Little Nightmares cover
Zdroj: Bandai Namco Games

Drobná holčička ve žluté pláštěnce trojúhelníkového tvaru, se snaží utéct ze své noční můry. Nachází se na lodi zvané The Maw, kde se vše hýbe ze strany na stranu. A i když je celá hra bez dialogu a je poměrně krátká, tak věřte, že si odnesete opravdový zážitek, který stojí opravdu za to!

Nosí mírně povislou kůži z tváří jiných lidí

Little Nightmare 1
Zdroj: Bandai Namco Games

Little Nightmares od Tarsier Studios a vydané Bandai Namco nám předává kontrolu nad malou holčičkou se jménem “Šest”, která se snaží za každou cenu dostat pryč z děsivého labyrintu.

Cestou narazíme na různé strašidelné karikatury zastíněného světa nočních můr, které mi trošičku stylizací připomínaly naše postavičky z Fimfárum.

Ať už to byl domovník s pavoučíma rukama nebo kuchaříčci ze kterých mně osobně běhal nejvíc mráz po zádech. Zdá se totiž, že nosí mírně povislou kůži z tváří jiných lidí.

Procházíme tu různými nejšpinavějšími místnostmi zamořenými např. potkany nebo slizkými pijavicemi. Strašidelná atmosféra tady rozhodně nechybí. Malá holčička dokáže proklouznout skoro všemi škvírami a úzkými uličkami, aby se vyhnula morbidním tvorům, kterří se jí snaží za každou cenu dostat.

Nečekejte tu žádné zbraně

Můžeme posouvat i různými předměty, jako jsou například židle nebo cokoliv jiného, co by nám pomohlo dostat se přes další překážku. Dále šplhat, plazit se, házet s věcmi nebo je přenést na potřebné místo.

Nečekejte tu žádné zbraně, se kterými bychom se mohli bránit. Budete se muset spolehnout pouze na instinkt a na řadu hádanek které budou potřeba rozluštit.

Hru hrajeme v 3D prostředí, ve kterém se můžeme volně pohybovat ze strany na stranu. Někdy budete mít pocit, že vás hra neposlouchá a to právě kvůli neopatrností, díky níž se můžeme pohybovat.

Little Nightmares 2
Zdroj: Bandai Namco Games

Například, když procházíte trubkami ve stropě, musíte si dávat pozor kam šlapete, aby jste nespadli dolů, ovládání je totiž velmi citlivé a je nutné se mít na pozoru.

Stačí totiž jeden špatný krok, ať už shodíte vázu nebo jakýkoliv jiný předmět, a jste hned prozrazeni.

Když se tak stane, naše hrdinka může například rychle sprintovat. Ale pozor, když běháte delší dobu, unavíte se a zpomalíte, což se vám může vymstít. Dále když skáčete z jedné překážky na druhou nebo potřebujete někam vyskočit, je potřeba při skoku zmáčknout stejné tlačítko a přidržet ho, abyste se zachytili přesně tam, kde potřebujete.

Holčička má k dispozici zapalovač, se kterým může zapalovat svíčky, lucerny a kolikrát nám pomůže lépe vidět hlavně v temných šachtách nebo v neproniknutelné tmě. Ovládání hry celkově vyžaduje soustředění k správnému provedení zamyšlených akcí.

Jenže ta přesnost, kterou hra vyžaduje, zvyšuje váš pocit zranitelnosti. Přesně tak, jak se naše hrdinka cítí zranitelná jako malá holčička.

Nasvícení a použití stínů je vynikající, jak technickým zpracováním, tak i vizuálně. Celkově design tvorů a vše ve hře je naprosto unikátní stylem, jaký hned tak v nějaké hře neuvidíte.

Myslím si, že zvuk v kvalitní hororové hře je jedna z nejdůležitějších věcí. A tady je to na 100% splněno.

Little Nightmares 3
Zdroj: Bandai Namco Games

Neubráníte se stísněnému pocitu, když pomalu procházíte temnou místností, zapálíte zapalovač, abyste lépe rozpoznali prostředí kolem sebe, který vám bude vnucovat přitomnost někoho cizího, dýchajícího vám na ze zadu na krk a šeptajícího:
“Ty jsi mě neviděl?”

Ve hře je slyšet pestrá sbírka zvuků jako např. vrzání podlahy, mlaskaní tvorů, dýchání a to nejhorší, kroky a dunění. Ruchy dodávají znepokojivé atmosféře opravdové napětí.

Hádanky jsou v této hře průměrné. Je možné, že se u nějaké sekce na chvilku zaseknete, ale po jejím splnění se rychle dostaví uspokojivý pocit. Zejména u těch, které o vás vyžadují rychlý běh, přesný skok nebo obratné lezení, aby jste unikli vašemu pronásledovateli.

Něco tu nehraje

Od začátku hry je jasné, že tu něco nehraje, ale čím víc se dostáváte do hloubky příběhu, všímáte si různých detailů, jako je třeba spousta malých botiček, zavazadel nebo hladových znepokojujících hostů, kteří se beze všeho dobrovolně vybízí těm nejtemnějším touhám.

Little Nightmares 4
Zdroj: Bandai Namco Games

Zdá se totiž, že The Maw je jakási restaurace s hotelem dohromady a majitelkou je jakási Gejša.

Také můžeme narazit na malé skřítky, které je možné obejmout nebo pomoci vysvobodit.

Jedním z nejznepokojivějších aspektů hry je postupná proměna malé hrdinky ve žluté pláštěnce. A v některých případech budete šokováni. Více už nebudu prozrazovat.

Po dohrání hry nemusí být ještě konec

Po dohrání základní hry máme k dispozici season pass se třemi dodatky ke hře. Samostatná základní hra na PS Store stojí 549 Kč. Kompletní edice se všemi dodatky vyjde na 819 Kč a každé DLC samostatně 109 Kč.

Proto doporučuji koupit kompletní edici. Všechny DLC nám nabízejí další hodiny hraní. Tentokrát si ale zahrajeme za chlapce jménem Runaway Kid. Je to vlastně postava, na kterou nevědomky narazíme už v základní hře.

Oba příběhy se odehrávají současně, avšak nezávisle na sobě. PS Store také nabízí pár doplňků za pár kaček, jako třeba masku Tengu, kterou Šestka může ve hře nosit.

Platinová trofej tu není

V této hře není možné získat platinovou trofej. Máme zde celkem pouhých 13 trofejí k získání v základní hře.

Trofeje nejsou nijak zvlášť těžké. Až možná na jednu zlatou trofej, k jejímuž získání musíme hru dohrát do jedné hodiny. Pro většinu nebude tolik náročné mít hru splněnou na 100 %.

Je to unikátní kvalitní horor

Little Nightmares 5
Zdroj: Bandai Namco Games

Po dohrání Little Nightmares získáte vynikající hororových zážitek.

Je to přesně jedna z těch her, která vám sice nenabízí několikahodinové hraní, ale i to málo za to opravdu stojí. A na hru jen tak nezapomenete.

Milovníci Inside nebo Limba budou mít opravdovou radost. Protože tahle hra ty dvě zmiňované pozvedává o level výš.

Little Nightmares jsou kvalitní horor s unikátními designovým prvky, na které je radost pohledět. Věřím, že každý milovník hororových her tuto hru ocení.

Little Nightmares

Vývojář: Tarsier Studios

Vydavatel: Bandai Namco

Žánr: Hororová adventura

Herní mód: Hra pro jednoho hráče

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch

Datum vydání: 28.dubna 2017

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Žanet Tipánová
Velká milovnice survival hororu, dobrého jídla a pití. Kreslířka s bohatou fantazii a věčný snílek. Jsem trpělivá, komunikativní a spontánnost patří k mé osobnosti. Bohužel jsem i líná a vztahovačná osoba. Která má ale také smysl pro humor. Protože smích je ten nejlepší lék pro tělo i duši.
little-nightmares-na-prvni-pohled-roztomila-pohadka-ale-ve-skutecnosti-strasidelna-nocni-mura-s-hororovou-atmosferou+ výborná atmosféra + zvuky a grafika + lákavé pro fanoušky her Limbo a Inside + originalita + proměna hlavní postavy + dostupná DLC rozšíření - grafika, která nemusí sednout každému - indie hra - délka hry - citlivé ovládání