Marvel’s Spider-Man Remastered cover
Zdroj: Insomniac Games

Již jsou tomu takřka čtyři roky, co oblíbený hrdina Spider-Man zaútočil na konzole od společnosti Sony a všem nám ukázal, jak má vypadat pořádná městská akce. Jak už to tak ale bývá, tím zdaleka nekončíme. A tak po povedeném spin-offu a remasteru pro PlayStation 5 míří přátelský soused Spider-Man po dlouhých letech konečně i na PC.

Od pravěku po současnost

Konzolové a počítačové hry s tímto hrdinou mají samozřejmě poměrně dlouhou tradici. Vždyť na PlayStation tento hrdina zamířil poprvé již v dobách úplně prvního PlayStationu. Od té doby však uplynulo již hodně vody, a i když hry s tímto hrdinou byly vždy poměrně oblíbené, jejich kvalita byla hodně proměnlivá a prakticky žádná z nich nedosahovala až na drobné výjimky těch nejvyšších kvalit.

To se však změnilo právě v roce 2018, kdy světlo světa spatřil kousek od Insomniac Games, jenž ukázal, že i hry postavené na známé značce, která by hru měla táhnout, můžou patřit mezi vůbec to nejlepší.

Marvel’s Spider-Man Remastered 1
Zdroj: Insomniac Games / Marvel

A právě Spider-Man z roku 2018 takovou hrou bezpochyby byl. Takřka dokonalý kousek, kterému se nedalo prakticky nic vytknout, přesto měl jednu drobnou vadu na kráse. A tou byla právě exkluzivita pro konzole od společnosti Sony. Spideyho jste si prostě jinde nezahráli.

Sony naštěstí v poslední době poměrně výrazně změnilo svou politiku a přístup k exkluzivním titulům, a tak se i my, PC Master Race hráči, můžeme těšit z vydávání exkluzivních PlayStation kousků na klasické PC. Po Horizon Zero Dawn, God of War, Uncharted nebo Death Stranding, nyní přišla řada i na zmíněného Spider-Mana. A  věřte, že je skutečně na co se těšit.

Kingpin a ti další

Po pravdě se mi osobně nechce příliš zabrušovat do příběhu a herních mechanik. Přeci jen se jedná o čtyři roky starou hru, která se dokonce dočkala už i svého remasteru pro novou generaci konzolí. A tak je více než jasné, že o Spider-Manovi toho bylo již napsáno více než dost.

Ne nadarmo se Marvel’s Spider-Man stal jednou z nejlepších komiksových her historie. Spidey potěšil fanoušky především skvěle napsaným příběhem, který táhl charismatický hlavní hrdina, ale těšit jsme se mohli i z celé řady ikonických protivníků, řadou popkulturních odkazů a hlášek, které vám nejednou vykouzlili úsměv na tváři.

Marvel’s Spider-Man Remastered 2
Zdroj: Insomniac Games

V hlavní příběhové lince, která nám zabrala v bratru nějakých 20 hodin, jste se tak postupně postavili zlověstnému Kingpinovi a celé řadě dalších více či méně známých protivníků, kteří postupně dláždili vaši cestu až k epickému finále.

Dobrou hru však nedělá jen dobrý příběh, ale v neposlední řadě především hratelnost, která v tomto případě nikterak nezaostávala a nabízela nám patřičnou hloubku a variabilitu, díky níž si nás nový Spider-Man dokonale získal. Nechybí nápaditý soubojový systém opírající se o řadu speciálních útoků a komb.

V tomto ohledu dal Spider-Man vzpomenout na legendární Batmanovskou sérii z Arkhamu. Právě jejím soubojovým systémem ve v Insomniacu inspirovali a nabídli hráčům jeho povedenou evoluci.

Vše ale není jen o soubojích. Nemalou úlohu zde hrají i povedené minihry, díky kterým budete moci získávat nejrůznější vylepšení a upgrady vašeho vybavení, stejně jako explorace mapy.

Hra nám nabízí vcelku podrobnou mapu Manhattanu, na kterém se celý příběh odehrává. Na ní pak kromě hlavních úkolových misí nalezneme i velké množství dalšího doplňkového obsahu, který značným způsobem prodlouží celkovou hratelnosti. Právě díky těmto doplňkům ve hře vcelku snadno utopíte přes 40 hodin čistého herního času. Ve Spider-Manovi zkrátka a dobře není moc prostoru pro nudu a stále zde je co dělat.

Marvel’s Spider-Man Remastered 3
Zdroj: Insomniac Games

A nyní si to na vlastní kůži můžeme vyzkoušet konečně i na našich počítačích. Tato verze jde ve šlépějích svých předchůdců a stejně jako například nedávno vydaný God of War, nebo Uncharted nám přináší plnohodnotný konzolový zážitek s výdobytky, které nabízí právě hraní na počítači.

Optimalizace to je oč tu běží

Po příběhové i herní stránce se jedná o přesnou kopii svého konzolového předchůdce. V tomto ohledu se máme skutečně na co těšit. Otázkou však zůstává, co technické zpracování? Podařilo se vývojářům z Nixxes Software, jenž mají tento port na starosti, přinést hráčům na počítačích stejně skvělý zážitek jaký jsme dostali svého času na konzoli PlayStation 4?

Zde vás mohu uklidnit. Spider-Man se opět povedl a s přehledem může útočit na nejlepší konzolový port na PC. Na tomto místě musím autory pochválit za příkladnou optimalizaci. Už na PlayStation 4 jsme mohli obdivovat, co autoři z tohoto tehdy již lehce zastaralého hardware vytáhli, a ani zde tomu není jinak.

Hru si díky příkladné optimalizaci zahrajete na pohodové střední detaily i s dnes již relativně starou kartou Nvidia GeForce GTX 1060 nebo jejími alternativami od AMD, které však stále patří mezi to nejrozšířenější, na co v klasických “písíčkách” můžeme narazit. Vývojáři však nezapomněli ani na opravdové fajnšmekry s jejich nadupanými 100K mašinami.

Marvel’s Spider-Man Remastered 4
Zdroj: Insomniac Games

Pokud si tedy budete chtít užít plných 4K se zapnutým ray-tracingem, který by měl mít mimochodem daleko vyšší kvalitu než v remasteru pro PS5, připravte se na to, že taková 3080ka bude minimem, bez kterého se neobejdete.

Hra naštěstí vypadá fenomenálně i na středních detailech, a tak pokud nepatříte ke šťastlivcům, kteří vlastní grafiku minimálně za 30k, rozhodně nemusíte zoufat. Ostatně už moje 3060 si poradí vcelku bez problému s vyššími detaily a hra díky ní vypadá minimálně o úroveň lépe než na původní konzoli.

Závěrem

Grafika se dá však lehce oželet, co však rozhodně doporučuji, tedy pokud máte tu možnost, rozhodně hru instalujte na rychlejší SSD disk, rozdíl oproti klasickému HDD je propastný a to jak v načítacích časech, tak i v plynulosti hry.

Klasický harddisk je tak zde jen jako to nejkrajnější řešení, které bych však osobně nedoporučil. Připravte se však na to, že vám hra z SSD disku ukousne více než slušných 75GB.

V rámci portu se samozřejmě kromě nejrůznějších grafických “hejblátek”, otevřených FPS a dalších vymožeností, nezapomnělo ani na plnou podporu klávesnice a myši. Pokud jste tento a jemu podobné kousky nikdy nehráli na gamepadu, pravděpodobně vám ovládání bude vyhovovat.

Marvel’s Spider-Man Remastered 5
Zdroj: Insomniac Games

Avšak v tomto ohledu Spider-Man v sobě rozhodně nezapře svůj konzolový původ a minimálně pro mě je použití gamepadu jasnou volbou. Obzvláště, když dnes už PSkový ovladač bez větších problémů připojíte k PC. Ovladač je v tomto ohledu intuitivnější a především pohodlnější, obzvláště ve chvílích, kdy se budete učit jednotlivá bojová komba, která před vás hra bude postupně stavět.

Na závěr zbývá zmínit už jen jednu jedinou věc. Pokud jste podlehli kouzlu Gaba Newella a nechali jste se nalákat na jeho Steam Deck, jistě vás potěší informace, že Marvel’s Spider-Man Remastered je plně ověřen i na tento handheld. A tak si Spider-Mana budete moci bez problému užít i na cestách. Zkrátka ideální stav.

PC port PlayStationového Spider-Mana je tak veskrze povedenou záležitostí po všech stránkách. Pokud vás tedy z nějakého důvodu hra až do této chvíle míjela, rozhodně si ji nesmíte nechat uniknout.

I v relativně silné konkurenci bude tento kousek bezpochyby patřit k tomu nejlepšímu, co si letos budeme moci na PC zahrát. Navíc dle předběžných informací bychom se měli vcelku záhy na PC dočkat i spin-offu s Milesem Moralesem, takže rozhodně je na co se těšit.

Marvel’s Spider-Man Remastered

Vývojář: Insomniac Games, Nixxes Software

Vydavatel: PlayStation PC LLC

Datum vydání: 12. srpna, 2022