Mortal Kombat 1
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Krvavé lázně a běsnění v bojové hře Mortal Kombat jsou tu s námi již více než třicet let a zatím to vypadá, že tahle herní série jen tak nezmizí.

Vývojáři zatím dokázali hru dostat do každé herní generace od počátku herních automatů, až po moderní konzole, které máme nyní v obývácích. Mlácení plné krve a brutality je stále v kurzu a asi dlouho ještě bude.

Turnaj „na život a na smrt“ se dočkal kompletního restartu, a to nejen po příběhové stránce, ale i značná část postav a osobních vztahů je zcela jiná. Díky tomu může být tento díl dalším nástupním můstkem pro nové hráče, jako tomu už bylo v roce 2011 na PlayStationu 3 a Xboxu 360.

Mortal Kombat 1
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Již v roce 2011 vyšel Mortal Kombat, který znova nastartoval celý příběh, akorát ve větším měřítku, ale se zachováním daného loru. Jen vše bylo větší, pompéznější a více zaměřené do hloubky, díky skvělým příběhovým režimům, které hra nabízela.

Tento díl neměl oficiálně žádnou číslovku, ale neoficiálně se jednalo o devátý díl, jelikož následující hry v sérii byly s číslovkou deset a jedenáct. Tentokrát je to ale jiné a nový díl si bere k sobě číslovku jedna. Asi aby vývojáři dali důraz na to, že se mění zavedené vazby a pořádky v loru a příběhu hry.

Nový příběh a pořádky s drobnou návazností

Nicméně hra stále navazuje na konec jedenáctého dílu. Noví hráči se tak absolutně obejdou bez jakýchkoliv znalostí o sérii, ale zkušení harcovníci pochytají některé narážky, a hlavně záchvěv příběhového pokračování. Navíc vývojáři zase nebyli tak odvážní, jak mohli být. Ti dobří v Mortal Kombat jsou pořád dobří a ti zlí zůstali zlými, až na pár nepříliš výrazných výjimek.

Vývojáři z NetherRealm Studios se spíše rozhodli zahodit staré navázané vztahy mezi jednotlivými charaktery, aby mohli navázat nová přátelství, rivalitu či nenávist. Díky takovému restartu mohli autoři zajít i více do hloubky příběhů některých postav. Třeba zde hráči zjistí jak Kenshi přišel o zrak a jak se i bez něj z něho stal obávaný bojovník. Nebo jak Milena přišla k těm svým zoubkům.

Tohle všechno zjistíme, když se pustíme do skvělého příběhového režimu. Již předchozí trilogie nabízela vždy strhující příběh, který by mohli závidět kdejaké hollywoodské filmy a seriály. Hry obsahovaly plno filmečků a cut-scén, které tu a tam přerušilo trochu toho  nezbytného boje, jinak jsme ale sledovali parádní vyprávění.

Mortal Kombat 1 není v tomto směru výjimkou. Na hráče opět čekají hodiny příběhu plného několika zvratů. Vše velmi rychle odsýpá a dokáže hráče vtáhnout. Osobně nejsem velikým fanouškem bojových her, ale příběh je to, co mě drží, abych si vždy další díl v sérii Mortal Kombat zahrát.

Mortal Kombat 1
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Kromě skvělého příběhu, atmosféry, grafického zpracování a parádní choreografie si v rámci CGI filmečků hráči užijí i parádní herecké výkony, ať už stálých hvězd, které se k sérii Mortal Kombat upsaly, tak třeba zcela novým. Za zmínku stojí herci Steve Blum, Ike Amadi, Vic Chao, Susan Eisenberg, Kelly Hu, Megan Fox, Jennifer Hale, Andrew Bowen, Yuri Lowenthal nebo Derek Phillips.

Nejvíce je kritizovaná Megan Fox, což by mělo být asi to nejzvučnější jméno ze seznamu, ale je pravda, že se jedná o jedinou postavu v celé hře, které to nějak nevěříte. Jinak je herecké obsazení a zahrání všech scén velmi uvěřitelné.

Jen ten turnaj „na život a na smrt“ nám zde trošku upadnul v zapomnění. Sice tu jakýsi turnaj mezi říší Earthrealm a Outworld je, ale jedná se spíše o přátelský souboj šampionů daných říší, než o krvelačný boj o přežití a svobodu.

Vše začíná novým začátkem, kdy Liu-Kang v roli boha ohně a strážce času vytvoří všechny světy a říše znova jak pravý bůh. Akorát nechce být jen strůjcem, ale má zájem kráčet ve šlépějích Raidena, a tak se sám sebe pasuje do role ochránce Earthrealmu. Chudák Raiden je tak v novém světě místo boha blesků jen prostým farmářem.

A jelikož jsme ve světě Mortal Kombat, tak Liu-Kang jako ochránce Země začne následně sbírat své vyvolené do týmu pro turnaj a ochranu míru. Mezi nimi nechybí právě Raiden, nebo Kung-Lao, Scorpion, Sub-Zero, Smoke, Johnny Cage a Kenshi.

Na druhé straně v Outworldu není u moci žádný mocný tyran, nýbrž Sindel, jež zrovna nepatří k bojechtivým postavám, které by chtěly za každou cenu ovládat více říší, proto mezi těmito odvěkými protivníky panuje vcelku bezpečný mír.

To by ale na scénu nesměla vstoupit nová Kronika tahající za nitky Shang Tsunga a do toho si sem ještě z Netherrealmu zajde splnit svoje plány Quan Chi.

Nekonečné souboje

Příběhová část je jen jednou z částí, které na hráče čekají. než se podíváme na další musím zde zmínit jednu novinku, jenž vývojáři avizovali dlouho před vydáním a tou jsou kameo bojovníci.

Mortal Kombat 1
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Jedná se o pomocné bojovníky, které lze využívat v soubojích. Kdykoliv v průběhu boje lze tlačítkem využít jejich schopnosti a zapojit je do boje, kdy udeří a zase zmizí. Dokonce se zapojují do i Fatalit, a útoků z chycení.

Jedná se určitě o příjemné osvěžení boje a hráči, kteří dokáží načasovat své útočné komba ještě s útokem kameo bojovníka se dokáží propracovat k devastujícím kombinacím. I přes tyto všemožné kombinace ale i tak Mortal Kombat zůstává asi nejpřístupnější bojovkou, kde si i absolutní amatér může naplno vychutnat příběh, stejně jako ostatní singleplayerové aktivy. V multiplayeru je to už ale něco jiného.

Stejně tak jak si vybíráme jednoho z 23 bojovníků, tak k němu lze zvolit jednoho z 15 kameo bojovníků. Zkušenosti a úrovně získávají oba, díky tomu si lze pak přizpůsobovat vzhled jednotlivých hrdinů. Jen se připravte, že dostat se na nejvyšší úroveň a odemknout si tak všechny kosmetické předměty zabere pořádnou porci času a až stovek soubojů.

Ve hře už nenajdeme různé variace schopností, což mi trošku chybí, jelikož se pak útoky opakují a jedinou změnou v online soubojích je výběr kameo bojovníka. Asi by to bylo již hodně obtížné, aby tyto dva systémy spolu spolupracovali, ale pak by to byla bezkonkurenční řežba.

Jen ten výběr postav může trošku zamrzet, sice se objevují na scéně desítky let nepoužívané postavy jako je Lie Mai, Nitara či Havik, ale třeba Kano, Sereena, Sonya Blade, nebo můj nejoblíbenější Goro, patří jen mezi kameo bojovníky.

Je však vcelku jasné, že některé další postavy a hostující bojovníci do hry ještě přijdou v podobě placených DLC, které jednak rozšíří obsah tohoto povedeného kousku a druhak dají vývojářům další možnost jak na Mortal Kombatu i dál vydělávat.

Avšak zpátky ještě k tomu obsahu. Kromě příběhu na hráče čekají klasické věže, kde postupujete od jednoho soupeře k druhému a po zvládnutí všech překážek hráč dostane příběhovou ukázku vybraného bojovníka, s kterým věž překonáte.

Novým režimem je Invasions, což je taková varianta rádoby deskové hry ve světě Mortal Kombat. Přesněji řečeno se s vybranou postavou pohybujete po políčkách ve vile Johnnyho Cage a na nich na vás pak čeká jednokolový zápas s nějakou variantou na běžného bojovníka nebo s upravenými pravidly.

Mortal Kombat 1
Zdroj: Warner Bros. Interactive Entertainment

Jedná se rozhodně o příjemnou vzpruhu, a hlavně pro hráče, kteří nehodují online zápasům, je to slušná motivace u hry zůstat déle, ještě když vývojáři slibují, že se mapy budou měnit a tím se hráči dočkají nových bitev a možností.

V online režimech je vše při starém. Těšit se tak můžete například na Kombat League, kde bojujete s protivníky na podobné úrovni a postupujete v ranku. Kromě toho zde samozřejmě najdeme i nehodnocené zápasy nebo populární turnaj King of the Hill.

Kromě toho hra nabízí i tutoriál, který by mohl být více detailní a zaměřovat se na každou postavu tak, aby nový hráči nemuseli přicházet na všechno sami.

Jinak Mortal Kombat 1 zase překonal sám sebe a alespoň za mě se velice pravděpodobně jedná o nejlepší bojovou hru na trhu. Rozhodně nadchne svým grafickým zpracováním, jelikož ve 4K při stabilní snímkovací frekvenci hra vypadá naprosto fenomenálně.

Kromě toho nabízí opět skvělou příběhovou linku ve všech směrech. Bojovníci jsou sice opět trošku osekaní, aby mohli přijít v placených rozšířeních, ale na to jsme si zvykli a naštěstí cena není tak přemrštěná.

Recenze se nevztahuje na verzi pro Switch, na které pracovalo jiné studio a je znát, že zde vývojáři udělali hodně ústupků.

Mortal Kombat 1

Vývojáři: NetherRealm Studios

Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment

Žánr: Bojová hra

Platformy: PlayStation 5, Nintendo Switch, Xbox Series X/S, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
mortal-kombat-1-oblibena-davka-hromady-krve-zlomenych-kosti-utrzenych-koncetin-a-fatalit+ parádní grafické zpracování + kvalitní příběh a herecké výkony + kameo bojovníci + stále skvělá hratelnost - spousta budoucího placeného obsahu - Switch verze - tutoriál by mohl být detailnější