Deskové hry

Čas od času není na škodu odložit náročné strategie a epické bitvy a vzít si do rukou nějakou menší hru na pár minut, která zpříjemní chvíle u piva či deštivé odpoledne s dětmi. O to lépe, když vám pravidla zaberou méně času, než přečíst celý tento článek (asi třikrát).

Moderní společenské hry jsou zaměřeny doslova na všechny věkové kategorie a jdou napříč každým žánrem, na který si jen vzpomenete a pokud je nějaký takový, kterému se zatím vyhnuly, tak chvilku počkejte, je to jen otázka času. Dnes se podíváme na několik her od vydavatele ADC Blackfire, které jsou určeny pro ty nejmenší z nás, ale nejen pro ně!

Napalte kamarády a přihrejte jim do sbírky nějakou potvoru

Jacques Zeimet – BlafujJednou z her, která se dá hrát jak doma tak v hospodě je Blafuj. Tematicky by se název dal rozdělit i na Bla-fuj. Jedná se o karetní bleskovku, při níž se snažíte svým soupeřům vnutit své karty plné breberek, breberkožroutů a breberkonosičů (švábi, krysy, pavouci, atd.) a zároveň odhalit intriky snované proti vám.

Jednoduše si vyberete soupeře a skrytě mu pošlete kartu, přičemž mu řeknete, co na ní asi je a on vám buďto bude věřit, či nikoliv. Pokud vás odhadl správně, vrátí vám kartu lícem vzhůru a vy ji umístíte do své sbírky potvor. V případě, že jste jej naopak přelstili, vezme si kartu k sobě soupeř. Karty se ještě dají předávat dál, ale to je už detail, který si nastudujete v pravidlech. Prohrává ten hráč, který má jako první čtyři stejné živočichy ve své kolekci.

Hra samotná je velmi rychlá a svižná, děti se u ní zasmějí a dospělí se odreagují (například mezi dvěma partiemi něčeho náročnějšího). Tematicky pak zapadá do „série“ od vydavatelství Drei Magier Spiele, ze kterého ve stejném grafickém duchu (včetně hmyzáků) můžete znát hry Túry Můry či Švábí salát, jež rovněž stojí za povšimnutí, pakliže by vás Blafuj zaujalo. A u ceny se zasmějete taky.

Jacques Zeimet – Blafuj

Počet hráčů: 2-6

Doporučený věk: 8+

Doba hry: 20 min.

Čeština: ano

Cena: 170 Kč

Zjistěte, jestli máte lepší postřeh než vaše děti

Denis Blanchot – Dobble KIDSJsou hry, které vyjdou jednou a dost. A pak jsou zde hry, které spatří světlo světa ve sto různých kabátech a je pouze na vás, který vám bude vyhovovat nejlépe. Chvíli se tedy pojďme věnovat Dobble KIDS, alternativní verzi na populární hru Dobble. Těm z vás kdo již originál znají, stačí vědět, že princip je zde zcela stejný, pouze obrázky jsou zaměřeny na nejmenší děti, pro ostatní se na to podíváme trochu víc.

Ať už se vám do rukou dostane jakýkoli Dobble, ve výsledku budete hrát více méně stejnou hru, pouze v jiném provedení. Základním mechanismem je postřeh. Každý z hráčů bude mít vlastní zásobu kruhových kartiček s různými obrázky. V rámci kola všichni najednou vždy jednu z nich odhalíte a musíte najít shodu dřív, než vaši soupeři, přičemž ve verzi pro děti budete hledat pejsky, kočičky, ryby, berušky a spoustu dalších, u dětí oblíbených, zvířátek. Občas by se mohlo zdát, že na kartách není stejné vůbec nic, ale vždy se něco najde, je třeba se jen pořádně dívat!

Tempo téhle hry je dostatečné, aby udrželo pozornost dětí a partie zabere nanejvýš několik minut, díky čemuž je klání občas dosti napínavé. Pravidla pochopí i ti nejmenší, cena je příznivá a vašim reflexům to jen prospěje (byť občas můžou pěkně trpět)!

Denis Blanchot – Dobble KIDS

Počet hráčů: 2-6

Doporučený věk: 4+

Doba hry: 15 minut

Čeština: ano

Cena: 250 Kč

Než se pustíte do velkých her, je třeba ovládnout svou motoriku!

Thierry Denoual – KlauniádaVzpomínáte si, jak jste jako malí chtěli hrát nějakou složitější hru se svými staršími sourozenci či rodiči, ale nebylo vám dopřáno, jelikož byste pouze pokrčili kartičky či rozházeli figurky po stole? Aby se člověk stal ostříleným profíkem, je třeba začít pěkně od podlahy, krůček po krůčku, ideálně již v útlém věku. Pro nejmenší děti existuje spousta hraček a her, ale nejlepší jsou ty, které děti učí něco nového či rozvíjejí nějaké jejich dovednosti.

Jednou z takových her je i Klauniáda, jež se zaměřuje na rozvoj jemné motoriky a citu pro rovnováhu. Veselý klaun Kuku se díky svým botám houpe ze strany na stranu a vaším cílem je umístit mu na ruce, ramena, hlavu (kamkoli to jde) co největší počet barevných válečků o různých rozměrech. V tomto počínání se hráči mezi sebou střídají, přičemž si navzájem vybírají, kdo jak velký váleček bude umisťovat (na barvě nezáleží). Kdo to zpacká, vypadává. Takto se hraje do chvíle, dokud nezbude poslední hráč, nebo než má klaun na sobě vše, co jde. Poté vyhrává ten, kdo umístil poslední dílek.

Hra je rychlá, veselá a plná barev, takže se bude dětem určitě líbit. Pozitivní je i volba materiálu, neboť všechny komponenty jsou ze dřeva, díky čemuž hra odolá i méně trpělivým jedincům (a navíc je to ekologičtější než spousta plastu). Nezbývá než popřát hodně zdaru.

Thierry Denoual – Klauniáda

Počet hráčů: 1-6

Doporučený věk: 3+

Dobra hry: asi 10 minut

Čeština: ano

Cena: cca 500 Kč

Čas od času je třeba umýt v kuchyni stůl

Jenny Kalahar – Mokré štěněNe všechny hry jsou jen papír a dřevo, u některých u nich létají vzduchem chlupy a voda na všechny strany. Pokud sledujete se svými dětmi pohádky v televizi, tak jste možná zahlédli reklamu na velice netradiční hru, Mokré štěně, i když bych zde byl opatrný s označením hra (on je totiž rozdíl mezi hrou a hrou).

Princip je velmi jednoduchý. Na kruhové základně je umístěna vanička, v níž se nachází roztomilé gumové štěně a sprcha, z níž pomocí jednoduché pumpičky v podobě kohoutku stříká na pejska voda. Kolem dokola je herní plán, po kterém se pak pohybujete se svými figurkami. Hod kostkou určí, kam se posunete, a dané políčko vám řekne, co je třeba udělat. Buďto psa osprchujete, nebo otočíte kohoutkem, což může díky mechanismu na baterky způsobit, že se štěně otřepe a pocáká vás vodou. Ten, komu se to stane, se vrací na začátek cesty. Vyhrává hráč, který jako první oběhne celý kruh.

V porovnání s jinými hrami, tahle nemá moc velký vzdělávací či rozvojový přínos, ale děti určitě zabaví, neboť je plná vody a napětí, kdy se chlupáč zase otřepe. Jen zde mírně hrozí riziko, že bude třeba po partičce vytřít doma podlahu.

Jenny Kalahar – Mokré štěně

Počet hráčů: 2-4

Doporučený věk: 4+

Dobra hry: 15 minut

Čeština: ano

Cena: cca 250 Kč

Zachraňte hmyzí kamarády v ruské ruletě s obřím pavoukem

Seven Towns – Paní pavoukováJsou hračky a hry, které mají mimo prvku zábavy i nějaký další potenciál rozvíjet vaše schopnosti či vědomosti. A pak jsou tady hry, jež slouží pouze na tu zábavu. Jednou z nich je i Paní pavouková, hra určená primárně pro malé děti, kterou si nyní trochu přiblížíme.

V pavoučí síti kruhového tvaru uvízla spousta drobných hmyzích kamarádů a vaším úkolem je vysvobodit je ze zajetí velké pavoučice, umístěné uprostřed na otočném mechanismu (na baterky, jak jinak). Nejprve roztočíte ciferník, abyste si určili, kolik hmyzáků máte v daném kole zachraňovat a poté se je pomocí kleštiček pokusíte vytáhnout ze sítě.

Je však úplně jedno, jestli se pavučiny dotknete či ne, jelikož reakce osminohého členovce není závislá na fyzickém kontaktu s hráčem, nýbrž na pozici, ve které se nachází jeho oběti. Odebráním broučka tak můžete spustit past, která „rozzlobí“ paní pavoukovou a ukončí vaše kolo. A tak to jde stále dokola, dokud některý z hráčů nezachrání určitý počet broučků, celkové množství je dáno počtem hráčů.

Hra samotná je pro děti určitě napínavá, jelikož pasti mohou být pokaždé na jiném místě, pokud si je mechanicky změníte a tudíž nikdy nebudou vědět, kdy spustí. Škoda jen, že se nedají aktivovat rovněž kontaktem s pavučinou či pavoukem samotným, takto se z hry vytrácí potřeba přesnosti a jemná motorika zde nehraje prim.

Seven Towns – Paní pavouková

Počet hráčů: 2-4

Doporučený věk: 4+

Dobra hry: 10 minut

Čeština: ano

Cena: cca 550 Kč

Geometrie hrou, nebo že by hra geometrií?

Susan McKinley Ross – QwirkleMáte rádi Scrabble, ale na vaše ratolesti je to ještě stále moc náročné? Co takhle hra, při které nahradíte písmena barevnými tvary? Zjednodušeně řečeno by se dalo říct, že přesně to je Qwirkle!

Jak jste již určitě pochopili, tahle hra bude plná kostiček, které je třeba postupně skládat do řad či sloupců a to jen tak na stole, bez potřeby herního plánu. Celkem se dají tvořit dva typy posloupností. Buďto je linie složená z kostiček stejné barvy, avšak symbol musí být vždy jiný, nebo jsou naopak barvy různé, ale symbol musí být totožný. Bodové ohodnocení pak závisí na tom, jak jste šikovní, případně jak vám to zrovna vyjde a samozřejmě zde platí, čím více toho na stůl umístíte, ideálně do co nejvíce řad, tím více bodů z toho kápne. Konec nastává ve chvíli, kdy v zásobě dojdou kostičky.

Celkově má hra dobrý spád a výhodou také je, že se u ní zabaví jak děti, tak i rodiče. Navíc vás nutí trochu abstraktně přemýšlet, tudíž to není nutně jen záležitost na ukrácení volné chvíle (a to raději nebudeme mluvit o počítání bodů). Cena je sice trochu vyšší, avšak je velice pravděpodobné, že si tuto hru zahrajete vícekrát, než některé jiné, uvedené v tomto článku.

Susan McKinley Ross – Qwirkle

Počet hráčů: 2-4

Doporučený věk: 6+

Dobra hry: 45 minut

Čeština: ano

Cena: cca 600 Kč