na obě skupiny fanoušků, kdy se jedna partie pohybuje kolem jedné hodiny.
Marvel Champions: Karetní hra
Počet hráčů: 1 až 4
Doporučený věk: 14+
Herní doba: 45-90 min
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Vydavatel: Fantasy Flight Games
Vydavatel v ČR: ADC Blackfire Entertainment