Moje kavárnička
Zdroj: Fantasymag.cz

Přáli jste si někdy vlastnit útulnou kavárnu, obsluhovat zákazníky a připravovat lahůdky jako karamelové caffè freddo, čokoládový shake nebo ledový mléčný čaj?

Přesně toto přání se vám nyní může vyplnit v deskové hře Moje kavárnička! Není to však jen tak, pod roztomilým obalem se skrývá pořádný mozkovar!

Moje kavárnička je hra pro 2-4 hráče s avizovaným časem okolo 30 minut, kterou na český trh přináší vydavatelství Blackfire. Budete v ní dostávat objednávky, sbírat suroviny a následně je vkládat do roztomilých plastových hrnečků.

Ale pozor, abyste neudělali chybu. Jakmile jednou vlijete do kávy mléko, už ho nemůžete dát pryč! Logické, ne? K přípravě na vás čekají nejrůznější kávové i čajové nápoje. 

Jak se to hraje?

Každý hráč obdrží svou hrací desku, která má celkem 4 úrovně pro objednávky a zároveň získají první karty objednávek. Na těch jsou nápoje, které budete připravovat. Každá objednávka má u sebe přehledně vyznačeno, jaké suroviny jsou potřeba k jejímu splnění.

Pro přípravu espressa nebo ristretta vám budou stačit suroviny dvě. Ovšem na takové ledové karamelové caffè latte budete do hrnečku muset dát suroviny hned čtyři. 

Hráči si rozmístí své figurky na desku přísad. Ta má velikost 4×4 políčka a v různém poměru jsou na ní zastoupeny suroviny potřebné k výrobě vašich nápojů. Surovin je celkem osm druhů, a zatímco obyčejné suroviny, jako je třeba nezbytná káva, najdete na desce hned třikrát, speciální suroviny karamel, čaj, čokoláda a voda se na desce nachází jen jednou.

Moje kavárnička
Zdroj: ADC Blackfire

Ve svém tahu můžete figurkou pohnout o 1-3 pole a získat tak suroviny, přes které projdete. Pohybovat se můžete z počátku pouze ortogonálně, postupem času je však možné odemknout vylepšení, která vám umožní získat na některých políčkách dvojnásobek surovin nebo vám dovolí diagonální pohyb.

Pravidla pohybu jsou jednoduchá. Můžete procházet přes pole, kde stojí jiný hráč, ale nesmíte na něm skončit. Protihráči vám tak mohou občas pořádně zavařit, když si stoupnou přesně tam, kam jste chtěl jít vy. 

No a teď to nejdůležitější. Jak se ta kávička vaří? Každý hráč má k dispozici tři maličké plastové šálky a v nich připravuje své objednávky. Jakmile při sběru surovin naberete potřebné přísady, rozmístíte si je do těchto šálečků. Fór je samozřejmě v tom, že objednávky se vám budou časem hromadit, a tak si musíte vybírat, které jste schopni splnit, a které prostě necháte propadnout.

Nové objednávky začínají na první, horní pozici. Po každém tahu se vám pak posunou o jedno pole níž. Pokud je nezvládnete splnit ani za čtyři kola, naštvaný zákazník vám ji omlátí o hlavu a odejde bez placení. Vám se pak tato nesplněná objednávka počítá jako mínusové body. A tím se dostáváme ke konci hry.

Hra skončí v okamžiku, kdy se vyčerpají všechny karty objednávek, mnohem častěji však skončí v momentě, kdy jednomu z hráčů propadne pátá nesplněná objednávka. Hra ještě pokračuje k začínajícímu hráči a přichází čas na sčítání bodů. 

Každá splněná objednávka je bod do plusu, každé získané vylepšení přinese body dva a každá nedokončená objednávka přinese jeden záporný bod. Počty to tedy nejsou nijak složité. Vítěz pak získá titul Mistr barista.

Ještě jsme si neřekli, jak objednávky získáváte, a to je rozhodně velmi zajímavé. Nové objednávky vám totiž přihrávají sousedi. Za každou soupeřem splněnou objednávku přibude jedna objednávka dvěma následujícím hráčům.

Pokud se vám tedy podaří dokončit dvě nebo tři objednávky v jednom tahu, následující dva hráči obdrží do prvního řádku totožný počet nových objednávek. A pokud by se podobný kousek podařil hned dvěma po sobě hrajícím hráčům, tak tomu třetímu v pořadí pěkně zatopí 😊 Pět nebo šest objednávek v jednom řádku totiž rozhodně nechcete!

Moje kavárnička
Zdroj: ADC Blackfire

Aby hra nebyla až příliš těžká, za každou propadlou objednávku dostanete keksík. Ano, čtete správně, KEKSÍK 😀 Keksíky slouží k tomu, abyste se mohli na desce přísad posunout o jedno pole navíc. Namísto třech kroků tak můžete udělat čtyři, ale i více, protože počet keksíků, které můžete použít, není nijak omezen.

Keksíky navíc můžete získávat i za dokončené Speciality, což jsou objednávky, které obsahují jednu ze čtyř speciálních surovin. 

Hra má ještě zvláštní pravidla pro hru dvou hráčů, kdy každý ovládá hned dvě figurky své barvy, v jednom tahu však může pohnout jen jednou z nich. Na konci každého svého tahu navíc automaticky dostane jednu novou objednávku, aby hra rychleji odsýpala. 

Co najdete v krabici?

Kdyby někdo vyhlašoval soutěž o nejroztomiloučtější hru roku, Moje kavárnička by byla jasný vítěz. Komponenty této hry je něco, nad čím s nepřestávám pozastavovat. Jako první rozhodně upoutají pozornost průhledné plastové hrnečky. Ve hře je jich celkem 12, tři pro každého hráče.

Hned v závěsu jsou malinkaté komponenty přísad. Čekají na vás miniaturní kávová zrnka, kapky vody a mléka, kostky ledu, karamelu, čokoláda, lístky čaje i pára. Tyhle malinké komponenty jsou opravdu rozkošné a skoro doslova k sežrání! Vhazovat komponenty do šálku je zážitek samo o sobě. A nesmím zapomenout ani na funkční a vyndavací insert na tyhle titěrné komponenty.

Jde v podstatě o dva plastové boxíky se sundavacím víkem. Jednoduše je vyndáte z krabice a můžete rovnou hrát bez nutnosti třídění komponent, uklízení do sáčků a rozutíkaných komponent po stole. Skutečně klobouk dolů, je vidět, že tu někdo přemýšlel 😊 V krabici mají navíc své místo i hrnečky. 

Co mě trochu zaráží je barevnost některých komponent ve hře a skutečně by mě zajímalo, jak k něčemu takovému dojde. Často se stane, že pravidla ve hře popisují barvu, která ve skutečnosti neodpovídá. Zde to však dotáhli ještě dál.

Moje kavárnička
Zdroj: ADC Blackfire

Pravidla popisují barvu hráče jako červenou, figurky i hráčská deska jsou přitom růžové. Co je ovšem zajímavé je, že i obrázky komponent v pravidlech jsou růžové. Barvy jsou zřejmě hodně subjektivní téma pro každého 😊

Hodnocení

Hrajete-li ve třech či čtyřech hráčích, jedná se o pěknou rodinnou hru, která je svižná a krásně odsýpá. Ve dvou hráčích už se však jedná o hodně zapeklitý hlavolam. Dvě figurky přinášejí mnohem více možností a kombinací tahu. Rozhodně je hra složitější na rozmýšlení. 

V samotné hře hraje svou roli náhoda. Vytáhnete-li si jednodušší nápoje, budete je zkrátka mít hotové rychleji. I na to myslí pravidla a pro vyrovnanější hru je možné tyto nápoje o dvou surovinách před začátkem hry vyndat. Přesto vám však dokáže pořádně zavařit, pokud si dobíráte nápoje s těmi stejnými surovinami, zatímco soupeři štěstěna dopřává rozmanitost.

Hra vám zabere okolo té hodinky, záleží na tom, jak moc se nad tahy zamýšlíte. Občas vám navíc plánovaný tah dokáže zhatit soupeř, takže musíte svou strategii přehodnotit, což dokáže hru zpomalit. 

Pravidla jsou jednoduchá a díky populárnímu tématu si hru snadno zahrajete se zarytými hráči i těmi, kteří třeba složitějšímu hraní nijak neholdují. 

Ještě musím vypíchnout jeden překlad. I když keksík evokuje nějakou sušenku a dalo by se tedy předpokládat, že se v angličtině jedná o „cookies“, není tomu tak. Anglický název je totiž „rush token“ anglického jména hry „Coffee rush“, a tak je keksík vskutku velmi milým překvapením! 

Moje kavárnička je v první řadě opravdu krásná a roztomilá, a tak se i při hraní se třemi muži rychle zvrtla v souboj o to, kdo vymyslí co nejzdrobnělejší variantu dané přísady. A tak se to okolo stolu jen hemžilo čokoládičkami, karamelíčkem nebo pářičkou a celkově panovala příjemná a veselá nálada.  

Samotný titul je o to zajímavější, že se jedná o autorovu první hru. A soudě dle Mojí kavárničky doufám, že se od něj dočkáme i něčeho dalšího!

Moje kavárnička
Zdroj: ADC Blackfire

Sečteno a podtrženo je Moje kavárnička titul, který by vaší pozornosti rozhodně neměl uniknout!

Co si zapamatovat před první hrou?

  • Jakmile jednou něco vhodíte do šálku, už to nesmíte vyndat. Postupujte proto s rozvahou!
  • Můžete se pohnout o 1-3 pole, není tedy nutné udělat vždy tři kroky. Někdy může být strategicky výhodnější udělat jen dva kroky a například obsadit pole soupeři, který by na něj jinak potřeboval. 
  • Keksíky vám pomáhají se sběrem surovin, můžete se totiž díky nim posunout o jedno další pole za každý keksík. Počet keksíků, které smíte použít v jednom kole, není omezen. 
  • Keksík získáte vždy, když vám propadne objednávka. 

Moje kavárnička

Vydavatelství: ADC Blackfire

Autor: Euijin Han

Ilustrace: Siwon Hwang

Český překlad: Lukáš Potužník

Počet hráčů: 2 – 4 

Minimální věk: 8+ (6+)

Délka hry: 30 – 60 minut

Cena: 849 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
moje-kavarnicka-stante-se-mistry-v-priprave-kavy-caje-cokolady-a-keksiku+ krásné komponenty + hra přináší tu správnou kombinaci adrenalinu a škodolibosti + velmi tematické, káva z té hry přímo srší + vhodná pro různé věkové kategorie + krátká herní doba + hra vhodná i pro nehráče - komponenty jsou dost malé a pro širší prsty ne úplně praktické - občas nepříjemný podíl náhody - barevnost provedení