MLEM: Vesmírná agentura - ovládněte v čele kočičího národa celý vesmír
Zdroj: ADC Blackfire

MLEM: Vesmírná agentura – Píše se rok 2075 a Zemi vládnou kočky. Kočky ovládly svět a už vzhlíží k tajemnému vesmíru a pouští se do závodu o jeho dobytí.

Hráči se tak vtělí do role „předitelů“ jedné z pěti kočičích agentur a snaží se ovládnout ty nejvzdálenější planety a měsíce.

Každý hráč má k dispozici 8 kočičích astronautů s unikátními schopnostmi a ty postupně vysílá na průzkumné výpravy do vesmíru. Háček je v tom, že všechny agentury mají dohromady jen jednu vesmírnou loď!

A tak váš úspěch záleží zejména na tom, jak dobře se povede vašemu kapitánovi! Ten hodí kostkami, a právě kostky rozhodnou, jak daleko se dokážete dostat! Troufnete si letět ještě o kousíček dál, nebo raději vystoupíte na nejbližší planetě?

Za tímto počinem navíc nestojí nikdo menší, než Reiner Knizia, který má na svém kontě již desítky her. To samo o sobě jistě vzbudí pozornost nejednoho hráče. 

Co najdete v krabici?

MLEM: Vesmírná agentura - ovládněte v čele kočičího národa celý vesmír
Zdroj: ADC Blackfire

První, co jistě každého zaujme je téměř metr dlouhá neoprenová podložka. Tisk na ní je nerozmazaný a krásně čitelný, tady za to rozhodně můžu dát jedničku s hvězdičkou! Dále najdete krásnou kartonovou raketu s místy až pro 5 kočičích astronautů. Kostky, dřevěné tokeny rakety a UFO, a pak spousty a spousty kartonových žetonů.

Krabice má v sobě jednoduchý, za to však nádherně potištěný insert. V něm jsou dvě přihrádky – jedna na zatočenou podložku a druhá na všechno ostatní. V této hře si tedy přijdou na své zejména milovníci pytlíčků a sáčků. Pokud byste snad ale měli pocit, že jsou komponenty příliš nahyčmané, můžete odklopit tajnou přihrádku a část žetonů uskladnit tam.  

Musím vyzdvihnout grafiku celé hry. S tematičností rozhodně nešetřili. A tak na plánu najdete planetu, co vypadá jako klubko vlny nebo další podobnou akvárku i s plavajícíma rybkama. Na měsících zase můžete vidět otisky kočičích tlapek. Žetony pro počítání bodů vypadají jako kočičí hračky a všelijakých úsměvných detailů je tam opravdu přehršel.

Všimněte si třeba družice, která do planety laserem vypaluje obrázek kočky nebo měsíce, co vypadá jako kus sýra, včetně myších obyvatel. A co teprve připomínka jistého automobilu, který aktuálně obíhá Slunce? Taktéž samozřejmě v kočičím stylu. Zkrátka a dobře, jak na to jdou naroubovat kočičí ouška, pravděpodobně je to bude mít! Pokud tedy máte na tyhle čtyřnohé chlupáče averzi, pak vás MLEM pravděpodobně neuchvátí 🙂

MLEM: Vesmírná agentura - ovládněte v čele kočičího národa celý vesmír
Zdroj: ADC Blackfire

Jak se to hraje

Základní setup je jednoduchý. Rozložte doprostřed stolu podložku s plánem vesmíru. Na ní se jako had táhne trasa čítající 27 políček, po kterých poletí vaše raketa. Okolo trasy pak najdete vyobrazeny nejrůznější měsíce a planety. 

Každý hráč obdrží 8 žetonů kočičích astronautů a umístí je na vyznačená pole na desce hráče. Pak už jen stačí položit žeton selhání a dřevěnou raketu na startovní pole. Vedle plánu ještě položte 4 žetony cílů. 

Hru zahajuje hráč, který jako poslední čistil kočičí písek! Ten se stává kapitánem, vezme si všech 6 kostek a dobrodružství může začít!

Počínaje kapitánem si každý hráč zvolí jeden žeton kočičího astronauta a umístí ho do rakety. Pořadí je pro vyhodnocování důležité. Když jsou kočky řádně připásány, velitel expedice hodí kostkami. U každého pole, po kterých se bude raketa pohybovat, jsou uvedeny 2-3 hodnoty. Aby raketa mohla popoletět, musí na kostkách padnout alespoň jedna z těchto hodnot. 

Hráč si kostky rozdělí do skupin podle hozených hodnot a následně si vybere, které kostky použije. Padne-li hráči stejná hodnota na kostce víckrát, musí vždy použít všechny tyto kostky. Kostky na sobě mají hodnoty 1, 3, 4, speciální symbol forsáže a dvě dvojky.

MLEM: Vesmírná agentura - ovládněte v čele kočičího národa celý vesmír
Zdroj: ADC Blackfire

Následně hráč posune figurkou rakety o tolik políček, kolik byl součet hodnot na použitých kostkách. Fór je ovšem v tom, že jakmile danou kostku použijete, musíte ji vyřadit ze hry. Je tedy podstatný rozdíl, jestli hodíte na jedné kostce hodnotu 3, anebo na třech kostkách 1!

Výjimkou z tohoto pravidla je právě symbol forsáže (neboli přídavného spalování), který vypadá jako plamínek. Pokud využijete kostku se symbolem forsáže, nemusíte ji zahazovat. Stejně tak nikdy nepřijdete o svou poslední kostku. S tou můžete házet tak dlouho, dokud si troufáte, nebo dokud nehavarujete.  

Všechny kočky se snaží doletět co nejdále, protože čím dál doletíte, tím hodnotnější pozice můžete obsadit! S každým dalším hodem však máte méně a méně kostek a pravděpodobnost, že vám nepadne vhodné číslo, roste! Pokud se tak stane a vy se nemůžete s lodí pohnout dál, havarovali jste. Všichni kočičí astronauti, kteří byli v té době na palubě, se vrací ke svým majitelům.

Figurku rakety vraťte na start a posuňte žeton selhání o jedna. Hra končí v okamžiku, kdy se žeton selhání posune až na poslední, jedenáctou pozici, nebo jeden z hráčů umístí všech svých 8 astronautů. 

Zde si dovolím upozornit na nepřesnost v českém překladu pravidel. Hra skutečně končí kolem, ve kterém se alespoň jednomu hráči podaří umístit všech 8 svých astronautů. Tato expedice se však dohraje do konce, jako všechny předchozí. Překlad „okamžitě ukončete probíhající expedici“ tak není zcela šťastně zvolený. Čeština je krásný jazyk, jen mezi dokončit a ukončit je rozdíl 🙂 

MLEM: Vesmírná agentura - ovládněte v čele kočičího národa celý vesmír
Zdroj: ADC Blackfire

A jak že se tedy dá doletět až na vysněný konec galaxie?

Po každém úspěšném letu mají počínaje kapitánem všichni astronauti možnost opustit loď. Máte-li strach, že váš kapitán v příštím tahu nehodí požadovanou hodnotu na kostkách, můžete z lodi vystoupit. Získáte však méně vítězných bodů, než kdybyste doletěli dále! Risknete to?

A zatímco na planetách není počet koček omezen, měsíc může okupovat vždy jen jeden žeton astronauta. I toto je faktor na zvážení.

Pokud opustí loď kapitán, na jeho místo se posune následující hráč v pořadí. 

Hra je jistě založená na velkém kusu náhody. Ovšem není to jen na kostkách. Každý z osmi kosmonautů má svou unikátní schopnost. Jeden vám dá dvojnásobek bodů, pokud vystoupíte na planetě, jiný pokud ho umístíte na měsíc. S dalším můžete vyskočit i na sousední políčko anebo při výstupu zlomyslně odebrat kapitánovi jednu z jeho zbývajících kostek. 

Pomoci si můžete také splněním jednoho ze čtyř společných cílů. Žeton získá vždy pouze první hráč, který dané podmínky splní. Například umístí tři své kosmonauty na jednu planetu, nebo obsadí 4 měsíce. 

Varianty hry

Zkušenější hráči mohou do hry zapojit UFO. To začíná na opačném konci trasy a postupně klesá dolů. Přináší do hry bonusové kostky pro jednorázové využití, zároveň však může omezit počáteční počet kostek. Pokud se kapitánovi podaří zastavit na políčku, kde se aktuálně nachází UFO, získá extra body.

MLEM: Vesmírná agentura - ovládněte v čele kočičího národa celý vesmír
Zdroj: ADC Blackfire

Další variantou, jak se dostat k nějakému tomu bodu navíc, jsou soukromé úkoly. Každý hráč obdrží 4 a 3 z nich si ponechá. Tyto úkoly určují, kde přesně musí kočičí astronaut vystoupit, aby jej splnil. Bodová hodnota roste s počtem splněných úkolů. 

Poslední ozvláštnění hry pak přinášejí žetony průzkumu. Na začátku hry náhodně vylosujete 5 z nich a umístíte je na trasu rakety podle uvedeného čísla. První hráč, který v roli kapitána zastaví na daném žetonu, jej získá.

Žetony mohou přinést vítězné body, kostku navíc či posun vpřed. Jakmile je nějaký žeton využit, je odstraněn ze hry a namísto něj je na trasu vyložen nový tak, aby jich ve hře bylo stále pět. Takto hra postupuje, dokud se zásoba žetonů nevyčerpá. 

Hodnocení

MLEM: Vesmírná agentura je prima zábava pro rodinné hraní i jako oddechovka pro zkušené hráče. Díky kostkám hraje ve hře velkou roli náhoda, což nemusí být nutně pro každého. Výhodou zde však je, že se všechny kočky plaví na jedné lodi a jak je známo, neštěstí není tak velké, když můžete vzít někoho sebou 🙂 A tak si MLEM můžete v klidu zahrát i pokud vás kostky nemají rády. 

Hra je určena pro 2-5 hráčů a odehrajete ji za 30-60 minut. Což je právě tak akorát. Bez problémů jste pak i schopni odehrát ji víckrát po sobě. S jídlem navíc roste chuť, v tomto případě tedy s větším počtem hráčů roste zábavnost partie.

Ve dvou hráčích jste často kapitánem, což je jistě příjemné, hra ale nemá žádný regulovací prvek pro větší či menší množství hráčů, a tak s každým dalším hráčem roste boj o volná pole, a tím i rivalita a zábavnost. Navíc hru ovlivňuje nejen hod kostkami, ale také to, jakého konkrétního astronauta zrovna hráči zvolí, a tak je každá partie skutečně unikátní. 

MLEM: Vesmírná agentura - ovládněte v čele kočičího národa celý vesmír
Zdroj: ADC Blackfire

Věková hranice na krabici je 8+ a pokud chcete hrát se všemi pravidly, je to určitě odpovídající. Velkou výhodou MLEMu je ale to, že si můžete obtížnost přizpůsobit. A tak není problém zahrát i s dítětem od šesti let.

První partii jsme hráli bez úkolů i bez využití schopností jednotlivých kočičích astronautů, nicméně ty jsme zapojili hned ve druhé partii a celá hra probíhala naprosto hladce. Jako vždy je schopnost dětí hrát kteroukoliv hru velmi individuální, ostatně to platí i u dospělých.

No a pokud vám snad stále chybí odpověď na onu otázku zvuku vyplazení kočičího jazyka, pak věřte, že je to skutečně právě „MLEM“. 

MLEM: Vesmírná agentura

Vydavatelství: ADC Blackfire

Autor: Reiner Knizia

Ilustrace: Joanna Rzepecka

Jazyk: čeština

Český překlad: Jakub Mařík

Počet hráčů: 2 – 5

Minimální věk: 8+ (podle vydavatele), 6+ (podle recenzenta)

Délka hry: 30 minut

Cena: 650 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
mlem-vesmirna-agentura-ovladnete-v-cele-kociciho-naroda-cely-vesmir+ Grafické zpracování hry + Stupňování obtížností + Přístupná rodinná hra i nenáročná zábava pro zkušené hráče - Překlad - Chybějící vyrovnávací mechanismus pro hru méně hráčů - Hra zabere poměrně dost místa