Master Detective Archives: RAIN CODE
Zdroj: Spike Chunsoft

Master Detective Archives: RAIN CODE je japonská adventura z prostředí zločinu, s hlavním hrdinou detektivem a Šinigami v podobě vnadné anime dívky.

Na první pohled splněný sen japanofilů. Skutečnost je ale poněkud jiná…

Yuma má docela problém – absolutní a totální amnézii. Probudí se v místnosti, která vypadá jako úschovna zavazadel na nádraží, a jediné, od čeho se může odpíchnout, je dopis v kapse. Ten ho nabádá, aby nastoupil do Amaterasu Expresu mířícího do Kanai Ward.

Tento autonomně jedoucí rychlík převáží partičku vyšetřovatelů z Mistrovské detektivní organizace. Yuma, jak se zdá, je jedním z nich. Akorát si nepamatuje vůbec nic a lidé zde vypadají upřímně překvapení, že s nimi nastoupil ještě někdo další.

To, co měl být tutoriál hry, se najednou mění ve více než hodinové vysvětlování fungování tohoto světa, zejména objasnění organizace těchto speciálních detektivů, kteří se zaměřují na nevyřešené a zdánlivě nevyřešitelné případy. Jednoduše řečeno: všichni vypadají jako exoti či cvoci a mají speciální schopnosti.

Jenže Yuma… je tam navíc a nic si nepamatuje.

Master Detective Archives: RAIN CODE
Zdroj: Spike Chunsoft

Záhada zamčeného vlaku

Máme tu šest lidí a vlak, který je naprogramovaný tak, aby zastavil až v cílové stanici. To je skvělé místo pro zločin! A tak, jen krátce poté, co vás hra hodinu napínala vysvětlováním specifických dovedností jednotlivých detektivů, nacházíte je všechny mrtvé.

Stihnete v roli mladého začínajícího vyšetřovatele zjistit, co se ve vlaku stalo, a to dřív, než dorazí do cílové stanice?

K dispozici máte velmi originálního pomocníka: samotnou bohyni smrti, roztomilou Šinigami-čan. Tohle ukecané stvoření, které se za vámi pohybuje v podobě fialového ducha, vám nepřestává do vyšetřování kecat. Někdy přijde s radou, jindy s vtipným komentářem, většinou se však stará o to, abyste náhodou nemohli projevit svobodnou vůli a hra jela lineárně tak, jak bylo naplánováno.

Její smysl pro humor je opravdu černý, místy vyloženě nekorektní, někdy klouže po hraně trapnosti, což je dáno především kulturními rozdíly mezi Japonskem a Evropou. Už to, že mladému Yumovi je vizuálně asi tak deset až dvanáct let, hru celkem přibližuje ečči žánru.

Že se vám nezdá erotická tematika ve spojení s duchem? Tak to se těšte na okamžik, kdy projdete všechny místa činu a začne „to pravé vyšetřování“. Šinigami-čan totiž na sebe vezme podobu vnadné dívky v kratičkých šatičkách a zatáhne nevědomého mladíka do svého paláce.

Jako správný hrdina Yuma potřebuje meč. Ten si musí vytáhnout s Šinigaminých úst ve scéně, která vůbec neprobouzí žádné hentai představy. Takže jsme u toho, proč má tato hra rating ESRB: Mature a PEGI 16.

Master Detective Archives: RAIN CODE
Zdroj: Spike Chunsoft

Je to adventura, říkali

Hurá, konečně jsme v místě, kde se můžeme plus minus volně pohybovat, máme v ruce meč a slibovali labyrint. Takže teď už bude ta adventura? Souboje? Možnost umřít?

Nope. Šinigami-čan a další herní prvky se postarají o to, aby byl váš zážitek ze hry co nejvíc lineární. Jediný souboj, do kterého se dostanete, se nazývá Reasoning Deathmatch, ve kterém stojíte proti fantomovi představujícím toho, kdo jde proti vašemu vyšetřování. Ten po vás střílí nadávky a obvinění a vy je musíte odrážet – mečem a argumenty, které jste získali v průběhu obhlížení místa činu.

Ráda bych řekla, že je to zábavné, ale není. Tajemství spočívá v tom, že musíte vyčíhnout, který argument pasuje na které obvinění a ten ve správný okamžik použít. Do té doby stačí uskakovat.

Potom tu máme minihry, které spočívají v procházení quick time eventů, kdy „řešíte případ“ tím, že na vás padají otázky a vy musíte rychle mačkat tlačítka podle toho, jak si myslíte, že se zločin stal.

Následně je tu střílení do sudu s písmenky, kde hledáte chybějící slovo ve větě. Celé se to odehrává na pláži a po úspěšném vyluštění tajenky z rozstříleného sudu vyskočí Šinigami-čan v miniaturních plavečkách.

A na závěr se projedete na hlavě obří bohyně v další sérii quick-time eventů.

Takže si to shrňme: právě jste prošli celé vyšetřování, použili argumenty v zámku, soubojích a božské jízdě, a tak si na závěr celý případ projdete ještě pro jistotu dvakrát – jednou tím, že sestavujete jednotlivé akce za sebe do jakéhosi komiksu, a podruhé, když Yuma vysvětluje ostatním postavám, k čemu v případu došlo.

Master Detective Archives: RAIN CODE
Zdroj: Spike Chunsoft

Vítěz v anketě o nejdelší tutoriál

Dobře, takže jste v Kanai Ward a ohalili jste původce zločinu v Amaterasu Expresu, který musel naplánovat někdo na hodně silných halucinogenech (jako vážně, tady by si ani Hercule Poirot neškrtl).

Myslíte si, že teď už si konečně zahrajete? Tu slibovanou adventuru? Ani nápad! Teď přece musíte pochopit zvláštnosti města Kanai, které je odříznuté od zbytku světa a ve kterém neustále prší.

Potom se musíte seznámit se zdejšími zástupci Mistrovské detektivní organizace, takže se připravte na další sérii představování. A pak je tu ještě zadání nové mise a telefonát od tajemného Number One, nejvyššího šéfa této organizace. Samozřejmě úplnou náhodou zavolá zrovna v okamžiku, kdy Yuma dorazil do Kanai.

Pokud jste poctivě poslouchali a četli všechny dialogy, máte v tuto chvíli za sebou asi tak 6,5 hodiny herního času, když KONEČNĚ dostanete možnost relativně volného pohybu po městě, objevování jeho zákoutí a snad i plnění nějakých vedlejších misí.

Japonsky trhlá vizuální novela

Vzato kolem a kolem, při hraní této hry si připadám podvedená. Slibovaná adventura je to jen v menší části gameplaye, a ještě tyto chvíle nejsou úplně dobře řešené. Na hře by mělo být velké upozornění, že se jedná spíš vizuální novelu, což u her na Nintendo Switch bez české lokalizace není pro našince úplně výhodou.

Aktuálně se průměrný čas dohrání hry bez vedlejších misí pohybuje lehce přes 30 hodin. To ovšem znamená, že možná i přes 25 hodin budete číst anglické texty (nebo v jiném jazyce titulků, který si vyberete z japonštiny, francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny). To jsou zhruba tři plnohodnotné knihy, jen tak pro zajímavost.

Master Detective Archives: RAIN CODE
Zdroj: Spike Chunsoft

Mám-li vypíchnout něco pozitivního, tvůrci si dali hodně záležet na vizuální stránce hry. Kreslené postavy v anime stylu se mísí s kompletně 3D figurami a prostředím. Stylově se tu pohybujeme mezi pouťovou přehnaností Šinigaminých paláců a cyberpunkovým noirem v deštivém městě Kanai.

Vizuální stránka hry však často naráží na hranice hardwarových možností konzole. Nezřídka se obraz postupně doostřuje a textury v pozadí doskakují vteřinu po ostatních prvcích záběru.

Také voice overy stojí za zmínku – aby taky ne, když většinu herní doby posloucháte rozhovory. Načtené je opravdu skoro všechno, často včetně náhodných rozhovorů s postavami jen tak stojícími na ulici, od kterých potřebujete získat nějakou informaci.

Co se soundtracku týče, po určitou dobu bych ho nazvala nápaditým. Melodie se dokonce mění spolu s tím, jak se mění nálada v průběhu daného rozhovoru. Po čase se však motivy začínají opakovat a protože hrají opravdu dlouho, stávají se repetitivními.

I když vás hra v určitou dobu nechá volně se pohybovat po městě, samotné vyšetřování je ve své podstatě dost lineární. Jakmile vstoupíte do oblasti zločinu, nemůžete se vrátit do volného pohybu, dokud případ nevyřešíte.

Při prohledávání místa činu jsou důležité objekty označené a hra vás sama upozorní, jakmile projdete všechno, co jste mohli. Při pohybu v paláci vás navádí Šinigami-čan, vaše možnost volby při vyšetřování je často dána jednou ze dvou nebo tří možností. Pokud máte jiný nápad, jak se to mohlo stát, smůla. Tady se chodí po vytyčených cestičkách.

Nejzajímavější tak pro mě byla právě ta část, kdy sestavujete střípky případu do komiksové knihy. Nutno podotknout, že případy samotné jsou ve jednoduše řečeno ujeté.

Hra se tak bude líbit tomu, kdo obdivuje vše japonské, nevadí mu přehnanost, má zkušenost s vizuálními novelami a raději než obsáhlé prostředí objevuje psychologii postav a hloubku příběhu, i když je vlastně praštěný.

Do toho je absolutně nezbytná dobrá znalost některého z jazyků titulků hry, protože v tomto jazyce musíte řešit slovní hádanky, rychle reagovat na přilétající texty a dlouho, opravdu dlouho číst nutné, někdy až nudné detaily.

Pokud nesplňujete všechno z výše uvedeného, hře Master Detective Archives: Rain Code se velkým obloukem vyhněte.

Master Detective Archives: RAIN CODE
Zdroj: Spike Chunsoft

Master Detective Archives: RAIN CODE

Vydavatel: Spike Chunsoft

Žánr: Single-player adventura, vizuální novela

Platformy: Nintendo Switch

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
50 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
master-detective-archives-rain-code-detektivni-adventura-riznuta-japonskou-anime-erotikou+ do detailu propracovaný příběh a postavy + zajímavá vizuální stránka + voice-overy v podstatě u všeho + vtipné hlášky Šinigami-čan - hra prodávaná jako adventura je ve skutečnosti spíš vizuální novela - grafika pokulhává za hardwarem Nintenda Switch - vyšetřování je lineární - nadměrné množství textu, které je nutné přečíst - chybějící česká lokalizace