Miitopia cover
Zdroj: Nintendo

Dobrodružství s postavičkami Mii, ikonickými pro Nintendo už od roku 2006, je zpět, tentokrát v konverzi pro zatím poslední konzoli z této japonské rodiny – Nintendo Switch. Stejnojmennou hru si mohli užít majitelé handheldu 3DS už v roce 2017. Nová verze však kromě mírného vylepšení grafiky příliš nového nepřináší.

Kdo z hráčů na konzolích od Nintenda nemá svého avatara v podobě postavičky Mii, jako by nebyl, a to už od dob starého dobrého Wii.

Tohle ztělesnění hráče v podobě plastově vyhlížející figurky s kuličkami místo rukou je možné přenášet mezi všemi verzemi konzolí od Nintenda a používat také v některých hrách.

Miitopia 2
Zdroj: Nintendo

Nejznámější byla série miniher právě pro Wii, tedy hry jako Wii Sports, Wii Play, Wii Fit nebo Wii Party. Jejich kouzlo spočívalo právě v tom, že hráč ovládal figurku, která mu byla nápadně podobná.

Vytvoření co nejrealističtější plastové podoby pomáhala také možnost vyfotit se pomocí handheldů DS nebo 3DS a avatara si nechat vymodelovat podle fotky.

Později srocení japonských mozků z Nintenda napadlo poslat figurky Mii na epické RPG dobrodružství. Teda… epické. Hardcore hráči, kteří už mají pěknou řádku rubaček za sebou, si v Miitopii příliš legrace neužijí.

Teda… legrace. K tomu se vrátíme později, nejdřív to skoro-úplně-epické dobrodružství.

V hlavní roli: vy

Váš dobrodruh-cestovatel Mii se prochází po krajině nedaleko městečka Greenhorne, když v tom ho napadne velký zloun, Dark Lord, jehož speciální zlounskou schopností je kradení obličejů. Zcizí tváře většiny obyvatel Greenhornu a je na vás, abyste je osvobodili a vrátili právoplatným majitelům.

Na začátku si vyberete svoje hlavní RPG povolání. Mezi klasickými jako Válečník, Mág, Klerik a Zloděj najdete také Kuchaře a Pop Star. Postupně se k vám do party přidají další tři členové a kůň.

Těmto nově příchozím členům vybíráte vše od jména a podoby až po povahovou vlastnost a právě povolání.

Miitopia 3
Zdroj: Nintendo

A zde přichází možnost personalizace do té míry, že se členy vaší party mohou stát vaši kamarádi, rodinní příslušníci nebo třeba oblíbení herci. Záleží jen na vás, jestli si je vytvoříte od základu, přinesete pomocí figurky Amiibo, kterou má váš sourozenec ve vlastnictví, nebo vyberete ze seznamu Mii, které vytvořili jiní hráči.

Podobný princip očekávejte taky u jednotlivých vesničanů nebo i členů královského dvora, kam se vydáte později. Můžete tak zachraňovat princeznu, která se shodou okolností jmenuje a vypadá jako vaše sestra, a nadbíhá jí ten protivný kluk z béčka, nebo třeba Harry Potter – volba je na vás.

Po mapě se vaše družina posouvá podle předem vytyčených etap, z nichž většina končí v hostinci (inn). Mezi jednotlivými úseky proběhnou průměrně dva souboje, občas najdete truhlu s pokladem, jinde se musíte rozhodnout, kterým směrem se z rozcestí vydáte.

V hostinci potom umístíte členy družiny do pokojů, nakrmíte je, případně koupíte lepší zbroj – takhle to zní jako úplně normální RPG.

Jenže přesně to Miitopia není.

A teď k té legraci

Souboje jsou vesměs velmi jednoduché a ovládáte v nich pouze svého Mii. To znamená, že váš bratr, oblíbená herní postava a čaroděj Gandalf, kteří vám stojí po boku, si volí útoky a další akce sami v pořadí podle rychlosti.

Miitopia 4
Zdroj: Nintendo

Nutno podotknout, že naštěstí docela inteligentně, takže se nestane, že postava, kterou jste právě kouzlem své kuchyně vyléčili, ve svém tahu „zblajzne“ banán, který doplňuje HP.

Dále souboje ovlivňují vztahy mezi postavami. Čím více se kamarádí, tím víc si můžou pomoct, ale stejně tak se vaše parta může pohádat, a to se pak souboje stávají bitvou na více frontách zároveň.

Vztahy budujete zejména tím, jak členy své družiny ubytováváte v hostinci a jak je posíláte na společné krátké výlety (outings). Ano, tahle hra považuje za normální, když si z putování přes vyprahlou poušť odskočíte užít odpoledne na pláži, v kině nebo knihovně. A můžete s sebou vzít i svého koně.

Rádoby vtipné atmosféře nahrávají také kostýmy a propriety, které slouží místo zbraní a brnění vaší party.

Jasně, že Kuchař využije krásnou novou květovanou pánev, když ale Pop Star místo mikrofonu popadne kornout zmrzliny nebo kuchyňskou metlu a polovina party se převlékne do pletených hábitů ne nepodobných oděvu Santa Clause, vyvstává otázka, pro koho je tato hra určena.

Ubytovávání postav po dvojicích a některé jejich interakce totiž působí vyloženě zvláštně. Jedna věc je japonský smysl pro humor, druhá příliš dospělý pohled na situaci.

Miitopii zkrátka za žádných okolností nesmíte brát vážně. Pokud už ji pořídíte svým dětem, jelikož právě jednoduchou hratelností by mohla posloužit jako úvod do plnokrevných RPG, snažte se nepozastavovat nad tím, co postavy ve svých maličkých pokojíčcích v hostinci dělají, jakým způsobem na sebe během cesty reagují a jestli to celé dává smysl.

Protože většinou ne.

Miitopia 5
Zdroj: Nintendo

Z toho důvodu by mohla hra být vhodná na party, které se vyznačují mírně zvýšenou hladinou alkoholu. Potíž však nastává v okamžiku, kdy by si chtělo zahrát více účastníků.

Ti se totiž mohou zapojit pouze jako Mii a sledovat, kam s nimi ten, kdo třímá ovladač, míří. Miitopia totiž postrádá možnost hraní v multiplayeru.

Je to repetitivní, nebo není?

Zjednodušeně řečeno se procházíte s partou po krajině, kde jsou cestičky už prošlapané, bojujete předem vyhrané souboje, občas řešíte nějakou tu hádanku, možná se zasmějete vtipům, které asi měly být vtipné, a jen občas vás zaskočí silnější nepřítel.

Když už by se hra začala stávat příliš repetitivní, přijde Velký Zlom. Dark Lord unese vaše kamarády a vám vymaže paměť, takže si vyberete nové povolání a začínáte opět od začátku – znovu si tvoříte partu, znovu je necháváte skamarádit a znovu jim kupujete nevkusné oblečení v zářivých barvách.

Aby to ale nebylo úplně stejné, máte možnost vybrat si ze širšího okruhu povolání, mezi kterými najdeme třeba Vědce, Kočku nebo Impa.

Jednalo by se o zajímavý způsob oživení, kdyby hra tuto taktiku později znovu nezopakovala. Je tedy otázkou vkusu každého hráče, jestli mu víc vadí repetitivnost ve smyslu používání stále stejných postav, nebo repetitivnost ve smyslu neustálého trénování začátečníků.

Miitopia přitom navozuje dojem poměrně dlouhé hratelnosti (údajně kolem 30 hodin), a to díky neuvěřitelnému množství achievementů, kterých se dá dosáhnout – více než 270!

Budete mít čas a chuť sesbírat všechna brnění a zbraně všech povolání, vytrénovat postavy na maximální levely a skamarádit každého s každým na nejvyšší úroveň?

Miitopia 6
Zdroj: Nintendo

Nic nového pod sluncem

Nová verze pro Switch je konverzí původní hry pro 3DS. Dočkala se jednak vylepšení grafiky, ale také mírné úpravy ovládání, jelikož chybí druhá obrazovka. Tím však zásadní změny končí.

Zachována zůstala také komunikace s Amiibo figurkami, přičemž většina z nich vám přinese do hry tikety, za které lze vyhrát věci jako jídlo, peníze, vybavení nebo poukázky na výlety.

Některé však umí i dodat nový obsah, například figurka Zeldy vám propůjčí její kostým a figurka Isabelle z Animal Crossing zase kancelářský úbor sestávající ze slušivé kostkované vesty a pouzdrové sukně. Těmi lze překrýt například nadýchanou puntíkovanou kuchařskou zástěru nebo chlebový úbor Klerika.

Kostýmy lze poměrně variabilně upravovat, sundávat nevkusné čepce a helmy, nebo naopak vylepšit vzhled Mii pomocí líčení a paruk. Princezna tedy může mít vyčesané vlasy se zářivě růžovými konečky, Válečníkovi zase můžete přidat nějakou tu jizvu, aby působil drsněji.

Celkově je však grafika omezena právě designem plastově vypadajících Mii, které se od roku 2006 prakticky nezměnily.

Angličtina je vesměs jednoduchá a právě netypičnost některých propriet by mohla posloužit výukovým účelům, avšak třeba u Klerika zjevně nikdo nepočítal s tím, že by se jím mohla stát holčičí Mii.

Miitopia 7
Zdroj: Nintendo

Nejde o úbor samotný, ten zkrátka připomíná noční košili s hrncem na hlavě, ale o vyjádření, že „Mii healed himself“.

Přitom právě díky jednoduchosti a značně nedospělému smyslu pro humor je tato hra ideální jako první RPG zkušenost. Doufejme tedy, že začínající malé hráče neodradí absence češtiny.

Větším hráčům může Miitopia nabídnout prostě jen relaxaci, možnost vypnout a užít si trochu té prepubertální legrace, jejíž úroveň kolísá spolu s tím, které kamarády takto virtuálně do hry zapojíte a jaké taškařice s nimi budete páchat.

Osobní rovina totiž tomuto příběhu přidává na zajímavosti.

Miitopia

Vydavatel: Nintendo

Vývojáři: Nintendo, Nintendo Entertainment Planning & Development

Návrháři: Kazuhiro Yoshikawa, Naoya Yamamoto

Žánry: RPG, Akční videohra, Adventura

Platformy: Nintendo Switch, Nintendo 3DS

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
miitopia-chytlava-a-silena-rpg-hra-kterou-nesmite-brat-vazne-a-potom-se-budete-bavit-kdyz-zamhourite-oko-nebo-zavrete-obe+ jednoduchá hra na odreagování + vhodná jako úvod do hraní RPG + možnost využít Mii a Amiibo + možnost upravit si postavy pomocí líčení a paruk - proti původní verzi z roku 2017 pouze minimální změny - poměrně ošklivá grafika, která je daná designem Mii - jednoduchý humor hraničící s trapností - repetitivní - chybí multiplayer