Malá krabička s velkou hrou je tu do třetice, respektive do pětice, pokud budeme počítat i rozšíření. A jak už se stalo dobrým zvykem, hra uvnitř je opět zcela jiná.
Osud – a kouzelné předměty – ve vlastních rukách
Almes nás totiž zve do Muchomůrkové říše, kde byl dlouhá léta klid a mír a puntíky. Nyní se ale z děr vyřinuly zástupy goblinů, a jak už to tak bývá, jejich řádění je nutno učinit přítrž. Malí lidičkové z krabičky se tudíž musí vypravit na krátké cesty, naučit se nepříliš mocným kouzlům a získat malými legendami opředenou výzbroj a výstroj, aby mohli proti goblinům vybojovat nijak slavné bitvy, o kterých se bude jen krátce vyprávět a zpívat. Ono totiž pro malého človíčka je krátká cesta dlouhá, malý goblin velká protivník, a tak dále – prostě čekají vás dobrodružství malá tělem, ale velká duchem.
Pohyb reprezentují karty a lze jej realizovat pěti různými způsoby – pěšky, na koni a na gryfovi, po vodních tocích pak na voru a podél pobřeží lodí. Svět těchto „pindíků“ má pevně dané hranice, ale variabilní složení, a každá skupinka tří figurek jedné barvy vlastní hrad, kde si mohou odpočinout a nabrat sílu i životy.
Když se goblin vrátí
Noční dobrodružství ale určují kostky, takže se strategie musí o svou moc dělit s náhodou a při zkušebních hrách tak zavilí smolaři v naší vile občas sveřepě vyli, zatímco víly věnce vily. Protože však část padlých značek na celkem pěti kostkách mohou využít i protihráči, může se stát, že i když máte na házení obě ruce levé, může být následující soupeřův hod pro vás to pravé.
Asi netřeba dodávat, že za mrtvé gobliny jsou vítězné body, stejně jako za splněné úkoly, získané předměty a úroveň kouzel, a že kdo má na konci nejvíc bodů, tak je tradičně vítěz…
Rozum do kapsy
Dobrodružství jsou ze všech Malých velkých her bezkonkurenčně nejnadupanější –koneckonců už jen naskládat všechny součásti hry do krabičky tak, aby se dala bez potíží zavřít, není zcela jednoduché. Také mají největší mapu, nejvíce možností tahu, nejpočetnější herní materiál – a nejdelší pravidla a nejmenší součásti.
Tou druhou – doslova ‘drobnou’ – potíží je velikost vzácných předmětů a některých žetonů; velcí budou občas dle názvu poníženi, když se velkými prsty budou snažit uchopit pidihůl či přesně posunout srdičíčko označující životy. Přiznejme ale, že na kouzelné předměty zde nechybí manýristicky zbytečný, ovšem nádherný stojan.
… a hned tak ani neznudí: stačí otočit „mapu“ a máte náročnější variantu pro náročnější hráče, a stačí si přečíst předposlední stránku návodu a víte, jak MVD funguje pro jednoho. Ano, tahle Malá hra je opravdu až tak velká…
Scott Almes: Malá velká dobrodružství
Vydal: REX hry
Počet hráčů: 1–4
Doporučený věk: 14+
Doba hry: 60 min.
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Cena: 499 Kč